איום הפיגוע

נציגויות ארה"ב נסגרו בשל יירוט שיחה נדירה של ראשי אל-קאעדה

נחשף כי הסיבה לכוננות היא התקשרות בין א-זוואהירי שבפקיסטאן למפקד ארגון הטרור בתימן. בצנעא פורסמו שמותיהם של 25 חשודים מאל-קאעדה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

החלטתו של ממשל אובמה מהשבוע שעבר לסגור יותר מ-20 שגרירויות וקונסוליות נבעה מתשדורות אלקטרוניות, שמהן עלה כי מפקד אל-קאעדה בפקיסטאן הורה למפקד אל-קאעדה בתימן לבצע פיגוע שלשום (ראשון) - כך אמרו בכירים אמריקאים. בין היתר, פרסמה וושינגטון אזהרת מסע נדירה לאזרחי ארה"ב.

מאוחר יותר הלילה פרסמו הרשויות בתימן את שמותיהם של 25 מבוקשים בארגון הטרור, וטענו כי הם עומדים מאחורי התוכנית לבצע פיגועים בבירה צנעא ובערים אחרות במדינה. משרד הפנים התימני הודיע כי החשודים התכוונו לפגוע במטרות של מדינות אחרות ושל ארגונים זרים, כמו גם במתקנים של ממשלת תימן.

בהתאם, נאמר בהודעה, הוגברה האבטחה סביב שגרירויות, נמלים, נמלי תעופה, מתקני נפט ותחנות כוח. בין היתר, צוינו שמותיהם של בכירים בשלוחה התימנית של אל-קאעדה, הסעודים איברהים מוחמד אל-רובייש ואיברהים חסן אל-עשירי.

חייל מצבא תימן מאבטח במחסום ליד הנציגויות הזרותצילום: רויטרס

השיחות שנקלטו בשבוע שעבר בין איימן א-זוואהירי  שירש את אוסמה בן לאדן בראשות רשת הטרור העולמית, לבין נאסר אל-ווהיישי, מפקד "אל-קאעדה בחצי האי ערב", חשפו תוכנית לבצע את אחד הפיגועים הקשים ביותר נגד מטרות אמריקאיות בפרט ומערביות בכלל מאז פיגועי 11 בספטמבר 2001, אמרו מקורות מודיעיניים אמריקאים. השלוחה בתימן נחשבת לקטלנית ביותר ברשת הטרור העולמית.

נדיר שבכירים באל-קאעדה בפקיסטאן דנים בנושאים מבצעיים עם שלוחות של הארגון, ולכן כשהשיחות שיורטו בין שני הבכירים תורגמו ונבדקו בשבוע שעבר, הבינו מיד בכירים בסי-איי-אי, במשרד החוץ ובבית הלבן את משמעותן. חברים בקונגרס עודכנו מיד במתרחש, הוסיפו המקורות. "היתה לכך חשיבות רבה משום שהדוברים היו הראשים, והם דיברו בצורה מפורטת מאוד על פיגוע או פיגועים", אמר אחד הבכירים שעודכן בימים האחרונים.

זהותם של שני מנהיגי אל-קאעדה שדיוניהם נקלטו וטיבה של התוכנית שהיתה אמורה להתבצע מסייעים להסביר מדוע ארצות הברית וממשלות מערביות אחרות נקטו אמצעי זהירות חריגים כל כך בימים האחרונים, כגון סגירת שגרירויות וקונסוליות במזרח התיכון ובצפון אפריקה.

עם זאת, גורמים אמריקאים שצוטטו הלילה על ידי סוכנות הידיעות רויטרס אמרו כי ההתרעה לא נבעה רק מהשיחה בין שני המנהיגים, וכי התקבל מידע נוסף שהעלה חשש לפעולת טרור. "תמונת האיום מתבססת על מגוון רחב של דיווחים", הסביר בכיר אמריקאי. "אין כאן אקדח מעשן".

משרד החוץ האמריקאי הודיע אתמול כי 19 הנציגויות הדיפלומטיות במזרח התיכון ובצפון אפריקה יישארו סגורות עד שבת לפחות, בשל המשך החששות מפיגועים. גם מדינות אירופיות אחדות הודיעו על סגירת שגרירויותיהן במזרח התיכון.

דובר במשרד החוץ האמריקאי אמר, כי סגירת הנציגויות הדיפלומטיות נעשתה לא בשל מידע חדש, אלא "כאינדיקציה למחויבותנו לנקוט אמצעי זהירות ולבצע את כל הצעדים הנחוצים להגנה על העובדים שלנו ועל המבקרים במתקנינו".

השגרירויות שיישארו סגורות הן בתימן, בלוב, במצרים, בסעודיה ובאיחוד נסיכויות המפרץ, נאמר בהודעה. השגרירות האמריקאית בפקיסטאן נותרה פתוחה, למרות שהסכנה כי אל קאעדה יתקוף בבירה איסלאמבאד גרם לסגירת נציגויות דיפלומטיות אחרות במדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ