כוננות הפיגועים במזה"ת |

גורמים בתימן: עשרות אנשי אל-קאעדה בעיר הבירה

בבירה צנעא נפרשו אמצעי ביטחון נרחבים לקראת מתקפת הטרור האפשרית. ארה"ב ובריטניה פינו את הסגלים הדיפלומטיים שלהן מהמדינה

אי-פי ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי ורויטרס

שירותי המודיעין של תימן גילו כי עשרות מאנשי הגיעו לבירה צנעא בימים האחרונים כהכנה להוצאתה לפועל של מתקפת טרור - כך דיווח היום (שלישי) הבי-בי-סי. כתב הרשת מסר כי בבירה מרגישים פרישה חסרת תקדים של אמצעי ביטחון.

ברחובות ישנם מאות כלי רכב משוריינים, שנפרשו בין השאר כדי לאבטח את ארמון הנשיאות, בנייני תשתית מרכזיים ונציגויות של מדינות המערב בבירה. לדברי גורמי הביטחון התימניים, מדובר בתוכנית מסוכנת, שתכלול פיגועי התאבדות נגד שגרירים זרים, כמו גם נגד מפקדת הצבא התימני.

ארצות הברית הודיעה הבוקר כי היא מפנה את הסגל הדיפלומטי הלא חיוני מתימן, וקראה לכל אזרחיה לצאת מהמדינה הערבית. כמה שעות לאחר מכן הודיעה בריטניה כי היא מפנה את כל הסגל הדיפלומטי שלה במדינה. לפני כן דווח כי ארבעה אנשי אל-קאעדה נהרגו במתקפה אווירית במרכז המדינה, במחוז מעריבּ. הפעולה נגד ארגון הטרור התרחשה בזמן שהנציגויות האמריקאיות סגורות בשל התרעות חמורות על מתקפת טרור אפשרית.

חיילים תימנים מאבטחים את השגרירות הבריטית בבירה צנעאצילום: רויטרס

ארה"ב נוהגת לבצע את התקיפות באזור, אף שאינה מגיבה על הדיווחים עליהן באופן רשמי. בהודעה של משרד החוץ האמריקאי נאמר כי פינוי אנשי הסגל נעשה "בשל הפוטנציאל הנמשך למתקפת טרור". עוד נמסר כי אזהרת המסע לאזרחים האמריקאים ניתנה מאחר והאיום הביטחוני בתימן "גבוה באופן קיצוני". בהודעה מוקדמת של הבית הלבן נאמר כי ייתכן שסגירת הנציגויות תימשך עוד ארבעה שבועות.

משרד החוץ הבריטי אמר כי צוות השגרירות "הוחזר באופן זמני לבריטניה". אנשיו סירבו למסור פרטים נוספים על ההחלטה. טרם הצעד הזה, הוחלט בלונדון כי השגרירות בצנעא תיסגר עד סוף עיד אל-פיטר, ביום חמישי.

אמש דווח כי הכוננות החלה ביירוט תשדורות נדירות בין הנהגת אל-קאעדה בפקיסטאן, בראשות , יורשו של אוסמה בן-לאדן, ובין הנהגת הארגון בתימן, הידוע בשם "אל-קאעדה בחצי האי ערב". בלילה פרסמו שלטונות תימן רשימה של 25 חשודים מרשת הטרור, שלדבריהם מעורבים בתכנון פיגועים נגד נציגויות זרות ומטרות של הממשלה.

כמו כן, רשת אי-בי-סי דיווחה כי גובר החשש בארה"ב כי לשלוחת אל-קאעדה בתימן, האחראית לאיום המרכזי בפיגועים שהביא לסגירת הנציגויות האמריקאיות, יש חומר נפץ נוזלי חדש שאינו ניתן לגילוי כיום. שני בכירים בממשל סיפרו שהארגון עלול להשתמש בחומר החדש במתקפה אפשרית. 

הסוכנויות הפדרליות מודאגות כבר שנים משימוש בחומרי נפץ נוזליים, אולם החידוש בחומר המדובר הוא שאפשר למשל לטבול בו בגדים, ולהפוך אותם לנפיצים בעצמם לאחר שהם מתייבשים.

אחד מראשי השלוחה התימנית הוא הסעודי איברהים אל-עסירי, שבעבר דווח כי פיתח מטעני חבלה בהלבשה תחתונה ומטענים המוחדרים לגוף המחבל בניתוח. שמו של אל-עשירי מופיע ברשימה של 25 חשודים שפרסם הלילה משרד הפנים של תימן. אחיו של אל-עסירי, עבדאללה, ב-2009 ליד בן למשפחת המלוכה הסעודית, אך רק פצע את עצמו. את מטען החבלה הסתיר בתוך גופו.

בהודעה נאמר כי המבוקשים עומדים בראש המזימה לבצע פיגועים בבירה צנעא ובערים אחרות נגד מטרות זרות, כמו גם נגד מתקנים של הממשלה התימנית. הממשלה הציעה פרס של 23,000 דולר למי שימסור מידע שיביא לתפיסה של אחד מהם.

בהתאם, נאמר בהודעה, הוגברה האבטחה סביב שגרירויות, נמלים, נמלי תעופה, מתקני נפט ותחנות כוח. בין היתר, צוינו שמותיהם של בכירים בשלוחה התימנית של אל-קאעדה, הסעודים איברהים מוחמד אל-רובייש ואיברהים חסן אל-עסירי. גורם במנהל הביטחון בתחבורה של ארה"ב (TSA) אמר כי אינו יכול להגיב באופן ספציפי לדיווח הנוכחי: "באופן כללי, אנו סורקים נוסעים ומטענים כדי למצוא חפצים מתכתיים ואחרים שאסור לשאת, כולל כלי נשק וחומרי נפץ. כדי לעשות זאת, אנחנו משתמשים בטכנולוגיה הטובה ביותר שיש".

חייל מצבא תימן מאבטח במחסום ליד הנציגויות הזרותצילום: רויטרס

אמש דווח כי החלטתו של ממשל אובמה מהשבוע שעבר לסגור יותר מ-20 וקונסוליות נבעה מתשדורות אלקטרוניות, שמהן עלה כי מפקד אל-קאעדה בפקיסטאן הורה למפקד אל-קאעדה בתימן לבצע פיגוע נגד מטרות אמריקאיות.

השיחות שנקלטו בשבוע שעבר בין איימן א-זוואהירי, שירש את אוסמה בן לאדן בראשות רשת הטרור העולמית, לבין נאסר אל-ווהיישי, מפקד "אל-קאעדה בחצי האי ערב", חשפו תוכנית לבצע את אחד הפיגועים הקשים ביותר נגד מטרות אמריקאיות בפרט ומערביות בכלל מאז פיגועי 11 בספטמבר 2001, אמרו מקורות מודיעיניים אמריקאים. השלוחה בתימן נחשבת לקטלנית ביותר ברשת הטרור העולמית.

נדיר שבכירים באל-קאעדה בפקיסטאן דנים בנושאים מבצעיים עם , ולכן כשהשיחות שיורטו בין שני הבכירים תורגמו ונבדקו בשבוע שעבר, הבינו מיד בכירים בסי-איי-אי, במשרד החוץ ובבית הלבן את משמעותן. חברים בקונגרס עודכנו מיד במתרחש, הוסיפו המקורות. "היתה לכך חשיבות רבה משום שהדוברים היו הראשים, והם דיברו בצורה מפורטת מאוד על פיגוע או פיגועים", אמר אחד הבכירים שעודכן בימים האחרונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ