תימן: סיכלנו מזימה של אל־קאעדה להשתלט על נמלים ולפוצץ צינורות נפט

עדיין לא ידוע אם התוכנית קשורה לפינוי השגרירויות האמריקאיות במזה"ת. 11 פעילי אל־קאעדה נהרגו על ידי מל"טים אמריקאים ביומיים האחרונים

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

תימן טוענת כי היא סיכלה מזימה של אל־קאעדה לפוצץ צינורות נפט ולהשתלט על ערים מרכזיות במדינה, כולל שתי ערי נמל בדרום. גורמים בכירים במערך הביטחון התימני מסרו לאי־פי כי לפי התכנון של אל־קאעדה, לוחמים מחופשים לחיילים תימנים היו אמורים להשתלט על הנמלים בהם עובדים זרים ולרצוח או לחטוף אותם.

מזימת אל־קאעדה תוכננה, בין היתר, כתגובה להריגתו של אחד ממנהיגי אל־קאעדה בחצי האי ערב, סעיד אל-שיחרי, על ידי מל"ט אמריקאי בנובמבר האחרון. סידורי הביטחון בצענא בימים האחרונים הם ברמה גבוהה ביותר כאשר מאות כלי רכב סורקים את הרחובות ומגנים על האתרים החשובים בעיר.

עדיין לא ידוע אם קיים קשר ישיר בין המזימה המסוכלת של אל־קאעדה לבין פינוי השגרירויות האמריקאיות במזרח התיכון או לשתי מתקפות המל"ט האמריקאיות ביומיים האחרונים שהיו אחראיות להרג 11 פעילים של ארגון הטרור בתימן.

רכב ממוגן של משטרת תימן מגן על שגרירות ארה"ב הנטושה בצענא השבועצילום: אי–פי

חמש מתקפות המל"ט בשבועיים האחרונים הן חלק מאסטרטגיית ההגנה והסיכול האמריקאית מול מזימות הטרור האחרונות של אל־קאעדה, שגרמו לסגירתן של 19 שגרירויות וקונסוליות של ארה"ב ברחבי העולם. החלטתו של ממשל אובמה מהשבוע שעבר לסגור את הנציגויות נבעה מתשדורות אלקטרוניות, שמהן עלה כי מפקד אל-קאעדה בפקיסטאן הורה למפקד אל-קאעדה בתימן לבצע פיגוע ביום ראשון האחרון. בין היתר, פרסמה וושינגטון אזהרת מסע נדירה לאזרחי ארה"ב.

השיחות שנקלטו בשבוע שעבר בין איימן א-זוואהירי שירש את אוסמה בן לאדן בראשות רשת הטרור העולמית, לבין נאסר אל-ווהיישי, מפקד "אל-קאעדה בחצי האי ערב", חשפו תוכנית לבצע את אחד הפיגועים הקשים ביותר נגד מטרות אמריקאיות בפרט ומערביות בכלל מאז פיגועי 11 בספטמבר 2001, אמרו מקורות מודיעיניים אמריקאים. השלוחה בתימן נחשבת לקטלנית ביותר ברשת הטרור העולמית.

אלא שהיום נחשף באתר "דיילי ביסט" כי השיחה בין שני מנהיגי אל־קאעדה הייתה חלק מ"שיחת ועידה", בהשתתפות מנהיגים נוספים בארגון הטרור הבינלאומי שממוקממים בין היתר בצפון אפריקה, המזרח התיכון, דרום־מערב אסיה ודרום-מזרח אסיה. בין היתר, השתתפו בשיחת הוועידה נציגים מאל־קאעדה בפקיסטאן, עיראק, אוזבקיסטאן, המגרב האיסלאמי ובוקו חראם בניגריה.

מבחינת מערך הביטחון האמריקאי, הייתה זו הצצה נדירה אל תוך שדרת הפיקוד הבכירה ביותר בארגון הטרור - כך אמרו לפחות שלושה מקורות בביטחון האמריקאי ל"דיילי ביסט". לפי אחד המקורות בשיחת הוועידה של אל־קאעדה השתתפו "לכל הפחות 20 פעילים בכירים".

דיונים בנושאים מבצעיים של בכירים באל-קאעדה עם שלוחות של הארגון הם מאוד לא נפוצים, ולכן כשהשיחות שיורטו תורגמו ונבדקו בשבוע שעבר, הבינו מיד בכירים בסי-איי-אי, במשרד החוץ ובבית הלבן את משמעותן. חברים בקונגרס עודכנו מיד במתרחש, הוסיפו המקורות. "היתה לכך חשיבות רבה משום שהדוברים היו הראשים, והם דיברו בצורה מפורטת מאוד על פיגוע או פיגועים", אמר אחד הבכירים שעודכן בימים האחרונים.

הערב (רביעי) פרסם האו"ם דו"ח שטוען כי אל-קאעדה נותר איום משמעותי כלפי מטרות מערביות "כל עוד הוא ממשיך להתפלג לארגונים רדיקליים נוספים, וזאת למרות פגיעה משמעותית בשדרת ההנהגה של הארגון".

לפי הדו"ח, אל-קאעדה ימשיך להיות אפקטיבי כל עוד האידיאולוגיה שלו תמשיך להתפשט ולהשפיע על ארגוני טרור חדשים וקיצונים במיוחד בכל רחבי העולם, שחלקם הגדול כלל אינו משויך לאל-קעאדה.

דו"ח זה קורא תגר במובן מסוים על הקביעות האחרונות מכיוון הבית הלבן, לפיהם "מפקדת אל-קאעדה היא צל של עברה", לדברי הנשיא אובמה, או ש"הנהגת אל-קאעדה נפגעה באופן חמור והיא כמעט משותקת", כפי שהתבטא דובר הבית הלבן ג'יי קרני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ