נכשלו הניסיונות למצוא פתרון דיפלומטי במצרים; חשש ממהומות

הנשיא הזמני הטיל את האחריות למבוי הסתום על האחים המוסלמים. הצבא קרא למפגינים להתפזר אך הודיע כי לא יינקטו צעדים במהלך החג

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

במצרים יציינו היום (חמישי) את עיד אל־פיטר, החג המסמל את סיום חודש הרמדאן, באווירה מתוחה על רקע הכישלון להגיע להבנות בין כוחות המשטרה והצבא לבין תומכי האחים המוסלמים והנשיא המודח מוחמד מורסי. בהודעה שפרסם אמש ארמון הנשיאות נמסר כי המאמצים הדיפלומטיים לסיום המשבר הסתיימו בכישלון. הנשיא הזמני עדלי מנסור הטיל את האחריות למבוי הסתום על האחים המוסלמים, ואמר כי הם אינם מגלים הבנה לרצון העם, דורסים ברגל גסה את החוק ומטילים אימה על אזרחים תמימים על ידי המשך ההפגנות והעצרות.

ראש הממשלה ד”ר חאזם אל־בבלאוי כינס אתמול מסיבת עיתונאים והודיע כי פינוי תומכי האחים המוסלמים מהכיכרות בהם הם מתבצרים מאז ה-30 ביוני הוא עניין של זמן וכי מדובר בהחלטה סופית. לדבריו, כוחות הביטחון לרבות הצבא ינקטו בכל הצעדים הנדרשים לפינוי הפגנות השבת והחזרת הסדר הציבורי. הוא קרא למפגינים לנצל את פגרת החג כדי להתפזר ולחזור לבתיהם, ואף הודיע כי הממשלה תעמיד לרשותם תחבורה ציבורית.

על פי ההערכות, הממשלה המצרית לא תנקוט בצעדים כלפי המפגינים במהלך ימי החג, וההחלטה תצא לפועל בתחילת השבוע הבא. עם זאת, נציגי מדינות ערביות כמו קטאר ואיחוד הנסיכויות הערביות השוהים בקהיר קראו אתמול לצדדים לנהוג באיפוק ולהמשיך במאמצים להגיע לפשרה לפי מפת דרכים שתבטיח שקט וקיום בחירות. האחים המוסלמים עומדים על כך שכל הסדר עתידי יותנה בחזרתו של הנשיא המודח מורסי לתפקידו, תנאי שהמועצה הצבאית והממשלה דוחים בתוקף.

תומך של האחים המוסלמים באוהל מחאהצילום: רויטרס

הסנאטור ג’ון מקיין וסגן שר החוץ האמריקאי ויליאם ברנס, שהיו חלק מהמשלחת לקהיר, עזבו את המדינה מבלי שהצליחו להביא לפשרה. עם זאת, דוברת משרד החוץ האמריקאי, ג’ן פסקי, מסרה אתמול כי יש עדיין זמן לדיאלוג. “הגענו למסקנה שקיים בסיס ליצירת אווירה שתאפשר למצרים להתקדם”, אמרה.

צבא מצרים הודיע כי כוחות הביטחון הרגו במהלך החודש האחרון יותר מ-60 חמושים. עשרות רבות נעצרו, כחלק מבצע רחב היקף של כוחות הצבא והמשטרה נגד ארגוני טרור הפועלים בחצי האי. לפי הודעת הצבא, במבצע נהרסו יותר ממאה מנהרות ששימשו להברחות מרפיח המצרית לתוך רצועת עזה ולהפך.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ