מומחים: איראן הקימה אתר חדש לשיגור טילים בליסטיים

בטהראן הודיעו כי יקימו אתר חדש עבור תוכנית החלל, אולם תצלומי לוויין מהחודש שעבר חושפים אתר בצפון המדינה שמתאים יותר לשיגורים בליסטיים

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

הקימה אתר חדש לשיגור טילים, שככל הנראה ישמש לניסויים בטילים בליסטיים – כך דיווח אמש (רביעי) . הדיווח מתבסס על ניתוח של תמונות לוויין שפורסם במגזין הביטחוני IHS Jane's.

התמונות מתפרסמות שבועות ספורים לאחר שהממשל בטהראן הודיע כי הוא בונה אתר שיגור חדש לתוכנית הלוויינים האיראנית. האתר החדש שנחשף נמצא בצפון המדינה, קרוב למרכז החלל האיראני הראשון במחוז סמנאן, אולם המומחים שניתחו את התמונות מעריכים כי הוא נועד לשיגור טילים בליסטיים ולא עבור רקטות לחלל.

בתמונה שצולמה בחודש שעבר ופורסמה במגזין ניתן לראות מגדל שיגור בגובה 23 מטרים, שמוצב על כן שיגור בגודל של 200 מטרים על 140 מטרים. המומחים אמרו כי באתר אין מקום לאחסון של דלק הטילים הנוזלי שמשמש את תוכנית החלל האיראנית, מה שתומך בהערכות כי הוא נועד לטילים בליסטיים שמתודלקים בדלק מוצק.

מתקן השיגור שנחשף בסמנאן ב-2009צילום: דיגיטל גלוב

עורך ההערכות, מתיו קלמנטס, אמר כי "האתר הזה יכול להיות מתקן לשיגור לוויינים לחלל. אולם איראן בונה לפחות אתר אחר למטרה זו ובבחינה של תצלומי הלוויין שברשותנו, אנחנו מאמינים שסביר יותר שהמתקן הזה משמש לניסויים בטילים בליסטיים".

לדברי קלמנטס, גם המקום בו בחרו האיראנים להקים את האתר תומך בהערכות כי הוא נועד לשיגור טילים בליסטיים. "המיקום והכיוון מתאימים לניסויים בטילים לטווח ארוך כי הם יטוסו מעל שטח איראני במשך כ-1,400 קילומטרים, כך שניתן יהיה לאסוף כמות גדולה של מידע לאורך הטיסה לפני שהטילים ייפלו לאוקיאנוס ההודי", אמר המומחה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ