עדכונים שוטפים |

79 הרוגים בגל פיגועים בעיד אל-פיטר בעיראק

צבא מצרים טוען שהוא אחראי לתקיפה בסיני ■ דיווחים על עסרקה בין זימבבואה לאיראן למכירת אורניום ■ 18 מתוך 19 הנציגויות האמריקאיות ייפתחו ביום ראשון ■ כל מה שחשוב ומעניין באזור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

20:40: 79 הרוגים ויותר מ-200 פצועים בעיראק היום (שבת), בשורה של פיגועים במהלך חגיגות העיד אל פיטר הנועלות את חודש הרמדאן. 57 בני אדם נהרגו ו-150 נפצעו בסדרת פיגועים בבגדד, כך מסרו מקורות משטרתיים וגורמי רפואה. תשע מכוניות ממולכדות התפוצצו בשווקים וברחובות הומים באזורים השיעים בבירה. למתקפה, שככל הנראה היתה מתואמת, מאפיינים דומים לסדרת הפיגועים שגרמה למותם של 50 בני אדם ביום שלישי השבוע.

צפונית לבגדד, בעיירה הכורדית טוז קורמטו, מחבל מתאבד פוצץ מכונית ממולכדת ברחוב הומה אדם. 10 בני אדם נהרגו בפיצוץ ו-45 בני אדם נפצעו. לפי גורם משטרתי, המחבל ניסה להגיע למטה המפלגה הכורדית, אך לא הצליח בשל האבטחה המוגברת באזור. שישה בני אדם נהרגו ו-25 נפצעו בפיצוץ שתי מכוניות ממולכדות סמוך לפארק ציבורי בעיירה נאסירייה. בשני פיגועים נוספים בריכוזי אוכלוסיה שיעים, נהרגו חמישה בני אדם ו-16 נפצעו. לפי נתוני האו"ם, בחודש יולי נהרגו בעימותים בעיראק יותר מאלף בני אדם.

כוחות סביב שגרירות ארה"ב הסגורה בבחרייןצילום: אי–פי

19:34: בניגוד לדיווחים קודמים שייחסו את התקיפה אתמול בסיני לישראל, סוכנות הידיעות הממשלתית במצרים ציטטה מקור ביטחוני שאמר כי היה זה מסוק של צבא מצרים שביצע את התקיפה. דובר צבא מצרים אמר כי אין אמת בדיווחים על תקיפה ישראלית וחדירה למרחב האווירי המצרי מצד ישראל, או על תיאום בין שתי המדינות לביצוע פעולה כזאת. בישראל לא הגיבו לפרסומים.

אתמול מסרו מקורות ביטחוניים לסוכנות הידיעות רויטרס כי מל"ט ישראלי אחראי לתקיפה, וסוכנות הידיעות אי-פי דיווחה היום כי קבוצה הקשורה לאל-קאעדה ופועלת בסיני מסרה שלוחמיה היו המטרה של התקיפה הישראלית. בהצהרה שפורסמה היום באתר האינטרנט של "אנסאר בית אל מקדיס" נמסר כי ארבעה חברים בארגון נהרגו בתקיפת כלי טיס בלתי מאוייש, כשעסקו בהכנת מתקפת טילים על ישראל. "הגיבורים שלנו הפכו לחללים במהלך ביצוע חובת הג'יהאד נגד היהודים במתקפת טילים על האדמות הכבושות", נכתב בהודעה. 

14:50: עסקה נחתמה בין ממשלות זימבבואה ואיראן, במסגרתה תמכור המדינה האפריקאית אורניום לאיראן, כך לפי דיווח בעיתון הטלגרף. סגן שר המכרות של זימבבואה אמר לעיתון הטיימס כי המדינות חתמו על תזכיר לפיו המדינה תייצא אורניום לטהראן. זימבבואה נתונה לסנקציות בינלאומיות בשל הפרת זכויות אדם, ולחברות הכרייה הממשלתיות שלה אסור לבצע סחר בינלאומי. דו"ח של סוכנות האו"ם לאנרגיה אטומית שהוכן לפני מעל לשנתיים התריע מפני אפשרות כזאת, ודיווח כי שר החוץ והשר לשיתוף פעולה של איראן הגיעו לביקור בזימבבואה כדי להביא לעסקה בין המדינות, וכי האיראנים שלחו טכנאים שיעריכו את מאגרי האורניום בזימבבואה

12:20: דובר צבא מצרים, הגנרל אחמד מוחמד עלי, הכחיש היום את הדיווחים על תקיפה ישראלית אתמול בסיני, ואמר כי צבא מצרים עדיין מבצע סריקות וחוקר את האירוע, כך מסר כתבנו ג'קי חורי. לדבריו, אין שום אמת בדיווחים על תקיפה ישראלית וחדירה למרחב האווירי המצרי מצד ישראל, או על תיאום בין שתי המדינות לביצוע פעולה כזאת. הוא ציין כי צבא מצרים ממשיך במבצע נגד ארגוני הטרור בסיני.

פרשננו הצבאי עמוס הראל התייחס לפרסומים אודות תקיפה ישראלית בסיני. לדבריו, או שמדובר במהלך מתואם עם השלטון החדש בקהיר (שהצדדים כמובן יכחישו) או שהאיום בשיגור רקטות נחשב כה חמור, עד שהצדיק את הסיכון של פגיעה במערכת היחסים הרגישה עם מצרים.

גורמים רשמיים במצרים אמרו אתמול כי חמישה מורדים נהרגו במתקפה של מל"ט שהגיע מהצד הישראלי של הגבול, הודעה שישראל לא אישרה או הכחישה. סוכנות הידיעות המצרית מען פרסמה היום את ראשי התיבות של חמשת ההרוגים, כביכול, וטענה שהם שייכים לחוליה ג'יהאדיסטית שפעלה בצפון סיני. עוד נמסר כי החוליה השתמשה בשני רכבים מסחריים ובאופנוע.

במקביל, סוכנות הידיעות אי-פי דיווחה כי קבוצה הקשורה לאל-קאעדה ופועלת בסיני מסרה שלוחמיה היו המטרה של התקיפה הישראלית. בהצהרה שפורסמה היום באתר האינטרנט של "אנסאר בית אל מקדיס" נמסר כי ארבעה חברים בארגון נהרגו בתקיפת כלי טיס בלתי מאוייש, כשעסקו בהכנת מתקפת טילים על ישראל. עוד נמסר כי ההרוגים היו משבטים מצריים בסיני, וכי מנהיג חוליית השיגור הצליח להימלט.

12:00: ארה"ב ורוסיה הסכימו הלילה על הצורך לקיים את ועידת השלום הסורית בז'נבה בהקדם האפשרי, אולם לא הציעו תוכנית מדויקת להבאת הממשלה והמורדים לשולחן הדיונים. שר החוץ של רוסיה, סרגיי לברוב, אמר לכתבים בתום חמש שעות של פגישות פוליטיות וביטחוניות בוושינגטון, כי גורמים רשמיים משתי המדינות ייפגשו פעם נוספת בסוף החודש כדי להתכונן לשיחות בסוריה.

זירת הפיגוע בקטה שבדרום פקיסטאן, היוםצילום: רויטרס

לדבריו, חלק נכבד מפגישתו עם עמיתו האמריקאי ג'ון קרי הוקדש לסוריה, ושניהם הסכימו שיש צורך לערוך את הוועידה שנדחתה שוב ושוב "בהקדם האפשרי". כשנשאל אם הוועידה אכן תתקיים, לברוב אמר כי רוסיה כבר קיבלה את הסכמת ממשלת סוריה לשלוח נציגים לשיחות ללא תנאים מוקדמים. "ג'ון קרי הבטיח לי שהאופוזיציה תשוכנע לבוא לז'נבה ללא תנאים מוקדמים, על בסיס של השגת הסכם עם הממשלה", אמר לברוב.

בשיחות בוושינגטון השתתפו גם שר ההגנה צ'אק הייגל ועמיתו הרוסי סרגיי שויגו.

בתדרוך רשמי של ארה"ב לאחר הפגישה נמסר כי וושינגטון פועלת בצמוד לאופוזיציה, אולם האחריות מוטלת על דמשק. "המבחן הוא לא האם ממשלת סוריה תגיע לז'נבה, אלא האם ממשלת סוריה תגיע לז'נבה מוכנה לשאת ולתת על מעבר מלא של השלטון לממשלה זמנית", נמסר.

מוסקבה וושינגטון מנסות מאז מאי לארגן ועידת שלום בינלאומית שתביא סוף לאלימות בסוריה, אולם התקוות שהיא אכן תתקיים התערערו כשנכשלו הניסיונות להביא להשתתפותם של שני הצדדים.

11:10: 18 מתוך 19 הנציגויות האמריקאיות שנסגרו בתחילת השבוע בשל חשש ממתקפת טרוריסטים ייפתחו מחדש ביום ראשון, כך הודיע משרד החוץ האמריקאי. עם זאת, השגרירות בצנעא בירת תימן תישאר סגורה, בשל "דאגות מתמשכות על מתקפה אפשרית של אל-קאעדה בחצי האי ערב", מסרה דוברת משרד החוץ.

גם הקונסוליה האמריקאית בלאהור שבפקיסטאן, שנסגרה ביום חמישי, תשאר סגורה בשל "איום נפרד".

ארה"ב סגרה 20 נציגויות במזרח התיכון ובאפריקה ביום ראשון, לאחר שהתקבל מידע מודיעיני על מתקפה טרוריסטית שטבעה אינו ידוע. לאחר מכן היא הודיעה כי הנציגויות יישארו סגורות עד 10 באוגוסט.

הנציגויות שייפתחו נמצאות בירדן, מצרים, קטאר, כוויית, בחריין, עומאן, לוב, מדגסקר, בורונדי, ג'יבוטי, רואנדה, מאוריציוס, שלוש נציגויות בסעודיה ושתיים באיחוד הנסיכויות הערביות.

9/8/13

19:05: גורמים ביטחוניים מצרים אומרים שכלי טיס לא מאוייש של צה"ל ירה טיל בצפון סיני, הרג חמישה החשודים כמחבלים והרס עמדת שיגור רקטות - כך מדווחת סוכנות הידיעות אי-פי. 

תושבי המקום שמעו פיצוץ עז היום, סמוך לגבול עם ישראל. על פי הגורמים, המתקפה היתה בשיתוף פעולה עם מצרים. המקורות ביקשו להישאר בעילום שם כיוון שלא היו מורשים לשוחח עם העיתונות. לפי אי-פי, דובר צה"ל הודיע שהוא בודק את הדיווח.

18:15: סוכנות הידיעות מען מדווחת על פי מקור צבאי מצרי כי סגירת שדה התעופה באילת אתמול נבעה מהתראה שהעבירו המצרים לישראל, ומחשש שחוליות טרור מחזיקות ברקטות בטווח 70 ק"מ, שיכולות לפגוע גם בשדה. כתבנו ג'קי חורי מוסר כי לפי הדיווח, במצרים הגבירו את האבטחה סביב מתקנים אסטרטגיים לרבות תעלת סואץ, מחשש ללמתקפה של ארגוני טרור.

לידיעה זו אין אישור ממקור רשמי ממצרי, אולם צבא מצרים פועל זה כמה שבועות נגד ארגונים קיצוניים בחצי האי. ביום רביעי פרסם דובר הצבא הודעה רשמית בה נמסר כי 60 טרוריסטים נהרגו ועשרות נעצרו במהלך המבצע, וכי הצבא ממשיך לפעול למניעת הברחת אמצעי לחימה מעזה לסיני ולהפך.

13:16: שני טייסים טורקים של חברת "טורקיש איירליינס" נחטפו בלבנון, ליד נמל התעופה הבינלאומי של ביירות. השניים הוצאו מאוטובוס שהסיע כמה חברי צוות ונוסעים בין בית המלון לטרמינל. איש לא קיבל אחריות על החטיפה, אולם לפי ההערכות היא קשורה לקונפליקט בסוריה. טורקיה תומכת במורדים הסונים בסוריה, בעוד מרבית הקהילה השיעית בלבנון מגבה את המשטר. תשעה לבנונים שיעים נחטפו בסוריה בשנה שעברה, ומשפחותיהם פנו לטורקיה בבקשה שתסייע בשחרורם.

10:10: ארה"ב הורתה על פינוי כל הדיפלומטים שתפקידם אינו הכרחי מהקונסוליה האמריקאית בעיר לאהור שבפקיסטאן. מקור בכיר במשרד החוץ מסר כי הצעד בא בתגובה ל"איום אמין" על השגרירות. ארה"ב גם פרסמה אזהרת נסיעה לאזרחיה והמליצה להם להימנע מביקורים בפקיסטאן. באזהרת נמסר כי "נוכחותן של קבוצות טרור מקומיות וזרות מהווה סכנה לאזרחים אמריקאים ברחבי פקיסטאן". לא ברור מתי השגרירות תחזור לפעילות.

האזהרה באה יומיים לאחר שוושינגטון פינתה דיפלומטים מתימן, והורתה לאזרחיה לעזוב את המדינה בדחיפות. ארה"ב סגרה 19 נציגויות במזרח התיכון ובאפריקה ביום ראשון השבוע, בשל חשש שארגון אל-קאעדה מתכנן מתקפה על מטרות מערביות. לא ברור אם לסגירת הקונסוליה בלאהור יש קשר לצעדי הביטחון שננקטו בשגרירויות האחרות.

8/8/13

19:42: העיתון וושינגטון פוסט מדווח מפי גורמים בוושינגטון כי קיימים סימני שאלה גדולים ביחס מעורבותה של ממשל תימן בסיכול פעולות טרור של תאי אל-קאעדה הפועלים במדינה. בפגישה שהתקיימה בוושינגטון בשבוע שעבר הביעו פקידים אמריקאים חוסר נחת מנשיא תימן, עבד ראבו מנסור האדי, והסבירו כי כוחות הביטחון התימנים "אינם לוקחים ברצינות הראויה" את האיום מצד אל-קאעדה. נציגי ממשלת תימן שהשתתפו בישיבה הסבירו כי אין בידם את היכולת הצבאית או את כוח האדם להשתלט על אזורים בדרום המדינה, מהם פועלים תאי הטרור.

בתוך כך דיווחה סוכנות הידיעות אי-פי עכי ביממה האחרונה ביצע צבא ארה"ב שתי מתקפות מל"טים נוספות בתימן, בהן נהרגו תשעה חשודים בפעילות טרור. בשבועיים האחרונות ביצעו האמריקאים לפחות שבע מתקפות אוויריות בהן נהרגו לפחות 31 בני אדם. כתב אי-פי בצנעא, בירת תימן, דיווח כי רעש המלט"ים נשמע ללא הפסק בשמי העיר בשתי היממות האחרונות וכי החשש בעיר מפיגוע עודנו גבוה מאוד.

17:39: לפחות 51 בני אדם נהרגו בגל של התנקשויות במזרח לוב הנובעות מהכאוס הפוליטי ומאי המשילות במדינה - כך דיווח ארגון זכויות האדם .Human Rights Watch לדברי הארגון, שלטונות לוב טרם לא חקרו ולא עצרו מעורבים בגל ההתנקשויות, בו נרצחו פעילים פוליטיים, שופטים וגורמים בשירותי הביטחון, מאז נפל שלטונו של מועמר קדאפי.

15:50: לפחות 28 אנשים נהרגו היום בפיגוע התאבדות בעיר קטה בדרום-מערב פקיסטאן - כך דווח בסוכנות הידיעות אי-פי. הפיגוע התבצע בסמוך למסגד מחוץ למפקדת המשטרה בעיר, שספגה לאחרונה פיגועים רבים, כאשר שוטרים התאספו כדי לערוך טקס זכרון לעמיתיהם שנהרגו ביריות שעות ספורות קודם לכן. "לפחות שמונה קצינים נהרגו", אמר קצין המשטרה סלים שוואני, שצפה כי "מספר המתים עשוי לגדול בשעות הקרובות".

עמיתו השוטר מוחמד חפיז סיפר כי "היינו בתוך המסגד. עמדנו בשורה כי חיכינו להתפלל ואז שמענו קול נפץ אדיר. יצאתי החוצה וראיתי גופות רבות על הרצפה ולידם אנשים פצועים קשה. אין לי מילים לתאר את מה שראיתי. זה היה נורא". הפיגוע הבוקר בקטה מסיים חודש רמדאן מדמם במיוחד בפקיסטאן, שבו נהרגו בפיגועים יותר מ-90 בני אדם.

15:25: לראשונה מאז הודח נשיא מצרים מוחמד מורסי בתחילת יולי נראתה היום רעייתו נגלה מורסי בציבור, כאשר נאמה בהפגנה של תומכיו בקהיר. ההפגנה, בדמות תהלוכה חגיגית, הוקדשה לחג העיד אל פיטר ובו תבעו אלפי תומכי הנשיא לשעבר כי יחזור לשטון לאחר שלטענתם הופל על ידי הצבא.

נגלה מורסי, שממעטת מאוד להופיע בציבור ככלל, קראה לשחרור בעלה ולהחזרתו לכס הנשיא כאשר אלפי המפגינים שואגים "הוא חוזר, הוא חוזר". הנשיא הזמני, עדלי מנסור, הכריז אתמול (רביעי) כי מאמצי התיווך הבינלאומיים בין ההנהגה הזמנית והצבא לבין האחים המוסלמים כשלו. למרות שההנגה הכריזה בשבוע האחרון כי תפרק בכוח את ההפגנות השבת למען מורסי בקהיר, היא טרם עשתה זאת.

13:38: גבר מאיחוד האמירויות שטייל עם קוף המחמד שלו, בעודו תחת השפעת סמים, הכה למוות את שכנו בעקבות ריב על ליבה של ברמנית. אתר החדשות "דה נשיונל" מאבו דאבי מדווח היום כי האיש, בן 31, הכה את שכנו, נשך את אפו ושפך חול לתוך פיו לפני שעזב את המקום והשאיר אותו למות.

"כן, עשית זאת", אמר האיש אתמול בבית המשפט. הוא סיפר כי טייל עם קוף המחמד שלו בחודש שעבר כשהשכן קרא לו. "הוא אמר לי להתרחק מהחברה שלו, שעבדה בבר", אמר האיש. לדבריו, השכן הזמין אותו לדו קרב והוא נעתר. השניים צעדו יחד סמוך לפסי הרכבת בעיר.

לטענתו, בעודו קושר את הקוף לעמוד הפתיע אותו השכן, תקף אותו באמצעות סכין גילוח וזרה חול בעיניו. "חבטתי בפניו ובעטתי בו כך שהוא נפל. אז נשכתי את אפו ותחבתי חול לפיו", הודה. לאחר מכן הביא לשכן מים, לבקשתו, אולם מצבו הדרדר ולכן לקח את קוף המחמד שלו, את הארנק והטלפון הנייד של הפצוע ונמלט מהמקום. בבית המשפט הודה האיש באישומים של תקיפת שכנו תחת השפעת סמים.

10:25: מל"ט אמריקאי ירה למוות בשישה חשודים בהשתייכות לארגון אל-קאעדה בדרום מזרח תימן. בשלושה הימים האחרונים נורו למוות 17 בני אדם שנחשדו כפעילי אל-קאעדה ובסך הכל ביצעה ארה"ב שש תקיפות מל"ט בשבועיים האחרונים.

מתקפות המל"ט הן חלק מאסטרטגיית ההגנה והסיכול האמריקאית מול מזימות הטרור האחרונות של אל־קאעדה, שגרמו לסגירתן של 19 שגרירויות וקונסוליות של ארה"ב ברחבי העולם.

09:58: המשטר הסורי מכחיש את הדיווחים על ירי של המורדים לעבר שיירת הנשיא בשאר אסד בדמשק. סוכנויות הידיעות מדווחות כי שר ההסברה, עומראן זועבי, אמר לטלוויזיה הממלכתית כי "החדשות כלל אינן נכונות". במקביל מדווחת סוכנות הידיעות הרשמית בסוריה על ירי של המורדים בפרברי דמשק. במקום ישנם נפגעים.

מוקדם יותר טענו המורדים הסורים כי ירו לעבר שיירתו של אסד, אולם הוא לא נפגע. זמן קצר לאחר מכן שידרה הטלוויזיה הסורית את תפילת עיד אל פיטר בה השתתף הנשיא הסורי בדמשק. אסד לבש חליפה אפורה ונראה כי מצבו טוב וכי אם אכן הותקפה השיירה בה נסע, הוא לא נפגע.

07:20: המורדים הסורים טוענים כי תקפו הבוקר (חמישי) את שיירתו של נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, סמוך לבית מלון בשכונה יוקרתית בדמשק, בה ממוקמים גם משרדים של הממשל הסורי. כתבנו ג'קי חורי מעדכן כי המורדים לא ציינו האם אסד נפגע, אולם זמן קצר לאחר הדיווח שודרה בטלוויזיה הסורית בשידור חי תפילת עיד אל פיטר בה השתתף אסד, וניתן לראות כי מצבו טוב. 

לטענת המורדים, לכיוון השיירה נורו כ-17 פצצות מרגמה. לדיווח באתר האינטרנט של הערוץ "אל ערבייה" אין עדיין אישור ממקור אחר. תושבים מדמשק מדווחים ברשתות החברתיות כי שמעו פיצוצים במהלך הלילה באזור בו טוענים המורדים לתקיפת השיירה.

07:10: איראן הקימה אתר חדש לשיגור טילים, שככל הנראה ישמש לניסויים בטילים בליסטיים – כך דיווח אמש (רביעי) הטלגרף הבריטי. הדיווח מתבסס על ניתוח של תמונות לוויין שפורסם במגזין הביטחוני איי-אייץ'-אס ג'יינז.

התמונות מתפרסמות שבועות ספורים לאחר שהממשל בטהראן הודיע כי הוא בונה אתר שיגור חדש לתוכנית הלוויינים האיראנית. האתר החדש שנחשף נמצא בצפון המדינה, קרוב למרכז החלל האיראני הראשון במחוז סמנאן, אולם המומחים שניתחו את התמונות מעריכים כי הוא נועד לשיגור טילים בליסטיים ולא עבור רקטות לחלל.

בתמונה שצולמה בחודש שעבר ופורסמה במגזין ניתן לראות מגדל שיגור בגובה 23 מטרים, שמוצב על כן שיגור בגודל של 200 מטרים על 140 מטרים. המומחים אמרו כי באתר אין מקום לאחסון של דלק הטילים הנוזלי שמשמש את תוכנית החלל האיראנית, מה שתומך בהערכות כי הוא נועד לטילים בליסטיים שמתודלקים בדלק מוצק.

עורך ההערכות, מתיו קלמנטס, אמר כי "האתר הזה יכול להיות מתקן לשיגור לוויינים לחלל. אולם איראן בונה לפחות אתר אחר למטרה זו ובבחינה של תצלומי הלוויין שברשותנו, אנחנו מאמינים שסביר יותר שהמתקן הזה משמש לניסויים בטילים בליסטיים.

8/8/2013

22:10: סיום המשבר הפוליטי במצרים יצריך פשרות ועדיין יש זמן לדיאלוג - זה המסר שיוצא הערב ממשרד החוץ של ארה"ב לאחר ששליחיו המיוחדים חזרו מקהיר לוושינגטון.

מוקדם יותר היום יצאה הודעה מלשכת הנשיאות המצרית כי המאמצים הבינלאומיים בעשרת הימים האחרונים למצוא לסכסוך הפוליטי עם תנועת האחים המוסלמים נכשלו. ואולם, לאחר שנציגי משרד החוץ האמריקאי נפגשו במצרים עם מהניגי הפלגים הפוליטיים השונים ועם שליחים מהאיחוד האירופי, קטאר, ואיחוד הנסיכויות, טוענת היום דוברת משרד החוץ, ג'ן פסקי, כי "הגענו למסקנה שקיים בסיס ליצירת אווירה שתאפשר למצרים להתקדם". 

עוד אמרה פסקי כי "ארצות הברית מאמינה שכדי למצוא כל פתרון צריך ששני הצדדים יהיו מוכנים להתפשר. ההחלטות הללו שייכות רק לאזרחי מצרים. אנחנו בהחלט מקווים שהם יקבלו אותן בקרוב".

19:40: סעודיה הציעה לרוסיה תמריצים כלכליים, כולל עסקאות נשק והבטחה שלא להתמודד מול מכירות נפט רוסי, בתמורה לכך שמוסקבה תחליש את תמיכתה בנשיא סוריה בשאר אסד. כך דווח היום בסוכנות הידיעות רויטרס, בידיעה המתבססת על מקורות דיפלומטיים מהמזרח התיכון וממדינות המערב.

הצעה זו הוצגה לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין לפני שבוע בפגישה במוסקבה עם שר המודיעין הסעודי, הנסיך בנדר בן-סולטן. עד כה תמכה רוסיה בסוריה, הן בתחמושת והן בגיבוי מדיני, שאינו מאפשר למועצת הביטחון של האו"ם לקבל החלטה להתערב צבאית בנעשה בסוריה.

סעודיה, שמתנגדת בתוקף למשטר אסד ותומכת במורדים בדרכים רבות, הציעה לרוסיה עסקת נשק בשווי 15 מיליארד דולר בנוסף להבטחה שלא להתמודד מול עסקאות נפט רוסיות מול השווקים באירופה. וכל זאת- תמורת הסרת הווטו הרוסי מול הצעות שיעלו במועצת הביטחון באו"ם שקשורות להתערבות בינלאומית בסוריה.

18:30: דובר צבא מצרים מסר היום (רביעי) כי 60 לוחמים בארגונים איסלאמים קיצוניים נהרגו ו-103 נוספים נעצרו על ידי הצבא בסיני בחודש האחרון. הקולונל אחמד מוחמד עלי פרסם את הנתונים בדף הפייסבוק הרשמי של דוברות הצבא. הוא לא ציין את השמות של מי מההרוגים או העצורים.

עוד נכתב בדף הפייסבוק כי הרשויות הרסו 102 מנהרות הברחה לתוך רצועת עזה. הנתונים הללו לא קיבלו עדיין אישור ממקור עצמאי. מאז הדחתו של נשיא מצרים מוחמד מורסי ב-3 ביולי, יותר מ-20 חיילים ושוטרים מצרים נהרגו בסיני, בנוסף ל-12 אזרחים. בחודש וחצי האחרונים ארגוני איסלאם קיצוני הגבירו את המתפקות על כוחות הביטחון כדי לנצל את אי הסדר הפוליטי והביטחוני באזור.

18:05: תימן טוענת כי היא סיכלה מזימת ענק של אל־קאעדה לפוצץ צינורות נפט ולהשתלט על ערים מרכזיות במדינה, כולל שתי ערי נמל בדרום. גורמים בכירים בביטחון התימני מסרו לאי־פי כי לפי התכנון של אל־קאעדה, לוחמים מחופשים לחיילים תימניים היו אמורים להשתלט על הנמלים בהם עובדים זרים ולרצוח או לחטוף אותם. מזימת אל־קאעדה תוכננה, בין היתר, כתגובה להריגתו של אחד ממנהיגי אל־קאעדה בחצי האי ערב, סעיד אל-שיחרי, על ידי מל"ט אמריקאי בנובמבר האחרון. סידורי הביטחון בצענא בימים האחרונים הם ברמה גבוהה ביותר כאשר מאות כלי רכב סורקים את הרחובות ומגנים על האתרים החשובים בעיר.

14:47: אוניברסיטת אל-אזהר, המוסד הדתי החשוב ביותר במצרים ובעולם הסוני, צפויה להוביל סבב שיחות חדש בניסיון להביא לסיום המשבר הפוליטי בין הממשל המצרי לבין תנועת האחים המוסלמים. גורם באל-אזהר אמר לסוכנות הידיעות המצרי כי עם סיומו של עיד אל-פיטר ביום ראשון יוזמנו נציגי הפלגים לפגישה חשובה שבו יועלו הצעות לסיום המשבר. הפגישה תתקיים בחסותו של השייח הגדול אחמד אל-טייב.

13:10: לשכת הנשיאות המצרית הודיעה המאמצים הבינלאומיים בעשרת הימים האחרונים למצוא לסכסוך הפוליטי עם תנועת האחים המוסלמים - נכשלו . עוד נאמר בהודעה כי האחים המוסלמים נושאים באחריות למבוי הסתום וכי השלטונות יפזרו את שתי שביתות השבת הגדולות שמקיימים תומכיו של הנשיא המודח, מוחמד מורסי, סמוך למסגד רבעה אל-אדאווייה ובכיכר נהדה.

במקביל מסרו גורמי ביטחון כי במהומות שפרצו הלילה בין תומכי ומתנגדי מורסי באלכסנדריה, נהרג אדם אדם ונפצעו עשרות. יותר מ-250 בני אדם נהרגו ברחבי מצרים מאז הדחתו של מורסי לפני כחודש. בימים האחרונים ביקרו בקהיר שורה של דיפלומטים אמריקאים, אירופים וזרים בניסיון למצוא מוצא למשבר. בין היתר הוצע כי מורסי ייצא לגלות וכי הממשלה תשחרר את כל האסירים הפוליטיים בתמורה לבחירות דמוקרטיות חוזרות.

12:12: חמושים בסיני רצחו פוליטיקאי שכיהן כחבר פרלמנט בתקופת שלטונו של נשיא מצרים המודח חוסני מובארק. גורמי ביטחון מצריים מסרו כי החמושים ירו ארבעה כדורים לעבר עבד אל-חמד סילמי, איש המפלגה הלאומית דמוקרטית, בעת שעזב מסגד. לפחות 40 אנשי ביטחון ואזרחים נהרגו בפעולות טרור שונות בחצי האי סיני מאז הודח נשיא מצרים מוחמד מורסי בתחילת החודש שעבר.

11:51: לפחות 11 בני אדם, בהם שבעה ילדים, נהרגו בקראצ'י שבדרום פקיסטאן בפיצוץ מטען חבלה שהוטמן על אופנוע. לפחות 24 בני אדם נוספים נפצעו בפיצוץ, שהתרחש סמוך למגרש כדואגל בו התקיים טורניר מקומי.

10:58: 62 מורדים סורים נהרגו במתקפה שביצע צבא סוריה סמוך לעיירה אדרה, ממזרח לדמשק - כך מסר ארגון זכויות אדם המזוהה עם האופוזיציה הסורית. כלי התקשורת סוריים מסרו כי המורדים מזוהים עם חזית אל-נוסרה, ארגון המסונף לאל-קאעדה.

09:12: הסנאטור הרפובליקאי ג'ון מקיין, השוהה בקהיר, אמר הלילה כי הדחתו של נשיא מצרים, מוחמד מורסי, היתה הפיכה צבאית. בכך סתר מקיין את עמדתו הרשמית של הממשל האמריקאי ברואה בהשתלטות הצבא על מצרים בראשית החודש שעבר כ"מהלך להשבת הדמוקרטיה".

בתוך הממשל האמריקאי מתנהל ויכוח כיצד להגדיר את האירועים במצרים, מכיוון של פי החוקה ארה"ב אינה רשאית לסייע למדינות שבהן התרחשה הפיכה צבאית. מקיין וגרהאם יצאו לקהיר בשליחותו של הנשיא, ברק אובמה, בניסיון ולתווך בין הממשל המצרי הזמני לבין תנועת האחים המוסלמים.

"אנחנו שותפים לשאיפות של העם המצרי ולביקורת על ממשלת מורסי שהובילה מיליונים לצאת לרחובות", אמר מקיין במסיבת עיתונאים יחד עם שותפו, הסנאטור לינדזי גרהאם, בקהיר. "אנו סבורים כי מורסי הודח בהפיכה וכי העברת השלטון לא נעשתה באמצעות בחירות".

08:47: רבבות בני אדם הפגינו הלילה בתוניס, בירת תוניסיה, וקראו לממשלה האיסלאמית להתפטר. היתה זו ההפגנה הגדולה ביותר מאז החל ההתנקשות בחייו של פוליטיקאי חילוני בכיר לפני כשבועיים. הלילה הודיעה הפרלמנט התוניסאי, האחראי על ניסוח החוקה החדשה, על הפסקת עבודתו עד שהממשלה והאופוזיציה יפתחו במשא ומתן.

08:12: קטאר הודיעה כי שחרור מנהיגי האחים המוסלמים והעצירים הפוליטיים, יסייע למציאת פתרון למשבר הפוליטי במצרים. שר החוץ קטארי, חאלד אל-עטיה, שב הבוקר לדוחא מקהיר ואמר כי במסיבת עיתונאים כי לצערו, הממשל הזמני לא אפשר לו להיפגש עם נציגי כל המפלגות.

06/08/13

23:50: מניין ההרוגים בשרשרת הפיגועים שאירעה היום בעיראק זינק ל-51. מניין הפצועים גדול מ-100. משרד הפנים בבגדאד הודיע כי עיראק עומדת בפני "מלחמה פתוחה" שהיא תוצאה של אלימות בין עדתית, וכי כתוצאה מכך יתגבר את כוחות הביטחון ויסגור כבישים באזור הבירה.

21:50: משרד החוץ האמריקאי התייחס לנאומו הראשון של נשיא איראן, חסן רוחאני, והודיע כי על טהראן "לפעול במהירות" בנוגע לחשש של הקהילה הבינלאומית בסוגיית הגרעין וכי "הכדור נמצא בידיה של איראן".

בדבריו אמר רוחאני כי הוא "נחוש" לפתור את המשבר עם המערב סביב תוכנית הגרעין ומוכן "להיכנס למשא ומתן מהותי ורציני על העניין". רוחאני הוסיף כי על המערב להבין כי ניתן להגיע לפתרון "רק באמצעות מגעים ולא באמצעות איומים" וציין כי הוא משוכנע בכך שניתן להגיע להסדר בתוך זמן קצר.

21:07: לפחות 20 בני אדם נהרגו היום בשורה של פיגועים ברחבי בגדאד, בירת עיראק. מכוניות ממולכדות ומטעני חבלה התפוצצו בכמה רובעים בדרום העיר וסמוך לבית משפט בצפון העיר. 19בני אדם נהרגו. אדם נוסף נהרג במחסום צבאי בעיירה מוקטדיה.

19:55: שני הסנאטורים הרפובליקאים הבכירים ג'ון מקיין ולינדזי גרהאם קראו במסיבת עיתונאים בקהיר לממשל הזמני, לשחרר את כל האסירים הפוליטיים ולפתוח בדיאלוג לאומי עם כל הפלגים, כולל תנועת האחים המוסלמים.

מקיין וגרהאם, שיצאו למצרים לבקשתו של נשיא ארה"ב אובמה, דיברו בתום פגישה עם שר ההגנה עבד אל-פתאח א-סיסי. הם צפויים להישאר במצרים עד מחר ולהיפגש גם עם גורמי אופוזיציה.

18:12: נשיא מצרים הזמני, עדלי מנסור, פרסם צו הקובע כי אזרחים המואשמים בהעלבת מוסד הנשיאות לא יישלחו עוד למאסר. זאת אחרי שבמהלך תקופת שלטונו של מוחמד מורסי עוכבו לחקירה והואשמו אזרחים רבים, ובהם הקומיקאי הפופולרי באסם יוסף שזכה לכינוי "ג'ון סטיוארט המצרי". יוסף שוחרר בסופו של דבר בערבות.

ארגון זכויות האדם Human Rights Watch בירך על ההחלטה אך הדגיש כי היא אינה מרחיקת לכת מספיק. לדברי הארגון, העלבת הנשיא אינה צריכה להיחשב כלל לעבירה".

17:55: נשיא איראן, חסן רוחאני, אמר במסיבת העיתונאים הראשונה שלו בתפקיד כי הוא "נחוש" לפתור את המשבר עם המערב סביב תוכנית הגרעין ומוכן "להיכנס למשא ומתן מהותי ורציני על העניין". רוחאני הוסיף כי על המערב להבין כי ניתן להגיע לפתרון "רק באמצעות מגעים ולא באמצעות איומים" וציין כי הוא משוכנע בכך שניתן להגיע להסדר בתוך זמן קצר.

16:21: שר החוץ המצרי לשעבר והמועמד לנשיאות בבחירות האחרונות, עמרו מוסא, אמר כי אם תנועת האחים המוסלמים מעוניינת להימנע משפיכות דמים נוספת -  עליה לזנוח את הדרישה להחזיר את הנשיא המודח, מוחמד מורסי, לכסאו.

"הכדור נמצא בידיים שלהם. אם הם יפעלו בצורה אינטליגנטית - נוכל לנוע קדימה", אמר מוסא והוסיף כי איננו מתכוון להתמודד בבחירות שאמורות להתקיים ב-2014.

15:30: ברקע המתיחות הפוליטית בין הממשלה הזמנית והצבא לבין האחים המוסלמים, מצאו תושבים בקהיר יותר מ-10 גופות ברחובות - מה שמביא לשטף האשמות הדדיות. 

דיירי רחוב באדר א-דין בקהיר אומרים כי מצאו את שני צעירים שנזרקו בערימת אשפה ליד גן ציבורי ב-27 ביולי. על גופתו של עמר מוחמד סלים, רוכל בן 22, היו פצעים וחבורות וידיו היו כפותות. התושבים סיפרו כי האני מוסה, עוזר במטבח בן 24, עדיין היה בחיים, בקושי. הם נמצאו רק שלושה רחובות מהמקום שבו תומכיו של מוחמד מורסי התבצרו במחאה על הקמת הממשלה הזמנית בסיוע הצבא, והנסיבות שהגיעו לערימת האשפה עדיין לוטות בערפל.

מדיווחים שונים עולה כי הם לא היחידים שנעלמו ולא היה ידוע מה קרה להם. הרשויות במצרים וכלי התקשורת מסרו כי כ-10 גופות התגלו ליד אתרי ההפגנות ושביתות השבת של אנשי האחים המוסלמים, ונטען כי המפגינים במקום הרגו אותם.

ארגון זכויות האדם אמנסטי טוען כי אסף עדויות שתומכיו של מורסי עינו חברים בתנועות פוליטיות אחרות. פעילים אחרים אמרו כי ההאשמות הללו תואמות דפוסים ידועים של התעללות מצד המפגינים בעוברי אורח, הנחשדים כי הם שוטרים סמויים.

מנגד, תומכי מורסי מכחישים את האשמות האלה, ולנוכח שלל ההאשמות וההשערות השונות באשר לדרך מותם של עוברי האורח, ישנם אלה המאמינים שההאשמות נגד האיסלאמיסטים הן לא יותר מתעמולה נגדם. הם מגבים את הטענה הזאת בכך שלא הופצו סרטונים או תמונות של ההתעללות המיוחסת לתומכי האחים המוסלמים.

14:30: חמושים תקפו עמדה של צבא מצרים בסיני, הרגו חייל אחד ופצעו עוד ארבעה - כך מסרו גורמים ביטחוניים מצריים. זוהי התקיפה השייה ביומיים של מורדים מוסלמים קיצונים באזור אל-עריש.

כמו כן, גורמי ביטחון בנמל התעופה בקהיר אמרו כי מצאו חלקים של כלי נשק, מדי הסוואה צבאיים, דגלים של אל-קאעדה וחומרי תעמולה של הארגון. לדבריהם, החפצים השונים נמצאו במטענם של שני נוסעים שהגיעו מאיסטנבול.

12:38: ממשלת ירדן הודיעה כי מחירי החשמל לעסקים יעלו ב-15% כבר בשבוע הבא. זאת בניסיון להקל על הגירעון התקציבי המאיים על המשך הצמיחה.

האמרות המחירים התכופות בירדן הציתו בנובמבר שעבר הפגנות גדולות בבירה עמאן בהן נהרגו שלושה בני אדם. רבים מהתושבים חוששים כי ההתייקרות תביא לעלייה נוספת במחירי המזון.

10:10: לוחמים בכוחות המורדים בסוריה כבשו בסיס של חיל האוויר בצפון המדינה, באזור שבו כוחות אסד המבודדים נלחמו במשך כמעט שנה. ארגוני אופוזיציה מסרו כי המורדים השתלטו כמעט על כל הבסיס הבוקר, תפסו טנקים ותחמושת ולקחו חיילים בשבי.

לפי הדיווחים, את הניצחון הובילו שני לוחמים זרים שביצעו פיגוע התאבדות ברכב משוריין כדי לפרוץ את ההגנות של הבסיס. יש המעריכים כי הוא יספק עידוד למורדים במשטר אסד לאחר שורה של הישגים של כוחות הצבא.

אתמול דווח כי צבא סוריה השתמש בטילים בליסטיים בפעולותיו בחומס, וגרם לנפגעים רבים בנפש בקרב האוכלוסיה האזרחית. הארגון Human Rights Watch מסר בדו"ח כי במתקפה האחרונה, בסוף יולי, נהרגו 33 אזרחים.

05/08/12

20:30: צבא מצרים והממשלה הזמנית יציעו הצעת פשרה לאחים המוסלמים, שבה יתחייבו לשחרר כמה מחברי התנועה, להפשיר את נכסיה המוקפאים ולתת שלושה תיקים בממשלה לבכיריה – כך מסר גורם בכיר בצבא המצרי.

"היוזמה תוצע להם כדי שנוכל לסיים את המשבר ולהפסיק את ההפגנות של האחים המוסלמים", אמר הגורם לסוכנות הידיעות רויטרס. מקור במערכת הפוליטית המצרית, המעורה בפרטי ההצעה, אישר את הפרטים.

17:50: גיהאד אל-חדד, דובר של האחים המוסלמים במצרים, טוען כי השליחים הבינלאומיים שהגיעו למדינה מארצות הברית וממדינות אירופה דוחקים בתנועה "לבלוע את המציאות", שתקופתו של מוחמד מורסי כנשיא מצרים נגמרה ושיש להשלים עם ההפיכה במדינה, אולם בכירי התנועה מסרבים לעשות כן.

אל-חדד גם סיפר שהשליחים ביקרו הבוקר את בכיר האחים המוסלמים חיירת א-שאטר בתאו בכלא, אך הוא קטע את המפגש, ודחק בהם להיפגש עם מורסי. לדבריו, השליחים השונים קראו לתנועה "לקבל את העובדה שההפיכה קרתה, ולנסות לנסות לשקם את עצמה בנזק מינימלי".

בדבריו התכוון הדובר לדיפלומטים שהגיעו מארצות הברית, מהאיחוד האירופי, מאיחוד הנסיכויות ומקטאר  - כולם נמצאים כעת בקהיר בניסיון לגשר בין צמרת הצבא והממשלה הזמנית ובין התנועה השלטת עד להפיכה בחודש שעבר. סוכנות הידיעות הממלכתית MENA דיווחה כי ויליאם ברנס, סגן שר החוץ של ארה"ב, וברנדינו לאון, השליח האירופי, הם אלה שנפגשו עם א-שאטר, שהשיב להם כי אין בידיו הסמכות לדון בשום תנועתו.

הוא אמר להם שהיחיד המסוגל "לפתור את הבלאגן" הוא מורסי, הנשיא המודח, ושהפתרון היחיד הוא "החזרה מלאה של הלגיטימיות החוקתית וביטול ההפיכה" - כך טען אל-חדד. דבריו באים בניגוד לדיווחים ממקורות אחרים, בהם העיתון אל-מסרי אל-יום, שבהם נאמר כי א-שאטר נועד עם ברנס ולאון במשך שעות ארוכות.

17:20: סוכנות הידיעות האיראנית מדווחת כי אזרח איראני נעצר בעיר קרמן שבדרום המדינה ועומד למשפט בחשד של העברת חומרי מודיעין לישראל.

בדיווח נמסר כי הנאשם, שזהותו לא פורסמה, מעורב בסחר במדינות מזרח אסיה ונעצר באשמת ריגול. במהלך ביקורו האחרון בתאילנד, הסוכן העביר לכאורה חומרי מודיעין הנוגעים לרפובליקה האסלאמית לשגרירות ישראל בבנגקוק.

המרגל התכוון להעביר למפעיל שלו מודיעין הנוגע לכלכלת איראן ומידע גיאוגרפי הנוגע למיקומם של מכרות במחוז קרמן בביקורו הבא אך נעצר לפני שהספיק לבצע את המשימה. עוד דווח כי האיש באופן מודע ורצוני ריגל עבור ישראל.

14:00: צבא סוריה מפציץ שכונות מגורים ואזורים אזרחיים באמצעות טילים בליסטיים וגורם לנפגעים רבים - כך נכתב בדו"ח חדש שפרסם ארגון זכויות האדם Human Rights Watch. מהדו"ח עולה כי המתקפה האחרונה היתה זו שהתרחשה בחאלב ב-26 ביולי ובה נהרגו לפחות 33 אזרחים ובהם 17 ילדים. בסך הכל בודק הארגון תשעה מקרים בהם נעשה לכאורה שימוש בטילים בליסטיים בחודשים האחרונים, ובהם נהרגו 215 בני אדם.

"השימוש החוזר ונשנה באמצעי לחימה בעלי השפעה נרחבת על אזורים מיושבים מצביע על כך שהצבא משתמש בטכניקות לחימה שאינן מפרידות בין אזרחים ללוחמים. זו הפרה חמורה של החוק הבינלאומי", נכתב בדו"ח. במקביל, דיווחה הטלוויזיה הסורית כי שר ההגנה, ג'אסם אל-פריג', סייר היום בשכונת אל-חלאדיה בחומס, אשר נפלה לידי הצבא בשבוע שעבר.

11:34: העיתון הבריטי טיימס דיווח כי על פי אחת ההצעות שעליהם דנים דיפלומטים מערביים עם בכירי הצבא המצרי, יישלח הנשיא המודח מוחמד מורסי לגלות. על פי הדיווח, בתוכנית לוקחות חלק גם שתי מדינות ערביות - סעודיה ואיחוד האמירויות.

09:56: מלך מרוקו מוחמד השישי ביטל חנינה שניתנה לפדופיל ספרדי שהורשע באונס 11 ילדים ונערים בני 4 עד 15. זאת בעקבות התפרעויות שפרצו בסוף השבוע בערים ברחבי המדינה. ארמון המלוכה מסר כי המלך "לא היה מודע לחומרת הפשעים" שביצע האיש.

הפדופיל דניאל גלבאן וינייה שוחרר אחרי שריצה שנתיים בלבד מתוך 30 שנות המאסר שנגזרו עליו. שחרורו נעשה כחלק ממחילה שניתנה ל-48 ספרדים. וינייה כבר הספיק לעזוב את מרוקו. בעקבות החנינה, התעמתו מפגינים עם כוחות הביטחון סמוך לפרלמנט בבירה רבאט. עשרות מהם נפצעו. הפגנות התקיימו גם בערים קניטרה, טנג'יר וטטואן וסמוך לשגרירות מרוקו בפאריס.

08:45: הסנאטורים הרפובליקאים הבכירים ג'ון מקיין ולינדזי גרהאם צפויים להגיע הערב לקהיר על מנת להגביר את הלחץ האמריקאי על הממשל המצרי להביא לסיום המשבר הפוליטי במדינה. הביקור של מקיין וגרהאם צפוי להימשך יומיים והוא בא אחרי שבסוף השבוע ביקר בקהיר תת שר החוץ האמריקאי וויליאם ברנס.

במאמצים להביא לסיומו של המשבר במצרים, בו נהרגו מאז הדחת הנשיא מוחמד מורסי יותר מ-100 בני אדם, לוקחות חלק גם קטאר ואיחוד האמירויות. הלילה פיזרו שלטונות מצרים כרוזים מהאוויר על אזור מסגד רבעה אל-אדאוויה וכיכר נהדה הסמוכה לאוניברסיטת קהיר, בקריאה לנאמניו של מורסי להפסיק את שביתת השבת שלהם.

במקביל נודע כי דיפלומטים בינלאומיים ביקרו הלילה את בכיר האחים המוסלמים חייראת א-שאטר המוחזק במעצר בכלא טורא שמדרום לקהיר. בפגישה השתתפו נציגים אירופים ואמריקאים וכן דיפלומטים מקטאר ואיחוד האמירויות. לא נמסרו פרטים על תוכן הפגישה.

07:34: שלטונות סעודיה מנעו ממטוסו של נשיא סודאן, עומר אל-באשיר, לעבור בשמיים האוויריים של הממלכה בעת שטס לאיראן. לא נמסרו פרטים נוספים על המקרה. כנגד באשיר תלוי ועומד צו מעצר בינלאומי בגין פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות במלחמה בדרפור, אולם נראה כי האירוע הנוכחי בא על רקע היחסים המתוחים בין סעודיה לאיראן.

04/08/13

23:59: שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, מינה את רוברט פורד לשגריר הבא במצרים – כך אמרו הערב (ראשון) גורמים אמריקאים רשמיים. פורד שימש עד לאחרונה כשגריר ארצות הברית בסוריה, עד להתעצמות הלחימה במדינה והסגתם של כל הדיפלומטים ממנה. בהמשך שימש כנציג האמריקאי למגעים עם האופוזיציה הסורית.

מדובר במינוי מהותי מאוד עבור האינטרסים האמריקאים במצרים, בשל חוסר היציבות במדינה לאחר ההפיכה בחודש שעבר. גם תומכי הנשיא המודח מוחמד מורסי, וגם תומכי הצבא שביצע את ההפיכה מאשימים את וושינגטון בתמיכה בצד הנגדי. בשבוע שעבר אמר שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, כי צבא מצרים "לא ביצע הפיכה" אלא "השיב למדינה את הדמוקרטיה" בהדחת הנשיא מוחמד מורסי. הודעת קרי שמה קץ לשתיקה האמריקאית סביב הדחתו של מורסי. השתיקה נבעה מכך שאם היתה מכנה ארה"ב את האירועים במצרים "הפיכה" היה עליה להפסיק את את הסיוע הצבאי שהיא מעבירה לקהיר בהיקף של 1.3 מיליארד דולר בשנה.

פורד הוא דובר ערבית, אותה למד באוניברסיטה האמריקאית בקהיר, והוא מנוסה מאוד במזרח התיכון. בנוסף לשירותו בסוריה, שימש גם כשגריר באלג'יריה והוצב מספר פעמים בעיראק.

19:30: סוכנות הידיעות הרשמית של מצרים הודיעה כי המנהיג הרוחני של האחים המוסלמים וסגנו יובאו למשפט ב-25 באוגוסט ויואשמו במעורבות בהרג מפגינים.

מוחמד בדיע וסגנו חייראת א-שאטר מואשמים בהשתתפות בהריגת שמונה מפגינים ליד מטה התנועה בשעות הערב של 30 ביוני ובשעות הבוקר של 1 ביולי. שאטר כבר במאסר ובדיע עדיין חופשי. המפגינים נהרגו ביום הראשון של הפגנות ההמוניות נגד הנשיא מוחמד מורסי.

סוכנות הידיעות הרשמית הודיעה גם כי ראשד באיומי, אחד מראשי האחים המוסלמים, ושלושה אנשים נוספים יעמדו למשפט על אותן האשמות.

18:20: מבית הלבן נמסר היום (ראשון) כי תקוות ארה"ב היא שנשיא איראן החדש חסן רוחאני "ימלא את רצון הבוחרים" ויקבל החלטות "שישפרו את חייהם" של אזרחי איראן. 

דובר הבית הלבן ג'יי קרני התבטא בהודעה רשמית כי השבעתו של רוחאני היום מאפשרת לאיראן "לפעול במהירות" ולהתייחס לדאגת הקהילה הבינלאומית מפרויקט הגרעין האיראני, הנתון במחלוקת. 

ארה"ב ובנות בריתה, ביניהן ישראל, טוענות כי איראן פועלת על מנת להתחמש גרעינית, בעוד טהראן מכחישה זאת. מהבית הלבן נמסר כי רוחאני עתיד למצוא "שותפה נאמנה" בדמות ארה"ב, אם ממשלתו תחליט "לפעול באופן רציני ומהותי" בכדי לכבד את ההגבלות הבינלאומיות ולפחש פתרון של שלום בנוגע לפרויקט הגרעין.

16:53: הרשויות במצרים ביטלו את ביקורו המתוכנן לרצועת עזה של ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן – כך דיווח היום (ראשון) העיתון המצרי "אל יאום אל סבעה" מפי מקורות דיפלומטיים מצרים. מאז ההפיכה במצרים לא הפסיק ארדואן למתוח ביקורת חמורה על המשטר החדש בקהיר וקרא להשיב לשלטון את הנשיא המודח, מוחמד מורסי, ואת מפלגת האחים המוסלמים. לדיווח על ביטול הביקור אין אישור ממקור נוסף.

על פי העיתון המצרי, ביקורו של ארדואן בוטל בשל המצב הביטחוני הרעוע במצרים לאחר ההפיכה וכן בשל ביקורת החריפה שלו על הממשל החדש. בכיר בחמאס אמר ביוני כי ביקורו של ארדואן יתרחש ביולי, אולם משרדו של ראש הממשלה הטורקי אמר כי טרם נקבע מועד לביקור. ארדואן הכריז כי יבקר ברצועת עזה כאות מחאה על הסגר הישראלי. עם זאת, לאחר ההפיכה במצרים החריף המשבר בין שלטון החמאס ברצועת עזה לממשל בקהיר ו-80% ממנהרות ההברחה מסיני לעזה נהרסו ונסגרו. לפיכך, ישראל נערכת לאפשרות שתתבקש לשוב ולהעביר דלק לרצועה ולהרחיב את פעילות מעבר הסחורות בכרם שלום.

אמש שב ותקף ארדואן את ההפיכה במצרים, והזהיר מפני נסיון לבצע מהלך דומה בארצו. העיתון הטורקי "הורייט" דיווח כי בטקס חנוכה של אולם קונצרטים באיסטנבול אמר ארדואן כי "זכותו של העם במצרים נסחטה. אם מישהו מכבד [את ההפיכה הצבאית במצרים], איני יכול, כאדם שמאמין בדמוקרטיה, להפגין כלפיו כבוד".

15:44: זוכת פרס נובל לשלום מתימן, תוואכול כרמאן, לא הורשתה להיכנס למצרים לאחר שנחתה בנמל התעופה בקהיר. כרמאן, פעילת זכויות אדם שהיתה לאישה הערבית הראשונה שזכתה בפרס נובל לשלום, התבטאה נגד ההפיכה הצבאית שהביא להפלתו של הנשיא מוחמד מורסי. היא אמרה כי בכוונתה להצטרף לשביתות השבת שעורכים תומכיו בבירת מצרים. גורמים בנמל התעופה בקהיר אמרו כי היא נשלחה בחזרה לטיסה שאתה הגיעה מאיחוד הנסיכויות הערביות לקהיר.

תוואכול כרמאן בת 32 ואם לשלושה ילדים, עומדת בראש ארגון הנשים "עיתונאיות ללא שלשלאות". היא היתה דמות מובילה בארגון ההפגנות נגד נשיא תימן עלי עבדאללה סלאח בינואר 2011, ובאותה שנה זכתה בפרס היוקרתי.

14:20: לפחות 35 בני אדם נהרגו בשטפונות בארבעה מחוזות במזרח אפגניסטאן, ו-50 בני אדם עדיין נעדרים. דוברי המחוזות ננגחר, קאבול, חוסט ונורסטן אמרו כי כל השטפונות אירעו ביום שבת בבוקר. הצפות באזורים הללו נחשבים לשכיחים.

12:15: נשיא איראן החדש, חסן רוחאני, אמר כי ארה"ב מחפשת תירוץ להתעמת עם איראן בשל תוכנית הגרעין שלה, כך דווח בטלוויזיה הממשלתית האיראנית. לפי הדיווח, דבריו של הנשיא בפגישה עם בכיר מצפון קוריאה, שנמצא בטהראן לרגל השבעתו של רוחאני שתיערך היום.

"אנו מאמינים כי ארה"ב ומדינות המערב מחפשות תירוץ לעימות עם המדינות שהן אינן רואות כידידותיהן", אמר רוחאני. הנשיא החדש הבטיח פתיחות רבה יותר באשר לתוכנית הגרעין של ארצו, אולם הוא כפוף, במיוחד בתחומי החוץ והביטחון, להנהגה הדתית של המדינה.

10:45: התקשורת באיראן מדווחת כי הנשיא החדש חסן רוחאני מינה איש עסקים בעל השכלה אמריקאית לתפקיד ראש הסגל שלו. זהו המינוי הראשון שעורך רוחאני מאז נכנס לתפקיד. על פי הדיווח בסוכנות הידיעות אירנ"א, רוחאני מינה לתפקיד את מוחמד נהוונדיאן בן ה-58, בעל דוקטורט בכלכלה מאוניברסיטת ג'ורג' וושינגטון שבוושינגטון הבירה בארה"ב. 

אתמול קיבל רוחאני את ברכתו של המנהיג העליון של איראן, האייתוללה עלי חמינאי, והוא יושבע לתפקיד בהמשך היום. בנאומו אתמול, אמר רוחאני כי העדיפות העליונה שלו היא לפתור את הבעיות הכלכליות במדינה. נראה כי מינויו של נהוודיאן הוא ניסיון לפנות אל הסקטור הפרטי באיראן. הכלכלה האיראנית שרויה במשבר בשל הסנקציות הבינלאומיות המוטלות עליה בעקבות תוכנית הגרעין. 

08:44: עשרות אלפי תוניסאים יצאו הלילה לרחובות במפגן תמיכה למען הממשלה האיסלאמיסטית. זוהי היתה אחת ההפגנות הגדולות במדינה מאז המהפכה ב-2011. תומכי המפלגה השלטת אנהאדה התאספו בכיכר הקסבה סמוך למשרדי ראש הממשלה בבירה תוניס. גורמים במפלגה מסרו כי יותר מ-150 אלף בני אדם השתתפו בהפגנה. המפגינים הדליקו זיקוקים והניפו את דגלי תוניסיה, וקראו: "לא להפיכה, כן לבחירות", בהתייחס להפיכה הצבאית במצרים בחודש שעבר.

האופוזיציה החילונית בתוניסיה מגבירה את המאמצים להביא להפלת ממשלת המעבר. במקביל, כוחות הביטחון במדינה נאבקים בעלייה במתקפות של מורדים איסלאמיסטים קיצונים, אותם מפלגת אנהאדה מגדירה כטרוריסטים. באופוזיציה זועמים על התנקשויויות בשניים ממנהיגיהם בחודשים האחרונים, וצוברים מוטיבציה מההתקוממות נגד נשיא מצרים מורסי.

03/08/13

23:55: "יש הזמנה פתוחה לכל הפלגים הפוליטיים לקחת חלק בעיצוב מפת הדרכים להתפייסות לאומית" - כך אמר הערב (שבת) שר החוץ המצרי, נביל פחמי. פחמי קרא לסיום האלימות והצטרף לדבריו של דובר משרד הפנים, האני עבדל-לטיף, שביקש מוקדם יותר היום מתומכי מורסי בקהיר לסיים את שביתות השבת שלהם ולהתפזר "בשקט וללא אלימות".

עבדל-לטיף אמר כי "סיום ההפגנות יאפשר לאחים המוסלמים להיות חלק מההליך הפוליטי במצרים". במקביל, גם שותפיו הפוליטיים של מוחמד מורסי, הנשיא המודח, אמרו היום לשליחים אמריקאים ונציגי האיחוד האירופי כי הם "מבינים את רצון העם" בהקשר של הדחת מורסי. עם זאת, הם דרשו כי הגנרל ומפקד הצבא עבד אל-פאתח א-סיסי "לא יכול להיות חלק מהפתרון הפוליטי".

בדיוק חודש לאחר הדחת מורסי על ידי א-סיסי, לאחר הפגנות של מיליונים נגד הנשיא, נראה כי גם מתנגדיו וגם תומכיו מוותרים במעט על דרך העימות ועל היעדר התקשורת לטובת הדיפלומטיה, שאולי בכל זאת תסייע למצרים לצאת מהמבוי הסתום השלטוני וממצב הפילוג הציבורי. 

19:15: בראיון ראשון מאז הדחתו של מוחמד מורסי לפני כחודש, מפקד הצבא המצרי, הגנרל עבד אל-פאתח א-סיסי ביקר בחריפות את תגובת ארה"ב לאירועים במדינה. בריאיון לוושינגטון פוסט האשים א-סיסי את ממשל אובמה בהתעלמות מרצון העם המצרי, ובתמיכה לא מספקת שעה שמצרים נמצאת על סף מלחמת אזרחים. "עזבתם את המצרים. הפנתם את גבכם למצרים, והם לא ישכחו את זה", אמר. "עכשיו אתם רוצים להמשיך להפנות את גבכם למצרים?", הוסיף.א-סיסי הביע את מורת רוחו מכך שארה"ב לא תמכה באופן מלא במה שהוא מכנה "עם חופשי שמרד נגד שלטון פוליטי לא הוגן". א-סיסי אמר כי שר הביטחון האמריקאי, צ'אק הייגל, מתקשר אליו "כמעט מדי יום", אך הוסיף כי נשיא ארה"ב, ברק אובמה, לא יצר עמו קשר מאז הדחתו של מורסי. "לממשל האמריקאי יש כוח והשפעה רבה על האחים המוסלמים, והייתי רוצה שהוא ינצל את ההשפעה הזאת כדי להביא לפתרון המשבר".

18:59: האינטרפול פרסם היום אזהרה לנציגיו ברחבי העולם בעקבות כמה אירועי בריחה של אסירים מבתי כלא בעיראק, לוב ופקיסטאן שאירעו באחרונה. בארגון חושדים שאל-קאעדה מעורב במקרים, וביקשו מאנשיו לנסות ולהשיג מידע שישפוך אור על הדבר, וכמו כן לנסות ולאתר את הנמלטים עצמם.

אתמול פרסם משרד החוץ האמריקאי אזהרת מסע לאזרחי ארה"ב בה צויין כי ייתכן שאל קאעדה ינסה לבצע פיגועים במזרח התיכון ובאפריקה במהלך חודש אוגוסט. בעקבות כך ייסגרו מחר 21 שגרירויות של ארה"ב במדינות באפריקה ובמזרח התיכון, בהן ישראל. גם בריטניה, צרפת וגרמניה הודיעו כי יסגרו את שגרירותיהן בתימן. בהודעת משרד החוץ הבריטי נאמר כי לונדון "מודאגת במיוחד מן המצב הביטחוני בימים האחרונים של הרמדאן (שיסתיים ביום רביעי)".

17:25: בני ברית פוליטיים של הנשיא המודח מוחמד מורסי אמרו היום (שבת) למתווכים אמריקאים ואירופאים כי הם "מכבדים את הדרישות של ההמונים שהביאו להדחתו של מורסי". עם זאת, הם טענו כי מפקד הצבא הגנרל עבד אל-פתח א-סיסי "לא יכול להיות חלק מהפתרון הפוליטי במצרים".

טרק אל-מלט, דובר המשלחת של תומכי מורסי שנפגשה עם שליחי ארצות הברית והאיחוד האירופי, אמר כי "שותפיו הפוליטיים של מורסי מחפשים פתרון למשבר במצרים המתבסס על החוקה שהנשיא המודח קידם, זו שהושהתה לאחר הדחתו".

מוקדם יותר היום אמר בשידור טלוויזיוני דובר משרד הפנים במצרים, האני עבדל-לטיף, כי "רק אם תומכי מורסי יעזבו את הפגנות השבת שלהם, האחים המוסלמים יוכלו להיות חלק נורמלי מההליך הפוליטי במצרים".

16:55: חסן רוחאני, נשיא איראן הנבחר, קיבל היום (שבת) את ברכתו של המנהיג הרוחני עלי חמינאי בטקס שנערך במסגד בטהראן בנוכחות מחמוד אחמדינג'אד, בכירים איראנים נוספים ונציגים זרים. הטקס שודר בשידור ישיר בטלוויזיה האיראנית. 

רוחאני, איש דת מתון שאמר לאחר בחירתו ביוני כי "איראן צריכה ללכת בדרך לא קיצונית" וגם "להפגין פתיחות גדולה יותר בנושא הגרעין", המחיש אתמול כי הוא עדיין נאמן לקו השליט במשך שנים בארצו. בעצרת למען פלסטין אמר הנשיא, שיושבע מחר, כי "המשטר הציוני הוא פצע בגופו של העולם האיסלאמי במשך שנים, ויש להסיר את הפצע".

חמינאי, שבירך את רוחאני, שזכה בבחירות בהפרש גדול, הוא עדיין הדמות המשמעותית ביותר באיראן בכל האמור לקבלת החלטות, כולל חברי הקבינט הבכירים שישרתו תחת רוחאני.

16:15: דובר משרד הפנים במצרים, האני עבדל-לטיף, אמר היום (שבת) בשידור טלוויזיה כי "רק אם תומכי מורסי יעזבו את הפגנות השבת שלהם, האחים המוסלמים יוכלו להיות חלק נורמלי מההליך הפוליטי במצרים".

דבריו של עבדל-לטיף נאמרו במקביל להצהרת הכוונות של הרשויות היום כי הם נחושים להפסיק את שתי הפגנות השבת הגדולות של תומכי מורסי בקהיר באמצעות תיחום אזורים שלא יאפשר התקהלויות גדולות.

מנגד, רבבות תומכי מורסי נחושים להמשיך להפגין ולא לנטוש את אזורי ההתקהלויות עד שהנשיא המודח יוחזר לתפקידו. "אם אתם חושבים שאתם מביאים ניצחון לאחים (המוסלמים) על ידי הפגנות השבת, אז דעו שרק פיזור הפגנות שקט ובטוח יחזיר את האחים המוסלמים לתפקידם המערכת הפוליטית", סיכם דובר משרד הפנים עבדל-לטיף.

14:52: לפחות 9 בני אדם נהרגו ותשעה נפצעו בהפצצה של מטוסי קרב סוריים על מטרות גבול לבנון. גורם ביטחון לבנוני כי ההפצצה התרחשה בעייר יאברוד, הנמצאת בשליטת המורדים הסורים, במזרח בקעת הלבנון. באזור יאבורד והעיירה הסמוכה ארסל חיים פליטים סוריים רבים שנמלטו מהעיירה קוסייר שנכבשה על ידי כוחותיו של הנשיא בשאר-אסד לפני כחודש וחצי. בין ההרוגים, שישה בני משפחה אחת.

13:20: סגן נשיא מצרים, מוחמד אל-בראדעי, העניק ראיון נרחב לעיתון "וושינגטון פוסט" ובו התייחס בין היתר ליחסים בין ארצו לבין ישראל. "מצרים היא כעת דמוקרטיה. עלינו להבטיח שהשלום עם הישראלים הוא שלום אמיתי. בכנות, אני חושב שיש להם (לישראלים) הזדמנות. בעבר היה להם שלום עם מובארק אבל לא עם המצרים. אני מקווה שהם יקחו בשתי ידיים את ההזדמנות לעשות שלום עם המצרים, אך זה דורש מהם לבצע התאמות במדיניות שלהם כלפי הפלסטינים".

בהתייחס למאמציו של שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, אמר אל-בראדעי: "השיחות מבוססות על פתרון שתי המדינות וכל יתר העקרונות של מתווה קלינטון. כשיושגו הסכמות אני חושב הדרך לנורמליזציה ביחסים עם ישראל ולשלום עם ישראל - תהיה פתוחה".

11:54: חסן רוחאני ייכנס מחר רשמית לתפקידו כנשיא איראן בטקס השבעה בפרלמנט בטהראן. היום אחר הצהריים צפוי רוחאני בן ה-64 לבוא אל המנהיג הרוחני של איראן, עלי חמינאי, על מנת לקבל את ברכתו.

09:23: האיחוד האירופי הודיע כי הוא "נוקט בכל אמצעי הזהירות" בעקבות החלטתה של ארה"ב לסגור מחר 21 שגרירויות וקונסוליות ברחבי העולם מחשש לפיגוע. האיחוד לא מסר פרטים נוספים אודות טיב ההתרעה, אולם הדגיש כי היא רלוונטית במיוחד לאזרחים אירופים המצויים במזרח התיכון ובצפון אפריקה. גרמניה ובריטניה הודיען שיסגרו ליומיים את שגרירויותיהן בתימן.

להלן רשימת הנציגויות האמריקאיות שיסגרו: אבו דאבי ודובאי (איחוד האמירויות), אלג'יר (אלג'יריה), עמאן (ירדן), בגדאד וארביל (עיראק), קהיר (מצרים), דהראן, ריאד וג'דה (סעודיה), ג'יבוטי (ג'יבוטי), קאבול (אפגניסטאן), חארטום (סודאן), כוויית סיטי (כוויית), מנמה (בחריין), מסקט (עומאן), נואקשוט (מאוריטניה), צנעא (תימן), טריפולי (לוב), תל אביב וירושלים (ישראל).

08:14: לפחות תשעה בני אדם נהרגו -23 נפצעו במתקפה של מחבלים מתאבדים על הקונסוליה ההודית בעיר ג'ללאבד שבמזרח אפגניסטאן. גורמי ביטחון מסרו כי שלושה מחבלים התפוצצו בתוך מכונית ממולכדת בפתח הקונסוליה. לאחר מכן התפתחו במקום חילופי אש שנמשכו כשעה. מרבית ההרוגים והפצועים הם אזרחים שהתפללו במסגד סמוך. איש מאנשי הקונסוליה לא נפגע.

02/08/13

22:22: מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, יצא מהבונקר שבו הוא שוהה בדרום ביירות ונשא נאום פומבי נדיר במשך כחצי שעה בפני מאות מתומכיו. "ישראל מציבה סכנה לכל העמים באזור כולל לבנון. הסרתה של ישראל היא אינטרס לאומי לבנוני".

לפי סוכנות הידיעות רויטרס, זו הפעם הראשונה שנסראללה נואם בפומבי מאז הנאום שנשא כחודש אחרי סיומה של מלחמת לבנון השנייה, בו הצהיר על ניצחון בפני אלפים מתומכיו. בשנים האחרונות הוא הסתפק בהופעות פומביות קצרות, האחרונה שבהן בספטמבר שעבר.

19:26: כוחות הביטחון המצריים הודיעו כי בכוונתם לפזר בתוך 48 שעות את שתי שביתות השבת הגדולות שמקיימים תומכיו של הנשיא המודח מוחמד מורסי בקהיר. בטלוויזיה הממלכתית נאמר כי השוטרים והחיילים יאפשרו למפגינים "מעבר בטוח", כלומר הם יוכלו להתפזר מבלי שתבדק זהותם. נאמניו של מורסי מסרבים להתפנות ורבים מהם התחמשו במקלות, פיסות מתכת מאולתרות והניחו שקי חול, לבנים וצמיגים ברחובות.‬

16:01: על רקע ההתרעה האמריקאית לפיגוע טרור באחת מנציגויות ארה"ב ברחבי העולם, מדגיש העיתון ניו יורק טיימס נאום שפרסם מנהיג אל-קאעדה, איימן אל-זוואהירי, באינטרנט ביום שלישי ובו הוא קורא לתקוף יעדים אמריקאים בתגובה לפעילותה הצבאית במדינות מוסלמיות ומתקפות המל"טים בפקיסטאן ובתימן.

13:00: נשיא איראן המכהן אחמדינג'אד, נאם גם הוא בעצרת למען פלסטין והזהיר כי ישנה סופה אזורית בדרכה "לעקור" את ישראל. בנאום, שעל פי ההערכות יהיה נאומו הגדול האחרון לציבור אחרי שמונה שנות כהונה, אמר אחמדינג'אד כי "סופה הרסנית נמצאת בדרכה והיא תעקור את בסיס הציונות". לדבריו, לישראל "אין מקום באזור הזה".

אחמדינג'אד האשים את ישראל ומדינות המערב בליבוי העימותים במזרח התיכון וטען כי "זה החלום שלהם לראות את רצון מדינות האזור שמכוון להרס ישראל, מוסת לעבר מלחמת אזרחים". "מי שמח ממה שקורה במצרים ובסוריה?", שאל אחמדינג'אד, וטען כי המרוויחה מאי היציבות בשתי המדינות היא ישראל. מחרתיים יושבע חסן רוחאני לנשיא במקומו של אחמדינג'אד.

12:30:  סוכנות הידיעות האיראנית הרשמית-למחצה איסנא דיווחה כי נשיא איראן החדש, חסן רוחאני, אמר ש"המשטר הציוני הוא פצע בגופו של העולם האיסלאמי במשך שנים, ויש להסיר את הפצע". רוחאני נאם היום (שישי) בעצרת גדולה לתמיכה בפלסטינים בטהראן.

אולם זמן קצר לאחר פרסום הדברים דווח באתר האינטרנט של הטלוויזיה האיראנית בשפה האנגלית press-TV כי דבריו של הנשיא רוחאני תורגמו לא נכון ברשתות הזרות. כיתוב שהופיע באתר הודיע כי "דבריו של הנשיא הנבחר רוחאני עוותו", ונמסר כי בזמן הקרוב יפורסמו דבריו בתרגום מדויק. כתב הניו יורק טיימס בטהראן תרגם את דבריו של רוחאני בחשבון הטוויטר שלו ומהם עולה כי הנשיא הנכנס אמר ש"הכיבוש של פלסטין הוא פצע בגופו של העולם המוסלמי".

רוחאני נבחר ביוני לנשיאה החדש של איראן ומחרתיים יושבע לתפקידו, במקומו של הנשיא המכהן מחמוד אחמדינג'אד.

10:21: לפחות שתי רקטות נפלו הלילה לא רחוק מארמון הנשיאות הלבנוני שבמזרח ביירות. לא דווח על נפגעים. סוכנות הידיעות הלבנונית דיווחה כי אחת הרקטות נפלה לתוך בריכת שחיה הנמצאת בביתו של מוציא לאור ידוע המתגורר בשכונת ריחניה. הבית נמצא בצמוד למעונו של אליאס הארווי, נשיא לבנון בשנים 1989-1998.

רקטה נוספת נפלה סמוך לעיירה פאידיה אך לא התפוצצה. על פי ההערכות, הרקטות נורו מאזור הר הלבנון כחלק מגלישת הלחימה בסוריה לתוך לבנון.

07:29: ארה"ב תסגור כמה מהשגרירויות והקונסוליות שלה במזרח התיכון ובדרום אסיה ביום ראשון, עקב התרעה לפיגוע טרור שטיבה אינו ידוע. רשת סי-בי-אס דיווחה הלילה כי השגרירויות והקונסוליות שיסגרו נמצאות בישראל, מצרים, עיראק, בחריין, ירדן, כוויית, לוב, עומאן, קטאר, סעודיה, איחוד האמירויות, תימן, אפגניסטאן ובנגלדש. בסך הכל ייסגרו 14 נציגויות.

"הורינו לכל השגרירויות והקונסוליות שפועלות בימי ראשון לא לפתוח את שעריהן ולהשעות כל פעילות אחרת במיוחד ב-4 באוגוסט". אמר גורם בכיר במשרד החוץ בוושינגטון לרשת בי-בי-סי. "משרד החוץ קיבל מידע שהוביל למשנה זהירות".

דוברת משרד החוץ, מרי הארף, מסרה בתדרוך "כי קיים חשש למתקנים מעבר לים וכי ייתכן שסגירת המשרדים תימשך יותר מיום אחד". יצויין כי הפעם האחרונה שבה פרסם משרד החוץ הודעה דומה היתה אשתקד לפני יום השנה לפיגועי 11 בספטמבר 2001. כזכור, אשתקד אירעה ביום השנה לפיגועים מתקפת הטרור על הקונסוליה האמריקאית בבנגאזי, בה נהרגו ארבעה אמריקאים ובהם השגריר כריס סטיבנס.

כתב רשת סי-בי-אס דיוויד מרטין דיווח מפי גורמים רשמיים כי "נראה שמדובר במזימה לפיגוע שהתחילה כבר להתגלגל ולא בשיח רגיל בין טרוריסטים על פיגועים שברצונם לבצע". לדבריו, אותן גורמים ציינו כי "חסרים להם פרטי מידע חשובים אודות המזימה".

06:06: איגוד העובדים המרכזי בתוניסיה הציב אולטימטום של שבוע לממשלה האיסלאמיסטית להגיע להסכם על הקמת ממשלת טכנוקרטים או "שהיא תאולץ לשקול אפשרויות אחרות". הארגון, מאגד כ-600,000 עובדים, מנסה מזה כמה שבועות לתווך בין מפלגת השלטון "אנהדה" לבין האופוזיציה החילונית הדוקשת ניסוח חוקה חדשה.

המתיחות בתוניסיה גברה מאוד מאז ההתנקשות בחייו של פוליטיקאי מהאופוזיציה בשבוע שעבר. המשבר הפוליטי, יחד עם חילופי האש בין הצבא לבין מורדים באזור הגבול האלג'יראי, מקשים מאוד על תוניסיה להמשיך בתהליך המעבר לדמוקרטיה שהחל עם פרוץ האביב הערבי.

01/08/13

22:47: מניין ההרוגים בחודש יולי לבדו ברחבי עיראק עלה על אלף בני אדם והסתכם ב-1,057 - כך עולה מנתונים שפרסמה משלחת האו"ם בבגדאד. מאז תחילת השנה נהרגו בעיראק 4,137 אזרחים ו-9,865 נפצעו.

20:09: שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, הודיע כי צבא מצרים "לא ביצע הפיכה" אלא "השיב למדינה את הדמוקרטיה" בהדחת הנשיא מוחמד מורסי. הודעת קרי שמה קץ לשתיקה האמריקאית סביב הדחתו של מורסי. השתיקה נבעה מכך שאם היתה מכנה ארה"ב את האירועים במצרים "הפיכה" היה עליה להפסיק את את הסיוע הצבאי שהיא מעבירה לקהיר בהיקף של 1.3 מיליארד דולר בשנה.

בראיון לערוץ טלוויזיה בפקיסטאן אמר קרי כי מפקדי צבא מצרים התערבו בנעשה "מכיוון שחששו שארצם תידרדר לאלימות".

18:00: לפחות 40 הרוגים במתקפת הרקטות של המורדים בסוריה על אזורים שבשליטת כוחות משטר אסד בעיר חומס, שהביאה לפיצוץ במצבור נשק - כך מסרו ארגוני אופוזיציה סוריים. פטריית הפיצוץ העז נראתה בשמי העיר אפילו ממרחקים גדולים.

אחד התושבים סיפר שבשל עוצמת הפיצוץ נסדקו הקירות בבניינים בסביבה. במשרד המושל של חומס מסרו כי לאזור, רובע זהרה, נורו 10 רקטות לפחות. הן גם פגעו באצטדיון ספורט סמוך.

באחד מארגוני האופוזיציה דיווחו כי בנוסף להרוגים הרבים, גם נפצעו 120 בני אדם, בהם כמה שנפגעו אנושות. בין היתר, נפגעו אזרחים מדליקה שהחלה לאחר הפיצוץ במחסן הנשק. תושב אחר הוסיף כי פיצוצים נשמעו במקום במשך יותר משעה לאחר הפיצוץ הגדול הראשוני. לדבריו, מדובר באזורים בשליטת הממשלה, שהיה ידוע שבהם מאוחסנים אמצעי לחימה.

17:30: איראן הגיבה לאישור הסבב החדש של הסנקציות נגדה בבית הנבחרים של ארצות הברית, וטענה כי הצעד לא ישנה את מדיניותה בתחום הגרעין, אבל עלול לסבך את השיחות בנושא עם המעצמות.

העיצומים החדשים, אם יתקבלו בסנאט ויאושרו בידי הנשיא ברק אובמה, יפגעו עוד יותר בתעשיית הנפט האיראנית, שעליה מוטלות גם היום הגבלות קשות הפוגעות בכלכלתה של הרפובליקה האיסלאמית.

17:00: הרשויות במצרים הציעו "מעבר בטוח והגנה" לאלפי התומכים בנשיא המודח מוחמד מורסי אם יחדלו משביתות השבת הארוכות שהם מקיימים בקהיר. ההצעה ממשרד הפנים נראית כצעד ראשון של ההנהגה המצרית להביא לסיום את המחאה בת החודש של אנשי האחים המוסלמים במזרח קהיר ובגיזה.

אתמול הורתה הממשלה למשרד הפנים, האחראי על המשטרה, לפנות את ההפגנות הללו, בטענה כי הן מהוות איום לביטחון הלאומי ומטילות אימה על האזרחים. ההצעה של הממשלה למפגינים מעלה חשש מסבב נוסף של אלימות, אם כוחות הביטחון ישתמשו בכוח כדי לפנות את שביתות השבת.

15:52: גורמים רשמיים בסוריה ופעילי אופוזיציה אומרים כי כמה פיצוצים גדולים אירעו באזורים שבשליטת הממשל במרכז העיר חומס. גורם רשמי במשרד המושל של חומס אחר כי כ-10 טילים פגעו בשכונה זהרה ובאיצטדיון סמוך, הציתו אש גדולה וגרמו לכמה נפגעים. בסרטון שפרסמו המורדים נראה כדור גדול של אש מעל שכונות בחומס. משקיף לזכויות אדם שמושבו בלונדון אמר כי יתכן שטיל פגע במחסן נשק, מה שהוביל לדליקה.

11:20: נשיא סוריה, בשאר אסד, אמר היום כי הוא בטוח בניצחונו נגד ההתקוממות במדינה. "אם לא היינו בטוחים שאנחנו הולכים לנצח, לא היתה לנו את היכולת להתנגד ולהמשיך להילחם נגד האויב במשך למעלה משנתיים", צוטט אסד בסוכנות הידיעות סאנ"א. דבריו של אסד נמסרו בהצהרה לכבוד חגיגות 68 השנים להקמת צבא סוריה. הוא אמר כי החיילים גילו "אומץ בפני הטרור והמלחמה היוקדת הברברית ביותר בהיסטוריה המודרנית".

בטלוויזיה הסורית דווח כי אסד ביקר חיילים בפרברי דמשק לכבוד יום הצבא. ככל הידוע, זוהי הפעם הראשונה שאסד עורך סיור פומבי מחוץ לגבולות דמשק, מאז ביקר בחומס במארס 2012. בעמוד הפייסבוק של אסד נראית תמונה שלו משוחח עם שני חיילים מול בניין שנפגע בלוחמה בעיירה דריה שבפאתי דמשק.

יותר מ-100 אלף בני אדם נהרגו מאז החלה ההתקוממות נגד משטרו של אסד במארס 2011, ומיליונים נעקרו מבתיהם. הצבא השיג לאחרונה ניצחונות בכמה חזיתות חשובות מול המורדים, במיוחד במחוז חומס וסמוך לבירה דמשק.

10:50: המנהיג העליון של איראן, האייתוללה עלי חמינאי, קרא לאזרחים להימנע לחלוטין מקשרים עם בני המיעוט הבהאי, צעד שעלול לרמוז על החרפת מדיניות הדיכוי הננקטת נגדם. איראן כבר מחרימה את הבהאיים, שמאמינים כי נביא פרסי בן המאה ה-19 הוא שליח האל האחרון, וכי כל הדתות הן בעלות מוצא משותף. כ-350 אלף בהאים גרים באיראן.

פסק ההלכה שהוציא חמינאי הוא המתקפה האחרונה נגד הקבוצה, והוא תומך בפסקי הלכה קודמים של אנשי דת. האתר האיראני "טאסנים" דיווח שחמינאי כינה את הבהאיים "סוטים ומטעים". רדיפת בני הדת הבהאית על ידי הרשויות באיראן הובילה לגינויים רבים של ארגוני זכויות אדם בינלאומיים. איראן מתירה לבני דתות אחרות, כמו נוצרים או יהודים, לקיים את דתם. אולם יש לה חוקים נוקשים נגד מומרים, והיא מדכאת חלק מהמיעוטים החיים בשטחה.

08:40: בית הנבחרים בארה"ב אישר הלילה את החרפת הסנקציות על איראן. ההחלטה התקבלה ברוב גדול של 400 חברי קונגרס מול 20, והיא תצמצם את ייצוא הנפט של איראן במיליון חביות ליום במהלך השנה הקרובה. אם החקיקה תתקבל גם בסנאט והנשיא אובמה יאשר אותה, והיא תיאכף במלואה, היא תביא בפועל לחיסול ייצוא הנפט של איראן.

זוהי הפעם הראשונה בה נקבע בדיוק כמה מייצוא הנפט של איראן יקוצץ. החוק קובע בין השאר עונשים כבדים לקונים שלא ימצאו ספקים אלטרנטיביים ומגביל את הגישה של איראן לקרנות בחשבונות בינלאומיים. מבקרי יוזמת הידוק העיצומים הצביעו בימים האחרונים על התזמון הלקוי שלה לדבריהם, שלושה ימים לפני השבעת הנשיא האיראני החדש חסן רוחאני, שנחשב למתון יותר מקודמו אחמדינג'אד, המעלה שאלה על המסר שוושינגטון רוצה להעביר לנשיא לפני שהוא נכנס לתפקידו. .

00:45: הערכת מודיעין אמריקאית קובעת כי התקיפה האחרונה על מתקני נשק של סוריה, המיוחסת על פי הפרסומים לישראל, לא הצליחה כיוון שהסורים העבירו את מצבור הנשק לפני התקיפה. על פי הדיווחים מצבורי הנשק כללו טילים נגד ספינות מתוצרת רוסית מסוג יאחונט. הטילים הועברו ולא נפגעו למרות שמחסן הנשק נהרס כליל בתקיפה ליד לטקיה בחודש יולי.

31/07/13

22:40: סוריה תאפשר לצוות מומחים של האו"ם לבקר בשלושה אתרים בהם נעשה על פי החשד שימוש בנשק כימי לפני כמה חודשים. בהודעה שפרסמה לשכתו של מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, נאמר כי הצוות - שכבר נמצא בדמשק - יבקר באתרים הנמצאים בצפון סוריה "מוקדם ככל האפשר".

לפחות 27 בני אדם נהרגו במתקפות שבהן בוצע על פי החשד שימוש בנשק כימי. במוקד החקירה עומד המקרה של העיירה חאן אל-אסל, פרבר של העיר חאלב, שהופגזה בחודש מארס. משטר אסד והמורדים מטילים זה על זה את האחריות לשימוש בנשק כימי. חאן אל-אסל נמצאה תחת שליטת המשטר בחודש מארס ונכבשה על ידי המורדים לפני כשבוע. שני האתרים האחרים נמצאים בחאלב ובחומס.

21:01: בית משפט בעיר מיסרטה גזר עונש מוות על אחמד איברהים, בכיר במשטרו של מועמר קדאפי ושר החינוך לשעבר. הוא הורשע בהתססה ובעידוד מעשי אלימות נגד המורדים אחרי פרוץ ההתקוממות העממית בלוב בראשית 2011. איברהים נלכד בסירת, עיר הולדתו של קאדפי, שם ניסה להקים כנופיות חמושות למלחמה במורדים. ההחלטה עדיין זקוקה לאישור בית המשפט העליון בלוב.

19:35: אמיר כוויית, סבאח אל-סבאח, הודיע על מחילה המונית לכל מי שהורשע בהעלבתו לרגל 10 הימים האחרונים של חודש הרמדאן. בחודשים האחרונים הובעה ביקורת נוקבת על האמיר בעקבות חוק הבחירות החדש, ופעילים פוליטיים וחברי פרלמנט הואשמו בהעלבתו.

18:47: האופוזיציה בסוריה מתכננת להקים עוד החודש ממשלה זמנית שתמשול באזורים שבהם שולטים המורדים - כך מסר בכיר באופוזיציה. "יש כוונה להקים ממשלה גולה 10 ימים לאחר שיסתיים הרמדאן. יש יותר ממועמד אחד לראשות הממשלה", אמר עומאר קאוץ', בכיר בקואליציה הסורית הלאומית, במהלך ביקור שקיים בקטאר יחד עם יו"ר הקואליציה, אחמד עאסי אל־ג'רבא.

קאוץ' הסביר כי המניע להקמת הממשלה הגולה הוא הרצון של קבוצות האופוזיציה השונות להציג לארה"ב ולאיחוד האירופי חזית אחידה, כדי שאלה יספקו להם כלי נשק מתקדמים להמשך המלחמה בצבאו של הנשיא בשאר אל-אסד. אולם, עדיין לא ברור כיצד ממשלה שמקום מושבה יהיה מחוץ לסוריה תוכל להפעיל את סמכותה בשטח, במיוחד על קבוצות קיצוניות המסונפות לאל-קאעדה.‬

16:32: נשיא ארה"ב, ברק אובמה, פנה לסנאטורים הרפובליקאים הבכירים ג'ון מקיין ולינדזי גרהאם בבקשה שייצאו לקהיר בשבוע הבא כדי לזרז את צבא מצרים לקיים בחירות. גרהאם סיפר על פנייתו של אובמה במהלך מסיבת עיתונאים בה התייחס להמשך הסיוע האמריקאי למצרים לנוכח ההפיכה הצבאית במדינה.

14:30: נשיא טורקיה עבדוללה גול אישר תיקון של סעיף בחוקה, שהצבא השתמש בו כדי להצדיק את ההפיכות הצבאיות במדינה במשך 37 שנה. הצבא הפיל ארבע ממשלות שונות בין 1960 ל-1997. התיקון עבר בפרלמנט באנקרה ב-13 ביולי. זהו הצעד האחרון של השלטונות הטורקיים להגביל את כוח הצבא. בימים אלה נידון ערעורם של בכירים לשעבר בצבא שהורשעו בקשירת קשר להפלת הממשלה.

בנוסח הקודם של סעיף 35 בחוקה נכתב: "חובת הכוחות המזוינים היא לשמור ולהגן על המולדת הטורקית ועל הרפובליקה הטורקית כמפורט בחוקה". כעת נוסח הסעיף הוא: "חובת הכוחות המזוינים היא להגן על המולדת הטורקית נגד איומים וסכנות מבחוץ, כדי להבטיח את כוחה הצבאי ולחזקו כדי לספק הרתעה, למלא את החובות מחוץ למדינה בהחלטת הפרלמנט וכדי לשמור על השלום הבינלאומי".

סעיף אחר הגדיר את השירות הצבאי כך: "האחריות ללמוד את אומנות המלחמה ולהוציא אותה לפועל כדי להגן על המולדת הטורקית, על עצמאותה ועל הרפובליקה". כעת נוסחו הוא: "האחריות ללמוד את אומנות המלחמה ולהוציא אותה לפועל".

מאז הקמת הרפובליקה הטורקית לאחר נפילת האימפריה העות'מנית, לאחר מלחמת העולם הראשונה, נחשב הצבא גם למגן החוקה החילונית של המדינה. בהתאם, כל אתגר שאותו תפס כאיום על החילוניות זכה לאיומים מצד בכירי הצבא בהתערבותם, ולעתים בהתערבותם הפעילה. בפעם האחרונה, ב-1997, סילקו הגנרלים את ראש הממשלה האיסלאמיסטי הנבחר, נג'מטין ארבקאן. ראש הממשלה הנוכחי, רג'פ טייפ ארדואן, היה חבר במפלגתו.

10:40 : מכון המחקר של פקח הנשק לשעבר דייוויד אולברייטISIS  מעריך כי איראן צפויה להשיג באמצע השנה הבאה את היכולת להעשיר מספיק אורניום ברמת העשרה להרכבת נשק גרעיני בלי להתגלות – מה שמוגדר "יכולת קריטית". זאת, לאחר שדיווח אתמול על כך שהאיראנים פיתוח מסלול מקביל של העשרת אורניום, בהעשרה בלייזר, במקביל למסלול הידוע של צנטריפוגות (סרכזות)  גז.

לפי ההערכה, בשלב הזה לטהראן תהיה היכולת הטכנית להפיק מספיק אורניום ברמה של 90% העשרה ממאגרי האורניום המועשר לרמה נמוכה יותר, הנמצאים כיום תחת פיקוח. איראן תגיע לשלב הזה באמצעות יישום תוכניותיה להתקין עוד אלפי צנטריפוגות מדגם IR1 ועוד כמה אלפים מדגם IR-2m באתרים נתאנז ופורדו.

בדו"ח עוד נכתב כי תאריך הסף יוקדם בכמה חודשים אם הרפובליקה האיסלאמית תצליח להתקין ולהפעיל בהצלחה את הצנטריפוגות מדגם IR-2m, המתקדם יותר, בעוד היא מפעילה את אותם המספרים של הצנטריפוגות מהדגם הישן יותר.

עוד כתבו אולברייט ועמיתיו שכדי למנוע מהאיראנים להגיע ליכולת הקריטית ללא פעולה צבאית יש להגיב בכמה מישורים במקביל, ושהחשוב שבהם הוא הגבלת מספר הצנטריפוגות שהם יוכלו לבנות כמו גם למנוע מהם לבנות מכונות מהדגם המתקדם יותר. במסמך נאמר כי אף שהגברת מספר ביקורי הפיקוח במתקני הגרעין היא חשובה, היא לא תספיק במאמץ נגד פרויקט האטום האיראני.

אתמול דיווח המכון כי איראן מקדמת לפי החשד בחשאי מסלול העשרת אורניום בעזרת לייזר, למרות הצהרותיה כי הפסיקה זאת ב-2003. כמסלול ההעשרה החשאי נעשה במקביל להעשרת האורניום בצנטריפוגות, בה מודה איראן.

10:00: מקום כליאתו של נשיא מצרים המודח מוחמד מורסי עדיין נותר בסוד, גם לאחר ביקורה של שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון. עוזריה של אשטון כי היא הוטסה במסוק בלילה למתקן שבו מוחזק מורסי בתנאי שתתחייב לא לגלות את מיקומו. הם הוסיפו כי עיניה לא כוסו בדרך לביקור.

מבקרים אחרים אצל מורסי שקדמו לאשטון סיפרו כי נאלצו למסור את הטלפונים הניידים שלהם, וכי המסוק שבו טסו חג באזור במשך 15 דקות במה שנראה כניסיון לבלבל אותם ולפגוע בחוש ההתמצאות שלהם.

"אני סבור שמדובר בבסיס צבאי מחוץ לקהיר או בפרברי העיר, במיוחד משום שכשנחתנו מכונית של הכוחות המזוינים אספה אותנו והסתובבה באזור במשך 10 דקות", סיפר הפעיל נאסר אמין לעיתון "אל-מסרי אל-יום".

הצבא הקפיד עד כה על זהירות רבה בקשר למידע לגבי מורסי. החשש הגדול הוא שאם תומכיו ידעו את מיקומו, הם יהפכו אותו למוקד להפגנותיהם - במיוחד לאור הדיכוי האלים של המחאות האחרונות שלהם על מעצרו. כשחשבו אנשי האחים המוסלמים שהוא מוחזר במתקן של המשמר הרפובליקאי בקהיר הם התאספו במספרים גדולים במקום, ובסופו של דבר נהרגו כ-60 מהם מאש כוחות הביטחון.

09:00: אשתו של עיתונאי סורי תומך אסד הואשמה כי הורתה לקרוביה לרצוח אותו בחודש שעבר - כך דיווחה סוכנות הידיעות הרשמית של לבנון. בתחילה חשדו הרשויות כי רצח העיתונאי מוחמד דראר ג'מו קשור למלחמת האזרחים בסוריה, וכי מדובר בעדות נוספת למעבר של האלימות מעבר לגבול, ללבנון.

לפי כתב האישום, ג'מו, שהיה דובר מוכר בשבחם של הנשיא בשאר אסד ושל חיזבאללה, נורה למוות ב-17 ביולי בעיירה סרפנד, שבדרום לבנון. החשד נפל בתחילה על חמושים סונים קיצונים הפועלים נגד אסד. אולם, לאחר כמה ימים נעצרו אשתו של ג'מו, שיהאם, אחיה ואחיינה. עתה הוגשו נגד השלושה כתבי אישום.

30/07/13

18:45: בית משפט באיחוד הנסיכויות גזר עונש מוות על אזרח הודי שמואשם באונס ילדה בת שבע בקפיטריית בית ספר באבו דאבי. לאחר שאנס את הילדה איים הנאשם כי ירצח אותה אם תספר על מה שהיה.

הנאשם עדיין יכול לערער על עונש המוות בערכאה גבוהה יותר. "אם היא תעמוד תהווה הפסיקה תקווה לקורבן ולמשפחתה ותחושה כי הצדק הושג", אמר לסוכנות הידיעות איי-אף-פי עורך דינה של הילדה, חוסיין אל ג'זירי. הפרקליט טען כי משפחות רבות באיחוד הנסיכויות צריכות להתחיל להתלונן על מקרי אונס, נושא שעדיין נחשב לטאבו במדינה המוסלמית.   

18:30: ארה"ב הרגה אתמול (שני) באמצעות מל"ט שלושה בני אדם החשודים בהשתייכות לארגון אל-קאעדה בתימן, כך מסרו גורמים בכירים בצבא תימן. הגורם הצבאי דיווח כי הירי היה על מכונית שבה נסעו שלושה החשודים בעיר סעיד שבמחוז הדרומי שאבווע.  

שניים מההרוגים היו תימנים והשלישי סעודי - כולם השתייכו לארגון אל-קאעדה בחצי האי ערב, ארגון שהאמריקאים מחשיבים כזרוע הפעילה והמסוכנת ביותר של אל-קאעדה ברחבי העולם. ארה"ב היא המדינה היחידה שמפעילה התקפות מל"ט באזור. בשנתיים האחרונות היא הרחיבה מאוד את פעילות מתקפות המל"ט, בעיקר נגד מטרות המזוהות עם אל-קאעדה.

17:05: העיתון "אל-ווטאן" הסעודי דיווח כי מקימו של אתר אינטרנט ליברלי במדינה נידון לשבע שנות מאסר ול-600 מלקות משום שקרא לאזרחי סעודיה לחלוק את דעותיהם על תפקידה של הדת בארצם. בסעודיה נוקט השלטון קו נוקשה של האיסלאם הסוני, הווהאביה.

מקים האתר, ראיף בדאווי, הואשם בתחילה ביציאה נגד עקרונות האיסלאם, אישום העלול להביא לגזר דין מוות. אולם, האישומים הללו בוטלו. אנשי דת קיצוניים בממלכה הערבית הביעו בעבר התנגדויות לרשתות החברתיות באינטרנט, ואחד מהם אף כינה את טוויטר "נתיב לגיהינום".

13:03: שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, אמרה כי נפגשה אמש עם נשיא מצרים המודח מוחמד מורסי וכי הם ניהלו שיחה "פתוחה ומאוד כנה" במשך שעתיים על המשבר הפוליטי והצורך לקדם את המדינה. זוהי הפגישה הראשונה שעורך מורסי עם גורם חיצוני מאז ההפיכה במדינה, והוא מוחזק בבידוד על ידי הצבא מאז שהודח ב-3 ביולי.

אשטון אמרה לכתבים בקהיר כי היא ראתה את המתקן בו מורסי מוחזק, אולם היא לא יודעת היכן הוא נמצא. לדבריה, מצבו הבריאותי טוב, ויש לו "גישה למידע, מבחינת טלוויזיה ועיתונים, כך שיכולנו לדבר על המצב, ויכולנו לדבר על הצורך לנוע קדימה".

"שלחתי לו את האיחולים הטובים מאנשים כאן, והוא ביקש שאעביר ברכות בחזרה. וכמובן שניסיתי לוודא שמשפחתו יודעת שמצבו טוב", אמרה אשטון, שנחשבת לאחת הדמויות היחידות ששני הצדדים במצרים מקבלים כמפשרת אפשרית בקונפליקט. היא סירבה להרחיב על הדברים שאמר לה מורסי, ואמרה כי היא "לא הולכת לשים מילים בפיו". זהו ביקורה השני של אשטון במצרים החודש, והיא נפגשה עם מנהיגי הממשלה הזמנית של מצרים, בהם מפקד הצבא הגנרל א-סיסי, ועם נציגי האחים המוסלמים. 

11:21: נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, יפנה ללימודים אקדמים לאחר שיסיים את תקופת הכהונה השנייה שלו. סוכנות הידיעות הרשמית של איראן הכריזה אתמול כי אחמדינג'אד קיבל רישיון להתחלת לימודים באוניברסיטה הבינלאומית בטהראן. זהו האישור הרשמי הראשון על תוכניותיו של הנשיא לאחר הפרישה, שהיו מקור לספקולציות זה זמן מה. אחמדינג'אד, שלא יכול היה לפי חוקי איראן להתמודד לכהונה שלישית, יעביר את התפקיד ביום ראשון לנשיא הנבחר חסן רוחאני.

08:22: מורדים מארגון טליבאן פתחו במתקפה על בית כלא בפקיסטאן, שלדברי גורמים רשמיים הביאה להימלטותם של 240 אסירים. המתקפה על בית כלא בעיר הצפון-מערבית דרה איסמעיל חאן החלה עם כמה םיצוצים סמוך לחצות אתמול בלילה. חמושים השליכו רימוני יד וירו לעביר בית הכלא, בו מוחזקים מאות אנשי טליבאן ומורדים מקבוצות נוספות. כמה מהחמושים לבשו מדי משטרה.

12 בני אדם נהרגו במתקפה, שישה מהם קציני משטרה, כך מסרו גורמים רשמיים. 243 אסירים נמלטו, ו-14 מתוכם נעצרו מאוחר יותר על ידי המשטרה. "לטליבאן היו רמקולים והם קראו בשמות חבריהם", אמר גורם בעירייה. לדבריו, המורדים שתלו עשרות פצצות בבית הכלא, ו-14 מתוכן נוטרלו עד כה. דובר הטליבאן קיבל אחריות על המתקפה, ואמר כי בסביבות 300 אסירים שוחררו. נראה כי המתקפה היא חלק מאסטרטגיית הארגון לפרוץ לבתי כלא, במקום לקיים משא ומתן על שחרור אסירים עם הממשלה. 

29/07/13

23:25: ראש ממשלת תוניסיה עלי לרייד לא נכנע ללחץ הציבורי הכבד להדיחו ולפזר את הממשלה האיסלאמיסטית, והערב (שני) הוא הבטיח "להשלים את ההליך הדמוקרטי במדינה באמצעות חוקה שתיכתב עד אוגוסט ובחירות שייערכו בדצמבר". לרייד, מנהיג מפלגת השלטון אנאחדה, אמר כי "לא ניתן לנהל דיאלוג דרך הרחוב או באמצעות אלימות. אלא רק ליד שולחן המשא ומתן".

מחאה העממית נגד הממשלה האיסלאמיסטית בתוניסיה התגברה מאז סוף השבוע, לאחר ההתנקשות באיש האופוזיציה החילונית, מוחמד בראמי, שנורה למוות מחוץ לביתו בתוניס ביום חמישי. ביום חמישי הודיע שר הפנים של תוניסיה כי האקדח ששימש להתנקשות בבראמי הוא אותו אקדח שהביא למותו של הפוליטיקאי החילוני הבכיר שוקרי בלעיד, שנרצח על ידי חמוש בפברואר. חיסולו של בלעיד הצית הפגנות אלימות אשר הובילו להתפטרותו של ראש הממשלה חמאדי ג'באלי.

בשבוע שעבר הכריזו 42 חברי אופוזיציה על התפטרותם מהאסיפה האמונה על ניסוח החוקה החדשה למדינה. באסיפה, הנשלטת על ידי איסלאמיסטים, ישנם 217 חברים. פוליטיקאים מהאופוזיציה מסרו כי יחלו בהפגנת ישיבה, בדרישה להביא לפירוק האסיפה והקמת ממשלת הצלה לאומית, רעיונות אותם דוחה ראש הממשלה הזמנית עלי לרייד.

19:45: תומכי הנשיא המודח מוחמד מורסי ותנועת האחים המוסלמים במצרים החלו לצעוד הערב (שני) בהמוניהם לשלושה אתרים מרכזיים בקהיר: בניין המודיעין הצבאי, משרד הפנים והדרך שמובילה לנמל התעופה. המפגינים ממשיכים לקרוא להחזרתו של מורסי, שלטענתם נבחר באופן דמוקרטי והודח על ידי הצבא.

קתרין אשטון, שרת החוץ של האיחוד האירופי, נפגשה היום עם שר ההגנה עבד אל-פתאח א-סיסי, סגן הנשיא מוחמד אל-בראדעי ושר החוץ נביל פחמי. היא אמורה גם להיפגש עם הנשיא הזמני עדלי מנסור ומנהיגי האחים המוסלמים. "מצרים צריכה לעבור תהליך שיכלול את כל הקבוצות הפוליטיות, כולל האחים המוסלמים", אמרה אשטון, שגם קראה לצבא למתן את המתיחות מול המפגינים.

סגן הנשיא אל-בראדעי אמר לאחר הפגישה עם אשטון כי "נאמר לה שההנהגה עושה הכל כדי למצוא פתרון של שלום למשבר הנוכחי, פתרון שישמור על דמם של כל המצרים".

17:30: צבא תוניסיה חסם כיכר מרכזית בעיר הבירה תוניס, היכן שקבוצות יריבות של מפגינים נגד המשטר מתעמתות בינן לבין עצמן. הצבא הכריז על האזור, כיכר בארדו, "שטח צבאי סגור" וחסם אותו בגדר תיל. כמו כן בעיר הדרומית סידי בוזיד, היכן שהחלה לפני כשנתיים המחאה העממית שהביאה להסתלקותו של המנהיג זין אל עבדין בן-אלי, אלפי מפגינים שמנסים לפרוץ למשרדי הממשלה מתעמתים עם הצבא.  

המחאה העממית נגד הממשלה האיסלאמיסטית בתוניסיה התגברה מאז סוף השבוע, לאחר ההתנקשות באיש האופוזיציה החילונית, מוחמד בראמי, שנורה למוות מחוץ לביתו בתוניס ביום חמישי. ביום חמישי הודיע שר הפנים של תוניסיה כי האקדח ששימש להתנקשות בבראמי הוא אותו אקדח שהביא למותו של הפוליטיקאי החילוני הבכיר שוקרי בלעיד, שנרצח על ידי חמוש בפברואר. חיסולו של בלעיד הצית הפגנות אלימות אשר הובילו להתפטרותו של ראש הממשלה חמאדי ג'באלי.

בשבוע שעבר הכריזו 42 חברי אופוזיציה על התפטרותם מהאסיפה האמונה על ניסוח החוקה החדשה למדינה. באסיפה, הנשלטת על ידי איסלאמיסטים, ישנם 217 חברים. פוליטיקאים מהאופוזיציה מסרו כי יחלו בהפגנת ישיבה, בדרישה להביא לפירוק האסיפה והקמת ממשלת הצלה לאומית, רעיונות אותם דוחה ראש הממשלה הזמנית עלי לרייד.

15:47: נשיא איראן הנבחר, חסן רוחאני, שייכנס לתפקידו בתחילת החודש הבא, צפוי למנות את מוחמד פורוזנדה לראש המועצה לביטחון לאומי ולמחזיק תיק המשא ומתן עם המעצמות בסוגיית הגרעין. פורוזנדה, איש משמרות המהפכה, כיהן בעבר כשר ההגנה ועומד בראש הקרן הגדולה ביותר במדינה "למען נכים ונזקקים". קרן זו שולטת בין היתר בחברות פטרוכימיות, תעבורה ימית ובנייה ומעסיקה רבבות עובדים.

לתפקיד שר החוץ ימונה שגריר איראן באו"ם לשעבר, מוחמד ג'וואד זריף. טרם דווח מי הם מועמדיו של רוחאני לתפקידים הבכירים יותר. על פי ההערכות בתקשורת האיראני, פורוזנדה צפוי להתמנות גם לתפקיד סגן הנשיא.

15:25: שרת החוץ האירופית, קתרין אשטון, נועדה עם בכירי הממשל במצרים ולחצה עליהם לרסן את העימות עם תנועת האחים המוסלמים, המאיים לדרדר את המדינה למלחמת אזרחים. בהפגנות ברחבי מצרים נהרגו מאז יום שישי בצהריים כ-80 בני אדם, רובם ככולם תומכיו של הנשיא המודח מוחמד מורסי. התנועות האיסלאמיות קראו לתומכיה לשוב ולצעוד לעבר מטה המודיעין הצבאי הערב.

במהלך פגישותיה נועדה אשטון עם שר ההגנה עבד אל-פתאח א-סיסי, סגן הנשיא מוחמד אל-בראדעי ועם שר החוץ נביל פחמי. לא נמסרו פרטים על תוכן הפגישות. מוקדם יותר אמרה אשטון כי תלחץ "לקיומו של תהליך מעבר מלא שבו ישתתפו כל הגורמים הפוליטיים במצרים, כולל האחים המוסלמים".

12:23: תומכיו של נשיא מצרים המודח, מוחמד מורסי, ממשיכים בהפגנות ובתהלוכות בשלושה מוקדים ברחבי קהיר: מטה המודיעין הצבאי, משרד הפנים והכביש הראשי לנמל התעופה. במקביל, מקיימים המפגינים שביתות שבת סביב מסגדים ומרכזים הומי אדם אחרים ברחבי הבירה המצרית.

שרת החוץ האירופית, קתרין אשטון, צפויה להיפגש היום קהיר עם מנהיגי תנועת האחים המוסלמים, ראשי הצבא ובכירי השלטון הזמני ובראשם: הנשיא הזמני עדלי מנסור ושר ההגנה עבד אל-פתאח א-סיסי.

11:54: הטלוויזיה הממלכתית הסורית דיווחה כי צבא סוריה כבש את שכונת חלאדיה, הנחשבת לאחד ממעוזי המורדים בעיר חומס. צבאו של בשאר אל-אסד מנהל מזה שבועות מערכה לכיבושה מחדש של חומס, העיר השלישית בגודלה במדינה. ארגוני אופוזיציה אישרו כי צבא סוריה רשם הישגים גדולים בחלאדיה אך לא בחרו שלא להתייחס לדיווח כי השכונה נכבשה.

10:30: לפחות 60 בני אדם נהרגו ויותר מ-100נפצעו הבוקר (שני) בהתפוצצות 17 מכוניות ממולכדות ברחבי עיראק, רובן באזורים שבשליטה שיעית. כך מסרו המשטרה המקומית וגורמים רפואיים. לפחות 10 בני אדם נהרגו כאשר שתי מכוניות ממולכדות התפוצצו ליד תחנת אוטובוס בעיר כות, 150 קילומטר דרום מזרחית לבגדאד. ארבעה בני אדם נוספים מתו בפיצוץ בעיר מחמודיה, כ-30 קילומטרים דרומית לבגדאד. שאר הפיגועים התרחשו בשכונות שונות של בגדאד.

מתחילת השנה נהרגו בעיראק כמעט 4,000 בני אדם בסדרה של פיגועים ואירועי ירי. בחודש יולי בלבד נהרגו יותר מ-810 בני אדם בהתקפות בעלות אופי מלחמתי. אחת הסיבות להחמרה באלימות בעיראק היא מלחמת האזרחים בסוריה שמעצימה את המתחים הדתיים באזור בין הסונים והשיעים. 

09:00: שר החוץ המצרי, נביל פחמי, קרא בראיון לבי-בי-סי לכל הפלגים המעורבים בסכסוך הפוליטי במדינה להימנע ממעשי אלימות. זאת אחרי יממה נוספת של מהומות ונפגעים בהפגנות תומכיו של הנשיא המודח מוחמד מורסי. במקביל, העניק הנשיא הזמני עדלי מנסור לצבא סמכויות לעצור אזרחים המשתתפים בהתפרעויות. אלפים השתתפו אמש בשביתת שבת סמוך למסגד רבעה אל-אדאווייה שבבירה קהיר.

28/07/13

22:55: שני פיצוצים עזים החריבו את אחד מהבניינים של בתי המשפט בעיר בנגזי שבלוב; לא דווח על נפגעים. גורם משטרתי אמר כי כוחות הביטחון חוקרים את האירוע ומנסים לברר את מקור הפיצוצים. סרטון שצולם בידי תושבים תיעד את הזירה ונראו בו מכוניות שרופות כתוצאה מהפיצוץ שאירע בצפון העיר. אזור בתי המשפט בבנגזי הוא המקום שבו נערכה ההפגנה הראשונה שהציתה את גל המחאה שהוביל להפלת שלטון קדאפי.

21:10: דיווחים מסווגים ממקורות מידע מודיעיניים במערב והערכות בלתי מסווגות של ממשלות ומומחים עצמאיים, קובעים כי למעלה מ-600 לוחמים מאירופה, צפון אמריקה ואוסטרליה נכנסו לסוריה ב-2011. המספר הזה מייצג בערך כעשרה אחוזים מסך הלוחמים שהצטרפו ללחימה בסוריה דרך המזרח התיכון וצפון אפריקה.

מרבית הלוחמים המגיעים מהמערב פעלו על דעת עצמם. הם יזמו נסיעה לסוריה שם חברו לנציגי מליציות מקומיים אשר תיווכו את הגעתם לסוריה. רבים מהם על פי הערכות מומחים, הצטרפו לשורות ארגון חזית נוסרה, המסונפת לארגון אל קאעדה ומוגדרת כארגון טרור על פי גורמי ממשל בארה"ב.

יותר לוחמים שהגיעו מארצות המערב נלחמים כעת בסוריה מאשר בכל עימות אחר כגון המלחמה בעיראק או אפגניסטאן, סומליה ותימן. המוטיבציה העיקרית שלהם היא סיוע לאזרחים במלחמתם במשטר המדכא של נשיא סוריה אסד. החששות העיקריים הם שעם שובם למערב הם יהיו טעונים באידיאולוגיה קיצונית, משמעת והכשרה צבאית וינסו לבצע פיגועים בהשראת אל קאעדה על אדמות ארצות מוצאם.

20:30: העימותים במצרים התחדשו לאחר לוויותיהם של מפגינים בשתי ערים, כפר אל-זיאת ופורט סעיד. בהפגנות האלימות נהרגו לפחות שני בני אדם נוספים.

מעט לפני כן הודיע הנשיא הזמני עדלי מנסור כי ייפה את כוחו של ראש הממשלה הזמני חאזם אל-בבלאווי לאפשר לצבא לעצור אזרחים, סמכות השמורה ברגיל למשטרה. הצו שעליו חתם מנסור גם הסמיך את אל-בבלאווי לבטל פסקי דין, ובלבד שאין מדובר במקרה רצח.

15:00: שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי שוחח עם סגן הנשיא מוחמד אל-בראדעי ושר החוץ נביל פחמי והביע בפניהם את דאגתו הגדולה מההתרחשויות האחרונות, כאשר אתמול נהרגו לפחות 72 מפגינים תומכי מורסי על ידי כוחות הביטחון ברחבי מצרים. לטענת המפגינים, המשטרה השתמשה אתמול באש חיה. משרד הפנים המצרי, לעומת זאת, טוען כי כוחות הביטחון השתמשו רק בגז מדמיע.

"זה רגע מכריע למצרים", צוטט קרי בהודעה רשמית של משרד החוץ האמריקאי. "ארה"ב קוראת למנהיגים המצריים מכל הקשת הפוליטית לפעול מיידית כדי לסייע למדינה שלהם למתן את צעדיה", נכתב בהודעה.

12:25: אדם הצית עצמו אתמול בלילה (שבת) מחוץ לבניין הפרלמנט האיראני בטהראן - כך דווח בסוכנות ידיעות איראנית המקושרת לממשלה. האדם, המתשייך למיעוט הכורדי במערב איראן, שפך נפט על גופו והצית את עצמו לפני שפונה לבית החולים.

אתרים המזוהים עם האופוזיציה באיראן דיווחו על שני מקרים נוספים של פגיעות עצמיות של חברי הקבוצה הדתית הל אל-חכ, אליה המשתייך האדם שהצית עצמו הלילה, לאחר טענות של חברי הקבוצה הכורדית כי כמה מהם עברו התעללות בכלא באיראן.

איראן מכירה במיעוטים לא-מוסלמים מסוימים, אך קיימות קבוצות מיעוט, כמו הבאהים או הכורדים, שטוענים כי הם סובלים מהדרה ממשרות ציבוריות, מתיאור שקרי בכלי התקשורת ומלחצים חברתיים נוספים. 

08:30: מועצת הביטחון של מצרים התכנסה אתמול (שבת) בלילה כדי לדון במצב הביטחוני במדינה, לאחר שיותר ממיליון איש שטפו את הרחובות ו-72 בני אדם נהרגו בעימותים, בעיקר בין תומכי הנשיא המודח מוחמד מורסי וכוחות הביטחון. יש לציין כי המספר 72 הוא על פי כוחות הביטחון. תומכי מורסי גורסים כי נהרגו יותר מ-130 מפגינים.

שר הפנים, מוחמד איברהים, אמר כי "המפגינים שקוראים להחזרת מורסי יפוזרו בקרוב". איברהים התחייב כי "כוחות הביטחון יפזרו את המפגינים בצורה חוקית בזמן הקצר ביותר תוך דאגה למספר הנפגעים המועט ביותר".

איברהים טען כי "הדאגה של כוחות הביטחון היא למנוע שפיכות דמים ואני קורא גם למפגינים לחזור לשפיות, להפסיק את ההפגנות כדי למנוע שפיכות דמים". איברהים הכחיש את טענות רבים מהמפגינים כי כוחות הביטחון פתחו נגדם באש, ואמר כי "טענות אלה מוגזמות לחלוטין".

27/7/13

23:50: שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, קרא לכוחות הביטחון במצרים לכבד את הזכות להפגין ואמר כי ארצם נמצאת ב"רגע הכרעה" לאחר שעשרות מתו בעימותים אמש בקהיר ובאלכסנדריה בין תומכי המשטר הקודם לאנשי כוחות הביטחון. "בצומת קריטי זה, חיוני שכוחות הביטחון והממשלה הזמנית יכבדו את הזכות להפגנה שלווה", אמר. במקביל הודיע הפנטגון כי שר ההגנה האמריקאי, צ'אק הייגל, שוחח עם מקבילו המצרי והביע את חששו מפני המצב במצרים. הייגל קרא לעמיתו לנהוג באיפוק במהלך התקופה הקרובה.

23:30: ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, מותח ביקורת על כלי התקשורת בעולם המוסלמי שאינם מדווחים על עשרות ההרוגים ומאות הפצועים בעימותים אמש במצרים. העיתון הטורקי "הורייט" דיווח כי בנאום שנשא במהלך ארוחת שבירת צום באיסטנבול כינה ראש ממשלת טורקיה את העימותים עם הצבא "טבח" ואמר כי יוודא שהוא לא ייעלם מעיני העולם.

"איפה אירופה, איפה ארצות הברית? היכן הערכים האירופאיים? אלו שנותנים שיעורים בדמוקרטיה, איפה הדמוקרטיה? איפה האו"ם?", תהה ארדואן. בהמשך תקף ראש הממשלה הטורקי גם את כלי התקשורת הבינלואמיים, כדוגמת סי-אן-אן ובי-בי-סי, על שסיקרו בהרחבה את הירי בתותחי מים במהלך העימותים בפארק גזי באיסטנבול, ואילו להרג המפגינים בקהיר הקדישו פחות תשומת לב. "מדוע אינכם מסקרים את זה?", שאל. למרות טענותיו, הדיווח על ההרג במצרים דווח בכותרות הראשיות גם בבי-בי-סי וגם במהדורה הבינלאומית של רשת סי-אן-אן.

ארדואן לא חסך את שבטו גם מהתקשורת במדינות המוסלמיות: "האחים שלכם נטבחים. לא הבחנתם בדיכוי בסוריה, מתי תראו את כל זה?". לדבריו, "רואים שהלבבות אינם מתרככים בעולם המוסלמים למרות הרמדאן. בעוד מוסלמים מתכוננים לארוחת הסוחור שלהם, התרחש טבח במצרים. 200 בני אדם נרצחו. בעקבות רצון העם, אלו שהפילו את הממשלה טובחים כעת בעם", אמר ארדואן, שעומד בראש מפלגה אסלאמית ומתנגד בחריפות להפיכה האחרונה במצרים. מניין ההרוגים שציין ארדואן מגיע מסוכנות הידיעות אנטוליה, ומסתמך ככל הנראה על מספריהם של תומכי האחים המוסלמים, בעוד שמניין ההרוגים הרשמי של משרד הבריאות המצרי עומד כעת על 74 בני אדם ברחבי המדינה.

22:00: יותר מאלף אסירים נמלטו היום מכלא באזור העיר בנגאזי שבלוב במהלך הפגנות ענק שפרצו היום בערים הגדולות במדינה. סוכנות הידיעות אי-פי מדווחת כי לא ברור האם הימלטותם של האסירים מהכלא היא חלק מהמחאות או שהאסירים קיבלו סיוע מבחוץ. גורם ביטחוני אמר לסוכנות הידיעות כי הנמלטים מואשמים או שהורשעו בפשעים חמורים, וייתכן כי מספרם אף גבוה יותר, ועומד על כ-1,200 בני אדם.

אלפים הפגינו היום ברחבי לוב, מול מטותיהם של המפלגות הפוליטיות, במחאה על הרג פעיל פוליטי שהתנגד למפלגת האחים המוסלמים המקומית. בבירה טריפולי נאספו מאות לאחר תפילות הבוקר, הציתו צמיגים ברחובות ודרשו לפזר את המפלגות האיסלאמיסטיות במדינה.

21:30: כוחות הצבא הסורי השתלטו על מסגד חאלד אבן אל ואליד בעיר חומס – כך דיווחה היום סוכנות הידיעות הרשמית של סוריה. המסגד האיקוני מהמאה ה-13, בעל תשע כיפות ושני צריכים, סימל במשך יותר משנה את שליטתם של כוחות האופוזיציה בעיר שכמונה "בירת המהפכה".

חיילי הצבא הסורי החלו להפגיז את המסגד כבר ביום שני, וגרמו נזק לקברו של אבן אל ואליד, שנחשב לאחד מבני הלוויה של הנביא מוחמד. סוכנות הידיעות אי-פי מדווחת כי על פי ארגון זכויות אדם סורי הממוקם בבריטניה, הקרבות באזור המסגד עזים ואת חיילי הצבא הסורי מגבים לוחמי חיזבאללה. "יש דיווחים סותרים לגבי מי שולט במסגד", אמרו בארגון.

לאחר שהשתלט הצבא הסורי על העיר האסטרטגית קוסייר סמוך לגבול לבנון בחודש שעבר, מופנים כעת מירב מאמציו להשתלטות על מעוז המורדים בחומס, העיר השלישית בגודלה במדינה ונקודה אסטרטגית חשובה מאוד להשגת שליטה על סוריה. הצבא מנסה להיכנס לשכונות באזור העיר העתיקה בחומס, שנמצאות תחת שליטת האופוזיציה מאז 2011.

בתוך כך מדווח כתבנו אלי אשכנזי כי הלילה פונו לקבלת טיפול רפואי בישראל שתי ילדות סוריות בנות 3 ואמן של אחת הבנות. לפנות בוקר הובאו למרכז הרפואי לגליל המערבי נהריה ילדה בת 3 ואמה, שנפצעו במלחמת האזרחים בסוריה. מצבה של הילדה קשה והיא מורדמת. היא סובלת מחבלה בעייניה ואושפזה ביחידת הטיפול הנמרץ לילדים. מצבה של אמה בינוני-קשה, והיא סובלת מדימום מוחי ומרסיסים בעיניה. עד עתה טופלו במרכז הרפואי בנהריה 39 פצועים סורים. במקביל הובאה לבית החולים זיו בצפת ילדה סורית בת 3 שנפגעה מרסיסים בעיניה. היא אושפזה בבית החולים במצב בינוני-קל.

12:00: מספר ההרוגים בפיגועים שאירעו אתמול מחוץ לשני מסגדים שיעים בפקיסטאן עלה ל-52. הפיצוצים אירעו בעיר פרצ'ינר שבמבחוז קוראם, אחד האזורים השבטייח במדינה בו ישנה פעילות מוגברת של מורדים הקשורים לאל-קאעדה. שבעה מבין ההרוגים הם ילדים, ובבתי החולים מאושפזים עדיין 136 פצועים.

המתקפות אירעו מחוץ למסגדים שיעים, אולם מרבית ההרוגים היו אנשים שהגיעו לשוק באזור כדי לקנות מזון לשבירת צום הרמדאן. ארגון המורדים "אנסרול מוג'הדין" קיבל אחריות על הפיגועים. "השיעים הם אויבי האיסלאם, ונמשיך להילחם נגדם", מסר לתקשורת אדם שזיהה עצמו כדובר הארגון.

השיעים מהווים 20% מאוכלוסיית פקיסטאן, שמרבית 180 מיליון תושביה הם סונים. מתקפות נגדם מצד ארגונים הקשורים לטליבאן נפוצות.

11:30: הפגנות פרצו אמש בתוניסיה זה הלילה השני ברציפות בעקבות ההתנקשות באיש האופוזיציה החילונית, מוחמד בראמי, שנורה למוות מחוץ לביתו בתוניס ביום חמישי. מפגין אחד נהרג בעיר הדרומית גפסה, וכמה בני אדם נפצעו, כך מסרו עדי ראיה. אתמול הודיע שר הפנים של תוניסיה כי האקדח ששימש להתנקשות בבראמי הוא אותו אקדח שהביא למותו של הפוליטיקאי החילוני הבכיר שוקרי בלעיד, שנרצח על ידי חמוש בפברואר. חיסולו של בלעיד הצית הפגנות אלימות אשר הובילו להתפטרותו של ראש הממשלה חמאדי ג'באלי.

אמש הכריזו 42 חברי אופוזיציה על התפטרותם מהאסיפה האמונה על ניסוח החוקה החדשה למדינה. באסיפה, הנשלטת על ידי איסלאמיסטים, ישנם 217 חברים. פוליטיקאים מהאופוזיציה מסרו כי יחלו בהפגנת ישיבה, בדרישה להביא לפירוק האסיפה והקמת ממשלת הצלה לאומית, רעיונות אותם דוחה ראש הממשלה הזמנית עלי לרייד.

גורמים רשמיים מסרו כי החשד הוא שגרומים סלאפיסטים היו מעורבים ברציחתו של בראמי, והממשלה האשימה קיצונים איסלאמים הקשורים לאל-קאעדה. רעייתו של בראמי האשימה את מפלגת השלטון האיסלאמיסטית אל-נהדה במעורבות בהתנקשות, אולם המפלגה מכחישה את ההאשמות. הלווייתו של בראמי תיערך היום בקהיר, והוא ייקבר בסמוך לשוקרי בלעיד. המחלוקות בתוניסיה בין האיסלאמיסטים ומתנגדיהם החילוניים החריפו מאז הפלתו של הנשיא זין אל-עבאדין בן עלי ב-2011.

11:15: גורמי אופוזיציה סורים מדווחים כי במהלך הלילה תקפו מטוסי חיל האוויר הישראלי בסיס של צבא סוריה באזור קוניטרה - כך מוסר כתבנו ברק רביד. לפי הדיווחים היעד לתקיפה היה שיירה של משגרי טילים שעשו דרכם לחיזבאללה בלבנון. בדיווח נטען כי גיחות של מטוסי חיל האוויר הישראלי בשמי קוניטרה נשמעו במהלך הלילה.

יש לציין כי נתיבי ההברחה לחיזבאללה עוברים באזור שמדמשק צפונה לעבר גבולה המזרחי של לבנון ואזור הבקעה, ולא באזור גבול סוריה לבנון שברמת הגולן.

ההודעה הראשונה בעניין התקיפה פורסמה בסביבות השעה ארבע לפנות בוקר בדף הפייסבוק של "מועצת הנהגת המהפכה בקוניטרה ובגולן" – אחד מארגוני המורדים שפועלים במדינה. גורמי אופוזיציה סורים אחרים דיווחו על הדברים בעמודי הפייסבוק ובחשבונות הטוויטר שלהם.

אם הדיווחים של האופוזיציה הסורית נכונים, הרי שזו תהיה הפעם החמישית שבה דווח כי ישראל תוקפת יעדים בסוריה. לפני כמה שבועות, כף לפי דיווחים בתקשורת הזרה, תקפה ישראל מחסני נשק של צבא סוריה בעיר החוץ לטקיה. במחסנים היו ככל הנראה טילי חוף-ים "יאחונט" מתוצרת רוסיה, שהיו חלק ממשלוח נשק רוסי שהגיע לנמל לטקיה זמן לא רב קודם לכן.

בחודשים האחרונים נטען כי ישראל תקפה שיירה של משגרי טילים נגד מטוסים ליד דמשק ושתי שיירות של רקטות קרקע-קרקע מדגם פתח-110.

10:20: המוני בני אדם שטפו הלילה את רחובות מצרים, להפגין בעד ונגד המהפכה במצרים. רשת אי-פי דיווחה כי זו היתה ההפגנה הגדולה ביותר בשנתיים וחצי האחרונות. בתקשורת המצרית ישנם דיווחים סותרים על מספר הנפגעים באירועים, שנמשכו עד שעות הבוקר המוקדמות.

דובר האחים המוסלמים מסר כי לפחות 100 מתומכי מורסי נהרגו לפנות בוקר, כשכוחות הביטחון המצרים פתחו באש לעברם ברובע נאסר בקהיר. "הם לא יורים על מנת לפצוע, הם יורים על מנת להרוג", אמר דובר התנועה, שציין כי מספר הנפגעים עלול לעלות. לפי דיווחים אחרים, 70 אנשים נהרגו באירוע. הפגנות נערכו גם בערים רבות נוספות ברחבי המדינה. בין שבעה לעשרה אנשים נהרגו באלכסנדריה, ומאות נפצעו בעימותים.

רשת "אל ג'זירה" במצרים דיווחה כי 120 בני אדם נהרגו וכ-4,500 נפצעו באלימות בקהיר. עדי ראיה מסרו כי הירי נשמע במקום גם שעות לאחר תחילת האירועים. "אני מנסה לגרום לצעירים לסגת כבר חמש שעות, אבל הם לא מוכנים", אמר סעד אל-חוסני, פוליטיקאי בכיר באחים המוסלמים. "הם אומרים שישלמו עם הדם שלהם, ושהם לא רוצים לסגת".

עדכונים קודמים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ