לראשונה באיראן: רוחאני מציע למנות אשה לסגנית הנשיא

אם יאשר הפרלמנט את המינוי, תהיה אלהם אמינזדה הממונה על התחום המשפטי. הפרלמנט ידון השבוע במינוי 18 שרים, מהם 11 רפורמיסטים

אי־פי, רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי־פי, רויטרס

נשיא איראן, חסן רוחאני, הגיש היום (שני) לפרלמנט הצעה למנות את ד"ר אלהם אמינזדה לסגנית הנשיא הממונה על התחום המשפטי במדינה. אם יאשר הפרלמנט את המינוי, תהיה אמיזדה לאשה הראשונה הממונה לתפקיד כה רם ברפובליקה האיסלאמית, והשנייה בסך הכל מאז המהפכה ב-1979 המחזיקה בתפקיד של שר או בתפקיד המקביל לשר.

אמיזנדה, שבדומה לרוחאני השלימה את הדוקטורט שלה באוניברסיטת גלזגו שבסקוטלנד, היא משפטנית בכירה ובעלת ניסיון עשיר בענייני חקיקה. היא צפויה להצטרף אל הרפורמיסט אשאק ג’אהאנגירי שימונה לסגנו הראשון של רוחאני ולמוחמד באקר נובהט שיהיה סגן הנשיא לתכנון ולעניינים אסטרטגיים.

אלהם אמינזדה. תהיה אחראית על המערכת המשפטיתצילום: אי-אף-פי

במקביל, פתח היום הפרלמנט האיראני בדיונים על 18 השרים החדשים שמבקש רוחאני למנות. הרשימה שהגיש הנשיא החדש כוללת 11 מועמדים המזוהים עם התנועה הרפורמיסטית ו-7 מועמדים עצמאיים או שמרניים. רוחאני, שהושבע לפני כשבוע, אמר היום כי הרכב הממשלה משקף את היעד המרכזי שהציב לאיראן: להתגבר על המשבר הכלכלי ולצאת מהבידוד הבינלאומי.

“ההצבעה על אישור השרים איננה בחירה אינדיווידואלית, זו הצבעה על כלל תוכניות הממשלה”, אמר רוחאני בנאומו בפרלמנט. הוא שב והתייחס לשיעור האבטלה הגבוה, הבטיח לנקוט במדיניות חוץ “קונסטרוקטיבית יותר” ולגדיל את חופש הפרט ביחס למדיניות השמרנית של קודמו, מחמוד אחמדינג’אד.

רבים ממועמדיו של רוחאני לממשלה כיהנו בתפקידים שונים תחת הנשיאים הרפורמיסטים לשעבר האשמי רפסנג’אני ומוחמד חאתמי. אחד המועמדים שצפויים לעורר את ההתנגדות הגדולה ביותר הוא ביג’אן זנגאנה, שאמור לכהן כשר הנפט הבא ולהתמודד עם הסנקציות הקשות שמטיל המערב מאז 2011 על משק האנרגיה האיראני.

המועמד לשר הנפט ביג’אן זנגאנה (במרכז עם ז'קט שחור)צילום: אי-אף-פי

זנגאנה כבר כיהן כשר האנרגיה בשנים 1988-1997 וכשר הנפט בשנים 1997-2005. אלא שהפלג השמרני בפרלמנט רואה בזנגאנה כמקורב מדי ל”תנועה הירוקה” שהובילה את ההפגנות ב-2009 נגד מינויו של אחמדינג’אד לקדנציה שנייה בטענה לזיופים נרחבים בקלפיות. זנגאנה, כמו גם המועמד לשר החינוך מוחמד עלי נג’פי, נפגשו ב-2009 עם מנהיגה הרוחני של איראן, עלי חמינאי, כנציגיהם של מנהיגי האופוזיציה העצורים מיר חוסיין מוסווי ומהדי כארובי.

גורמים שמרניים בפרלמנט העריכו כי כ-80% ממועמדיו של רוחאני - יאושרו. לעומת זאת, חוסיין שריאטמדרי, עורכו של אחד העיתונים הממסדיים החשובים באיראן ומקורבו של חמינאי, הציב סימן שאלה ביחס לכמה ממועמדיו של רוחאני וכתב כי “מקומם של אלה שלקחו חלק בהסתה הוא בכלא ולא במשרדי הממשלה”.

לתפקיד שר החוץ הציע רוחאני את מוחמד ג’וואד זריף, שכיהן בעבר שגריר איראן באו”ם וגם הוא בעל השכלה מערבית. זריף, שהיה חבר המשלחת האיראנית לשיחות הגרעין בתקופת חאתמי, מעורה במגעים שמקיימת ארצו עם חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון וגרמניה ואף לקח חלק בכמה משאים ומתנים סודיים שהתקיימו לאורך השנים בציר טהראן-וושינגטון. רוחאני אמר בפרלמנט כי הוא מכיר את זריף מאז תקופת מלחמת איראן-עיראק, וכינה אותו “האיש הטוב ביותר למשימה. איראן זקוקה לשר חוץ יעיל ומנוסה”. ההצבעה על אישור ממשלתו של רוחאני צפויה בהמשך השבוע.

המועמד לשר החוץ מוחמד ג’וואד זריף (עם הפנים למצלמה)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ