כחודשיים לאחר שהתפטר, אל-חמדאללה צפוי לחזור לתפקיד רה"מ הפלסטיני

אל-חמדאללה התפטר בחודש יוני לאחר כ-18 יום בתפקיד. לרשותו יעמדו חמישה שבועות להרכיב את הממשלה הפלסטינית החדשה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

פרופסור ראמי אל-חמדאללה נענה היום (שלישי) להצעתו של הנשיא הפלסטיני (אבו-מאזן) לשוב לתפקיד ראש הממשלת הרשות, כחודשיים בלבד לאחר .  

לפי הודעה שפרסם דוברו של עבאס, בתום התייעצות שקיים אל-חמדאללה עם הנשיא הפלסטיני היום בצהריים, קיבל על עצמו ראש הממשלה החדש את המשימה להרכיב את הממשלה הפלסטינית החדשה. בהודעה נמסר כי לפי החוק הפלסטיני, לאל-חמדאללה יוקצבו חמישה שבועות להצגת ממשלתו החדשה. בשלב זה לא ברור אם בכוונתו לבצע שינויים מהותיים בממשלה, אך בסביבתו מעריכים שהוא יבצע לפחות כמה חילופי שרים, כולל הצגת פנים חדשות וצעירות לממשלה החדשה.

ב-20 ביוני הגיש אל-חמדאללה את התפטרותו לנשיא עבאס – , בשל מחלוקת על סמכויותיו ומחלוקות עם שני סגניו, ד”ר מוחמד מוסטפא וזיאד אבו עמרו. לאחר כשלושה ימים הודיע עבאס כי הוא מקבל את ההתפטרות. מאז שהתפטר עמד אל-חמדאללה בראש ממשלת מעבר ברשות. בהודעת דוברו של עבאס נאמר כי במהלך תקופת המעבר אל-חמדאללה תיפקד בצורה טובה, מה שעודד את הנשיא הפלסטיני להטיל עליו שוב את התפקיד. 

על פי הערכות ברמאללה, במהלך השבועות האחרונים עבאס ואל-חמדאללה הגיעו להסכמות סביב סוגית הסמכויות, כולל מנגנון העבודה מול שני הסגנים, מה שסלל את הדרך לחזרתו של אל-חמדאללה.

אל-חמדאללה (שני משמאל) בהר הבית, בחודש יוניצילום: אי–פי

אל-חמדאללה, שעד לפני חודשים אחדים היה נשיא אוניברסיטת א-נג'אח בשכם, מונה בתחילת חודש יוני לתפקיד ראש ממשלת הרשות הפלסטינית. הוא החליף בתפקיד את סלאם פיאד,

עם מינויו מונו לאל-חמדאללה שני סגנים: ראש קרן ההשקעות הפלסטינית, ד"ר מוחמד מוסטפא, וזיאד אבו עמרו – כאשר שניהם משמשים במקביל כיועציו הקרובים של עבאס. הדבר גרם לרבים להעריך כי הממשלה החדשה תהיה בשליטת הנשיא הפלסטיני – וזאת בניגוד להתנהלותו של ראש הממשלה הקודם פיאד, שאימץ קו התנהלות עצמאי ובכך הביא לקרע עם אבו מאזן ועם תנועת הפתח. אל-חמדאללה הספיק לקיים שתי ישיבות ממשלה בלבד, וגם לבקר במסגד אל אקצא בירושלים - מה שנחשב כצעד תקדימי. 

אל-חמדאללה, בן 54, הוא דמות מוכרת בחוגים האינטלקטואלים הפלסטינים ונחשב לאיש עצמאי שאינו נמנה על חברי תנועת פתח. הוא נולד בטול כרם וב-15 השנים האחרונות כיהן כנשיא אוניברסיטת א-נג'אח. יש לו דוקטורט בבלשנות יישומית, ובעברו מילא שורה ארוכה של תפקידים באקדמיה הפלסטינית. אל-חמדאללה מכהן גם כחבר בוועדת החוקה הפלסטינית.

בשנים האחרונות הוא מילא שורה של תפקידים באקדמיה ובפורומים אקדמאים ערביים, וב-2002 התמנה לתפקיד מזכ"ל ועדת הבחירות המרכזית - תפקיד בו הוא מכהן עד היום. ועדת הבחירות המרכזית היא הוועדה שארגנה את הבחירות לנשיאות ב-2004 וב-2006.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ