ארה"ב מזהירה את ממשלת מצרים: "העולם צופה במתרחש"

ברחבי העולם גינו את אלימות כוחות הביטחון. ארדואן: "על מועצת הביטחון להפסיק מיד את הטבח"; איראן: "מביעים דאגה עמוקה מהשלכות האירועים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בעוד ממצרים מתקבלים דיווחים סותרים באשר למספר הנפגעים במהומות שפרצו עם פינוי הפגנות האחים המוסלמים, ברחבי העולם גינו את האלימות המופרזת מצד כוחות הביטחון וקראו לשני הצדדים לנהוג באיפוק. בוושינגטון גינו את האלימות ברחבי מצרים, והזהירו את הממשלה הזמנית כי "העולם כולו צופה במתרחש".

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, שנמצא בחופשה במסצ'וסטס, עודכן בפרטי ההתרחשויות במצרים, כך אמר סגן דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט. "האלימות תקשה על מצרים להתקדם לעבר נתיב של יציבות ודמוקרטיה ומנוגד להתחייבויותיה של הממשלה לפעול לפיוס", אמר ארנסט.

"אנו בוחנים כיצד לעודד את הממשלה הזמנית לשמור על הבטחותיה למעבר לממשלה דמוקרטית נבחרת", הוסיף. לדבריו, ארה"ב מתנגדת להטלת מצב החירום במדינה וקוראת לממשלה הזמנית לכבד את זכויות האדם של העם, בהן הזכות להפגין. הוא הוסיף כי ארה"ב ממשיכה לבחון את עמדתה באשר לממשלת המעבר.

ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, קרא למועצת הביטחון ולליגה הערבית לנקוט בצעדים דחופים כדי להפסיק את "הטבח" המתבצע במצרים. לדבריו, "השתיקה הבינלאומית סללה את הדרך למתקפה החמושה של שלטונות מצרים. על הקהילה הבינלאומית, ובמיוחד הליגה הערבית ומועצת הביטחון, לפעול מיידית להפסקת הטבח".

משרד החוץ של איראן גינה את דיכוי ההפגנות, והתריע כי האלימות "מחזקת את האפשרות של מלחמת אזרחים". "במקביל לגינוי הדיכוי האלים וטבח האזרחים, אנו מביעים דאגה עמוקה בנוגע להשלכות הארועים", נמסר בהודעה מטהראן.

מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, גינה את האלימות "באופן חריף ביותר", וקרא לפיוס בדרכי שלום. "רק לפני כמה ימים, המזכ"ל קרא לכל הצדדים במצרים לשקול את צעדיהם לאור המצב הפוליטי ולמנוע אובדן חיים נוספים", אמר דוברו של באן. לדבריו, מזכ"ל האו"ם "מצטער על כך שרשויות מצרים בחרו במקום להשתמש בכוח כדי להגיב להפגנות המתמשכות". האו"ם מסר גם כי בעוד האינפורמציה על האירועים עדיין נאספת, נראה כי מאות נהרגו או נפצעו בעימותים בין המפגינים לכוחות הביטחון.

שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, אמרה כי היא עוקבת בדאגה רבה אחר המצב במצרים. "עימותים ואלימות הם לא הדרך לפתור סוגיות פוליטיות. אני מגנה את אובדן החיים, הפגיעות וההרס בקהיר ובמקומות אחרים במצרים. אני קוראה לכוחות הביטחון להפגין איפוק רב ככה הניתן, ולכל אזרחי מצרים להימנע מפרובוקציות והסלמה נוספים", מסרה אשטון בהצהרה.

11 מתוך 11 |
1 מתוך 11 |
צילום: אי-פי
2 מתוך 11 |
רכב משטרתי מופל על יושביו מגשר ה-6 באוקטובר, קהירצילום: אי-פי

שר החוץ של גרמניה, גידו וסטרוולה, אמר כי ממשלתו "מודאגת מאוד" בשל הסלמת האלימות במצרים, ביקר את ההנהגה על דיכוי האחים המוסלמים וקרא לסיים את האלימות. "אנו מצפים ממשלת המעבר ורשויות מצרים לאפשר הפגנות שקטות, כפי שאנו מצפים מכוחות פוליטיים נוספים להתרחק באופן ברור מהאלימות, לא לדרוש אלימות ולא לפעול באלימות".

גם קטאר פרסמה הודעה המגנה את כוחות הביטחון המצריים. בהודעת משרד החוץ בדוחא נאמר כי על השלטונות בקהיר "להימנע מהאופציה הצבאית מול ההפגנות האלימות וכך לשמור על חיי האזרחים". קטאר שבה והביעה את תמיכתה בנשיא מצרים המודח מוחמד מורסי.

במקביל, תנועת האחים המוסלמים בירדן קראה לזרוע המצרית להמשיך במחאה, ואמרה כי ניצחונם יסייע לתנועה להתחזק גם במקומות אחרים בעולם הערבי. ההצהרה של הזרוע הפוליטית של האחים המוסלמים בירדן גם הזהירה את שליטיה הצבאיים של מצרים, כי הם נפלו ב"קנוניה" של ארה"ב וישראל שנועדה להחליש את המוסלמים. "זהו היום שלכם, ותוצאותיו ייקבעו את עתיד מצרים, הערבים והמוסלמים", נאמר בהצהרה שמנסרה בפני 200 פעילי האחים המוסלמים שהפגינו מחוץ לשגרירות מצרים בעמאן.

תומך של מוחמד מורסי במהלך העימותים עם כוחות הביטחון בקהירצילום: אי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ