מאות הרוגים במצרים בדיכוי תומכי מורסי

הרשויות מדווחות על 235 אזרחים שנהרגו. האחים המוסלמים: המספרים גבוהים יותר. הממשל הטיל עוצר לילי והכריז על מצב חירום בחודש הקרוב

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

הקול מעברו השני של הקו מקוטע, חנוק מדמעות. “אף אחד לא מתכוון לוותר, גם לנוכח שפיכות הדמים”, הוא אומר. “הדבר המדאיג ביותר הוא שבימים האחרונים לא שומעים כאן יותר את הקולות השפויים, את השכל הישר. בסופו של דבר כולנו בני האדמה הזאת - כולנו מצרים”.

כך תיאר אתמול בשיחה עם “הארץ” מ.ה., תושב קהיר בשנות ה–30 לחייו, את המציאות החדשה בארצו השסועה, לאחר הפינוי האלים של תומכי הנשיא המודח מוחמד מורסי ממוקדים שבהם התבצרו. נכון לשעות הערב עלה מספר ההרוגים הרשמי במדינה לכ–278, ומספר הפצועים לכ-2,000. מצב חירום הוכרז למשך חודש, עוצר לילי הוטל על קהיר ובעשרה מחוזות וסגן הנשיא מוחמד אל־בראדעי הכריז על התפטרותו. בהודעה שפרסם אמר אל־בראדעי כי הוא אינו יכול למלא את תפקידו באווירה של שסע ושפיכות דמים.

לקראת ערב דיווחו אנשי ביטחון במצרים כי כמה מנהיגים מבוקשים של האחים המוסלמים נעצרו בקהיר. “מספיק לשמוע את הצדדים מדברים בתקשורת כדי להבין שהם נכנסו לקרב של שבירת עצמות”, אומר מ.ה. לא זזים מהכיכר

תומכי האחים המוסלמים החלו להתבצר בשני מוקדים מרכזיים בקהיר מיד לאחר ההודעה על הדחתו של מורסי, ב–30 ביוני. בסמוך למסגד ראבעה אל־עדוויה שבמזרח העיר הקימו תומכי התנועה במה גדולה, מעליה הודיעו כי לא יעזבו את המקום עד לחזרתו של מורסי לכס הנשיאות.

במשך זמן־מה דחתה ממשלת המעבר דחתה את פינוי התומכים בשל לחץ בינלאומי, וכן בשל רצון להימנע מצעדים שיביאו להידרדרות אלימה. עם זאת, לאחר שמאמצים לפתור את המשבר במדינה כשלו - בהם ניסיון של השייח אחמד א־טייב, ראש מדרשת אל־אזהר המצרית (המוסד האיסלאמי החשוב במצרים) לגשר בין הצדדים - הודיע בשבוע שעבר ראש ממשלת מצרים, חזאם אל־בבלאווי, כי בכוונת כוחות הביטחון המצרים לפנות את כיכר ראבעה אל־עדוויה ואת כיכר נהדה בכוח.

אתמול, בתום חופשת עיד אל פיטר, נכנסו הכוחות לכיכרות בסיוע דחפורים וכלי רכב משוריינים. בשעות הבוקר ירו כוחות הביטחון המצריים גז מדמיע לעבר תומכי מורסי, בניסיון לפזרם ולפרק את מחנות האוהלים שהקימו. עם זאת, סוכנות הידיעות הגרמנית דיווחה כי מפגינים שהסכימו להתפנות מרצון לא נעצרו. הרחובות סביב מסגד ראבעה אל־עדוויה שבצפון־מזרח העיר וכיכר נהדה שממערב לנילוס נחסמו.

מאוחר יותר גברו המהומות על גשר שישה באוקטובר, המחבר בין מזרח ומערב קהיר, כאשר במקום התגודד קהל גדול שהצית צמיגים ויידה אבנים לעבר אוטובוסים וכלי רכב. תומכי האחים המוסלמים האשימו את המשטרה בירי חי, וטענו כי מספר הקורבנות עלה על 2,200. מנגד, משרד הפנים המצרי הבהיר כי הכוחות הגיבו לירי המפגינים, וטען כי המשטרה תפקדה באיפוק רב. גם שר החוץ המצרי, נביל פהמי, אמר כי “שביתות השבת ברחבי קהיר לא יכלו להימשך לנצח. השלטונות מנסים להביא להפסקת המהומות באמצעות דיאלוג. השוטרים והחיילים פועלים בהתאם לחוק ובהתאם לנורמות הבסיסיות”.

בהמשך, כאשר המהומות גלשו מחוץ לקהיר, התקבלו דיווחים רשמיים שלפיהם נהרגו עשרות בני אדם במחוזות אחרים, בהם 35 בעיר פאיום שמדרום ועוד 25 בעיר מינייה הסמוכה לה. “המתים הם שוטרים ואזרחים”, אמר דובר משרד הבריאות.

העולם כולו צופה

על רקע האירועים האלימים במצרים, נשמעו אתמול קריאות גינוי מרחבי העולם. הבית הלבן הזהיר את הממשלה הזמנית במדינה כי “העולם כולו צופה במתרחש”. הנשיא ברק אובמה, שנמצא בחופשה במסצ’וסטס, עודכן בפרטי ההתרחשויות במצרים, כך אמר סגן דובר הבית הלבן ג’וש ארנסט. “האלימות תקשה על מצרים להתקדם לעבר נתיב של יציבות ודמוקרטיה ומנוגד להתחייבויותיה של הממשלה לפעול לפיוס”, אמר ארנסט. “אנו בוחנים כיצד לעודד את הממשלה הזמנית לשמור על הבטחותיה למעבר לממשלה דמוקרטית נבחרת”, אמר ארנסט. לדבריו, ארה”ב מתנגדת להטלת מצב החירום במדינה וקוראת לממשלה הזמנית לכבד את זכויות האדם של העם, בהן הזכות להפגין. הוא הוסיף כי ארה”ב ממשיכה לבחון את עמדתה באשר לממשלת המעבר.

גם מזכ”ל האו”ם, באן קי־מון, גינה אתמול את האלימות “באופן החריף ביותר”, וקרא לפיוס בדרכי שלום. “רק לפני כמה ימים, המזכ”ל קרא לכל הצדדים במצרים לשקול את צעדיהם לנוכח המצב הפוליטי ולמנוע אובדן חיים נוספים”, אמר דוברו של באן. לדבריו, מזכ”ל האו”ם “מצטער על כך שרשויות מצרים בחרו להשתמש בכוח כדי להגיב להפגנות המתמשכות”. האו”ם מסר גם כי בעוד האינפורמציה על האירועים עדיין נאספת, נראה כי מאות נהרגו או נפצעו בעימותים בין המפגינים לכוחות הביטחון”.

שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, אמרה כי היא עוקבת בדאגה רבה אחר המצב. “עימותים ואלימות הם לא הדרך לפתור סוגיות פוליטיות. אני מגנה את אובדן החיים, הפגיעות וההרס בקהיר ובמקומות אחרים במצרים. אני קוראה לכוחות הביטחון להפגין איפוק רב ככל הניתן, ולכל אזרחי מצרים להימנע מפרובוקציות והסלמה נוספים”, מסרה אשטון בהצהרה.

במקביל, ראש ממשלת טורקיה, רג’פ טייפ ארדואן, קרא למועצת הביטחון ולליגה הערבית לנקוט צעדים דחופים כדי להפסיק את “הטבח” המתבצע במצרים. לדבריו, “השתיקה הבינלאומית סללה את הדרך למתקפה החמושה של שלטונות מצרים. על הקהילה הבינלאומית, ובמיוחד הליגה הערבית ומועצת הביטחון, לפעול מיידית להפסקת הטבח”.

קטאר פרסמה הודעה המגנה את כוחות הביטחון המצריים. בהודעת משרד החוץ בדוחא נאמר כי על השלטונות בקהיר “להימנע מהאופציה הצבאית מול ההפגנות האלימות וכך לשמור על חיי האזרחים”. קטאר שבה והביעה את תמיכתה בנשיא מצרים המודח מוחמד מורסי.

מנגד, משרד החוץ המצרי פרסם אתמול הודעת גינוי לעמדה הטורקית והקטארית, בטענה כי מדובר ב”התערבות בוטה בענייני הפנים של מצרים”.

בינתיים ממשיכה הטלוויזיה המצרית לשדר תמונות שבהן נראים תומכי האחים המוסלמים יורים לעבר כוחות הביטחון המצריים. הערוצים המזוהים עם התנועה משדרים תמונות שבהן נראו גופות בבתי חולים ארעיים. בלילה הודיעו השלטונות כי 43 מההרוגים במהומות הם שוטרים. אחד הערוצים מדווח כי בכיר האחים המוסלמים, הד”ר מוחמד אל־בלתאג’י, איבד את בתו באירועים. “הפינוי יהפוך את כל כיכרות מצרים למעוזם של האחים המוסלמים”, אמר. “כל מי שמאמין בלגיטימיות יישאר בכיכרות, העימותים בין הצדדים נמשכו כל היום והערב ועד השעות הקטנות של הלילה”.

“אם נתאר את המצב, מדובר בשני פלגים יריבים שנכנסו להתנגשות אלימה ביותר”, מסכם מ.ה. בייאוש. “אין פה דרך לפשרה. רק אלוהים יודע איך הדברים יסתיימו”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ