ברחבי העולם מגנים את ממשלת מצרים; שגרירים באירופה זומנו לשיחות

מנהיגים באירופה זימנו את נציגי מצרים ודרשו להפסיק את שפיכות הדמים. נשיא צרפת פרנסואה הולנד: "יש לעשות הכל כדי למנוע מלחמת אזרחים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ברחבי העולם גינו היום (חמישי) בחריפות את ממשלת מצרים, לאחר שהתבררו מימדי שפיכות הדמים אתמול, אז נהרגו לפחות 500 בני אדם בדיכוי אלים של הפגנות האחים המוסלמים. מנהיגים באירופה זימנו את שגרירי מצרים לשיחה ודרשו הפסקה מיידית של שפיכות הדמים. מדינות אחרות וחברות מסחריות אף הודיעו על הפסקת עסקאות או מתן סיוע כלכלי למצרים.

נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, זימן אליו את השגריר המצרי, ואמר כי "יש לעשות הכל על מנת למנוע מלחמת אזרחים". בהצהרה שפרסם ארמון האליזה נאמר כי הנשיא "גינה באופן הקשה ביותר את האלימות במצרים ודרש סיום מיידי לדיכוי". הוא הציע לשחרר אסירים בהתאם להליכים משפטיים כצעד ראשון לקראת חידוש ההידברות.

הקרב על מצרים: כל הדיווחים והעדכונים

משרד החוץ של גרמניה זימן גם הוא את השגריר המצרי בברלין. שר החוץ הגרמני, גידו וסטרוולה, אמר כי הובהר לשגריר "ששפיכות הדמים חייבת להיפסק". השגריר בלונדון נקרא למשרד החוץ והוזהר מפני "הדאגה העמוקה" שחשה בריטניה בעקבות דיכוי המפגינים. גם ממשלת ספרד זימנה את השגריר לשיחה, ואמרה כי היא מצטערת על הדיכוי האלים ובמקביל "מגנה את המתקפות על בניינים וכנסיות שביצעו קבוצות קיצוניות ואלימות".

6 מתוך 6 |
גופות הרוגים במסגד שהונחו במסגד בקהיר, היום
1 מתוך 6 |
עובדי ניקיון באיזור מסגד ראבעה אל־עדאוויה, היום
2 מתוך 6 |
איזור מסגד רבאעה אל-עדוואיה

ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, האשים היום את המערב בהתעלמות מהאלימות במצרים וקרא למועצת הביטחון להתכנס בדחיפות לדון במצב. ארדואן אמר כי מנהיגי מצרים צריכים לעמוד למשפט "בדרך הוגנת וגלויה", בשל מה שהגדיר כ"טבח" שביצעו בעמם.

במקביל, הודיעה ממשלת דנמרק על השהיית סיוע כספי למצרים בשווי 5.3 מיליון דולר. "לדנמרק יש שני פרויקטים בשיתוף פעולה ישיר עם ממשלת מצרים ומוסדות ציבוריים, וכעת הם יושהו", אמר השר לענייני סיוע בפיתוח. "זוהי תגובה לאירועים האלימים ולפנייה המצערת שלקחה הדמוקרטיה המתפתחת", הוסיף. נורווגיה הודיעה כי הקפיאה "לאחרונה" רישיונות ייצוא לציוד צבאי למצאים.

חברת הנפט הגדולה באירופה "של", הודיעה כי היא סוגרת את משרדיה במצרים לימים הקרובים ותגביל את העסקים והנסיעות לשם, על מנת לשמור על ביטחון עובדיה.

אתמול גינו בוושינגטון את האלימות ברחבי מצרים, והזהירו את הממשלה הזמנית כי "העולם כולו צופה במתרחש". נשיא ארה"ב, ברק אובמה, שנמצא בחופשה במסצ'וסטס, עודכן בפרטי ההתרחשויות במצרים, כך אמר סגן דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט. "האלימות תקשה על מצרים להתקדם לעבר נתיב של יציבות ודמוקרטיה ומנוגד להתחייבויותיה של הממשלה לפעול לפיוס", אמר ארנסט.

"אנו בוחנים כיצד לעודד את הממשלה הזמנית לשמור על הבטחותיה למעבר לממשלה דמוקרטית נבחרת", הוסיף. לדבריו, ארה"ב מתנגדת להטלת מצב החירום במדינה וקוראת לממשלה הזמנית לכבד את זכויות האדם של העם, בהן הזכות להפגין. הוא הוסיף כי ארה"ב ממשיכה לבחון את עמדתה באשר לממשלת המעבר.

מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, גינה אתמול את האלימות "באופן חריף ביותר", וקרא לפיוס בדרכי שלום. "רק לפני כמה ימים, המזכ"ל קרא לכל הצדדים במצרים לשקול את צעדיהם לאור המצב הפוליטי ולמנוע אובדן חיים נוספים", אמר דוברו של באן. לדבריו, מזכ"ל האו"ם "מצטער על כך שרשויות מצרים בחרו במקום להשתמש בכוח כדי להגיב להפגנות המתמשכות".

שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, אמרה כי היא עוקבת בדאגה רבה אחר המצב במצרים. "עימותים ואלימות הם לא הדרך לפתור סוגיות פוליטיות. אני מגנה את אובדן החיים, הפגיעות וההרס בקהיר ובמקומות אחרים במצרים. אני קוראה לכוחות הביטחון להפגין איפוק רב ככה הניתן, ולכל אזרחי מצרים להימנע מפרובוקציות והסלמה נוספים", מסרה אשטון בהצהרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ