ארגון סוני נטל אחריות לפיצוץ בביירות; נסראללה: בגלל זה צריך להילחם בסוריה

בסרטון של הארגון נאמר כי פיצוץ המכונית הממולכדת ברובע דאחיה הוא "מסר לחזירים של נסראללה". מזכ"ל חיזבאללה: אם צריך אלחם בסוריה בעצמי

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

ארגון סוני לא מוכר נטל אחריות על פיצוץ המכונית הממולכדת אתמול ברובע דאחיה השיעי בביירות, הנחשב למעוז של ארגון החיזבאללה. בפיגוע נהרגו לפחות 22 בני אדם וכ-190 נפצעו. הפיצוץ, שאירע ברחוב ראשי סמוך למתחם סייד א-שוהדא, שבו נוהג חיזבאללה לקיים אירועים המוניים, גרם גם לנזק כבד מאוד למבנים ולמכוניות. ראש ממשלת המעבר בלבנון, נג'יב מיקאתי, הכריז על יום אבל לאומי, והודיע כי יכנס את הקבינט.

זמן קצר לאחר הפיגוע עלה לרשת סרטון של ארגון סוני המתכנה "עיישה אום-אל מואמנין" שנטל אחריות על ביצועו. בסרטון נראים שלושה גברים עם מסיכה על פניהם, שניים מהם אוחזים ברבים, עומדים לפני דגל לבן שעליו כתובים פסוקים מן הקוראן. הפיגוע הוא "מסר שאנחנו שולחים לחזירים של חסן נסראללה", נאמר בסרטון על ידי אחד החמושים שעוטה על פניו מסכה לבנה. 

כתבת רשת אל ג'זירה בביירות, זינה חודר, מדווחת כי חיזבאללה קיבל לאחרונה איומים מארגונים שונים המשויכים לאופוזיציה הסורית. "מאז החל חיזבאללה להתערב במלחמת האזרחים בסוריה, ולצדד בנשיא אסד העלאווי, עדה הקרובה לשיעים, הפופולאריות של חיזבאללה בחלקים רבים בסוריה ובעיקר בקרב העדה הסונית - קורסת".

רובע הדאחייה בביירות, היוםצילום: אי-אף-פי

ואולם, נסראללה הצהיר היום כי המחויבות שלו לסייע לאסד רק גוברת בעקבות הפיגוע. "הפיצוץ בביירות רק המחיש לנו עד כמה חשוב להילחם בסונים הקיצונים", אמר נסראללה, "אם אצטרך ללכת לסוריה כדי להילחם - אהיה מוכן לעשות זאת בעצמי", אמר מנהיג הארגון השיעי בלבנון. עוראן אל-זובי, שר התקשורת הסורי, כינה היום את הפיגוע בביירות כ"פעולה פחדנית בשירות האויב הישראלי".

אתמול האשים נשיא לבנון מישל סולימאן את ישראל באחריות לפיצוץ בביירות. "מדובר בסגנון שמאפיין פושעים", הצהיר. "יש כאן טביעות אצבע של הטרור הישראלי, שמטרתו לפגוע ביציבות באזור ובעמידה האיתנה של העם הלבנוני". המנהיג הדרוזי וליד ג'ונבלאט ייחס אף הוא את הפיצוץ לישראל, וגם חבר הפרלמנט לשעבר מטעם חיזבאללה, מוסטפא חוסיין, טען כי האירוע נושא "טביעות אצבעות ציוניות" ונועד להחליש את ההתנגדות הלבנונית.

נסראללה עצמו נטל אתמול אחריות על פיצוץ מטענים ליד הכוח הישראלי שחצה את הגבול הלבנוני באזור נאקורה בשבוע שעבר. בראיון שהעניק לערוץ "אל מיאדין" טען נסראללה כי ארגונו זיהה את הכוח ופעל נגדו, והדגיש כי הארגון היה מודע לסיכון שבפעולה ואף נערך להתערבות צבאית ישראלית בעקבותיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ