איראן: סאלחי המתון התמנה לראש הארגון לאנרגיה אטומית

לאחר שהתחייב לשפר את קשרי החוץ של איראן מינה רוחאני את שר החוץ המוערך בממשל אחמדינג'אד למשרה החשובה ביותר בפרויקט הגרעין

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נשיא איראן חסן רוחאני מינה היום (שישי) את עלי אכבר סאלחי, שר החוץ בשלוש השנים האחרונות בממשל אחמדינג'אד, לראש הארגון לאנרגיה אטומית בארצו. סאלחי כבר כיהן בעבר בתפקיד זה בין השנים 2009-2010, לפני שהתמנה לתפקיד שר החוץ.

סאלחי, בן 64, הוא בוגר החוג להנדסה באוניברסיטה האמריקאית בביירות ואת הדוקטורט בהנדסה גרעינית השלים באוניברסיטת MIT היוקרתית במסצ'וסטס. סאלחי נחשב לפוליטיקאי חזק ומקושר אך מתון ולכן מינויו נתפס כמהלך המעיד על התגמשות של רוחאני ואיראן כלפי המערב בכל הקשור לפרויקט הגרעין.

רוחאני, שהתמנה לנשיא ב-3 באוגוסט לאחר ניצחון משכנע בבחירות, כבר הצהיר על כוונתו לשפר את קשרי החוץ של איראן ובכך גם להקהל על הסנקציות שהוטלו עליה בשנים האחרונות, בעיקר בגלל פרויקט הגרעין ואי נכונותה להיענות לתביעות הקהילה הבינלאומית בנושא. בניגוד לטענת המערב כי איראן מייצרת אנרגיה אטומית למטרת נשק גרעיני, ברפובליקה האיסלאמית ממשיכים לטעון כי פיתוח הגרעין הוא למטרות אנרגיה ומחקר רפואי בלבד.

עלי אכבר סלחי. ראש הארגון לאנרגיה אטומית באיראןצילום: רויטרס

עד כה, האדם שעמד בראש הארגון לאנרגיה אטומית באיראן לא היה מעורב במשא ומתן בענייני גרעין מול המעצמות הבינלאומיות, אך הוא כן היה מופקד על ניהול כל מתקני הגרעין באיראן. כמו כן, הוא האיש שמייצג את הממשל בטהראן בכנס השנתי של הוועדה הבינלאומית לאנרגיה אטומית שמתכנס מדי שנה בבירת אוסטריה, וינה, בחודש ספטמבר.

סאלחי מחליף בתפקיד את פריידון עבסי-דוואני, שניצל מניסיון התנקשות בטהראן ב-2010. "עבסי-דוואני נחשב לאדם תקיף שהפגין מרירות כלפי המערב", אומר מרק פיצפטריק, חוקר המתמחה בגרעין ועומד בראש הוועדה לפירוק גרעיני ב"מרכז המחקר ללימודים אסטרטגיים", מכון מחקר בריטי המתמחה במדע המדינה. "סאלחי היה השר הטוב ביותר בממשל אחמדינג'אד", מוסיף פיצפטריק, "הוא פרגמטיסט שמבין איך העולם עובד. זה היה הגיוני מאוד להשאיר אותו בתפקיד בכיר אחר במערכת השלטון".

על אף מינוי סאלחי, רוחאני טרם מינה ראש וועדה לביטחון לאומי, האיש שנושא ונותן מול הגופים הבינלאומיים בענייני גרעין. העיכוב במינוי גורם לפרשנים מסוימים המתמחים בפוליטיקה איראנית להעריך כי רוחאני רוצה להעביר את תחום המשא ומתן בענייני גרעין לאחריות משרד החוץ - צעד שיעיד עוד יותר על חשיבותו הגדולה של סאלחי ועל כך שרוחאני נחוש להפשיר את היחסים מול המערב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ