איראן מודה: מספר הצטנריפוגות גדול יותר משהיה ידוע

ראש תוכנית הגרעין האיראנית היוצא אמר כי לארצו יש 18,000 סרכזות להעשרת אורניום - 6,000 יותר מהמספר שהיה ידוע קודם לכן למערב

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

ראש תוכנית הגרעין האיראנית היוצא, פריידון עבאסי, אמר הערב (שבת) כי לארצו יש 18 אלף צנטריפוגות (סרכזות) להעשרת אורניום – המספר גבוה בשליש (6,000 צנטריפוגות) מהנתון שהיה ידוע קודם לכן. עבאסי אמר את הדברים כשהעביר את התפקיד למחליפו, שר החוץ לשעבר עלי אכבר סלאחי, שמונה לתפקיד על ידי הנשיא החדש חסן רוחאני.

עבאסי אמר כי 10,000 צנטריפוגות שפועלות כעת הן מהדגם הישן IR1 ולאיראן יש עוד 7,000 צנטריפוגות מאותו הדגם מוכנות להתקנה. לדבריו, לארצו יש קצת יותר מ-1,000 צנטריפוגות נוספות מדגם חדש ומתקדם יותר.

המכון האמריקאי לביטחון ולמידע (מכון המחקר ISIS של פקח הנשק לשעבר דייוויד אולברייט) פרסם לפני כשלושה שבועות הערכה לפיה איראן צפויה להשיג באמצע השנה הבאה את היכולת להעשיר מספיק אורניום ברמת העשרה להרכבת נשק גרעיני בלי להתגלות – מה שמוגדר "יכולת קריטית".

ראש תוכנית הגרעין האיראנית היוצא, פריידון עבאסיצילום: אי–פי

לפי ההערכה, בשלב הזה לטהראן תהיה היכולת הטכנית להפיק מספיק אורניום ברמה של 90% העשרה ממאגרי האורניום המועשר לרמה נמוכה יותר, הנמצאים כיום תחת פיקוח. איראן תגיע לשלב הזה באמצעות יישום תוכניותיה להתקין עוד אלפי צנטריפוגות מדגם IR1 ועוד כמה אלפים מדגם IR-2m באתרים נתאנז ופורדו.

בדו"ח נכתב עוד כי תאריך הסף יוקדם בכמה חודשים אם הרפובליקה האיסלאמית תצליח להתקין ולהפעיל בהצלחה את הצנטריפוגות מדגם IR-2m, המתקדם יותר, בעוד היא מפעילה מספר דומה של צנטריפוגות מהדגם הישן יותר. כעת על פי הנתונים שמוסר עבאסי עולה כי לטהראן עדיין אין מספר גדול מספיק של צנטריפוגות מהדגם המתקדם כדי להוציא את התוכנית לפועל.

עוד כתבו אולברייט ועמיתיו שכדי למנוע מהאיראנים להגיע ליכולת הקריטית ללא פעולה צבאית יש להגיב בכמה מישורים במקביל, והחשוב שבהם הוא הגבלת מספר הצנטריפוגות שנבנות באיראן מהדגם הישן וכן מזה המתקדם. במסמך נכתב כי אף שהגדלת מספרם של ביקורי הפיקוח במתקני הגרעין היא חשובה, היא לא תספיק במאמץ נגד פרויקט האטום האיראני.

בסוף יולי דיווח המכון כי האיראנים פיתחו מסלול של העשרת אורניום באמצעות לייזר, במקביל למסלול הידוע של צנטריפוגות גז. על פי החשד, האיראנים מקדמים את המסלול בחשאי, למרות הצהרותיה של טהראן כי הפסיקה זאת ב-2003. כמסלול ההעשרה החשאי נעשה במקביל להעשרת האורניום בצנטריפוגות, בה מודה איראן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ