לייב בלוג המזרח התיכון

18:18: כוחות הביטחון המצרים פינו את תומכי האחים המוסלמים שהתבצרו במסגד אל-פתח בקהיר - כך מדווחת רשת בי-בי-סי. כ-1,000 בני אדם התבצרו במסגד מהבוקר, ומוקדם יותר אף דווח במכמה מקומות על חילופי אש בין המתבצרים לכוחות הצבא המצרי, אולם לא דווח על נפגעים.

בתוך כך הודיע הבנק המרכזי במצרים כי הבנקים במדינה ייפתחו מחדש מחר, לאחר שהיו סגורים מיום רביעי בגלל העימותים האלימים במדינה. זמן המסחר בבורסה המצרית יתקצר לשלוש שעות - מ-09:00 עד 12:00. המטבע המצרי, שספג מהלומה קשה מאז הדחתו של הנשיא מובארק, רק החל להתאושש בתקופת כהונתו הקצרה של מוחמד מורסי, ועם הדחתו ותחילת המהומת שב ונסוג לאחור.

17:50: כתבת אל ג'זירה בקהיר, רוויה רג'ה, מדווחת כי במהלך הנאום שנשא יועץ הנשיאות המצרית מוסטפא חג'זי, בערבית הוא עצר פעם אחת ופנה לעיתונאים באנגלית ואמר כי "החוקה תיכתב על ידי כל המצרים, עבור כל המצרים". הוא הביא צער על הסיקור הבינלאומי והמקומי של האירועים במצרים, שלא עוסק לדבריו כלל בהצתת הכנסיות או בפגיעה באתרים הארכיאולוגיים.

סיכום אירועי השבת בכתבת אל-ג'זירה

בניגוד להצעה שהעלה מוקדם יותר היום ראש הממשלה אל -בבלאווי, לפרק את האחים המוסלמים, אמר דובר הנשיאות כי הממשל החדש לא עוסק בפירוק אלא יפעל להפוך לחוקי כל ארגון שפועל בספירה המקומית. כשנשאל במסיבת העיתונאים האם הוא מרוצה מהתנהלות כוחות הצבא במהלך העימותים אמר חג'זי כי פעילות כוחות הביטחון היתה "מאוד שקופה, והתרחשה מול מצלמות ומול עובדי סיוע". לדבריו, כוחות הביטחון המצרים הפגינו בעימותים האחרונים מידה גדולה מאוד של ריסון עצמי ומקצועיות. עם זאת אמר כי תיערך חקירה של הגורמים לעימותים ברחובות מצרים.

17:35: יועץ לשכת הנשיאות המצרית, מוסטפא חג'זי, אמר כי במצרים אין עימות פוליטי, אלא "מלחמה שמנהלים כוחות קיצוניים". במסיבת עיתונאים שערך בקהיר אמר חגזי כי אזרחי מצרים יצאו לרחובות ב-30 ביוני נגד "פאשיזם תאולוגי ודתי" וכי ארצו תתמודד עם "הקיצוניות והטרור באמצעי ביטחון וכחוק". לדבריו, התמונה במצרים ברורה כשהטליבאן תומך במה שקורה ברחובות וכשדגלי אל-קאעדה מונפים ברחובות. כתבת אל ג'זירה בקהיר, רוואיה רג'ה, מדווחת כי חג'זי הבטיח שהממשל הנוכחי ימלא את חובות מפת הדרכים שהוסכם עליהם עם הדחתו של הנשיא מוחמד מורסי בתחילת יולי.

חג'זי חזר על העמדה שהביע מוקדם יותר ראש ממשלת מצרים, חאזם אל-בבלאווי, לפיה כל המפלגות במצרים מוזמנות ליטול חלק בשלטון "פרט לאלו שהיו מעורבות בעימותים" – כלומר מפלגת האחים המוסלמים והמפלגות הקיצוניות. "מצרים אינה מדינה חלשה, היא לא מדינת לוויין, מצרים היא מדינה ריבונית", אמר היועץ וציין כי קהיר מודאגת מההצהרות ששמעה בנושא מארה"ב ומהטליבאן.

בתוך כך דווח כי מטען חבלה התפוצץ בכניסה לקונסוליה המצרית בבנגאזי שבלוב. אדם אחד נפצע מהפיצוץ ונזק נגרם לחזית המבנה. מדיווחים ראשוניים עולה כי המטען הושלך לעבר הבניין ממכונית נוסעת.

17:23: חיילי צה"ל הביאו שני פצועים נוספים ממלחמת האזרחים בסוריה למרכז הרפואי לגליל המערבי נהריה. כתבנו אלי אשכנזי מעדכן כי מצבם קשה: האחד סובל מפגיעה בראש ומונשם, והשני מפגיעת חזה. מהבוקר טופלו במרכז הרפואי בנהריה שישה פצועים סורים, ומתחילת המלחמה טופלו בו 56 פצועים סורים.

17:19: סעודיה קראה למדינות ערב "להתנגד לניסיונות לערער את היציבות הביטחונית במצרים ולעמוד נגד הטרור". בהודעה שפרסם המלך עבדאללה בטלוויזיה הממלכתית נאמר כי "העם הסעודי וממשלתו עומדים מתנגדים לכל אלה המנסים לבחוש בנעשה בתוך מצרים ולהצית תבערה".

7 מתוך 7 |
מסוק צבאי חג מעל המונים מתומכי מורסי, אתמול בקהירצילום: רויטרס
1 מתוך 7 |
אנשי האחים המוסלמים במסגד אל-פאתח, היום
2 מתוך 7 |
איש האחים המוסלמים מוצא מן המסגד, היום

16:50: הרשויות במצרים עצרו את מוחמד אל-זווהירי, אחיו של מנהיג אל-קאעדה, איימן אל-זווהירי, במחסום בעיר גיזה – כך אמר גורם ביטחון מצרי לסוכנות הידיעות אי-פי. אל-זווהירי האח, שעומד בראש פלג אל קאעדה המצרי, היה בן בריתו של הנשיא המצרי המודח מוחמד מורסי. מוקדם יותר אמרו הרשויות במצרים שאל-זווהירי מפקד על חלק מהחמושים הקיצונים בסיני.

במקביל מדווחת הטלוויזיה המצרית כי כוחות הביטחון המצרים השתלטו על מסגד אל-פתח בקהיר, בו התבצרו כ-1,000 מתומכי מורסי. סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת כי החיילים המצרים נכנסו למסגד, אולם טרם השתלטו על המתבצרים. במהלך המהומות והעימותים נמשכת העוינות לעיתונאים במצרים, וכתבי הגרדיאן הבריטי מדווחים כי כתב העיתון במצרים, פטריק קינגסלי, נשדד ונעצר בשעות הצהרים על ידי כוחות הביטחון - זו הפעם השנייה.

16:13: שרי החוץ של האיחוד האירופי יקיימו כינוס חירום ביום שני בבריסל, כדי לתאם את תגובתם לנוכח ההתפתחויות במצרים. כמה ממדינות האיחוד כבר הציעו להקפיא את הסיוע שמעבירות 28 המדינות לקהיר. כמו כן, תעלה במהלך הכינוס האפשרות להטיל סנקציות על הממשל המצרי הזמני. דנמרק כבר הודיעה כי היא מפסיקה שני פרויקטים משותפים לה ולממשלת מצרים.

יצויין כי חבילת הסיוע למצרים שגובשה בנובמבר שעבר על ידי קרן המטבע הבינלאומית, ועלותה חמישה מיליארד אירו, כוללת סיוע על סך מיליארד אירו ממדינות האיחוד.

15:30: ראש הממשלה הזמני של מצרים, חאזם אל-בבלאווי, בוחן הצעה לפיה תוצא תנועת האחים המוסלמים אל מחוץ לחוק ותפורק. כתבנו ג'קי חורי מציין כי במסיבת עיתונאים בקהיר אמר דובר הממשלה כי ההצעה נבחנת מבחינה חוקית ומשפטית.

במקביל מדווחים ערוצי הטלוויזיה במצרים כי חיילים ושוטרים צרים על כיכר רעמסס ויורים לעבר מסגד אל-פאתח, בו מתבצרים כ-1,000 מאנשי האחים המוסלמים. כתב העיתון גרדיאן דיווח שראה עשרות גופות באולם הכניסה למסגד, וכי במקום הוקם בית חולים שדה. רהאד אל-חדאד, דובר האחים המוסלמים, גינה את "הטבח" בכיכר רעמסס וקרא לתומכי האחים לסגת מהמקום כדי להימנע משפיכות דמים נוספת.

15:10: משרד הבריאות המצרי הודיע כי במהומות אתמול ברחבי המדינה נהרגו 173 אזרחים, מהם 63 אנשי ביטחון. 1,330 בני אדם נפצעו. בקהיר נהרגו 95 בני אדם, באלכסנדריה 25 ובסואץ נהרגו 14 בני אדם. 

14:00: עאמר בדיע, בנו של המדריך הכללי של תנועת האחים המוסלמים, מוחמד בדיע, נהרג בעימותים אתמול בקהיר - כך דיווחה התנועה בעמוד הפייסבוק שלה. לפי הדיווח, עמאר בדיע, בן 38, נהרג מירי בהפגנה בכיכר רעמסס. אביו מואשם בהסתה לאלימות ומשפטו עמוד להיפתח ב-25 באוגוסט. יצויין כי עם פרוץ המהומות במצרים, באמצע השבוע שעבר, נהרגה אסמה אל-בלטגי, בתו של מזכ"ל מפלגת "החופש והצדק" של האחים המוסלמים, מוחמד אל-בלטגי.

12:30: שבעה פצועים ממלחמת האזרחים בסוריה הובאו הבוקר לטיפול בבתי חולים בישראל. לבית החולים בנהריה הובאו ארבעה פצועים במצב קשה, ולמרכז הרפואי זיו בצפת הובאו שלושה צעירים שנפצעו אף הם באורח קשה. במרכז הרפואי בנהריה טופלו עד כה 54 פצועים סורים ובצפת טופלו 60 פצועים - כך מסר כתבנו בצפון אלי אשכנזי.

10:55: המחאה האלימה במצרים נמשכת גם הבוקר. כ-1,000 מאנשי האחים המוסלמים מתבצרים במסגד אל-פאתח שבכיכר רעמסס בקהיר. כוחות הביטחון, שמכתרים את המקום, נכנסו למסגד כדי לנהל משא ומתן עם המפגינים ולשכנעם לצאת מהמבנה.

ההתבצרות במסגד אל-פאתח

לדברי הבי-בי-סי, המפגינים חוששים ממעצרים והפעלת אלימות נגדם ודורשים מהמשטרה להתרחק מהמסגד בטרם ייצאו ממנו. גורמי ביטחון שצוטטו בסוכנות הידיעות הרשמית טענו כי הפעילים פתחו באש לעבר שוטרים וחיילים מתוך המסגד.

במקביל הודיע משרד הפנים המצרי כי יותר מ-1,000 מאנשי האחים המוסלמים נעצרו אתמול ברחבי המדינה, מתוכם 558 בקהיר. בהצהרה שנמסרה הבוקר, טוען משרד הפנים כי הפעילים נעצרו לאחר שביצעו פשעי טרור במהלך ההפגנות. לדברי מקורות ביטחוניים במדינה, לפחות 72 אזרחים ועשרה שוטרים נהרגו אתמול במהומות.

09:30: האו"ם מתכוון לשלוח השבוע למצרים את ג'פרי פלטמן, ראש האגף ליחסים פוליטיים ויועצו הבכיר של המזכ"ל באן קי-מון. פלטמן, דיפלומט בכיר ואחד השליחים האמריקאים למזרח התיכון לשעבר, אמור להיפגש בקהיר עם מנהיגי הפלגים הפוליטיים השונים כולל הנהגת האחים המוסלמים.

בכירים באו"ם אמרו כי ביקורו של פלטמן במצרים ומסקנותיו בעקבות הפגישות בה יסייעו לאו"ם לגבש אסטרטגיה מהירה לטיפול במשבר המחריף במדינה הצפון אפריקאית. "פלטמן ידווח ישירות למזכ"ל ואילו הוא (באן) ייקח את עצותיו ומסקנותיו בחשבון לפני שהוא מחליט מהן הפעולות הבאות", אמר דובר האו"ם אדוארדו דל בווי.  

01:39: רשת אל-ג'זירה מדווחת שלפחות 95 בני אדם נהרגו, ומאות נפצעו, בעימותים באזור כיכר רעמסס בקהיר. הדיווח מצטרף לדיווחים על עשרות הרוגים נוספים מחוץ לבירת מצרים ב"יום הזעם" נגד פעולות הצבא והממשלה. בין היתר, דווח על 21 הרוגים בהתנגשויות בין תומכי מורסי למתנגדיו באלכסנדריה.

16/08/13

21:45: "יום הזעם" במצרים גבה לפחות 64 הרוגים, כמעט כולם בקהיר באזור כיכר רעמסס, היכן שתומכי מורסי והאחים המוסלמים נתקלו בכוחות שיטור, שעל פי עד ראייה שצוטט ב"אל ג'זירה" ירו  עליהם ממסוקים. גם חלק מהמפגינים היו חמושים ולפי הערכות, כ-25 שוטרים מתו היום ברחבי קהיר ומצרים.

רשת אל ג'זירה מדווחת כי עשרות רבות של גופות ופצועים מוטלים מחוץ למסגד אל-פאתח במרכז קהיר במעין בית חולים מאולתר. סעיד מוחמד, מפגין, אמר לאל ג'זירה כי "בזמן שהלכנו לפתע פתאום ירו עלינו הליקופטרים מהאוויר. חבר שלי ספג יריה בצוואר ומייד הוא נפל ומת. זו פעם ראשונה שראינו שיורים עלינו מהאוויר. כוחות הביטחון ירו עלינו גם מחלונות של בניינים סמוכים".

21:00: תנועת האחים המוסלמים במצרים הוציאה הודעה הקוראת לתומכיה לצאת ולהפגין ברחבי המדינה בשבוע הקרוב. במהלך היום יצאו מאות אלפים מתומכי התנועה להפגין ברחבי מצרים ולאחר תפילות ימי השישי במסגדים התפתחו עימותים אלימים בינם ובין כוחות הביטחון.

בבירה קהיר נהרגו לפחות 50 מפגינים בעימותים אלימים. בעיר אלכסנדריה נהרגו חמישה בני אדם נוספים ו-15 נפצעו. על פי מקורות רשמיים, ביממה האחרונה נהרגו בעימותים לפחות 24 שוטרים.

אנשי האחים המוסלמים מחוץ למסגד אל-פאתח, היוםצילום: רויטרס

20:50: מלך סעודיה עבדאללה קרא היום לעולם הערבי להתאחד כנגד הנסיונות לערער את היציבות במצרים. "הממלכה בסעודיה, תושביה וממשלתה, עומדת היום לצד אחיה במצרים שנאלצים לעמוד מול טרור", אמר המלך עבדאללה בהודעה רשמית. 

עבדאללה, שהיה בן בריתו הקרוב של חוסני מובראק, הוא מתנגד חריף של מוחמד מורסי ותנועת האחים המוסלמים. הוא אף תמך בממשלה הזמנית שמונתה על ידי הצבא בכחמישה מיליארד דולר לאחר הדחתו של מורסי בתחילת חודש יולי.

בהודעתו היום אמר עבדאללה כי "מצרים עומדת במרכז ההיסטוריה המוסלמית והערבית ולכן אני קורא לאזרחים ההגונים של מצרים ושל כל מדינות העולם הערבי לסייע למדינה הזו כנגד הנסיונות לערער אותה".

18:32: גורמי ביטחון רשמיים במצרים מדווחים כי מניין המפגינים שנהרגו היום בהפגנות בבירה קהיר עלה ל-50.

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל אמרה היום לאחר שיחת טלפון עם נשיא צרפת פרנסואה הולנד כי "גרמניה תבחן מחדש את יחסיה עם מצרים". עוד אמרה הקנצלרית כי "הולנד ואני סבורים שהאיחוד האירופי גם יצטרך לבחון מחדש את היחסים עם מצרים".

שני המנהיגים האירופיים שוחחו בעקבות דיכוי ההפגנות האלים לפני יומיים במצרים שבו נהרגו כ-640 אזרחים ואנשי כוחות ביטחון בעימותים בין תומכי האחים המוסלמים למשטרה. כיום (שישי) נהרגו כבר לפחות 50 אזרחים ושוטרים במהומות מחודשות ברחבי המדינה לאחר תפילות יום השישי.

17:35: גופות של 13 הרוגים בקהיר הועברו למסגד במרכז העיר - כך מדווחת סוכנות הידיעות רויטרס. עדי ראיה מספרים כי על כל הגופות סימני ירי. כל ההרוגים בקהיר הם מאזור כיכר רעמסס וגשר השישי באוקטובר במרכז העיר. 

16:38: כ-20 בני אדם נהרגו בשעות האחרונות ברחבי מצרים בעימותים בין תומכי האחים המוסלמים והנשיא המודח מוחמד מורסי לבין כוחות הביטחון. הבי-בי-סי מדווח על לפחות שבעה הרוגים בקהיר, באזור כיכר רעמסס וגשר השישי באוקטובר. שמונה מפגינים נהרגו בהתנגשויות עם כוחות הביטחון בעיירה דמייטה וארבעה נוספים בעיר איסמעיליה הסמוכה לקהיר.

רשת אל-ג'זירה ציטטה מפגין בשם אחמד טוחמי בגשר השישי באוקטובר בקהיר: "יש דם ברחובות, השוטרים יורים עלינו, יש כאן זקנים, נשים מבוגרות וילדות צעירות, וכולנו כאן לכודים בתוך האש". עוד דיווחה הרשת על חמישה הרוגים במהומות ברחבי המדינה.

15:24: ארבעה מפגינים נהרגו בעימותים עם כוחות הביטחון המצרים בעיר אסמעיליה, צפונית מזרחית לבירה קהיר. 

15:06: כלי תקשורת במצרים מדווחים כי שוטר נהרג במתקפת חמושים על עמדת משטרה בקהיר.

14:30: אלפי תומכים של האחים המוסלמים והנשיא המודח מוחמד מורסי יצאו לרחובות קהיר ואלכסנדריה בשעה האחרונה בצאתם מתפילות יום השישי במסגדים. האלפים גודשים אזורים שונים בשתי הערים הגדולות למרות מצב החירום עליו הכריזה הממשלה.

האחים המוסלמים קראו אתמול למיליונים להציף את הרחובות ב"תהלוכות זעם" כדי להוכיח לממשלה ולצבא שמינה אותה כי הם לא ישקטו בעקבות מותם של מאות מתומכי מורסי לפני יומיים ועד שהנשיא המודח לא ישוב לכס הנשיאות. הממשלה הזהירה כי "כל אדם שיפגע במוסדות ממשלה או משטרה יהיה נתון לאש חיה".

13:00: הטלוויזיה הממלכתית במצרים דיווחה כי כוחות הצבא מתפרסים סביב מה שכינתה "מתקנים חשובים וחיוניים" במדינה. זאת, לקראת הפגנות אנשי האחים המוסלמים הצפויות להתקיים בצהריים.

סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי משרד החוץ של גרמניה פירסם המלצה לאזרחי המדינה שלא לבקר במצרים. נשיא צרפת פרנסואה הולנד וראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון ידונו היום על המשבר במדינה.

11:05: משרד החוץ של טורקיה הצהיר כי שגרירה בקהיר יוחזר היום לאנקרה בעקבות הדיכוי האלים של תומכי מוחמד מורסי והאחים המוסלמים בידי השלטונות במצרים. לאחר העימותים האלימים לפני יומיים בהם נהרגו יותר מ-600 מצרים הצהירו שתי המדינות, טורקיה ומצרים, כי הן מתכוונות להחזיר את השגרירים שלהן בהקדם.

טורקיה הייתה תומכת משמעותית של מורסי, שהודח בתחילת יולי, ולטענתה הוא "דוגמא למנהיג מוסמלמי שנבחר באופן דמוקרטי והופל בהפיכה צבאית". מאז מבקרת טורקיה בחריפות את הממשלה המצרית שמונתה על ידי הצבא, כאשר הביקורת מתעצמת לאחר הדיכוייים האלימים של שביתות השבת של תומכי מורסי והאחים המוסלמים. 

09:45: ארה"ב עדיין לא הצהירה כי היא תפסיק את תמיכתה השנתית במצרים בסך 1.3 מיליארד דולר, כאשר מרבית הכסף מגיע בתמיכה צבאית. הנשיא ברק אובמה אמר אתמול כי על אף שוושינגטון צפויה לנקוט בצעדים נוספים נגד ממשלת מצרים, הדבר לא גורע ממחויבותה של ארה"ב לעם המצרי ולרצונה בהמשך השותפות בין המדינות. "אנחנו מודאגים מהמצב, כוח אינו הדרך לפתור את המחלוקות הפוליטיות", אמר נשיא ארה"ב בהודעתו.

בנייני הממשל בגיזה בוערים

אובמה הוסיף בדבריו כי על הרשויות המצריות לכבד את זכויות האדם של בני עמה, וקרא למפגינים למחות בדרכי שלום. הנשיא תיאר את התנהלות השלטונות במצרים כ"דרך מסוכנת". הוא הבהיר כי קשר קרוב למצרים הוא במסגרת האינטרס הביטחון הלאומי האמריקאי אך "שיתוף הפעולה המסורתי בינינו אינו יכול להימשך כרגיל כאשר אזרחים נהרגים ברחובות והזכויות שלהם נלקחות מהם".

אובמה גינה בחריפות את פעולות ממשלת מצרים נגד אנשי ותומכי האחים המוסלמים והודיע על ביטול התרגיל הדו-שנתי שנוהגים לקיים צבאות שתי המדינות. כמו כן, הודיע אובמה כי ייתכן שיינקטו צעדים נוספים נגד הממשלה הזמנית ונגד הצבא המצרי.

09:15: האחים המוסלמים קראו למיליוני תומכיהם ותומכי הנשיא המודח מוחמד מורסי לצאת היום לרחובות מצרים לאחר תפילות הצהריים של יום שישי - וזאת בעקבות מותם 638 מצרים בימים האחרונים, מרביתם תומכי מורסי שנהרגו על ידי כוחות הביטחון בעת פינוי מתחמי התמיכה בנשיא המודח בקהיר. כמובן שמיליוני מצרים ותומכי האחים גם עדיין לא נואשו מהניסיון להחזיר את מורסי לשלטון. 

6 מתוך 6 |
גופות הרוגים במסגד שהונחו במסגד בקהיר, היום
1 מתוך 6 |
עובדי ניקיון באיזור מסגד ראבעה אל־עדאוויה, היום
2 מתוך 6 |
איזור מסגד רבאעה אל-עדוואיה

"צעדת הזעם" - כך מכנים זאת האחים המוסלמים בהודעה רשמית שהוציאו הלילה. "למרות הכאב והצער שיש לנו על מות הקדושים של תומכינו, ההפיכה של הפושעים הגבירה את הנחישות שלנו לסיים אותם". דובר תונעת האחים המוסלמים, ג'אהד אל-חדד הוסיף כי "אחרי המהלומות, והמעצרים והרציחות שספגנו, הרגשות של כולנו טעונים מדי כדי שמישהו יוכל לשלוט בהם".

למרות הביקורת החריפה מהמערב כלפי השלטונות על אופן דיכוי תומכי מורסי יצאה לפנות בוקר הודעה מטעם הממשלה, שמונתה על ידי הצבא, כי "כל מי שינסה לפגוע במוסדות השלטון והמשטרה ייאלץ להתמודד עם אש חיה".

02:33: מועצת הביטחון של האו"ם דוחקת ברשויות במצרים לסיים במהרה את האלימות במדינה ולנהוג באיפוק.

02:15: דובר תנועת האחים המוסלמים קורא לתומכי התנועה לערוך עצרות המוניות בקהיר במהלך יום שישי.

15/8/13

22:30: משרד הבריאות המצרי מסר כי מניין ההרוגים בעימותים בין תומכי האחים המוסלמים והמשטרה עומד על 638, עם 3,994 פצועים. תומכי האחים המוסלמים טוענים כי ישנם עוד מאות הרוגים שלא זוהו על ידי הרשויות.

משרד החוץ האמריקאי הוציא אזהרת מסע למצרים והורה לאזרחיו לצאת מהמדינה. בהודעה הונחו האזרחים להתרחק ממוקדי ההפגנות בשל חשש שיהפכו למטרה להתקפות מצד המפגינים.

כיכר רבאעה אל-עדוויה

19:14: 12 בני אדם נהרגו בפיצוץ עז סמוך לאחד ממבני ארגון חיזבאללה בדרום ביירות. עדי ראייה מסרו כי לפחות חמישה מבנים סמוכים ניזוקו ומכוניות רבות עלו באש. עשן סמיך התפזר מעל שמי הבירה הלבנונית. רשת הטלוויזיה "אל-מידאן" דיווחה כי לכודים במבנים שניזוקו.

לפני כחודש נפצעו לפחות 53 בני אדם בפיצוץ מכונית ממולכדת באותו אזור. על פי הערכות שנפוצו אז, לפיצוץ יש קשר למעורבות חיזבאללה במלחמת האזרחים הסורית.

17:40: אובמה מסר כי על אף שוושינגטון צפויה לנקוט בצעדים נוספים נגד ממשלת מצרים, הדבר לא גורע ממחויבותה של ארה"ב לעם המצרי ולרצונה בהמשך השותפות בין המדינות. "אנחנו מודאגים מהמצב, כוח אינו הדרך לפתור את המחלוקות הפוליטיות", אמר נשיא ארה"ב בהודעתו.

17:37: הנשיא אובמה הוסיף בדבריו כי על הרשויות המצריות לכבד את זכויות האדם של בני עמה, וקרא למפגינים למחות בדרכי שלום. "יש להסיר את מצב החירום, ולהתחיל בתהליך פיוס לאומי". לדברי אובמה, ארה"ב לא תומכת באף צד או באף מנהיג במצרים.

17:00: נשיא ארה"ב, ברק אובמה, גינה בחריפות את פעולות ממשלת מצרים נגד אנשי ותומכי האחים המוסלמים והודיע על ביטול התרגיל הדו-שנתי שנוהגים לקיים צבאות שתי המדינות. כמו כן, הודיע אובמה כי ייתכן שיינקטו צעדים נוספים נגד הממשלה הזמנית ונגד הצבא המצרי.

מוקדם יותר זומנו שגרירי מצרים במדינות אירופה לשיחות הבהרה. מנהיגי האיחוד גורשים מהממשל המצרי להפסיק מיד של שפיכות הדמים. בארה"ב מתנהל בשבועות האחרונים ויכוח פוליטי האם לכנות את הדחתו של מוחמד מורסי "הפיכה", החלטה שיש לה השלכות על הסיוע הצבאי למצרים.

אתמול גינה שר החוץ ג'ון קרי את החזרה לאלימות: "בשבוע האחרון, בכל הזדמנות, אנחנו ואחרים הפצרנו בממשלה לכבד את הזכות להפגנה ולחופש הביטוי. קראנו לכל הצדדים לפתור את המבוי הסתום בדרכי שלום ולמפגינים להימנע מאלימות והסתה". 

16:30: כלי תקשורת ועדי ראייה דיווחו כי אנשי האחים המוסלמים התפרצו ב לשני בניינים של הממשל המחוזי של גיזה, שמדרום מערב לקהיר - והעלו אותם באש. מדובר בווילה ובבניין מנהלה בן ארבע קומות.

בתמונות נראו שני המבנים עולים בלהבות, בזמן שאנשים פינו עובדים מהבניין הגדול יותר. במקביל, תנועת "תמרוד" שארגנה את ההפגנות ההמוניות שהביאו להדחת מוחמד מורסי מהנשיאות קראו להקמת "ועדות עממיות" להגנת הממשלה והרכוש הפרטי.

15:30: מאות מתומכי האחים המוסלמים מסתערים על בניין מחוז גיזה - כך מסרה הטלוויזיה הממשלתית במצרים.

רכב משטרתי משוריין שנפל מגשר ה-6 באוקטובר. צילום: אי-פי

13:45: משרד הבריאות עדכן כי מספר ההרוגים במצרים עלה ל-525, והפצועים ל-3,717. דובר המשרד אמר כי 202 מבין ההרוגים מתו במחנה המחאה הגדול בקהיר, סמוך למסגד ראבעה אל-עדוויה.

עם זאת, האחים המוסלמים טוענים כי המספרים האמיתיים גבוהים בהרבה. כתב של סוכנות הידיעות רויטרס מסר שספר 228 גופות במסגד בצפון-מזרח קהיר. הגופות, מרביתן עטופות בתכריכים לבנים, מוחזקות במסגד האימאם שם ממתינים לקרובים שיבואו לזהות אותן. המספרים שמפרסם משרד הבריאות כוללים ככל הנראה רק את הגופות שהגיעו אל בתי החולים.

13:00: האחים המוסלמים קראו לתומכיהם לקיים היום צעדת מחאה בקהיר, יממה לאחר הדיכוי האלים של הפגנותיהם בקהיר. "צעדות מתוכננות היום אחר הצהרים ממסגד אל-עמאן", נמסר בהצהרה של התנועה.

מוקדם יותר הודיעה התנועה כי תתמיד בהתנגדותה עד להבסת "ההפיכה הצבאית", ותישאר מחוייבת לפעילות בדרכי שלום. "נפעל תמיד בדרכי שלום וללא אלימות. נתמיד בעוצמתנו ובהתנגדותנו", כתב דובר האחים המוסלמים, ג'אהד אל-חדד, בחשבון הטוויטר שלו.

11:10: משרד הבריאות של מצרים מסר כי מספר ההרוגים באירועים האלימים אתמול עלה ל-421, וכי 3,572 בני אדם נפצעו. עוד נמסר כי המשרד אוסף את הנתונים וסביר שמספר ההרוגים יעלה.

10:45: מצרים מתעוררת לבוקר שקט יחסית, וגם לאחר הסרת העוצר הלילי ישנה מעט תנועה ברחובות הראשיים ובגשרים לאורך נהר הנילוס, כך דווח בבי-בי-סי. כתבת אל-ג'זירה דיווחה הלילה כי הרחובות ריקים מאנשים והאווירה "שקטה באופן מטריד" בהשוואה למחרות ב-2011. לדבריה, בכמה מחוזות תומכי מורסי הפרו את העוצר שהטיל הצבא.

10:30: בעלות בריתה המערביות של מצרים הזהירו את מנהיגיה הצבאיים עד לרגע האחרון מפני שימוש בכוח בפינוי הפגנות השבת של תומכי מורסי, וטענו כי דיכוי אלים של המפגינים יכול לפגוע קשות במצב הפוליטי והכלכלי. על פי הדיווח של סוכנות רויטרס, גם לאחר כישלון הניסיונות הבילאומיים להביא לפיוס בשבוע שעבר, ארה"ב והאיחוד האירופי המשיכו לשלוח הודעות מתואמות למפקד הצבא הגנרל א-סיסי ולסגן הנשיא מוחמד אל-בראדעי, וקראו למשא ומתן שיוביא להסדר.

"היתה לנו תוכנית פוליטית על השולחן, שהתקבלה על ידי האחים המוסלמים", אמר שליח האיחוד האירופי ברננדינו לאון, שהוביל את מאמצי התיווך ביחד עם סגן שר החוץ האמריקאי ויליאם ברנס. "הם יכלו לבחור באפשרות הזאת, כך שכך מה שקרה לא היה הכרחי", אמר אתמול. הפנייה האחרונה הועברה לרשויות מצרים ביום שלישי, שעות לפני שהחלה הפשיטה על המאהלים.

שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, גינה אתמול את החזרה למצב חירום במצרים. "בשבוע האחרון, בכל הזדמנות, אנחנו ואחרים הפצרנו בממשלה לכבד את הזכות להפגנה ולחופש הביטוי. קראנו לכל הצדדים לפתור את המבוי הסתום בדרכי שלום ולמפגינים להימנע מאלימות והסתה", אמר קרי.

כמה מהמסרים ששלחה ארה"ב הועברו אישית לא-סיסי בשיחות טלפון כמעט יומיות שערך עמו שר ההגנה צ'אק הייגל, כך אמרו דיפלומטים.

אשה עומדת בין צעיר פצוע לבולדוזר במהלך העימותים במצרים

9:30: כתב מצרי של העיתון הממשלתי "אל אכבר", אחמד עבדל גאוואד, נהרג אתמול כשסיקר את המחאה מחוץ למסגד ראבעה אל-עדוויה. נסיבות מותו עדיין לא ידועות. הוא העיתונאי השלישי שנהרג בעימותים במצרים, לאחר שאתמול בצהריים נורו על ידי צלפים העיתונאית חביבה עבד אל־עזיז בת 26, עובדת העיתון "אקספרס" שבאיחוד הנסיכויות, וצלם העיתונות מייקל דין, איש רשת סקיי הבריטית בן 61.

עיתונאים רבים אחרים במצרים דיווחו על אלימות מצד המשטרה, חלקם נעצרו או קיבלו איומים. כמה עיתונאים, בהן אביגייל האוסלונר, הממונה על הסיקור של קהיר בוושינגטון פוסט, העלו את האפשרות שכוחות הביטחון התעלמו ממעמדם של הכתבים כמשקיפים ולא כמפגינים. היא כתבה באתר כי שוטר אמר לה: "אם אראה אותך שוב, אירה לך ברגל". הוועדה להגנת העיתונאים (CPJ) אמרה כי היא חוקרת כמה מקרים של מתקפות על עיתונאים, וקראה לרשויות מצרים "להפגין איפוק ולתת לתקשורת לעשות את עבודתה". לקריאת הכתבה המלאה על העיתונאים שנהרגו במצרים

04:00: ארה"ב הודיעה כי היא שוקלת לבטל תרגיל צבאי רחב היקף שתוכנן להיערך בחודש הבא בשיתוף עם צבא מצרים.

14/8/13

23:50: משרד העתיקות של מצרים הודיע על סגירת כל האתרים הארכיאולוגים והמוזיאונים ברחבי מצרים, כך דווח באתר האינטרנט של עיתון אל אהראם. בנוסף הוקם חדר מבצעים מיוחד שיפקח על אמצעי הביטחון שיינקטו באתרים ובמוזיאונים, במטרה להגן עליהם מפני בזיזות או פריצות.

עוד דווח כי במהלך העימותים, מפגינים תומכי מורסי הרסו מבני שמירה בכניסה למוזיאון הלאומי באלכסנדריה ובמוזיאון המלאווי בעיר מינייה. מהמשרד נמסר עם זאת כי שני המוזיאונים בטוחים.

23:25: דובר משרד הבריאות של מצרים אמר כי 278 בני אדם נהרגו היום ברחבי המדינה, 43 מתוכם שוטרים. לדבריו, 61 נהרגו במחנה האחים המוסלמים שסמוך למסגד בראבעה אל-עדוויה בקהיר, 21 נהרגו במחנה שבכיכר נהדה. עוד דווח כי 2,001 בני אדם נפצעו.

22:50: כוחות הביטחון במצרים נאלצו לפנות את ההפגנות בקהיר כדי "להשיב את הביטחון", כך אמר ראש הממשלה של מצרים חאזם אל־בבלאוי. לדבריו, ההחלטה לפנות את תומכי האחים המוסלמים לא היתה פשוטה. הוא הביע את צערו על אובדן החיים, ואמר כי מצב החירום שהוכרז במדינה יבוטל מוקדם ככל הניתן.

22:40: שר הפנים של מצרים מסר כי 43 שוטרים נהרגו בעימותים עם תומכי הנשיא המודח מורסי. בכך מגיע מספר ההרוגים הרשמי במצרים למעל 200, לאחר שמוקדם יותר מסר משרד הבריאות כי 149 אזרחים נהרגו.

שר הפנים מוחמד איברהים, הממונה על המשטרה, אמר כי תומכיו של מורסי הסתערו על 21 תחנות משטרה ופגעו או הציתו שבע כנסיות ברחבי המדינה. הוא הוסיף כי הם פרצו למשרד האוצר בקהיר והתבצרו בקומת הקרקע של הבניין. לדבריו, בין השוטרים ההרוגים ישנם גם שני גנרלים ושני קולונלים. הוא הוסיף כי המשטרה התמודדה "באופן מקצועי" עם המפגינים.

העיתונאית מאיחוד הנסיכויות שנהרגה בקהיר מאש צלפים

ג'יפ צבאי שנפל מגשר 6 באוקטובר במרכז קהיר

אחד משלושת החדרים במסגד בהם ריכזו את הגופות

22:00: שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, אומר כי האלימות במצרים מגונה ומהווה מכה קשה למאמצי הפיוס. "אנו ואחרים מפצירים בממשלה לכבד את חופש הביטוי ולפתור את המצב בדרכי שלום", אמר קרי, והזהיר כי "קיטוב נוסף לא יביא לפיתרון".

"זהו רגע מכריע לכל המצרים. הדרך לאלימות רק תוביל להחרפת חוסר היציבות", הוסיף. הוא אמר כי שוחח עם עמיתו המצרי וגורמים נוספים בממשלה, וכי הוא משוכנע שהנתיב לדמוקרטיה ולשלום עדיין פתוח, אף על פי "שהדבר הפך לקשה הרבה יותר בשל אירועי היום".

21:10: גורמים ביטחוניים במצרים והטלוויזיה הממשלתית מדווחים כי כמה מנהיגים מבוקשים של האחים המוסלמים נעצרו לאחר הסתערות החיילים על מחנה תומכי מורסי בקהיר. בין העצורים ישנם בכירי התנועה מוחמד אל-בלתאג'י ועיסאם אל-עריאן, דובר האחים המוסלמים אחמד עריף והתאולוג הראשי של התנועה עבדל-רחמן אל-באר. עוד נעצר מטיף קיצוני המקורב לתנועה. עם זאת, מאוחר יותר אמר שר הפנים של מצרים כי הדיווחים על מעצרם של אל-בלתאג'י ואל-עריאן אינם נכונים, וכי המשטרה עדיין מחפשת אחריהם. 

כמה מהעצורים מבוקשים למטרות תשאול על האשמות של הצתת האלימות וקשירת קשר להרג מפגינים שקראו להפלת מורסי. הם נעצרו מעט לאחר שהמשטרה השלימה את השתלטותה על מחנה ראבעה אל-עדוויה שבמזרח קהיר.

20:15: משטרת מצרים השתלטה על אזור המחאה הגדול ביותר של תומכי האחים המוסלמים בקהיר, כך מסרה סוכנות הידיעות הממשלתית מנה. עוד נמסר כי המשטרה עצרה את תומכי מורסי החמושים במחנה שסמוך למסגד ראבעה אל-עדוויה.

19:10: מוחמד אל-בראדעי, סגן נשיא מצרים, התפטר מתפקידו בשל הדיכוי האלים של המפגינים, כך לפי כמה דיווחים במצרים. סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי במכתב ההתפטרות שלו, אמר סגן הנשיא כי ישנן אופציות לא אלימות לסיום המשבר הפוליטי.

"כפי שכולכם יודעים, היו לי עמדות כיצד לפזר את המחאה בדרכי שלום, והצעות רבות על תחילתו של פיוס לאומי. אולם לאחר היום, אני חושב שפיוס יגיע רק לאחר שנשלם מחיר מאוד גבוה ובמשך הרבה זמן", נכתב במכתבו של אל-בראדעי. "לכן, נהיה קשה יותר ויותר עבורי לשאת באחריות לפעולות שאני לא מסכים עמן והחלטות שאני חושש מתוצאותיהן. איני יכול להיות אחראי לשפיכת טיפה של דם. היחידים שמרווחים מאירועי היום הם טרוריסטים, אנרכיסטים וקיצוניים, ותזכרו את דבר", נכתב.

18:50: משרד הבריאות המצרי עדכן כי מספר ההרוגים באירועים במצרים עלה ל-149, ומספר הפצועים ל-1,403. מוקדם יותר נמסר כי מלבד ההרוגים בקהיר,  35 נהרגו בעיר פאיום שדרומית לקהיר ועוד 25 בעיר מינייה הסמוכה לה.

18:30: הבית הלבן גינה את האלימות ברחבי מצרים, והזהיר את הממשלה הזמנית כי "העולם כולו צופה במתרחש". הנשיא ברק אובמה, שנמצא בחופשה במסצ'וסטס, עודכן בפרטי ההתרחשויות במצרים, כך אמר סגן דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט. "האלימות תקשה על מצרים להתקדם לעבר נתיב של יציבות ודמוקרטיה ומנוגד להתחייבויותיה של הממשלה לפעול לפיוס", אמר ארנסט.

"אנו בוחנים כיצד לעודד את הממשלה הזמנית לשמור על הבטחותיה למעבר לממשלה דמוקרטית נבחרת", אמר ארנסט. לדבריו, ארה"ב מתנגדת להטלת מצב החירום במדינה וקוראת לממשלה הזמנית לכבד את זכויות האדם של העם, בהן הזכות להפגין. הוא הוסיף כי ארה"ב ממשיכה לבחון את עמדתה באשר לממשלת המעבר.

18:00: ממשלת מצרים הכריזה על עוצר לילי בקהיר ובעשרה מחוזות משבע בערב ועד שש בבוקר. העוצר יכלול את הערים אלכסנדריה וסואץ, ויימשך חודש - לאורך התקופה בה הוכרז מוקדם יותר על מצב חירום ארצי.

17:00: משרד הבריאות של מצרים מסר כי 95 בני אדם נהרגו בפשיטת המשטרה על הפגנות האחים המוסלמים בקהיר ובעימותים ברחבי המדינה. 35 נהרגו בעיר פאיום שדרומית לקהיר ועוד 25 בעיר מינייה הסמוכה לה, שם ישנו מוקד מרכזי נוסף של עימותים חריפים. "המתים הם שוטרים ואזרחים. אנו ממתינים לקבל עוד פרטים", אמר דובר המשרד, והוסיף כי 874 בני אדם נפצעו.

במקביל, ארמון הנשיאות הכריז על מצב חירום שיימשך חודש ברחבי המדינה, והורה לכוחות החמושים לסייע למשרד הפנים לאכוף את הביטחון.

16:40: מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, גינה את האלימות במצרים "באופן החריף ביותר", וקרא לפיוס בדרכי שלום. "רק לפני כמה ימים, המזכ"ל קרא לכל הצדדים במצרים לשקול את צעדיהם לאור המצב הפוליטי ולמנוע אובדן חיים נוספים", אמר דוברו של באן. לדבריו, מזכ"ל האו"ם "מצטער על כך שרשויות מצרים בחרו במקום להשתמש בכוח כדי להגיב להפגנות המתמשכות". האו"ם מסר גם כי בעוד האינפורמציה על האירועים עדיין נאספת, נראה כי מאות נהרגו או נפצעו בעימותים בין המפגינים לכוחות הביטחון.

שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, אמרה כי היא עוקבת בדאגה רבה אחר המצב במצרים. "עימותים ואלימות הם לא הדרך לפתור סוגיות פוליטיות. אני מגנה את אובדן החיים, הפגיעות וההרס בקהיר ובמקומות אחרים במצרים. אני קוראה לכוחות הביטחון להפגין איפוק רב ככה הניתן, ולכל אזרחי מצרים להימנע מפרובוקציות והסלמה נוספים", מסרה אשטון בהצהרה.

משרד החוץ של איראן גינה את דיכוי ההפגנות, והתריע כי האלימות "מחזקת את האפשרות של מלחמת אזרחים". "במקביל לגינוי הדיכוי האלים וטבח האזרחים, אנו מביעים דאגה עמוקה בנוגע להשלכות הארועים", נמסר בהודעה מטהראן.

במקביל, תנועת האחים המוסלמים בירדן קראה לזרוע המצרית להמשיך במחאה, ואמרה כי ניצחונם יסייע לתנועה להתחזק גם במקומות אחרים בעולם הערבי. ההצהרה של הזרוע הפוליטית של האחים המוסלמים בירדן גם הזהירה את שליטיה הצבאיים של מצרים, כי הם נפלו ב"קנוניה" של ארה"ב וישראל שנועדה להחליש את המוסלמים. "זהו היום שלכם, ותוצאותיו ייקבעו את עתיד מצרים, הערבים והמוסלמים", נאמר בהצהרה שמנסרה בפני 200 פעילי האחים המוסלמים שהפגינו מחוץ לשגרירות מצרים בעמאן.

15:31: ממשלת מצרים קיימה ישיבת חירום לנוכח המהומות ברחבי המדינה ובירכה את כוחות הביטחון על פעולותיה לפיזור המפגינים מהמאהלים סמוך למסגד ראבעה אל-עדוויה וכיכר נהדה. דובר הממשלה שיבח בנאום טלוויזיוני את "האיפוק" שמפגינים החיילים והשוטרים ואת "מספרם הנמוך" של נפגעים בקרב אזרחים. "הממשלה תתעמת בנחישות עם הנסיונות לתקוף מבני ממשל ותחנות ממשלה", אמר.

בראיון לבי-בי-סי הגן שר החוץ המצרי, נביל פהמי, על הפעילות הביטחונית ואמר כי "שביתות השבת ברחבי קהיר לא יכלו להימשך לנצח. השלטונות מנסות כעת להביא להפסקת המהומות באמצעות דיאלוג. השוטרים והחיילים פועלים בהתאם לחוק ובתאם לנורמות הבסיסות".

15:22: עיתונאים זרים מדווחים כי הולכות וגוברות המהומות על גשר שישה באוקטובר, המחבר בין מזרח ומערב קהיר. לדבריהם, על הגשר מתגודד קהל גדול המצית צמיגים ומיידה אבנים לעבר אוטובוסים וכלי רכב. הטלוויזיה המצרית דיווחה כי לפחות שישה אנשי ביטחון נהרגו ו-66 נפצעו בהפגנות ברחבי קהיר. משרד הבריאות מסר כי מניין ההרוגים ברחבי המדינה עומד על 56 ומספר הפצועים על 526.

15:00: פרשן "הארץ" צבי בראל סבור שבקהיר חוששים ממלחמת גרילה בין הצבא לאחים המוסלמים, אך לא ברור אם מישהו ירד מהעץ כדי לעצור את הטבח. "לגנרל בדימוס חוסאם סווילם אין כל ספק כי זה סופם של האחים המוסלמים - לא רק במצרים, אלא בעולם כולו. הפרשן הצבאי המצרי שקנה לו פופולאריות רבה ברשתות הערביות הגדולות מגזים, אבל אין מחלוקת על כך שמה שמתרחש היום בקהיר הוא מאבק ראשון בסוגו בתולדות האחים המוסלמים", כותב בראל. לקריאת הפרשנות המלאה.

14:51: ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, קרא למועצת הביטחון ולליגה הערבית לנקוט בצעדים דחופים כדי להפסיק את "הטבח" המתבצע במצרים. לדבריו, "השתיקה הבינלאומית סללה את הדרך למתקפה החמושה של שלטונות מצרים. על הקהילה הבינלאומית, ובמיוחד הליגה הערבית ומועצת הביטחון, לפעול מיידית להפסקת הטבח".

גם קטאר פרסמה הודעה המגנה את כוחות הביטחון המצריים. בהודעת משרד החוץ בדוחא נאמר כי על השלטונות בקהיר "להימנע מהאופציה הצבאית מול ההפגנות האלימות וכך לשמור על חיי האזרחים". קטאר שבה והביעה את תמיכתה בנשיא מצרים המודח מוחמד מורסי.

14:23: גורמי ביטחון מצריים אמרו כי בגל המעצרים שבוצע הבוקר בקרב בכיר תנועת האחים המוסלמים, נעצר הפוליטיקאי הבכיר מוחמד אל-בלטגי. טרם נמסרה זהותם של יתר העצורים. עוד דווח כי בתו בת ה-17 של בלטגי, אסמה, נהרגה בעימותים.

13:41: כתב רשת "אל ג'זירה" ספר בבית החולים המאולתר שהוקם סמוך לראבעה אל-עדוויה בקהיר 94 גופות של הרוגים בהתנגשויות האלימות. במקביל, דווח כי העיתונאית חביבה עבד אל-עזיז, נציגת העיתון "אקספרס" שבאיחוד הנסיכויות, נהרגה מירי צלפים סמוך למסגד. מספר הכנסיות הקופטיות שהוצתו וניזוקו ברחבי המדינה עלה לשמונה. זמן קצר אחר כך דווח כי צלם העיתונות מייקל דין, איש רשת סקיי הבריטית בן 59, נהרג אף הוא מאש צלפים סמוך למסגד.

12:56: האיחוד האירופי אומר שהדיווחים על הרג המוני של מפגינים במצרים "מדאיגים מאוד" וכי על שלטונות קהיר לפעול באיפוק. דובר שרת החוץ האירופית מסר כי "האיחוד האירופי חוזר על עמדתו לפיה האלימות לא תוביל לשום פתרון". נשיא טורקיה, עבדוללה גול, אמר כי הפעילות החמושה כלפי אזרחי מצרים "איננה מקובלת לחלוטין".

במקביל, טוענת הזרוע הפוליטית של תנועת האחים המוסלמים כי מספר ההרוגים במהומות בשני מאהלי המחאה בקהיר עלה על 500. מניין הפצועים נאמד ב-9,000 בני אדם. לדיווח זה אין כל אישור רשמי. הנתונים הרשמיים על הנעשה בקהיר מדברים על עשרות הרוגים.

12:25: פטריק קינגסלי, כתב הגרדיאן בקהיר, מדווח: "הגישה לשני מוקדי ההפגנות קשה מאוד. הצבא חסם את הכבישים לאזור האוניברסיטה במערב קהיר ונראה שסיים שם את מלאכת הפינוי. עיתונאים שניסו להתקרב אל מסגד ראבעה אל-עדוויה נתקלו באש חיה או שנעצרו".

"אני נמצא סמוך לכיכר מוסטפא מוחמד שבצפון-מערב קהיר. מאות מתומכי מורסי מתגודדים כאן ומנסים להקים מאהל חדש. הם שרפו ניידת של היחידה לפיזור הפגנות ומקימים בריקדות מגדרות תיל ואבנים. שוטרים שהגיעו למקום ירו לעברם גז מדמיע ונשמעו גם יריות. לפי הדיווחים שאני מקבל, מפגינים עושים את דרכם מכיוונים שונים לראבעה אל-עדוויה. יש דיווחים על הפגנות גם בערים אחרות, כולל אלכסנדריה".

12:14: רשת סקיי מדווחת כי חיילים ושוטרים מצריים משתמשים במכונות ירייה לפיזור המפגינים בקהיר וכי צלפים התמקמו על גגות מבנים החולשים על אזור מסגד ראבעה אל-עדוויה. משרד הבריאות המצרי עדכן את מספר ההרוגים הרשמי במהומות במצרים והעמיד אותו על 13.

12:03: כתבנו ג'קי חורי מדווח מפי רדיו קהיר כי צבא מצרים הכניס יחידות צנחנים וקומנדו למתחם שבו מתבצרים תומכי האחים המוסלמים בצפון-מזרח קהיר כדי לסייע בפינויו. במקביל מתקבלים דיווחים על חילופי ירי במחוז אל-בחורה בצפון מצרים ובאזור העיר סואץ. הפגנות אלימות פרצו גם בפאיום, דחליה וקליוביה.

11:20: סוכנות הידיעות הצרפתית הציבה את מספר ההרוגים במהומות סמוך למסגד ראבעה אל-עדוויה על 43 בני אדם. מדובר על ספירה עצמאית שבוצעה על ידי אנשי הסוכנות. ממשלת מצרים, באמצעות גופיה הממסדיים, טוענת להרוגים בודדים, ואילו דוברי האחים המוסלמים טוענים באמצעות הרשתות החברתיות ליותר מ-350 הרוגים.

במקביל דווח כי מפגינים תקפו ארבע כנסיות קופטיות בעיירות סוהאג ומינייה שבאזור הדלתא ובמקומות נוספים. רדיו קהיר מצטט את משרד הפנים המצרי, שטוען שלא נעשה שימוש באש חיה לפיזור ההפגנות, אלא בגז מדמיע בלבד. לדברי הרשויות, המספרים שמופצים על ידי האחים המוסלמים מנופחים.

10:58: משרד הפנים המצרי דיווח כי כמה מראשי תנועת האחים המוסלמים נעצרו, מבלי למסור את שמותיהם. עוד דווח כי על רקע התפשטות ההפגנות גם לאלכסנדריה, סואץ, אסיוט, לוקסור ואסואן - הופסקה תנועת הרכבות במצרים. גם הכביש המרכזי בין סיני לקהיר נחסם.

כוחות הביטחון מדווחים כי לפחות חמישה בני אדם נהרגו בהפגנות בקהיר וכי ירי הגז המדמיע באזור מסגד ראבעה אל-עדוויה - נמשך.

10:28: כוחות הביטחון המצריים סיימו לפנות את ההפגנה בכיכר נהדה, סמוך לאוניברסיטת קהיר, ומתמקדים כעת בנעשה סמוך למסגד ראבעה אל-עדוויה. הדיווחים סביב מספר ההרוגים ממשיכים להיות סותרים. מרבית הדיווחים מדברים על כ-30 הרוגים ואילו האחים המוסלמים נוקבים במספר גבוה בהרבה - 250. כלי התקשורת מדווחים מפי מקורות רבים כי באזור המסגד נעשה שימוש באש חיה.

דובר האחים המוסלמים, רהאד אל-חדאד, קרא לתומכי האחים המוסלמים לצאת לרחובות ולהפגין נגד האלימות המשטרתית. "זהו לא ניסיון לפזר את ההפגנות, אלא ניסיון אלים ומדמם לדכא את הקולות המתנגדים להפיכה הצבאית. נעמוד נגד העריצות ולא ניכנע".

10:05: כלי תקשורת ערביים מדווחים כי המבצע לפיזור המפגינים משני מוקדי ההפגנות בקהיר החל בו זמנית בשעה 07:00 בדיוק. עדי ראייה סיפרו כי השוטרים נכנסו אל המאהלים, פיזרו את הנוכחים והחלו לפנות את האוהלים והמבנים הזמניים.

עדי ראייה המתראיינים בשידור חי מספרים על ירי מאסיבי של גז מדמיע וכי השוטרים מתעדים במצלמות את הנעשה. בי-בי-סי הכין מצגת אינטראקטיבית באמצעותה ניתן ללמוד על מבנה המאהל הגדול שהקימו תומכי מורסי סמוך למסגד ראבעה אל-עדוויה.

09:54: הטלוויזיה המצרית מדווחת כי כוחות הביטחון עצרו לפחות 200 בני אדם בכיכר נהדה בחשד לאחזקת כלי נשק. במקביל, הודיעו השלטונות כי סיימו את פיזור המפגינים משני מוקדים קטנים בקהיר, וכי הם מתרכזים כעת בנעשה בראבעה אל-עדוויה ובכיכר נהדה. עדי ראייה מדווחים על ירי צלפים וירי מאסיבי של גז מדמיע בשני המקומות.

09:40: “כל מי שבא הנה יודע שהוא עלול לא לחזור”, אמר אמש מחמוד עראפה, רופא וטרינר אפור שיער, שלפני חודש עבר לגור בקטע סמוך למסגד ראבעה אל-עדוויה עם כמה עשרות מידידיו. "אנחנו לא מתכוונים לזוז מכאן", הוא אומר בשעה שהוא וידידיו נערכו לשינה בצל יריעות ברזנט שמוסמרו למסגרת עץ.

בכתבה שפרסמנו כאן ב"הארץ" תואר מאהל האלפים סמוך למסגד, הנמצא בצפון-מזרח קהיר. החשמל נלקח מבניינים סמוכים ומאפשר הצבת מאווררים, מקררים ומסך טלוויזיה גדול. המפגינים גם הקימו מחסומים מאולתרים משקי חול. למחסומים ניתנו שמות - אלה של “הקדושים” שנורו בידי כוחות הממשלה. על השלטים שנתלו על האוהל רחב הידיים מול המסגד נכתב: “ילדים נגד ההפיכה”.

09:24: מקהיר מתקבלים לפי שעה דיווחים סותרים על היקף הנפגעים בפינוי האלים של שביתות השבת בקהיר. תנועת האחים המוסלמים טוענת כי לפחות 100 בני אדם נהרגו, עדי ראייה באזור מסגד ראבעה אל-עדוויה וכיכר נהדה, המצוטטים בסוכנות הידיעות רויטרס, מדווחים על 15 הרוגים ואילו משרד הפנים בקהיר טוען כי שני שוטרים נהרגו וכי טרם הגיעו לידיו דיווח על הרוגים בקרב אזרחים.

בשידורים החיים של הרשתות הזרות ושל תחנות הטלוויזיה במצרים נראים עננים סמיכים של גז מדמיע. תושבים רבים עוטים מסיכות ואחרים מפונים בכוח ממאהלי המחאה על ידי שוטרים וחיילים. 

08:40: כוחות הביטחון המצריים יורים גז מדמיע לעבר משתתפי שביתות השבת בקהיר בניסיון לפזרם ומפרקים את מחנות האוהלים שהוקמו על ידם. סוכנות הידיעות הגרמנית דיווחה כי השוטרים אינם עוצרים מפגינים שמסכימים להתפנות מרצון.

משרד הפנים המצרי הזהיר את התנועות האיסלאמיות לבל ישתמשו בנשים וילדים כ"מגן אנושי" במהלך מבצע הפינוי. הרחובות סביב מסגד ראבעה אל-עדוויה שבצפון-מזרח העיר וכיכר נהדה שממערב לנילוס - נחסמו. מסוקים מסיירים בשמי העיר.

08:08: צבא מצרים החל הבוקר בפינוי נאמניו של הנשיא המודח, מוחמד מורסי, השוהים זה יותר מחודש בשני מוקדים ברחבי קהיר בקריאה להחזרתו לשלטון. חיילים ושוטרים פשטו על מסגד ראבעה אל-עדוויה ועל כיכר נהדה הסמוכה לאוניברסיטת קהיר. ברובע גיזה דווח על חילופי אש בין נאמני מורסי לתומכי השלטון הצבאי.

לפחות 250 בני אדם נהרגו בחודש האחרון בעימותים ברחבי מצרים על רקע ההפיכה השנייה. בעקבות כשלון המגעים לפיוס שהתנהלו בשבועות האחרונים בתיווך מערבי וערבי, הודיעה הממשלה הזמנית כי בכוונתה לפזר בכוח את ההפגנות הואיל והן מהוות "סכנה לביטחון הלאומי".

13/08/13

22:30: נשיא מצרים הזמני, עדלי מנסור, מינה קציני צבא ומשטרה לתפקידי מושלים ב-19 מתוך 27 המחוזות במדינה. הן הגוש הליברלי-לאומי, התומך בממשל הזמני, והן התנועות האיסלאמיסטיות הביעו תרעומת על מינוי אנשי ביטחון והזהירו "משובו של משטר אוטוקרטי ברוח זה שהוביל חוסני מובארק".

תנועת "6 באפריל", ששיחקה תפקיד חשוב בהצתת המרד נגד מובארק, הודיעה כי המינויים כוללים יותר מידי אנשי צבא ואישים שהיו מעורבים במשטר הישן. "הישארות עם אותם פרצופים ישנים שתרמו להרס החיים הפוליטיים לפני המהפכה היא כישלון חדש של המשטר הנוכחי", נכתב באתר התנועה.

20:40: לפחות 18 מורדים נהרגו בעימותים במרכז סוריה, כך הודיעו משקיפי זכויות אדם במושבם בבריטניה. הלחימה התרחשה במהלך הלילה סמוך לעיק מורק שבמחוז חאמה. העיר שוכנת סמוך לכביש מהיר שמחבר בין הבירה דמשק לצפון סוריה. הממשלה נאבקת במורדים על השליטה בכביש במשך חודשים. משטרו של אסד מעוניין לשמור את הכביש המהיר פתוח, כך שיוכל להעביר אספקה לכוחותיו שנלחמים בעיר הצפונית חאלב.

20:20: שר החוץ הנכנס של איראן אומר כי הוא לא ייסוג מהמאבק למען זכותה של איראן להמשיך בתוכנית הגרעין שלה. מוחמד ג'וואד זריף אמר את הדברים במהלך שימוע בפרלמנט, שצפוי לאשר את מינויו בהמשך השבוע. לדבריו, מדיניות החוץ בהנהגתו לא תיסוג מהתמכיה ב"זכויותיה הגרעיניות של האומה", אולם במקביל תפעל לשיפור יחסיה עם מדינות באזור ובעולם. יתכן כי דבריו של זריף נועדו לענות על ביקורתם של קיצוניים באיראן, המאשימים אותו בידידותיות יתר כלפי המערב.

18:15: חוקרי הנשק הכימי של האו"ם מוכנים לצאת לסוריה על מנת לחקור את השימוש בנשק שכזה שם, אולם עדיין לא הושגה עסקה עם הממשלה לאחר שבועיים של שיחות על התנאים הביטחוניים של המשלחת. מהאו"ם נמסר היום כי ברגע שסוריה תאשר כי קיבלה את התנאים, "המשימה תצא לפועל בלי עיכובים נוספים".

עברו כמעט שבועיים מאז שהאו"ם הודיע שממשלת סוריה הסכימה לאפשר למשלחת מומחים לבקר בשלושה אתרים בהם דווח על שימוש בנשק כימי. הראשון בהם נמצא בחאלב, שם טוענת הממשלה כי המורדים השתמשו בנשק כימי בחודש מארס. שני האתרים האחרים לא ידועים. האו"ם מסר כי התקבלו 13 דו"חות על שימוש אפשרי בנשק כימי - אחד ממשלת סוריה, והיתר בעיקר מבריטניה, צרפת וארה"ב. ממשלת סוריה והאופוזיציה מאשימות זו את זו על השימוש בנשק כימי, ושני הצדדים מכחישים זאת.

16:30: משטרת מצרים ירתה גז מדמיע כדי לפזר את הפגנת תומכי מוחמד מורסי במרכז קהיר היום אחר הצהריים. העימותים בין תומכי הממשלה הזמנית והצבא ובין תומכיו של הנשיא המודח פרצו בעת שהאחרונים צעדו לעבר משרד הפנים. כתב של רויטרס דיווח כי תומכי הממשלה השליכו אבנים לעבר הצועדים, וחלקם זרקו בקבוקים עליהם ממרפסות. בנוסף, שוטרים ירו לעבר אנשי האחים המוסלמים גז מדמיע.

בצעדה השתתפו כמה אלפים מתומכיו של מורסי. לפי הדיווח, תושבים החלו להקניט אותם, לכנות אותם "מחבלים" ואמרו להם כי הם אינם רצויים. לאחר מכן תקפו אותם באבנים. תומכי האחים המוסלמים הגיבו אף הם ביידוי אבנים, ונשים וילדים שהיו במקום נמלטו בבהלה. גם נאמר ששני גברים נושאי סכינים גדולות רדפו אחרי צועדים.

הדיווחים על התחדשות העימותים בבירת מצרים התקבלו במקביל להודעה של תנועת האחים המוסלמים כי היא מוכנה להשתתף במשא ומתן על סיום המשבר הפוליטי במדינה בתיווך של המרכז הסוני ההלכתי אל-אזהר, בתנאי שייערכו בתנאים הוגנים. "אם ייצמדו לכללים שאנחנו מבקשים, אז נסכים לכך", אמר גיהאד אל-חדד, דובר התנועה.

המוסד המוביל בעולם הסוני קרא בשבוע שעבר לפגישה בתיווכו בין הצדדים, לאחר כישלון התיווך הבינלאומי. השיחות הללו הן המאמץ הפומבי היחיד לסיום המשבר, ואל-חדד הוסיף כי תנועתו תדחה יוזמות אישיות של השייח' העליון של אל-אזהר, אחמד אל-טייב, בשל תמיכתו בהדחת מורסי.

14:00: סאלח מוחמד מוסלים, ראש מפלגת האיחוד הדמוקרטי (PYD), הזרוע הסורית של המחתרת הכורדית, מפלגת הפועלים הכורדית (PKK), אמר לעיתון "אל-חיאת" כי גורמים איראניים רשמיים אישרו את "זכותם הלגיטימית" של הכורדים ל"ממשל מעבר אזרחי".

האתר "אל-מוניטור" דיווח כי מוסלים הוסיף כי הכורדים וטהראן הסכימו "להילחם נגד האויבים המשותפים", בהתכוון לפלגים המוסלמים הקיצוניים בסוריה. הוא ביקר בבירת איראן לפני שבוע, ושם נפגש עם בכירים בממשלה האיראנית ובמשמרות המהפכה.

"איראן מדינה חושבה, היחידה באזור שהמשטר הסורי מקשיב לה. אנחנו להוטים לומר לאיראנים, שלנו הכורדים זכויות ושיש לנו בעיה עם המשטר, לא עם עדה מסוימת. אנחנו רוצים שסוריה תהיה מדינה דמוקרטית", אמר מוסלים.

בתוך כך, אמר לעיתון מנהיג של פלג כורדי אחר, המפלגה הכורדית הדמוקרטית הפרוגרסיבית, עבד אל-חמיד דרוויש כי מקודמת יוזמה להפסיק את הלחימה בין "יחידות ההגנה של העם", הגדודים של הלוחמים הכורדים, לבין הפלגים הסוניים הקיצוניים באופוזיציה הסורית.

11:30: שני חמושים מוסלמים לפחות נהרגו אמש במתקפה אווירית בדרום תימן, במחוז שאבווה. גורם מקומי אמר כי המכונית שנפגעה מטיל ששיגר מל"ט נהרסה לחלוטין, וכי שני הגברים שהיו בתוכה נהרגו.

10:00: המורדים בסוריה, המתקשים להשיג נשק ממדינות המערב, מצאו ספית נשק מפתיעה – סודאן, מדינה הנמצאת תחת איסורי מכירת נשק ונחשבת תומכת של בעלת בריתה הגדולה של משטר אסד, איראן. גורמים מערביים אישרו כי הממשלה בחארטום מכרה נשק תוצרת סודאן וסין לקטאר, שארגנה את המשלוח דרך טורקיה לידי המורדים.

המשלוחים כוללים טילים נגד מטוסים ומחסניות חדשות לנשק קל, שכבר נראו בשימוש בשדה הקרב בסוריה, וסייעו למורדים להילחם בצבא הסורי ובמיליציות שלו, הנהנים מחימוש עדיף. כמו כן, זו עדות נוספת שכוחות האופוזיציה בשטח מקבלים את הנשק שלהם ממדינות האזור, כמו קטאר, איחוד נסיכויות המפרץ, ירדן וסעודיה.

לסודאן קשרים דיפלומטיים וכלכליים הדוקים עם סין ועם איראן. שתי המדינות סיפקו סיוע צבאי וטכנולוגי לתעשיית הנשק המקומית, ושתיהן עלולות לראות במכירת כלי הנשק שלהן למורדים הסורים תוצאה לא רצויה של שיתוף הפעולה עם המדינה האפריקאית, או אפילו בגידה.

בכירים בחארטום הכחישו כי סיפקו נשק לאחד הצדדים במלחמת האזרחים בסוריה. "סודאן לא שלחה לשם כלי נשק", אמר עימאד סיד אחמד, דוברו של הנשיא עומאר אל-באשיר. דובר של צבא סודאן אמר כי מדובר בהכפשות: "אין לנו עניין בתמיכה בארגונים בסוריה, בייחוד אם תוצאות הלחימה אינן ברורות. ההאשמות האלה נועדו לפגוע ביחסים עם מדינות שעמן יש לנו יחסים טובים".

12/08/13

22:42: אלג'יריה הוציאה צוי מעצר בינלאומיים נגד שר הנפט לשעבר חאקיב חליל, רעייתו, שני ילדיהם וחמישה בני אדם נוספים. התשעה חשודים באיטליה בגניבת 198 מיליון אירו באמצעות מתן שוחד לגורמים בחברת Saipem הנשלטת על ידי ענקית הנפט "Eni", תוך שימוש בחברת קש.

20:01: מנהיג זרוע אל-קאעדה בחצי האי ערב, נאסר אל-ווחישי, אמר בהודעה שפרסם באינטרנט כי ארגוני ימשיך לפעול לשחרור כל החמושים ופעילי הטרור הכלואים וקרא להם "להישאר נאמנים לאידאולוגיה של אל אל-קאעדה".

דבריו של אל-ווחישי, יועצו לשעבר של אוסמה בן-לאדן, באים ימים ספורים אחרי מתקפת המל"טים הגדולה של ארה"ב בדרום תימן ואזהרת הטרור שהובילה לסגירת 19 נציגויות אמריקאיות ברחבי המזרח התיכון. אזהרת הטרור באה בעקבות שיחה שיורטה בין מנהיג אל-קאעדה, איימן אל-זווהירי, לבין ראשי זרועות הארגון ברחבי העולם ובהם אל-וואחישי.

18:51: 16 בני אדם נהרגו ו-35 נפצעו בפיצוץ מחבל מתאבד בבית קפה בעיירה באלאד, כ-80 קילומטרים מצפון לבגדאד, בירת עיראק.

16:43: בית משפט במצרים האריך את מעצרו של הנשיא המודח, מוחמד מורסי, ב-15 ימים נוספים. גורם בממשל אמר לסוכנות הידיעות אי-פי כי נמשכת החקירה סביב המזימה שרקם מורסי יחד עם האחים המוסלמים וחמאס ובמסגרתה נמלטו עשרות אסירים מכלא ואדי אל-נטרון שבמערב קהיר עם פרוץ האביב הערבי. מאז הדחתו ב-3 ביולי מוחזק מורסי על ידי הצבא במתקן סודי.

14:50: נשיא איראן חסן רוחאני מינה את ד"ר אלחם אמינזדה למשרת סגנית הנשיא הממונה על התחום המשפטי במדינה. אם הפרלמנט האיראני יאשר את המנוי תהיה ד"ר אמיזנדה לאשה הראשונה בתפקיד הבכיר במדינה האיסלאמית. עד כה כיהנה אשה אחת בלבד בקבינט האיראני.

ד"ר אמינזדה, שבדומה לרוחאני השלימה את הדוקטורט שלה באוניברסיטת גלזגו בסקוטלנד, היא משפטנית בכירה עם ניסיון רב בענייני משפט וחקיקה. הקבינט האיראני מתכנס היום ומתחיל את הדיון על 18 חברי הקבינט שמוצעים על ידי רוחאני. הדיון יכול להימשך ימים רבים.

13:40: היום פורסם כי אתמול בלילה נעצר אזרח לבנון בהקשר לחטיפת שני הטייסים הטורקיים בביירות ביום שישי. האזרח, מוחמד סלח, נעצר בחשד כי יצר קשר עם החוטפים. שני הטייסים של חברת "טורקיש איירליינס" נחטפו ליד נמל התעופה הבינלאומי של ביירות.

השניים הוצאו מאוטובוס שהסיע כמה חברי צוות ונוסעים בין בית המלון לטרמינל. איש לא קיבל אחריות על החטיפה, אולם לפי ההערכות היא קשורה לקונפליקט בסוריה. טורקיה תומכת במורדים הסונים בסוריה, בעוד מרבית הקהילה השיעית בלבנון מגבה את המשטר. תשעה לבנונים שיעים נחטפו בסוריה בשנה שעברה, ומשפחותיהם פנו לטורקיה בבקשה שתסייע בשחרורם.

12:55: מפקד צבא סוריה החופשית סלים אידריס ביקר אתמול במחוז לטקייה בזמן שכוחות המורדים בראשותו נאבקו בצבא סוריה הנאמן לאסד, כך אמר היום (שני) פעיל בכיר בקרב המורדים לסוכנות הידיעות אי-אף-פי

ביקורו של אידריס באזור החוף ממנו מגיעה משפחת אסד וזה שמזוהה כל כך עם האוכלוסיה העלאווית, נחשב לסימן לכך שהמורדים אינם מוותרים על המאבק באזור לטקייה בפרט ובכל רחבי סוריה בכלל.

"באתי לכאן כדי לראות מקרוב את כל ההישגים והניצחונות שלנו באזור החוף", אמר אידריס, שכוחותיו בינתיים שולטים על 11 כפרים ויישובים, אך צבא סוריה שולט באזור באופן כללי. ביקור אידריס בלטקייה מהווה זריקה מוראלית חשובה למדי לכוחות המורדים, שבעיקר סובלים בחודשים האחרונים מהפסדים ואיבוד שליטה לטובת הצבא.

09:45: משטרת מצרים דחתה את תוכניתה לפנות את הפגנות השבת של תומכי מורסי בקהיר. כבר יותר משבוע שהמממשלה הזמנית שמונתה על ידי הצבא מצהירה על כוונתה לפנות את עשרות אלפי תומכיו של הנשיא המודח שמתרכזים בשני מתחמים בעיר הבירה.

ואולם, היום הוחלט לדחות את הפינוי שאמור היה להתחיל הבוקר. שתי הסיבות העיקריות לדחיה הן לחץ בינלאומי שמופעל על הממשלה הזמנית ומפקד הצבא הגנרל עבדול פתח א-סיסי להימנע בכל מחיר מביצוע מהלכים שעלולים להביא להתדרדרות אלימה, כאשר גם כמה שרים ליברלים בממשלה הזמנית מתנגדים לפינוי.

בינתיים, קוראים ראשי ההתארגנות למען מורסי למיליוני מצרים לצאת היום לרחובות ולהתנגד אם הרשויות בכל זאת יחליטו לפנות את מתמחי התמיכה בנשיא המודח ובאחים המוסלמים. אמש פורסם כי תוכנית הפינוי למעשה תהיה גידור ובידוד הפגנות השבת כך שמפגינים יוכלו לצאת מהמתחם אך לא יאושר להם להיכנס אליו שוב. ספק אם תוכנית זו תיושם בעתיד הקרוב. בינתיים, על כל פנים, היא נדחית עד הודעה חדשה. 

11/08/13

23:57: ווידד בושמאווי, נשיאת התאחדות התעשיינים והמסחר בתוניסיה, הכחישה היום כי היא תעמוד בראשות האופוזיציה החילונית בארצה. בושמאווי, אשת עסקים משגשגת בת 52, היא המועמדת המועדפת על ידי רבים לעמוד בראש הקבינט האלטרנטיבי שהאופוזיציה החילונית אמורה להכריז עליו השבוע, בקריאת תגר נגד הממשלה האיסלאמיסטית נגדה מתנהלות בשבועות האחרונים הפגנות המוניות ברחבי המדינה.

אולם בושמאווי, האשה הראשונה בנשיאות התאחדות התעשיינים והמסחר, אמרה היום כי "אני מודה לכולם שחשבו שאני יכולה לקחת על עצמי תפקיד פוליטי כה בכיר אבל אני לא מעוניינת באחריות פוליטית. כל מאמצי מופנים לכך שהכלכלה בתוניסיה תשרוד את התקופה הקריטית והקשה הזו".

20:20: גורמים מדיניים וביטחוניים במצרים אמרו כי המשטרה צפויה להתחיל מחר בצעדים לפינוי תומכי הנשיא המודח, מוחמד מורסי, המכונסים במאהלי מחאה בקהיר. לא נמסר כיצד מתכוונת המשטרה להתמודד עם המפגינים, אך קיים חשש מהתחדשות המהומות שאירעו באחרונה ומשפיכות הדמים.

20:14: גורמים ביטחוניים במצרים אמרו לסוכנות הידיעות אי-פי כי 15 בני אדם נפצעו בעימותים שפרצו היום בין מוסלמים ונוצרים בעיר בדרום המדינה, ששמה לא נמסר. לדבריהם, המהומות החלו כשתושב מוסלמי ניסה למנוע משכנתו הנוצרית להניח פס האטה בחזית ביתה. לאחר מכן, בני שתי המשפחות החלו להתקוטט בעוד אחרים השליכו בקבוקי תבערה לעבר ארבעה בתי משפחות נוצריות ואל כנסייה מקומית.

17:00: בסדרה של פיגועי תופת ופיגועי ירי נהרגו היום לפחות שבעה בני אדם בעיראק. אתמול נהרגו 79 בני אדם ויותר מ-200 נפצעו בשורה של פיגועים במהלך חגיגות העיד אל פיטר הנועלות את חודש הרמדאן.

57 בני אדם נהרגו ו-150 נפצעו בסדרת פיגועים בבגדד כאשר תשע מכוניות ממולכדות התפוצצו בשווקים וברחובות הומים באזורים השיעים בבירה. למתקפה, שככל הנראה היתה מתואמת, מאפיינים דומים לסדרת הפיגועים שגרמה למותם של 50 בני אדם ביום שלישי השבוע.

שנה וחצי לאחר שצבא ארצות הברית עזב את עיראק המיליציות הסוניות, שקוראות תגר נגד הההנגה השיעית, צוברות כוח. "ארה"ב מגנה בצורה החריפה ביותר את הפיגועים הפחדניים בבגדד", נמסר היום ממשרד החוץ האמריקאי.  

14:25: גורם צבאי בתימן אומר כי חמושים שמשתייכים ככל הנראה לאל-קאעדה הרגו חמישה חיילים במחסום בדרום המדינה. לדבריו, התוקפים הפתיעו את החיילים בשעות הבוקר במחסום המגן על מתקן נפט וגז במחוז שבוה. האירוע מתרחש לאחר שבועיים של מתקפות מל"טים אינטנסיביות מצד ארה"ב שנועדו לפגוע בפעילי אל-קאעדה בתימן. גורמים במדינה אומרים כי בתשע תקיפות של כלי טיס בלתי מאויישים נהרגו 38 מורדים.

ארה"ב מחשיבה את הזרוע המקומית של אל-קאעדה, הידועה גם כאל-קאעדה בחצי האי ערב, כפעילה ביותר. בשבוע שעבר פינתה וושינגטון את צוותה הדיפלומטי מצנעא בשל חשש ממתקפת טרור.

13:00: שר המכרות של זימבבואה הכחיש כי מדינתו חתמה על הסכם למכירת אורניום לאיראן, כך דיווח הרדיו הממשלתי במדינה. אתמול דיווחה התקשורת הבריטית על קיומה של עסקה כזאת, ולדברי השר הדיווחים הם "שקר זדוני". הוא אמר כי"מעולם לא הענקנו רישיון כלשהו לחברה איראנית" להשתמש במאגרי האורניום.

המשטרה בזימבבואה דיווחה כי היא מחפשת אחר שני עיתונאים בריטים של עיתון הטיימס, אחד מהם ביקר במדינה לרגל הבחירות שנערכו בה ב-31 ביולי, בשל הדיווח על עסקת האורניום. על פי חוקי העיתונות הנוקשים במדינה, "פרסום שקרי" הוא עבירה על החוק שעונשה מאסר או תשלום קנס.

08:50: השייח אחמד א-טייב, ראש מדרשת אל-אזהר המצרית - המוסד האיסלאמי החשוב במצרים - הזמין קבוצות פוליטיות שונות לשיחות בניסיון להביא לפתרון המשבר הפוליטי במדינה. לפי הדיווח בבי-בי-סי, גורמים רשמיים מאל-אזהר אמרו כי הם שהם פנו לדמויות פוליטיות והזמינו אותם לפגישה על פיוס לאומי עליה יפקח השייח א-טייב.

אל-אזהר הוא מוסד שזוכה להערכה רבה במצרים, והצליח לגשר בין קבוצות פוליטיות בעבר מאז ההתקוממות ב-2011 שהביאה להפלתו של מובארק. עם זאת, בבי-בי-סי מציינים כי הפעם המשימה צפויה להיות קשה במיוחד. א-טייב תמך בגלוי בהתערבות הצבאית שהביאה להפלת מורסי לאחר הפגנות הענק שקראו להתפטרותו.

בשלושת הימים האחרונים גדל מספר המשתתפים בשתי הפגנות השבת של תומכי מורסי בקהיר. הממשלה הזמנית הזוכה לתמיכת הצבא אמרה כי המשטרה תפנה את ההפגנות, מה שמעלה חשש מפני התחדשות שפיכות הדמים. מעל ל-350 בני אדם, מרביתם תומכי מורסי, נהרגו בעימותים מאז הפלת השלטון ב-3 ביולי.

עדכונים קודמים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ