כוחות הביטחון המצריים עצרו את המנהיג הרוחני של האחים המוסלמים

מוחמד בדיע נתפס בדירת מסתור בקהיר. סנאטור אמריקאי בכיר אמר ל"דיילי ביסט" כי ארה"ב הקפיאה בחשאי את הסיוע הצבאי למצרים

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

כוחות הביטחון המצריים עצרו הלילה (שלישי) את המנהיג הרוחני של תנועת האחים המוסלמים, מוחמד בדיע. בדיע בן ה-70 נעצר בדירה באזור נאסר שבצפון מזרח קהיר. "המעצר התאפשר בזכות מידע שהגיע לידי כוחות הביטחון על מקום המסתור שלו" נאמר בדיווח של סוכנות הידיעות המצרית.

לעמוד הפייסבוק של משרד הפנים המצרי הועלתה תמונה של בדיע יושב במכונית בין שני גברים במדים. ליד התמונה נכתב כי "מדובר בהוצאה אל הפועל של רצון הציבור לרדוף ולעצור את מנהיג האחים המוסלמים מוחמד בדיע". עוד נכתב כי "נגד בדיע יינקטו כל האמצעים המשפטיים הנחוצים". מאוחר יותר פורסמו בעמוד הפייסבוק תמונות נוספות ואף הועלה סרטון יוטיוב של בדיע העצור.

בדיע הואשם בחודש שעבר בעידוד האלימות במצרים ביחד עם בכירים נוספים בתנועת האחים המוסלמים. הוא ושני סגניו צפויים לעמוד לדין ב-25 באוגוסט.

בדיע לאחר מעצרו, הלילהצילום: עמוד הפייסבוק של שר הפנים המצרי


סרטון של בדיע העצור שפרסם משרד הפנים המצרי


אתר החדשות האמריקאי "דיילי ביסט" פרסם הלילה את דבריו של הסנאטור הדמוקרטי פטריק לייהי, לפיהם הממשל האמריקאי החליט בחשאי להקפיא את הסיוע הצבאי למצרים. לדברי לייהי, שעומד בראש תת-וועדה של משרד החוץ האמריקאי המתקצבת סיוע בינלאומי, הממשל החליט להתייחס להשתלטות הצבא המצרי על המדינה כאל הפיכה צבאית, ולהשהות את הסיוע, למרות שארה"ב נמנעת מלקרוא בפומבי למתרחש במצרים הפיכה צבאית.

משרד החוץ, שמעניק את הסיוע הכלכלי, מוגבל על ידי חוקים נוקשים שאינם מאפשרים לו לתמוך בממשלה שמונתה לאחר הפיכה צבאית.

על פי הפרסום, ממשל אובמה החליט לעצור את מרבית הסיוע הצבאי הישיר הכולל אספקת נשק לצבא המצרי וסיוע כלכלי לממשלה המצרית, עד לבחינה נרחבת של היחסים בין המדינות. ממשרדו של לייהי נמסר כי "להבנתו של הסנאטור, הסיוע הצבאי הוקפא, כפי שנדרש על פי החוק".

המסר הפומבי של הממשל הוא שהסיוע המדובר, בסך 585 מיליון דולר, אינו מושהה, שכן הוא אמור להיות מועבר רק בסוף חודש ספטמבר. ואולם, שני בכירים בממשל אמרו לדיילי ביסט כי בעקבות ייעוץ משפטי הוחלט להתייחס למתרחש במצרים כאל הפיכה צבאית. לדבריהם, ההחלטה היא "לא להתייחס לכך מפורשות, אך לא לקחת סיכון". אחד מהם הוסיף כי "העובדה שאין הצהרה רשמית מאפשרת גמישות ויכולת להפוך את ההחלטה".

אתמול בערב אמרה דוברת משרד החוץ האמריקאי בתדרוך היומי בוושינגטון כי הממשל סבור שהוצאת תנועת האחים המוסלמים אל מחוץ לחוק במצרים היא - "רעיון גרוע". היא הוסיפה כי הממשל מוטרד מאוד ממותם של 38 פעילי האחים המוסלמים בעת שהיו במעצר ביום ראשון. נסיבות מותם של העצירים עדיין לא ברורות.

הדוברת הוסיפה כי ארה"ב לא תפגע בסיוע הכספי שהיא מעבירה למוסדות המגזר השלישי ומוסדות לא ממשלתיים במצרים, גם אם יוחלט להטיל על קהיר מגבלות. לדבריה, ממשל אובמה ממשיך לבחון את סוגיית הסיוע הצבאי, הביטחוני והכלכלי למצרים. היא הדגישה כי "תיקונים בסיוע ייעשו לפי הצורך".

התביעה הכללית במצרים הודיעה על מעצרו של הנשיא המודח, מוחמד מורסי, ל-15 יום בפרשה חדשה הקשורה "להתססה ומעשים אלימים". טרם פורסמו פרטים אודות החקירה החדשה.

מורסי מוחזק מאז תחילת החודש שעבר במעצר באחד ממתקני הצבא המצרי. מעצרו הוארך כמה פעמים בחשד לכך שלקח חלק במזימה של האחים המוסלמים, חמאס וחיזבאללה לשחרור אסירים מכלא "ניטרון" שליד קהיר במהלך ההתקוממות שאירעה במצרים ב-2011. מורסי חשוד במעורבות בתכנון המתקפה על הכלא שבו היה כלוא, הימלטות והרג שוטרים, חיילים ואסירים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ