145 פצועים סורים פונו עד כה לישראל - 35 מהם עדיין מאושפזים בבתי החולים

אתמול שוחרר הפצוע הוותיק ביותר, שטופל במשך חודשיים עקב פציעה מפגז. חלק מהפצועים לא נפגעו כלל בקרבות, אך כשלו לקבל טיפול בסוריה עצמה

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

גובר קצב פינוי הפצועים מסוריה לבתי החולים בצפון הארץ. מאז החל צה"ל לפנות אזרחים סורים שנפצעו בקרבות מלחמת האזרחים בסוריה, כבר הגיעו לבתי החולים זיו שבצפת, נהריה, פוריה שליד טבריה ורמב"ם שבחיפה 145 פצועים - מהם מאושפזים עדיין כ-35 פצועים.

מאז סוף השבוע פונו 20 פצועים מסוריה, בהם נער בן 16 שנפגע באורח אנוש מפיצוץ, ופונה לפנות בוקר לבית החולים בצפת, וכן ילדה בת 9, שנפגעה כלל מנפילה מגג ביתה, אך בשל הקרבות לא הצליחו לפנותה לקבלת טיפול רפואי בסוריה עצמה. כ–18 מהפצועים שפונו עד כה לטיפול רפואי בישראל היו מתחת לגיל 16, הקטנה בהם היתה בת 3.

סבתה של הילדה בת ה-9 סיפרה כי באו לגבול עם ישראל לאחר שכשלו להגיע לאחד מבתי החולים בסביבתם, בשל חסימת הדרך שמובילה מכפרם לדמשק. השתיים נלקחו על ידי כוח צה”ל לקבלת טיפול רפואי ראשוני בבית החולים פוריה, ולאחר מכן הועברה הילדה למחלקה הכירורגית לילדים ברמב”ם.

בת ה-9 המאושפזת ברמב"ם, אתמולצילום: דוברות רמב"ם

הילדה נפצעה קשה בראשה מהנפילה וסובלת מדימום פנימי בראש ופגיעה בארובת העין. הד"ר יוסף גילבורד, נוירו־כירורג מומחה לילדים, סיפר כי בימים האחרונים מצבה הוטב, והעריך כי בעוד מספר ימים היא תוכל להשתחרר ולשוב לביתה. סבתה ציינה כי המצב בכפרן קשה מאוד - רוב הבתים ניזוקו או נחרבו בקרבות, אין חשמל למעלה משנה וגם אספקת המים משובשת, והילדים עצמם לא הולכים לבית ספר מזה חודשים ארוכים.

במקביל, מאושפזים בפוריה שלושה פצועים מהקרבות הקשים שהתחוללו בשבת באזור הכפר ברייקה, שבמרכז רמת הגולן הסורית, סמוך לגבול ישראל-סוריה. “מצבם כרגע יציב ואין סכנה לחייהם”, אמר מנהל המחלקה הכירורגית, הד”ר נסים גרון. הוא סיפר כי שניים מהפצועים הגיעו עם פצעי ירי בחזה, ואילו השלישי הגיע עם פצעי ירי באזור הבטן התחתונה, וטופל בחדר הלם.

אחד הפצועים, ב’, סיפר לצוות הרפואי כי הובא לאזור הגבול עם ישראל על ידי חבריו, מאחר ואלו הכירו פצועים אחרים שהועברו לטיפול רפואי בישראל ושבו לביתם. לדבריו, רוב הצעירים שנפצעו חזרו להילחם אחרי שטופלו. פצוע אחר, מ' בן ה־26, סיפר לצוות הרפואי כי משפחתו כלל אינה יודעת שנפצע בקרב, וכי הוא אף לא עדכן אותה בדבר אשפוזו בישראל. כשנשאל מה יעשה עם שחרורו מבית החולים, ענה גם הוא כי הוא “חייב לחזור להילחם”. לדבריו, הוא נלחם כבר שנה וחצי ואינו מאמין שהמלחמה תסתיים במהרה.

מנהל בית החולים, ד”ר יעקב פרבשטיין, סיפר כי עד כה טופלו בפוריה 11 פצועים מסוריה. "אנו ערוכים ונכונים לקלוט את הפצועים ונעניק לכולם את הטיפול המקצועי והמיטבי. אנו רואים בכל פצוע אדם שנזקק לעזרה, תפקידנו וחובתנו להושיט לו סיוע". בבית החולים רמב”ם טיפלו עד כה ב-8 פצועים, בנהריה ב-57 פצועים, ואילו מספר הפצועים הגבוה ביותר היה בבית החולים זיו, אליו פונו עד היום 69 פצועים.

אתמול שוחרר מבית החולים גם הפצוע הסורי הוותיק ביותר, שטופל במקום בחודשיים וחצי האחרונים, לאחר שנפצע באורח אנוש בפיצוץ פגז בביתו, במהלך הפגזה על אזור דרעא. הוא הועבר אתמול לידי צה”ל לקראת חזרתו לסוריה. בבית החולים אמרו כי מצבו טוב, אך הוא עדיין זקוק להחלמה ומנוחה. הצוות הרפואי סיפר כי כאשר התעורר האיש במחלקת טיפול נמרץ, הוא ציין כי כל משפחתו נהרגה בפיצוץ זה, ונעשו מאמצים בסיוע הצלב האדום והאו"ם לאתר בני משפחה נוספים, שייתכן והצליחו להימלט מהתופת בסוריה לאחת המדינות השכנות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ