הדיילי ביסט: שליח של אל-קאעדה הוביל את ארה"ב לתשדורת בכירי הארגון

גורמים רשמיים אמרו כי המודיעין האמריקאי הצליח לאתר מידע שהשליח העלה לחשבונות מוצפנים, ולאחר לכידתו התגלתה הקלטה של שיחת בת שבע שעות

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
הארץ

התשדורת בין מנהיגי שהובילה להחלטה בתחילת החודש, הגיעה לידי רשויות המודיעין בארה"ב כשלכדו שליח של ארגון הטרור, כך אמרו גורמי מודיעין לאתר . השיחה בה השתתפו 20 מבכירי אל-קאעדה, לצד מידע מודיעיני נוסף, גרמו לממשל אובמה לנקוט בצעדי הביטחון כדי למנוע איום על מטרות מערביות.

מפרטים חדשים שנחשפו ב"דיילי ביסט" על שיחת הוועידה, מתברר כי היא התבצעה באמצעות מערכת הודעות אינטרנטית מאובטחת, וכי ארה"ב ותימן למדו עליה רק לאחר שהצליחו לעלות על התשדורת של השליח, שנלכד לאחר מכן על ידי תימן בסיוע הסי-איי-אי. מוקדם יותר החודש, הוא החל להעלות דקות מתוך מה שנראה כשיחה חשובה לכמה חשבונות מוצפנים. המודיעין האמריקאי ניצל פגם במערכת ההגנה בה השתמש השליח, יירט את המסרים הדיגיטליים ואיתר את המידע, כך לפי שלושה גורמים אמריקאים שבחנו את התשדורת.

לאחר לכידת השליח התגלה ברשותו המידע המרכזי - הקלטות של שיחת ועידה בת שבע שעות, בה השתתפו בכירי אל־קאעדה ונציגים של שלוחות הארגון. השיחה התנהלה בערבית מסורתית, כשחלק מהמעורבים בה השתתפו באמצעות וידאו, חלק באודיו ואחרים רק בכתיבה. הדיון עסק במגוון נושאים - מעניינים עסקיים ועד לסוגיות תיאולוגיות.

איימן אל-זוואהיריצילום: אי-פי

הוועידה נפתחה בפניית וידאו של איימן א-זוואהירי, מנהיג אל-קאעדה. השתתפותו הפתיעה את המודיעין האמריקאי, שכן הוערך שהוא לא יסתכן בחשיפתו בשיחה חיה. הודעתו מתחילה בהערכה של המצב הנוכחי בארה"ב, ומשווה את מעמדה של אמריקה לזו של ברית המועצות רגע לפני קריסתה. א-זוואהירי נעלם משיחת הוועידה לאחר מכן, ושב להשתתף כמה פעמים בהמשכה.

מאז פיגועי 11 בספטמבר, רשויות המודיעין בארה"ב עוקבות אחרי סדרה של אתרים המוגנים בססמאות, פורומים וכלי תקשורת אחרים שעלולים להוביל לפעילות של ארגוני טרור. אולם אל-קאעדה פיתח שיטות הצפנה מתקדמות וטכנולוגיה המאפשרת לקבוצה לנהל שיחות ועידה, בהן שיחות וידאו, סאונד וצ'אט.

"ישנה טכנולוגיה שיכולה לאפשר לאל-קאעדה לנהל ועידת סייבר מוצפנת שמתקיימת רק בהודעות מיידיות, כשכל אחד נוכח בחדר צ'אט חד פעמי שנעלם מיד לאחר תום השיחה", אמר בכיר בחברת ייעוץ לעניינים מודיעיניים ל"דיילי ביסט", שהעריך כי לארגון הטרור יש טכנולוגיה כזאת.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ