חוסני מובארק ישוחרר ממעצרו; התביעה לא תערער

הנשיא המודח לא זוכה מהאישומים נגדו, אך לפי החוק המצרי לא ניתן להחזיק אדם במעצר בעת משפטו יותר משנתיים. הוא ייצא מבית הכלא בימים הקרובים

ג'קי חורי - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה

בית משפט בקהיר החליט אתמול (רביעי) לשחרר את נשיא מצרים המודח חוסני מובארק, לאחר כשנתיים וחצי שבהן היה במעצר. מובארק לא ישוחרר באופן מיידי - היום יתקיים דיון בעניין תנאי שחרורו בתביעה הכללית, ואם יוחלט שהוא אינו דרוש לחקירה בעבירות או אישומים נוספים, ייקבע תאריך לשחרורו. התובע הכללי, אחמד אל־בחראווי, הודיע כי אין בכוונתו להגיש ערעור על החלטת בית המשפט לשחרר את מובארק. “ההחלטה לשחרר את מובארק היא סופית, והתביעה לא יכולה לערער עליה”, אמר אל־בחראווי.

הדיון אתמול התקיים על פי בקשת סנגורו של מובארק, עו"ד פריד אדיב, שערער על המשך מעצר הנשיא לשעבר. עו"ד אדיב הצהיר בפני עיתונאים שהוא מצפה כי מובארק ישוחרר, מכיוון שלפי החוק הפלילי המצרי, לא ניתן להחזיק אדם במעצר יותר משנתיים לפני או בעת משפטו.

לאחר שנעצר מובארק בפברואר 2011 הוא הואשם בארבע עבירות, כשהראשונה והחמורה שבהן היתה הרג המפגינים במהפכת 2011 שהביאה להדחתו. בתיק הזה מואשמים גם שר הפנים חביב אל־עדלי ועוד שישה מבכירי משרד הפנים דאז, כולל עוזריו של אל־עדלי. בתיק הזה הורשע מובארק ונשפט למאסר עולם, אולם בית המשפט התיר לו להגיש ערעור ובימים הקרובים צפוי להתחדש משפטו.

עבירה נוספת שבה הואשם מובארק היא צבירת הון על חשבון הקופה הציבורית, אולם הוא זוכה מאשמה זאת.

עבירה שלישית היא שימוש בכספי ציבור המיועדים לתחזוקת הארמונות הנשיאותיים לטובתו האישית ולטובת בני משפחתו על ידי בניית ארמונות חדשים ורכישת נדל"ן. המשפט בתיק זה עדיין לא תם, אולם לפי הערכות במצרים, שני בניו עלא וגמאל יקבלו על עצמם את האשמה ויטענו כי הם האחראים לעבירות ולא אביהם. התביעה הכללית עדיין ממשיכה בדיוניה לגבי עבירה זו, אולם גם במקרה זה, תקופת המעצר שמותרת בחוק לפני משפט היא שנתיים.

העבירה הרביעית היא קבלת מתנות בשווי מיליוני לירות מצריות מתאגיד התקשורת אל־אהראם, שנחשב לתאגיד החזק ביותר בתקשורת המצרית. גם במקרה זה טוען עורך דינו של מובארק שיש לשחררו לאחר שנתיים במעצר, אולם בית המשפט החליט להחזיר את התיק לבדיקה חוזרת של התביעה הכללית.

שני בניו של מובארק, עלא וגמאל, עדיין מוחזקים במעצר בגלל אישומים בעבירות שחיתות, צבירת הון על חשבון הקופה הציבורית ומכירת נכסי המדינה. לצדם מואשמים שורה של אנשי עסקים ודמויות בולטות ממפלגת השלטון הקודמת.

פרשנים משפטיים במצרים העריכו כי על אף שמובארק אמור להשתחרר ממעצר, הוא אינו צפוי לצאת זכאי מכל העבירות המיוחסות לו, ולא מן הנמנע שהוא יוחזר למעצר בעת המשפט וכמובן, אם ייגזר עליו עונש מאסר בתום הכרעת הדין. יחד עם זאת, רבים במצרים רואים את שחרורו כסטירת לחי מצלצלת למהפכת 2011 ורבים ראו בהחלטה ניסיון להחזיר את מחוגי השעון לאחור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ