נשיא מצרים לשעבר חוסני מובארק שוחרר מהכלא אחרי שנתיים וחצי

הנשיא שהודח באביב הערבי הועבר במסוק מכלא טורה בקהיר לבית חולים צבאי, שם הוא יוחזק במעצר. התובע הכללי: "ההחלטה לשחררו סופית"

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים11
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

נשיא המודח , שוחרר אחר הצהריים (חמישי) למעצר בית לאחר כשנתיים וחצי שבהן היה כלוא. אתמול הודיע התובע הכללי, אחמד אל־בחראווי, כי אין בכוונתו להגיש ערעור על החלטת בית המשפט לשחרר את מובארק. "ההחלטה לשחרר את מובארק היא סופית, והתביעה לא יכולה לערער עליה", אמר אל־בחראווי.

>>

הטלוויזיה הממלכתית דיווחה כי מסוק נחת במתחם הכלא, כדי לקחת את מובארק. לפי דיווחים, הנשיא לשעבר נלקח לבית חולים צבאי בדרום קהיר, ברובע מעאדי. 

מובארק לאחר שחרורו מבית הסוהר למעצר בית, בחודש שעברצילום: אי–פי

על מובארק יוטלו מגבלות הנוגעות לחופש התנועה ואיסור יציאה מהארץ כדי למנוע מצב שהוא יוטס לחו"ל באופן חשאי. בשבוע הבא יתחדש משפטו בתיק רצח המפגינים באירועי 2011 . מובארק שהורשע בתיק זה יחד עם שר הפנים לשעבר חביב אלעדלי ערער על ההרשעה וגזר הדין.

הדיון אתמול בבית המשפט בקהיר התקיים על פי בקשת סנגורו של מובארק, עו"ד פריד אדיב, שערער על . עו"ד אדיב הצהיר בפני עיתונאים שהוא מצפה כי מובארק ישוחרר, מכיוון שלפי החוק הפלילי המצרי, לא ניתן להחזיק אדם במעצר יותר משנתיים לפני או בעת משפטו.

לאחר שנעצר מובארק בפברואר 2011 הוא הואשם בארבע עבירות, כשהראשונה והחמורה שבהן היתה הרג המפגינים במהפכת 2011 שהביאה להדחתו. בתיק הזה מואשמים גם שר הפנים חביב אל־עדלי ועוד שישה מבכירי משרד הפנים דאז, כולל עוזריו של אל־עדלי. בתיק הזה הורשע מובארק ונשפט למאסר עולם, אולם בית המשפט התיר לו להגיש ערעור ובימים הקרובים צפוי להתחדש משפטו. עבירה נוספת שבה הואשם מובארק היא צבירת הון על חשבון הקופה הציבורית, אולם הוא זוכה מאשמה זאת.

תומכיו של מובארק מחוץ לכלא בקהיר, היוםצילום: אי-אף-פי
המסוק שנחת בכלא טורה בקהיר

עבירה שלישית היא שימוש בכספי ציבור המיועדים לתחזוקת הארמונות הנשיאותיים לטובתו האישית ולטובת בני משפחתו על ידי בניית ארמונות חדשים ורכישת נדל"ן. המשפט בתיק זה עדיין לא תם, אולם לפי הערכות במצרים, שני בניו עלא וגמאל יקבלו על עצמם את האשמה ויטענו כי הם האחראים לעבירות ולא אביהם. התביעה הכללית עדיין ממשיכה בדיוניה לגבי עבירה זו, אולם גם במקרה זה, תקופת המעצר שמותרת בחוק לפני משפט היא שנתיים.

העבירה הרביעית היא קבלת מתנות בשווי מיליוני לירות מצריות מתאגיד התקשורת אל־אהראם, שנחשב לתאגיד החזק ביותר בתקשורת המצרית. גם במקרה זה טוען עורך דינו של מובארק שיש לשחררו לאחר שנתיים במעצר, אולם בית המשפט החליט להחזיר את התיק לבדיקה חוזרת של התביעה הכללית.

שני בניו של מובארק, עלא וגמאל, עדיין מוחזקים במעצר בגלל אישומים בעבירות שחיתות, צבירת הון על חשבון הקופה הציבורית ומכירת נכסי המדינה. לצדם מואשמים שורה של אנשי עסקים ודמויות בולטות ממפלגת השלטון הקודמת.

תומכי מובארק מחוץ לכלא טורה, היוםצילום: אי–פי

פרשנים משפטיים במצרים העריכו כי על אף שחרורו של מובארק למעצר בית, הוא אינו צפוי לצאת זכאי מכל העבירות המיוחסות לו, ולא מן הנמנע שהוא יוחזר למעצר בעת המשפט וכמובן, אם ייגזר עליו עונש מאסר בתום הכרעת הדין. יחד עם זאת, רבים במצרים רואים את שחרורו כסטירת לחי מצלצלת למהפכת 2011 ורבים ראו בהחלטה ניסיון להחזיר את מחוגי השעון לאחור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ