לא מחכים לאו”ם

האופוזיציה הסורית מנסה בכל דרך להוכיח שבוצעה תקיפה כימית

בין דיווח על רופאים שמתו בשל חשיפה לחומר הכימי ועד ניסיונות להבריח דגימות עור ושיער למלון של צוות הפקחים בדמשק - הפעילים מנסים לאתר את האקדח המעשן

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

במקביל לקריאות ההולכות וגוברות ממדינות העולם לאפשר לצוות פקחי האו”ם גישה לאזורים בהם לטענת האופוזיציה הסורית נעשה השבוע שימוש בנשק כימי, מתפרסמים עוד ועוד דיווחים על ניסיונות עקיפים להוכיח את השימוש בנשק כימי. העיתון “יו-אס-איי טודיי” דיווח היום (שישי) כי לפחות שישה רופאים שטיפלו בנפגעים הראשונים מהמתקפה בפרברי דמשק מתו גם הם, ופיתחו את אותם התסמינים של קורבנות הנשק הכימי. הדיווח בעיתון מסתמך על עדויות שהעבירו אנשי צבא סוריה החופשי. מומחים הסבירו בימים האחרונים כי אחת הראיות לפגיעה מנשק כימי היא שגם המטפלים הראשונים בקורבנות התקיפה נפגעים בעצמם מהחשיפה לחומר שדבק בפצועים שפונו לבתי חולים ולמרפאות. לכן, ייתכן שהדיווח על מותם של הרופאים מהימן אולם ייתכן גם שזהו ניסיון של האופוזיציה הסורית להשפיע על דעת הקהל העולמית.

פעילים סורים אומרים היום כי הכינו דוגמיות של רקמות מקורבנות המתקפה הכימית באזור דמשק, והם מנסים להעביר אותם לידי צוות פקחי האו”ם ששוהה במלון במרחק כמה קילומטרים מהם. “צוות האו”ם דיבר איתנו ומאז הכנו דוגמיות של שיער, עור ודם הברחנו אותן בחזרה לדמשק עם שליחים אמינים”, אמר לסוכנות הידיעות רויטרס אבו נידאל, אחד הפעילים ששוהים בעיר ערבין שבשליטת המורדים. פעילים סורים נוספים באזור אמרו לסוכנות הידיעות כי גם הם הכינו דוגמיות מנפגעי המתקפה הכימית אולם לא הצליחו להבריח אותן למלון בו שוהים הפקחים בדמשק.

גם התקשורת הלבנונית עוסקת רבות בטבח שהתרחש השבוע בשלושה אזורים בפרברי דמשק. ערוץ lbc שבבעלות פרטית דיווח כי הצלב האדום הלבנוני העביר הלילה פצוע סורי שנפגע במתקפה הכימית שלשום, שסבל מפגיעת גז הסארין, שנעשה בו שימוש בנשק כימי,ונמצא ברשות כוחות המשטר של אסד. על פי הדיווח, האיש הועבר לבית חולים פרחאת באזור ג’ב ג’נין שבבקעת הלבנון כ–68 קילומטר מביירות. אולם מנהל הצלב האדום הלבנוני טען מאוחר יותר כי האיש עזב את בית החולים או ברח לפני שהרופאים הספיקו לבדוק אותו ולפני שנלקחו ממנו דגימות דם.

פעיל אופוזיציה סורי באתר התקיפה בפרברי דמשקצילום: רויטרס

מנגד עיתון א־ספיר הלבנוני המוכר בעמדתו התומכת במשטר פרסם הבוקר דיווח נרחב המתבסס על מידע שקיבל מגורמים סורים רשמיים לפיהם, המשלחת הרוסית במועצת הביטחון הגישה מסמכים וצילומי לווין המראים כי בליל הטבח בפרברי דמשק נורו שני טילים מאזור אל-ע’וטה שבשליטה מוחלטת של המורדים. באזור שולטים אלפי לוחמי אופוזיציה מגדוד “לוא אל–איסלאם”. על פי הדיווח, שני הטילים נורו בשעה 01:35 ביום רביעי לעבר שכונת ג’ובאר והכפרים זמלקא וערבין. עוד דווח כי התקיפה נועדה לפגוע בכמה שיותר אזרחים במטרה להוריד את הלחץ מצד הצבא הסורי שהתקדם והשיג הצלחות באותם אזורים ומתוך מודעות שהתמונות הקשות יפסיקו או יעכבו את המהלכים של הצבא הסורי. באותו דיווח נטען כי העמדה הרוסית, שהתבססה על צילומי לווין, לא הוכחשה ולא הוצגו פרטים או ממצאים מצד ארה”ב והמערב שסותרים אותה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ