עדכונים שוטפים |

האופוזיציה הסורית: אסד אחראי לשימוש בנשק הכימי, על העולם לפעול נגדו

שר ההסברה הסורי: "תקיפה בסוריה תבעיר את המזרח התיכון" ■ ארגון רופאים ללא גבולות: 3,600 סורים נפגעו מהרעלה במערכת העצבים, 355 מתו ■ נשיא איראן הודה לראשונה שאזרחים סורים נהרגו מנשק כימי ■ כל העדכונים על המתרחש באזור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

23:38: ממשלת מצרים הודיעה היום (שבת) בערב שהיא מקצרת את שעות העוצר במחוזות שבהן הוחלט על נקיטת אמצעים מגבילים - לרבות עיר הבירה קהיר. על פי ההודעה העוצר יחל מדי ערב בשעה תשע במקום שבע ויסתיים למחרת בשעה שש בבוקר. השינוי יחל על כל ימות השבוע להוציא יום שישי.

כתבנו ג'קי חורי מדווח כי גורמים רשמיים במצריים הסבירו כי ההחלטה התקבלה נוכח הירידה בהיקף ההפגנות ואירועי האלימות וניסיון להחזיר את החיים למסלולם כמה שיותר מהר.  היום שידרו ערוצי הטלוויזיה הממלכתיים תמונות בהם נראו אנשי אחזקה שעובדים בזירות שבהן היו התנגשויות בשבועות האחרונים ותמונות שמראים שהחיים מתחילים לחזור למסלולם לרבות בתי מסחר ועסקים בכיכר תחריר וכיר אנהדה בו התבצרו אנשי האחים המוסלמים.

מחר (ראשון) יפתח משפטם של המדריך הכללי של האחים המוסלמים ד"ר מוחמד בדיע וסגנו שנחשב לאיש החזק בארגון חיירת אשאטר. השניים יועמדו לדין בבית משפט פלילי בגין אשמת הסתה לרצח ולאלימות ועוד שורה של עבירות הנוגעות לסדר הציבורי במצרים. במקביל צבא מצריים ממשיך בפעילות ברחבי סיני בעקבות רצח 25 שוטרים בשבוע שעבר ליד רפיח המצרית.

22:55סוריה תאפשר לפקחי האו"ם לבקר באתר ליד דמשק בו דווח על מתקפת נשק כימי בה נהרגו מאות בני אדם בשבוע שעבר, כך מסר היום שר החוץ האיראני, מוחמד זריף. לפי דיווח בסוכנות ידיעות איראנית, זריף אמר כי שוחח בטלפון עם שר החוץ הסורי, ואליד אל-מועלם. לדבריו, אל-מועלם אמר לו כי "הממשלה הסורית תשתף פעולה עם משלחת האו"ם בסוריה כדי ליצור את התנאים לביקור באזורים בהם קבוצות טרור הוציאו לפועל מתקפה בנשק כימי". "כרגע אנחנו בתהליך של דיונים עם משלחת האו"ם על ארגון הביקור הזה", הוסיף לפי הדיווח אל-מועלם.

חייל בצבא סוריה החופשי תופס מחסה בבית נטושצילום: רויטרס

20:59: על רקע הדיווחים בנושא הדיונים בארה"ב על האפשרויות לתקיפה בסוריה, אמר הערב שר ההסברה הסורי, עמראן א-זועבי, כי תקיפה בסוריה "לא תהיה טיול לאף אחד", וכי יהיו לה השלכות חמורות. לדברי שר ההסברה, שהתראיין לטלוויזיה הסורית, תקיפה כזו "תהפוך לכדור אש שיבעיר את כל המזרח התיכון".

לדברי א-זועבי, ממשלת סוריה לא השתמשה בנשק כימי נגד אזרחים בכל רחבי המדינה, והממשלה מוכנה לשתף פעולה בצורה מלאה עם צוות הפקחים של האו"ם. דבריו של א-זועבי בעניין שיתוף הפעולה עם צוות הפקחים יכולים להוות התפתחות חשובה מאוד בעניין החקירה, היותר שעד כה הממשלה הסורית לא הגיבה באופן רשמי לדרישת החקירה. א-זועבי חזר על הטענות בעניין איתור חומרים כימיים באזור ג'ובאר שבפרברי דמשק . לדבריו, הצבא הסורי איתר מחסן ובתוכו מיכלים מפלסטיק ובהם חומר כימי תוצרת סעודיה, והוסיף כי האופוזיציה השתמשה בנשק זה וכי זהו סימן להיחלשותה.

20:30נשיא ארה"ב, ברק אובמה, נפגש היום בבית הלבן עם יועציו הצבאיים כדי לבחון את אפשרויות התגובה למתקפה הכימית שביצע לכאורה המשטר הסורי בשבוע שעבר. גם שר החוץ ג'ון קרי ושר הביטחון צ'אק הייגל השתתפו בפגישה באמצעות שיחת וידאו.

המשחתת האמריקאית "גרייבלי" במימי הים התיכוןצילום: אי-אף-פי

בכירים בבית הלבן היו זהירים בתיאור תוכנם של הדיונים. "יש לרשותנו קשת של אופציות, ואנחנו עומדים לפעול באופן מדויק ומכוון מטרה, כך שנחליט החלטות שתואמות את האינטרסים הלאומיים שלנו ואת מה שלפי הערכתנו יקדם את המטרות שלנו בסוריה", אמר בכיר בבית הלבן לסוכנות הידיעות רויטרס.

19:47: שלושה בתי חולים באזור דמשק טיפלו בכ-3,600 חולים שהציגו תסמינים של הרעלה שפגעה במערכת העצבים, 355 מתוכם נהרגו, כך מסר היום ארגון "רופאים ללא גבולות". לארגון אין אנשי צוות באזור דמשק, אך הוא תומך בבתי חולים ומרפאות באזור מאז שנת 2012.

"הסימפטומים מהם סבלו החולים לפי הדיווחים, יחד עם דפוס מקרי המוות – המאופיין בשטף גדול של חולים בפרק זמן קצר, מוצאם של החולים, והפגיעה בצוות הרפואי ובצוות העזרה הראשונה – מצביעים בבירור על חשיפה המונית לרעל עצבי", מסר מנהל המבצעים של רופאים ללא גבולות, ברט ג'נסנס.

לדבריו, המעשה "מהווה הפרה של החוק ההומניטרי הבינלאומי, שאוסר כל שימוש בנשק כימי וביולוגי". ג'נסנס אמר כי הארגון לא יכול לקבוע בוודאות מה גרם לסימפטומים או מי אחראי למתקפה, אך ציין כי שלח 7,000 מנות של אטרופין – תרופת נגד לגז עצבים.

19:22: אחמד אל-ג'אברה, נשיא הקואליציה הסורית הלאומית, וסאלים אידריס מצבא סוריה החופשי קיימו היום מסיבת עיתונאים משותפת באיסטנבול. השניים התייחסו לשימוש לכאורה בנשק כימי באזור דמשק ביום רביעי שעבר. אל-ג'אברה אמר כי משטר אסד אחראי באופן מלא להתקפה, כחלק ממה שהוא כינה רצח עם. לדבריו, הגיע הזמן שמנהיגי העולם יהיו רציניים ונחושים ויפעלו "בכל האמצעים האפשריים" נגד נשיא סוריה, בשאר אסד.

אל-ג'אברה אמר כי "החקירה הבינלאומית על הטבח ברותה חשובה, אבל היא הפכה לחסרת תועלת בגלל רוסיה, ש"חטפה" את מועצת הביטחון של האו"ם". "אני קורא לאובמה, הולנד, קמרון וכל המנהיגים הערבים לשאת באחריותם כלפי מעשי הטבח נגד העם הסורי", אמר. אידריס הוסיף כי "אסד החליט להשתמש בנשק כימי לאחר ניסיון ההתנקשות בשיירתו ב-8 באוגוסט".

17:33: ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, אמר כי ארה"ב לא היתה צריכה להגיב לדבריו על תפקידה של ישראל בהדחת ממשלת האחים המוסלמים במצרים - כך מדווח היום (שבת) העיתון "הורייט".  לדבריו, תגובת הבית הלבן "העציבה" אותו.

בדבריו הזכיר ארדואן פעם נוספת את הווידאו מ-2011, בהשתתפות שרת המשפטים ציפי לבני, והפילוסוף הצרפתי ברנאר אנרי לוי, בו אמר לוי כי "דמוקרטיה היא יותר מפתק הצבעה בקלפי", ואמר כי הוא שאל מי הם האנשים שמסכימים עם הצהרות כאלו. "כשאמרתי את זה, הגיעה תשובה מהבית הלבן. זה העציב אותי. בגלל שבן השיח (של לוי) לא היה הבית הלבן. לא התכוונתי לארה"ב, אלא לישראל", אמר ארדואן לקהל בעיר הולדתו ריזה.

דובר הבית הלבן, ג'וש ארנסט, אמר ביום רביעי כי טענותיו של ארדואן כי ישראל עומדת מאחורי הפלת השלטון במצרים היו "פוגעניות, לא מבוססות ולא נכונות". "כמה הדבר נוגע לארה"ב שהיא בחרה להגיב. היא לא היתה צריכה להזכיר את זה, היא לא היתה צריכה להגיב כך. כשתי חברות בנאט"ו, זה לא ראוי שאחת תפגין גישה כזאת כלפי השנייה", אמר ארדואן.

16:15: ראש הוועדה לפירוק נשק גרעיני באו"ם, אנג'לה קיין, הגיעה היום לדמשק כדי להפעיל לחץ על הממשלה הסורית שתאפשר לבדוק האם היה שימוש בנשק כימי במתפקה ביום רביעי בפאתי דמשק שבה נהרגו מאות אזרחים.

נשיא איראן, חסן רוחאניצילום: רויטרס

ביקור קיין בא במקביל לכך שצרפת הצטרפה לבריטניה בהאשמה נגד ממשל סוריה בשימוש בנשק כימי. גם נשיא ארה"ב ברק אובמה אמר כי ארה"ב "שוקלת את האפשרויות ברשותה" בנוגע להתערבות צבאית אפשרית בסוריה.

13:03: הטלוויזיה הסורית מהממלכתית דיווחה כי הצבא איתר נשק כימי בידי המורדים בג'ובאר, אחד הפרברים של דמשק שבהם נטען כי נעשה שימוש בנשק כימי מצד משטר אסד. נטען גם שחלק מהחיילים שנכנסו למנהרות שחפרו המורדים באזור נחנקו בשל חשיפה לחומרים. אין אישור אחר לדברים.

בדיווח נאמר כי "גיבורי הצבא נכנסו לתעלות של המחבלים וראו את החומרים הכימיים. בחלק מהמקים חיילים נחנקו כשנכנסו לג'ובאר". כמו כן, בערוץ הממלכתי דיווחו כי אמבולנסים הוזעקו למקום כדי לפנות את הנפגעים.

11:30: נשיא איראן חסן רוחאני הודה לראשונה כי אזרחים בסוריה נהרגו מנשק כימי, אך לא אמר אחראי לכך, וקרא לקהילה הבינלאומית למנוע את השימוש בו. בעבר האשימה טהראן את המורדים הסורים בהתקפות כימיות, אך הפעם נמנע מכך הנשיא האיראני.

רוחאני גם לא הצטרף להאשמות נגד בעלת בריתה של ארצו, המבוססים על דיווחי האופוזיציה הסורית, שלפיה נהרגו כאלף אזרחים בפרברי דמשק ברביעי. "רבים מהאזרחים החפים מפשע שנהרגו בסוריה נפגעו מנשק כימי, ודבר זה מצער", צוטט רוחאני באומרו בסוכנות הידיעות האיראנית איסנ"א, "אנו מגנים לחלוטין את השימוש בנשק כזה".

11:00: ההערכות הגוברות במערב כי המשטר הסורי השתמש בנשק כימי נגד בני עמו השבוע מבוסס על מידע שהתקבל ממודיעים מקרב האופוזיציה הסורית בשטח, שאספו דגימות של רקמות מהנפגעים וצילומי וידיאו עבור סוכנויות מודיעין של מדינות האזור והמערב – כך דיווח העיתון "וול סטריט ג'ורנל" על פי גורמים אמריקאים, אירופים וערבים.

לרשת איסוף הראיות, שהרכיבו בחצי השנה האחרונה סוכנויות הביון של ארצות ושל בעלות בריתה, תפקיד מפתח בגיבוש חוות הדעת המודיעינית הבהולה של האמריקאים באשר למה שאירע בפרברי דמשק השבוע. מדובר ברשתות מקבילות שבנו בין היתר ארה"ב, בריטניה וצרפת, שאוספות דגימות בנפרד ומשוות את התוצאות.

בדיווח נאמר עוד כי הגישה החדשה אומצה לאחר שמוקדם יותר השנה הטילו ספק גופי המודיעין של ארה"ב בהערכות הבריטיות, הצרפתיות והישראליות כי אכן הסורים השתמשו בנשק כימי. לבסוף, קיבלו האמריקאים את מהימנות הממצאים מהשטח רק שבועות לאחר מכן.

המאמץ החדש החל בחורף שעבר והתפתח למערכת מתאומת יותר, הנשענת על איסוף דגימות ממקומות שנפגעו ועל העברתן לגורמים מוסמכים מחוץ לסוריה. בכיר בממשל בוושינגטון אמר כי לא יעבור זמן רב בטרם יגיעו גופי המודיעין במדינות השונות להסכמה. אחרים אמרו כי הבדיקה הפעם תהיה מהירה יותר "מאחר שאיסוף המודיעין השתפר מאוד". גורם אמריקאי אחר אמר: "איש לא מפקפק שמדובר בנשק כימי מסוג כלשהו".

לפי גורם ביטחוני אמריקאי שביקש להישאר בעילום שם, מפקד הצי השישי החליט להשאיר ספינת מלחמה רביעית במימיי הים התיכון, אף שהיתה אמורה לסיים את משימתה ולשוב לווירג'יניה. הגורם הדגיש עם זאת, שחיל הים לא קיבל כל פקודה להתכונן למבצע צבאי בסוריה. ידוע כי לאזור הגיעו נושאת המטוסים "הארי טרומן", ושתי משחתות המלוות אותה. עוד משחתת נמצאת באגן הים התיכון. כולן חמושות בטילי "טומאהוק".

ברשת CBS דיווחו כי ארה"ב עורכת הכנות ראשוניות למתקפת טילי שיוט על סוריה. עם זאת הדגישו ברשת, שלפי דבריו של אובמה עצמו בראיון לסי-אן-אן, הוא עדיין לא מוכן לתקיפה כזו.

10:30: הרשויות בלבנון מסרו כי מניין ההרוגים בפיגוע הכפול בטריפולי שבצפון המדינה עלה ל-47. משטרת לבנון הודיעה כי עוד כ-300 בני אדם מאושפזים בבתי החולים, 65 מהם במצב קשה. אתמול התפוצצו שתי מכוניות ממולכדות ליד שני מסגדים סוניים לאחר תפילות יום השישי.

הפיגוע המתואם בעיר שברובה סונית העלה את המתיחות הבין-עדתית. בעיר מתגורר מיעוט עלאווי, העדה שעמה נמנים נשיא סוריה בשאר אסד ובכירי משטרו. שבוע לפני כן התפוצצה מכונית תופת ברובע שיעי בביירות. בפיצוץ ההוא נהרגו 27 בני אדם.

23/08/13

19:27: הבית הלבן מסר כי ארצות הברית אינה צופה נוכחות קרקעית אמריקאית בסוריה. הדברים נמסרו בהמשך לדברים דומים שאמר מוקדם יותר הנשיא האמריקאי ברק אובמה.

19:06: שליח האו"ם צפוי להגיע מחר לסוריה כדי להכין את הקרקע לבוא פקחי הארגון. מזכ"ל האו"ם באן קי מון אמר כי הוא מעוניין בחקירה "יסודית, חסרת פניות ומהירה" של המתקפה הכימית לכאורה השבוע.

18:41: ארגון הגג של האופוזיציה הסורית, הקואליציה הלאומית, מסר כי יאפשר לפקחי האו"ם להגיע לאזור בו התרחשה המתקפה הכימית סמוך לדמשק. על פי הודעת הארגון, חיוני שהפקחים יגיעו למקום בתוך 48 שעות.

18:26: רוסיה קראה לנשיא סוריה בשאר אסד לאפשר לפקחי האו"ם לבדוק האם נעשה שימוש בנשק כימי במדינה. "קראנו לממשלה הסורית לשתף פעולה עם המומחים הכימיים של האו"ם", נאמר בהודעת משרד החוץ הרוסי. "כעת על האופוזיציה לאפשר לשליחי האו"ם המשימה גישה בטוחה למקום בו אירעה התקרית". מוקדם יותר האשימה רוסיה את המורדים בסיכול חקירה אובייקטיבית של המתקפה הכימית לכאורה שלשום.

חייל בצבא סוריה החופשי תופס מחסה בבית נטושצילום: רויטרס

16:10: שר החוץ של בריטניה ויליאם הייג אמר כי ארצו סבורה שכוחות הנאמנים למשטר אסד אחראים למתקפות כימיות בפרברי דמשק הנשלטים בידי המורדים. הייג אמר לדעתו "לממשלת סוריה מחביאה דברים".

הוא הוסיף: "אני יודע שיש אנשים בעולם שהיו רוצים לומר שמדובר בקשר מתוחכם של האופוזיציה הסורית, אבל אני חושב שהסיכויים לכך נמוכים מאוד, ולכן אנו סבורים שמדובר במתקפה כימית של משטר אסד".

15:40: על פי הדיווח ב"דיילי סטאר" הלבנוני הפיגועים בטריפולי בוצעו באמצעות שתי מכוניות ממולכדות. מספר ההרוגים עלה ל-20 ומספר הפצועים עומד על 60. נזק רב נגרם לכמה מבנים סמוכים ועשרות מכוניות ניזוקו. 

14:50: משרד החוץ של רוסיה האשים את האופוזיציה הסורית בכך שהיא מונעת חקירה אובייקטיבית של הטענות כי משטר אסד השתמש בנשק כימי בפרברי דמשק. "הסימנים הדרושים אינם מעודדים, בהם מוכנות המורדים להבטיח את ביטחון הפקחים ואת יעילות עבודתם בשטח שבשליטתם", נאמר בהודעת המשרד.

מוקדם יותר קראה מוסקבה לשני הצדדים לאפשר לפקחי האו"ם להגיע לכל האתרים שאותם הם מבקשים לבחון. רוסיה וסין סיכלו אתמול החלטה תקיפה יותר בעניין הסורי במועצת הביטחון.

14:30: לפחות 19 בני אדם נהרגו ועשרות נפצעו בשני פיצוצים בהפרש של דקות ספורות זה מזה מחוץ לשני מסגדים בעיר טריפולי שבצפון לבנון. אתר החדשות הלבנוני "דיילי סטאר" מדווח כי הפיגועים אירעו בזמן שהמתפללים יצאו מהמסגדים בתום תפילות יום השישי. מקור אמר לאתר כי מניין הנפגעים צפוי להיות גבוה הרבה יותר. רשת הטלוויזיה הלבנונית IBC מדווחת כי באתר אחד לפחות מדובר במכונית תופת.

על פי הדיווח באתר, הפיצוץ הראשון אירע מחוץ למסגד תקווה בכיכר אבו-עלי שבו דרש השייח הסלפי סאלם א-רפי, מתנגד חריף למשטרו של נשיא סוריה, בשאר אל אסד. טרם נמסרו פרטים על מצבו. דקות ספורות לאחר מכן אירוע פיצוץ נוסף. עשן שחור וסמיך מיתמר בשמי העיר וכוחות החירום ממשיכים להגיע לזירות הפיגועים.

14:00: שני פיצוצים עזים אירעו בטריפולי שבצפון לבנון, עם סיום תפילות יום השישי. מדיווחים ראשונים עולה כי ישנם נפגעים רבים. כלי תקשורת בלבנון מדווחים כי הפיצוץ הראשון אירע סמוך למסגד תקווה בכיכר אבו-עלי בשעה 13:30 ודקות ספורות לאחר מכן אירע פיצוץ נוסף סמוך למסגד סלאם ברחוב מראד. כוחות הצלה הוזעקו לשתי הזירות.

13:50: נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, אמר כי הדיווחים האחרונים על תקיפה כימית בסוריה חמורים יותר מקודמיהם. "מה שראינו מצביע בבירור על כך שזה אירוע גדול, מדאיג מאוד, ואנחנו כבר נמצאים בקשר עם הקהילה הבינלאומית כולה", אמר אובמה בראיון לרשת סי-אן-אן. לדבריו, הקהילה הבינלאומית חייבת להמשיך ולברר האם נעשה שימוש בנשק כימי בסוריה וקרא לממשלו של הנשיא בשאר אל אסד לאפשר לערוך בדיקה מלאה.

"אנחנו פועלים באו"ם כדי לגרום להם לפעול בצורה טובה יותר וקראנו לממשלה הסורית לאפשר בדיקה של האתר כיוון שפקחי האו"ם נמצאים במקום כעת. אנחנו לא מצפים לשיתוף פעולה בהינתן ניסיון העבר איתם", אמר הנשיא.

אובמה אמר כי מתקפה בנשק כימי תהיה "מטרידה מאוד". לדבריו, "זה מתחיל לגעת בכמה אינטרסים לאומיים של ארצות הברית, גם במונחים של לוודא שאין הפצה של נשק להשמדה המונית וגם בשל הצורך להגן על בנות בריתנו ועל בסיסינו באזור. זה משהו שידרוש את תשומת ליבה של אמריקה ובתקווה את תשומת הלב של הקהילה הבינלאומית כולה", סיכם.

עם זאת אמר כי עלותה המתמשכת של המלחמה באפגניסטאן, גם מבחינת חיי אדם מבחינה כספית, הובילה אותו להיות זהיר מפני התקדמות מהירה מדי. "התחושה לפיה ארצות הברית יכולה איכשהו לפתור סכסוך דתי מורכב בתוך סוריה, היא לפעמים מוגזמת", אמר אובמה.

11:41: רוסיה קוראת לממשלת סוריה לשתף פעולה עם צוות פקחי האו"ם המסייר במדינה כדי לבדוק האשמות כי משטר אסד השתמש בנשק כימי. כמו כן, קראה מוסקבה למורדים לאפשר לפקחים גישה לכל האתרים שאותם הם מבקשים לבדוק.

אתמול מנעו הרוסים והסינים קבלת החלטה חריפה נגד סוריה במועצת הביטחון של האו"ם, ולבסוף הדגישה המועצה את הצורך ב"הבהרה" של הדיווחים על שימוש בנשק כימי אתמול בסוריה, אולם בשל התנגדותן של רוסיה וסין נמנעה קבלת החלטה חריפה יותר. רוב המדינות החברות במועצה קראו לערוך "חקירה מקיפה, חסרת פניות וזריזה", אך רוסיה וסין סיכלו את אימוץ ההכרזה.

10:52: האו"ם אומר כי מספר הילדים הפליטים בסוריה חצה את קו המיליון, וכינה את הנתון "ציון דרך מביש". ראשי סוכנויות הפליטים והילדים של האו"ם אמרו כי עוד שני מיליון ילדים נעקרו מבתיהם ברחבי המדינה הערבית. אולם, בפועל לדבריהם, יש בידיהם מיון רק ל-40% מהסיו הדרוש למדינה.

עוד נמסר כי כיום ילדים מהווים מחצית מכל הפליטים הנמלטם מסוריה, וכמעט 75% מהם בני פחות מ-11. "הילדים בסוריה מאבדים את בתיהם, את בני משפחותיהם ואת עתידם", אמר הנציב העליון של האו"ם לענייני פליטים, אנטוניו גוטרס, "גם לאחר שחצו את הגבול והם בטוחים, הם סובלים מטראומה, מדיכאון, והם צריכים סיבה טובה כדי לפתח תקווה".

לפי האו"ם, רוב הילדים הגיעו ללבנון, לירדן, לטורקיה, לעיראק ולמצרים. עוד נאמר כי סורים רבים יותר ויותר מגיעים לצפון אפריקה ולאירופה.

10:20: האופוזיציה הסורית מסרה כי התגלו ראיות נוספות לשימוש בנשק כימי במתקפת הרקטות בפרברי דמשק שלשום - כך דיווח העיתון "יו-אס-איי טודיי". לפי צבא סוריה החופשי, שישה רופאים לפחות שטיפלו בנפגעים הראשונים מתו גם מהם ופיתחו את אותם הסימפטומים.

במקביל, ייתכן שהתגלתה ראיה חותכת יותר לשימוש בנשק כימי. בצלב האדום הלבנוני אמרו לחנת הטלוויזיה LBCI כי בדמו של אזרח סורי שטופל מעבר לגבול התגלו סימנים לגז העצבים סארין. אולם בדיווח סותר, בארגון אמרו לערוץ "אל-ג'דיד" כי הנפגע נמלט מבית החולים בטרם נערכו הבדיקות.

מומחים הסבירו בימים האחרונים כי אחת הראיות לפגיעה מנשק כימי היא שגם המטפלים הראשונים נפגעים מהחשיפה לחומר מהאזרחים שפונו לבתי חולים ולמרפאות. לכן, אפשר שמדובר גם בניסיון של האופוזיציה להשפיע על דעת הקהל העולמית כי אכן מדובר במתקפה כימית.

22/08/13

20:36: בניגוד לטענות הממשל בדמשק, בכירים אמריקאים אמרו לעיתון וול סטריט ג'ורנל כי אתמול (רביעי) אכן בוצעה מתקפה כימית בסוריה, וכי משטרו של אסד עומד מאחוריה. "יש אינדיקציות חזקות שנעשתה תקיפה בנשק וכימי – ובבירור היא נעשתה בידי הממשלה", אמר לעיתון פקיד בכיר בממשל. "עם זאת, עלינו לבצע את כל הבדיקות ולהבין את כל העובדות לפני שנקבע באילו צעדים יש לנקוט".

19:34: ארה"ב קראה לממשלת סוריה לאפשר לצוות הפקחים של האו"ם השוהה במדינה לגשת לאתר בפרברי דמשק, שבו בוצעה אתמול על פי החשד מתקפה כימית. ארגוני אופוזיציה סוריים טוענים כי במתקפת גז העצבים נהרגו מאות בני אדם, בהם נשים וילדים רבים. 

הפגנה נגד אי התערבות האו"ם בנעשה בסוריה בניו יורקצילום: רויטרס

גם מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, קרא לסוריה לאפשר לצוות, הכולל 20 מומחים לבדיקת נשק כימי, לחקור את החשדות ללא דיחוי נוסף.

17:58: נשיא תימן, עבד ראבו מנסור האדי, ביקש מארה"ב לספק לצבאו מל"טים כדי לייעל את מלחמתו באל-קאעדה. בנאום בפני צוערים בקורס לשוטרים בצנעא אמר האדי כי 40 פעילי טרור נהרגו במתקפות על מעוזי אל-קאעדה במזרח המדינה ובדרומה באחרונה, והדגיש כי פעולות אלה יימשכו "עד שהקיצונים יניחו את נשקם".

האדי, שעלה לשלטון אשתקד, אחרי הדחתו של עלי עבדאללה סאלח בהתקוממות העממית, מאפשר לארה"ב לתקוף מעוזי אל-קאעדה בשטחי ארצו באין מפריע. מתקפות אלה התגברו מאוד מאז החל הנשיא אובמה את כהונתו השנייה. .

17:13: נשיא מצרים המודח חוסני מובארק הוטס מבית הסוהר טורה אל בית החולים מעאדי שבדרום קהיר, שם ישהה במעצר בית. מסוקו של מובארק עזב לקול תשואותיהם של מאות מתומכיו שהתגודדו מחוץ לבית הסוהר. לכתבה המלאה על שחרורו של מובארק.

16:40: מסוק נחת בכלא טורה בקהיר, שם מוחזק חוסני מובארק, כדי לקחת אותו למקום חדש, שם הוא ישהה במעצר בית - כך דיווחה הטלוויזיה הממלכתית של מצרים. עדי ראייה סיפרו כי ראו את כלי הטיס נוחת במתחם, הנמצא בפאתיה הדרומיים של עיר הבירה.

15:55: משרד התובע הכללי במצרים הורה לשחרר את הנשיא לשעבר חוסני מובארק מבית הסוהר טורה ללא דיחוי. אתמול החליט בית המשפט לשחרר את מובארק למעצר בית, וכעת משהוסרו כל ההתנגדויות, הוא צפוי להשתחרר כבר בשעות הקרובות.

שלושה תיקים משפטיים עדיין תלויים נגדו - שניים בפרשיות שוחד ושחיתות ואחד נוסף במעורבות בהרג עשרות בהפגנות תחריר בפברואר 2011. מוקדם יותר השבוע הוחלט לבטל את אישומי השוחד, ובשבוע הבא יתחדש משפטו החוזר של מובארק בגין רצח מפגינים במהלך ההתקוממות העממית ב-2011. מובארק, שהורשע בתיק זה יחד עם שר הפנים לשעבר חביב אל-עדלי.

רגעים לאחר הפיצוץ בטריפולי, היוםצילום: רויטרס

15:15: גופות רבות נמצאו בשעות האחרונות בדמשק, יממה לאחר שמאות נהרגו במתקפה כימית על מעוזי המורדים בשכונת ג'ובר ובעיר זמלקא הסכומה - כך נמסר מדוברות של ארגוני אופוזיציה סוריים. מניין ההרוגים אתמול במתקפה הכימית בדמשק נע בין 494 ל-780, בהם נשים וילדים רבים. ההערכות הגבוהות ביותר של מספר ההרוגים לפי קבוצות אופוזיציה מגיעות ל-1,360 בני אדם.

"אנחנו מצפים שמספר המתים יעלה כי מצאנו שכונה בזמלקא עם בתים מלאים באנשים מתים", אמר לסוכנות הידיעות רויטרס חאלד סלאח, דובר ארגון המורדים, הקואליציה הלאומית הסורית. ארגוני האופוזיציה דורשים מוועדת הביטחון של האו"ם לחקור במהירות המיידית את המתקפה הכימית של אתמול, אך בינתיים בשל התנגדותן של רוסיה וסין אין החלטה לחקור, וזאת למרות תמיכתן של ארה"ב, בריטניה, צרפת, גרמניה וטורקיה בחקירה מיידית.

14:25: מכון מחקר אמריקאי שעוקב אחר התפתחות פרויקט הגרעין האיראני טוען כי צילומי לווין שצולמו לפני שבוע מעידים על בנייה מתמשכת במתקן הגרעין בפרצ'ין. הצילומים (מ-13 באוגוסט) חושפים בנייה נרחבת של אספלט על שטח שבו נערכו ניסויים בהדק גרעיני, כל לפי גרסת הוועדה הבינלאומית לאנרגיה אטומית.

הצילומים, שצולמו על ידי חברת הלווינים דיגיטל גלוב, נראו על ידי סוכנות הידיעות אי-פי לפני שהם יפורסמו באתר של מכון המחקר למדע ולביטחון בינלאומי (ISIS). עד עתה לא אפשרה איראן גישה לוועדה הבינלאומית לאנרגיה אטומית למתקן בפרצ'ין והיא גם מכחישה כי סלילת האספלט או עבודות שיפוץ נוספות במתקן הן במטרה להסתיר ניסויים גרעיניים או פיתוח גרעיני.

11:50: המשנה לראש ממשלת טורקיה בקרי בוזדא אמר היום כי רק ברשות ממשלת סוריה קיים סוג הנשק הכימי שהאופוזיציה הסורית טוענת כי אתמול היה אחראי להרג מאות בדמשק. "הקהילה הבינלאומית חייבת לשים קץ לפשעים נגד האנושות שבוצעו על ידי הממשל הסורי והיא גם חייבת לסיים את משטרו האלים של אסד", אמר היום בוזדא.

שר החוץ של טורקיה אהמט דבוטוגלו הוסיף ואמר כי "כל הקווים האדומים נחצו ועדיין מועצת הביטחון של האו"ם לא עשתה דבר. לכן זו אחריות של כל הצדדים שיודעים להציב קווים אדומים ושל כולנו - לפעול".

תביעתה של טורקיה מצטרפת לתביעות צרפת וגרמניה כי מועצת הביטחון של האו"ם תחקור שימוש בנשק כימי. גם ארה"ב ובריטניה תומכות בכך אך התנגדותן של רוסיה וסין מונעת בינתיים מהאו"ם לערוך חקירה על המתקפה בדמשק אתמול.

11:20: ממשרד החוץ הצרפתי נמסר כי הקהילה הבינלאומית תצטרך להגיב בתקיפות אם יתברר כי הממשלה הסורית אכן הייתה אחראית אתמול למתפקה בנשק כימי בפאתי דמשק. "הקהילה הבינלאומית תהיה חייבת להגיב בכוח, אך שליחת חיילים לסוריה אינה על הפרק", אמר שר החוץ הצרפתי לורן פביוס בראיון לערוץ הטלוויזיה BFM.

בתגובה להחלטת מועצת הביטחון של האו"ם לפנות בוקר שלא לפתוח בחקירה על שימוש בנשק כימי של הממשלה הסורית, אמר פביוס כי "נצטרך להגיע להחלטה ולפעולה בדרכים אחרות". גם משרד החוץ הגרמני תובע היום "לאפשר לפקחי האו"ם גישה מלאה לבדוק האם נעשה שימוש בנשק כימי בדמשק".

11:10: שני איראנים שתכננו לערוך פיגוע בבנגקוק לפני שנה נשפטו בבית משפט בתאילנד. סעיד מורדי, בן 29, שזרק פצצה לכיוון שוטר ובטעות פוצץ את שני רגליו שנקטעו, הוענש במאסר עולם. שותפו מוחמד קרזי, בן 43, ייאסר ל-15 שנים באשמת נשיאת חומרי נפץ ותכנון לבצע פיגוע. משטרת תאילנד סבורה כי מטרת הפיגוע הייתה לפגוע בדיפלומטים ישראלים בבנגקוק. 

10:30: אנשי ציבור ופעילים חברתיים במצרים פתחו הבוקר בקמפיין הקורא לממשלה לוותר על הסיוע האמריקאי, בשל העמדות שמביע הממשל בוושינגטון מאז הדחתו של הנשיא, מוחמד מורסי ביוני. כתבנו ג'קי חורי מדווח כי במסגרת הקמפיין מתבקשים האזרחים המצרים לחתום על מנשר הקורא לממשלה לוותר על הסיוע.

בעצומה, שנועדה לנתק את התלות של קהיר והצבא המצרי בוושינגטון, נכתב: "מצרים עשירה בעמה, באוצרות הטבע, במיקומה ובהיסטוריה שלה ולא מחכה לסיוע שישפיל אותה". יש לציין כי עם ראשוני החותמים על העצומה נמנים עבד אלחכים עבדל נאסר בנו הצעיר של מנהיג מצרים לשעבר גמאל עבדל נאסר ושורה של מרצים בכירים, אנשי אקדמיה וכלכלנים.

10:20: השר ליחסים בינלאומיים ואסטרטגיה, יובל שטייניץ, אמר כי המודיעין הישראלי מעריך שמשטר אסד תקף אתמול את אזרחיו בנשק כימי, לא בפעם הראשונה. בשיחה עם רשת ב' של קול ישראל אמר השר כי הגינויים בעולם הם מס שפתיים בלבד, שכן שום צעד משמעותי ומעשי לא נעשה כדי להפסיק את הטבח הבלתי פוסק של אסד באזרחיו. שטייניץ אמר כי חקירת האו"ם בסוריה לא רצינית: "האו"ם אינו חוקר את אירועי אתמול, אלא אירועים מלפני חצי שנה ושנה. יתר על כן, חקירה בשאלה אם נעשה שימוש בנשק כימי, בלי לחקור מי השתמש בנשק הזה, היא דבר מגוחך".

חבר הכנסת בנימין בן אליעזר מהעבודה אמר לרשת ב' כי בסוריה מתרחשות שואה והשמדת עם, והעולם עומד מנגד בלי לעשות דבר. בן אליעזר אמר עוד כי על ישראל לפקוח את עיניה, ולמנוע נפילה של נשק כימי לידי החיזבאללה, אל קעאדה או ארגוני טרור אחרים.

7 מתוך 7 |
1 מתוך 7 |
2 מתוך 7 |

08:13: מועצת הביטחון של האו"ם הדגישה את הצורך ב"הבהרה" של הדיווחים על שימוש בנשק כימי אתמול בסוריה, אולם בשל התנגדותן של רוסיה וסין נמנעה קבלת החלטה חריפה יותר. בדיון חירום שערכה לפנות בוקר (חמישי) המועצה בעקבות הדיווחים, קראו 35 מהמדינות החברות בה לצוות פקחי האו"ם שנמצא כבר בסוריה להגיע לאתר ולערוך "חקירה מקיפה, חסרת פניות וזריזה". את הקריאה לחקירה רשמית של האו"ם הובילו ארה"ב, בריטניה וצרפת אולם רוסיה וסין שתומכות בממשלו של בשאר אל-אסד, סיכלו זאת.

הבוקר מתפרסמים דיווחים בסוכנויות הידיעות כי צבא סוריה מפגיז את מעוזי המורדים בשכונת ג'ובאר שבפרברי דמשק ובעיר זמלקא הסמוכה, היכן שאתמול הייתה המתקפה הכימית.

מניין ההרוגים אתמול במתקפה הכימית בדמשק נע בין 494 ל-780, בהם נשים וילדים רבים. ההערכות הגבוהות ביותר של מספר ההרוגים לפי קבוצות אופוזיציה מגיעות ל-1,360 בני אדם.

21/08/13

23:23: ראש ממשלת מצרים, חאזם אל-בבלאווי, הודיע כי הנשיא לשעבר חוסני מובארק יושם במעצר בית מיד עם שחרורו מבית הסוהר. אל-בבלאווי אמר כי ההחלטה התקבלה כחלק מצעדי החירום שנוקט הממשלה מצרי.

מועד שחרורו של מובארק, ששהה במעצר במשך יותר משנתיים, טרם נקבע. ייתכן כי הנשיא המודח בין ה-85 ישוחרר כבר מחר בבוקר. ההחלטה להעבירו למעצר בית נובעת מהחשש כי שחרורו המוחלט יוביל להתלקחות המהומות.

בשבוע הבא יתחדש משפטו בתיק רצח המפגינים באירועי 2011 . מובארק שהורשע בתיק זה יחד עם שר הפנים לשעבר חביב אלעדלי ערער על ההרשעה ועל גזר הדין שניתן בעקבותיה.

20:55: תנועת האחים המוסלמים והחזית למען שחרורו של נשיא מצרים המודח, מוחמד מורסי, קראה לאזרחי המדינה להשתתף ביום שישי בהפגנות ענק נגד השתלטות הצבא. בהודעת הקואליציה האיסלאמית נקראו האזרחים לצאת לרחובות בתום התפילות ל"יום שישי של החללים".

18:44: בריטניה וצרפת צפויות לבקש מהאו"ם לפתוח בחקירה רשמית סביב המתקפה בנשק כימי שאירעה הלילה בפרברי דמשק - כך מסרו דיפלומטים בניו יורק. במקביל, פנתה סעודיה למועצת הביטחון בבקשה לקיים דיון בעניין. "הגיע הזמן שמועצת הביטחון תתגבר על המחלוקות ותתייחס לעניין באמצעות החלטה ברורה ומרתיעה שתשים קץ למשבר ההומניטרי בסוריה", נמסר בהודעת שר החוץ הסעודי, סעוד אל-פייסל.

גם רוסיה קראה להקמתה של ועדת חקירה "הוגנת ומקצונית" לבחינת האירועים בסוריה והדגישה כי מהראיות שבידיה "ייתכן שמדובר בפרובוקציה". מניין ההרוגים במתקפה הכימית אינו ברור ונע בין 494 ל-780, בהם נשים וילדים רבים. ההערכות הגבוהות ביותר של מספר ההרוגים לפי קבוצות אופוזיציה מגיעות ל-1,360 בני אדם. עוד על המתקפה הכימית בסוריה

17:06: שרי החוץ של האיחוד האירופי "מגנים בחריפות" את האלימות במצרים, אולם לעת עתה אין בכוונתן לעצור את הסיוע לקהיר מחשש לפגיעה באזרחים. שרת החוץ של האיחוד, קתרין אשטון, אמרה היום כי האיחוד קורא לכל הצדדים לחזור ולנהל משא ומתן ולהפסיק את האלימות.

אשטון הודיעה כי שרי האיחוד החליטו להקפיא מכירת נשק למצרים וכל סחורה שעלולה לשמש לפגיעה באזרחים. לדבריה, האיחוד יוסיף לבחון את המשך הסיוע הכלכלי למצרים. היא הוסיפה כי שרי החוץ מגנים בחריפות את האלימות של כוחות הביטחון המצריים, אך גם את זו של מתנגדי המשטר.

16:48: התובע הכללי במצרים הודיע כי אין בכוונתו להגיש ערעור על החלטת בית המשפט לשחרר ממעצר את הנשיא לשעבר חוסני מובארק. "ההחלטה לשחרר את מובארק היא סופית, והתביעה לא יכולה לערער עליה", אמר אחמד אל-בחראווי.

15:21: בכיר באופוזיציה הסורית אמר כי לפחות 1,300 בני אדם נהרגו במתקפות של כוחות אסד בסביבות דמשק בהן, לדבריו, נעשה שימוש בנשק כימי. "הפשעים שנעשו היום הם לא הפעם הראשונה שהמשטר השתמש בנשק כימי", אמר ג'ורג' סברה במסיבת עיתונאים באיסטנבול. "אבל הם מהווים נקודת מפנה. הפעם זה היה לצורך השמדה ולא להפחדה".

14:41: כתבנו ג'קי חורי מדווח כי בית המשפט במצרים קיבל אחר הצהריים את ערעורו של הנשיא לשעבר חוסני מובארק – והחליט לשחרר אותו ממעצר. מקור מצרי המעורה בפרטים אמר ל"הארץ" בשיחה מקהיר כי בשלב זה מובארק לא ישוחרר באופן מיידי, אלא יוחזק לעוד 48 שעות כדי לבדוק אם יש נגדו תלונות או חשדות נוספים, וכן כדי לאפשר לתביעה הכללית להחליט אם היא מערערת על ההחלטה.

נגד הנשיא לשעבר התנהלו שלושה משפטים: האחד בגין הרג מפגינים בעת המהפכה שפרצה ב-25 בינואר 2011 והביאה להדחתו, השני בגין עבירות שחיתות הכוללות הלבנת כספים וצבירת הון באופן לא חוקי, והשלישי בגין קבלת מתנות מתאגיד התקשורת "אל-אהראם".

התיק המשמעותי ביותר הוא תיק הרג המפגינים, שבו הורשע מובארק ונגזר עליו מאסר עולם. מובארק ערער על ההחלטה והתיק נידון כעת בבית המשפט העליון. בתיק קבלת המתנות הגיע מובארק, באמצעות סנגורו עו"ד פריד א-דיב, לפשרה והחזיר סכומי כסף המוערכים במיליוני לירות מצריות לתאגיד "אל-אהראם".

בית המשפט החליט לזכות את מובארק מעבירות השחיתות הנוגעות להשתלטות על נכסי מדינה ושימוש בכסף ציבורי שהיה מיועד לתחזוקת ארמונות הנשיאות בצורה לא חוקית. השופטים קיבלו את עמדת שני בניו, שהודו שההליך נעשה בידיעתם ושלאביהם אין קשר אליו.

13:00: ממשלת סוריה מכחישה את הדיווחים על מתקפה כימית שאירעה הלילה בפרברי דמשק. בטלוויזיה הממשלתית צוטט מקור כאומר ש"אין שמץ אמת" בטענות, שלדבריו מיועדות להסיח את דעתם של צוות חוקרי האו"ם שהגיעו למדינה כדי לבחון את השימוש בנשק הכימי. במקביל, טורקיה דרשה מהאו"ם לחקור את הטענות על המתקפה. משרד החוץ הטורקי מסר כי אנקרה עוקבת אחר הדיווחים על שימוש בנשק כימי "בדאגה רבה".

בריטניה מסרה בתגובה לדיווחים כי תעלה את המתקפה בפני מועצת הביטחון של האו"ם, וקראה לסוריה להעניק לפקחי האו"ם גישה לאתר. "אני מודאג עמוקות מהדיווחים על כך שמאות אנשים, בהם ילדים, נהרגו במתקפות על אזורים שבשליטת המורדים סמוך לדמשק", אמר שר החוץ הבריטי ויליאם הייג.

מזכ"ל הליגה הערבית נביל אל-ערבי קרא לפקחי האו"ם לחקור באופן מיידי את הדיווחים, כך דיווחה סוכנות הידיעות הממשלתית המצרית מאנ"א. "המזכ"ל אמר בהצהרתו כי הוא היה מופתע שהפשע הנורא התרחש בזמן ביקור הצוות הבינלאומי שאמור לחקור את השימוש בנשק כימי. הוא קרא לפקחים להגיע באופן מיידי לרוטה כדי לקבוע מה קרה", נמסר.

12:00: הוועדה שהורכבה על מנת לנסח תיקונים לחוקה המצרית סיימה את עבודתה והגישה את עותק הטיוטה לנשיא ממשלת המעבר עדלי מנסור. באתר אהראם דווח כי הוועדה החליטה להותיר על כנו את הסעיף שקובע כי השריעה היא המקור המרכזי לחקירה, אולם ביטל סעיף המעניק מקום לפרשנויות שונות של השריעה.

הוועדה גם החליטה לאסור על הקמת מפלגות דתיות, כשקובעת ש"אסור להקים מפלגות פוליטיות על בסיס דת או על בסיס אפליה מינית". ההחלטה יכולה להביא לפירוקן של עשרות מפלגות איסלאמיסטיות חדשות - ובהן גם מפלגת החירות והצדק של האחים המוסלמים.

במקביל נודע כי מוחמד אל-בראדעי, שהתפטר בשבוע שעבר מתפקידו בסגן הנשיא בממשלה הזמנית, יועמד לדין בשל "הפרת אמון". אל-בראדעי, זוכה פרס נובל לשלום שהיה ממובילי המחאה נגד הנשיא המודח מורסי, התפטר בשל היד הקשה שבה נקט הצבא כלפי תומכי האחים המוסלמים, עזב את המדינה ונסע לאוסטריה. הוא מואשם בכך שלא הציג אלטרנטיבות לפינוי הפגנות האחים המוסלמים, בניגוד למה שטען בהודעת ההתפטרות שלו, ושהתעלם מ"פשעי טרור" שביצעה התנועה.

08:40: פעילי אופוזיציה בסוריה מדווחים על מאות הרוגים במתקפה כימית שאירעה הלילה בפרברים באזור רוטה שמזרחית לדמשק. הדיווחים השונים נעים בין 213 הרוגים ל-635, ובתמונות שהופצו ברשת נראה כי בין ההרוגים ישנים ילדים רבים.

רשת אל-ג'זירה דיווחה כי כוחות המשטר תקפו בנשק כימי הבוקר בשכונת ג'ובר שבדמשק, וכן בעיר זמלקא ובעיירה עין תרמא שבפרברי דמשק. במקביל, מקורות באופוזיציה הסורית מסרו לאתר סקיי ניוז כי רוב הנפגעים הם אזרחים וביניהם נשים וילדים. המקורות הוסיפו כי טילי קרקע-קרקע שנשאו חומר רעיל נחתו במרכז אזור מאוכלס בעין תרמא. אחד הפעילים אמר כי החומר הכימי שבו נעשה שימוש במתקפה הוא גז סארין, שגם בעבר נטען כי שימש למתקפות כימיות בסוריה.

במקביל, מקורות באופוזיציה הסורית מסרו לאתר סקיי ניוז בערבית כי יותר מ-500 בני אדם נהרגו בהתקפה בשתי העיירות שממערב לדמשק. לדבריהם, רוב הנפגעים הם אזרחים וביניהם נשים וילדים. המקורות הוסיפו כי טילי קרקע-קרקע שנשאו חומר רעיל נחתו במרכז אזור מאוכלס בעין תרמא. אחד הפעילים אמר כי החומר הכימי ששומש במתקפה הוא גז סארין, שגם בעבר נטען כי שימש למתקפות כימיות בסוריה.

הדיווחים מגיעים ימים לאחר הגעתם לדמשק של חוקרי האו"ם לבדיקת החשדות לשימוש בנשק כימי. במשלחת האו"ם חברים 20 מומחים ויועצים, וממשלת סוריה הבטיחה כי תשתף פעולה עם חקירתם.

במוקד החקירה עומד המקרה של העיירה חאן אל-עסל, פרבר של העיר חאלב, שהופגזה בחודש מארס. שני אתרים אחרים בהם יבקרו החוקרים נמצאים בחאלב ובחומס. האו"ם מסר כי התקבלו 13 דו"חות על שימוש אפשרי בנשק כימי - אחד ממשלת סוריה, והיתר בעיקר מבריטניה, צרפת וארה"ב. ממשלת סוריה והאופוזיציה מאשימות זו את זו על השימוש בנשק כימי, ושני הצדדים מכחישים זאת. 

08:30: ממשל אובמה מתנגד גם להתערבות צבאית מוגבלת בסוריה, משום שהוא מאמין שהמורדים שנלחמים במשטר אסר יתנגדו לאינטרסים האמריקאיים גם עם יעלו לשלטון כעת - כך כתב ראש המטות המשולבים בארה"ב, הגנרל מרטין דמפסי, לחבר קונגרס.

במכתב שהגיע לידי סוכנות אי-פי פוסל דמפסי מתקפת טילים של ארה"ב ואפשרויות צבאיות נוספות שלא ידרשו הצבת חיילים אמריקאים על אדמת סוריה. הוא כותב כי צבא ארה"ב יכול בבירור להשבית את חיל האוויר של אסד ולהעביר את היתרון במלחמה לכוחות החמושים של האופוזיציה. עם זאת, לדבריו אפשרות כזו תערב את ארה"ב באופן עמוק במלחמה נוספת במזרח התיכון, ללא אסטרטגיה לפיוס במדינה המפולגת על ידי פלגים אתניים.

"לא מדובר על בחירה בין שני צדדים, אלא על בחירה של אחד מני רבים", כתב דמפסי. "אני מאמין כי הצד שאנחנו בוחרים בו חייב להיות מוכן לקדם את האינטרסים שלהם ושלנו כשהיתרון יעבור לידיהם. וכיום, הם עדיין לא במצב כזה".

20/08/13

21:30: הדיווחים לפיהם ארה"ב השהתה את הסיוע הכספי למצרים אינם מדויקים, כך אמר היום דובר של בית הלבן, שציין כי ממשל אובמה עדיין בוחן את האפשרויות בעניין. אובמה יערוך היום פגישת קבינט לדון במצב במצרים ולבחון את הסיוע הכספי למדינה לאור האירועים האלימים של הימים האחרונים. בפגישה ישתתף גם שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי.

"לא הייתי מצפה להכרזות משמעותיות הקשורות לסיוע מיד לאחר הפגישה", אמר ארנסט, וציין כי אובמה עורך פגישות שכאלה באופן שגרתי. לדבריו, הסיוע ייבחן לאור פעולות של ממשלת מצרים, והוא הוסיף כי הפרות זכויות אדם במדינה "לא מסייעות להמשך העזרה הכספית".

ארנסט הוסיף ההחלטה לעצור את מנהיג האחים המוסלמים מוחמד בדיע אינה עומדת בתנאים שארה"ב מקווה שיישמרו כחלק מההגנה על זכויות האדם הבסיסיות.

21:19: ארה"ב מגנה בחריפות את דברי ראש ממשלת טורקיה רג'פ טייפ ארדואן שאמר מוקדם יותר שישראל היא שעומדת מאחורי ההפיכה במצרים והדחת הנשיא מורסי. דובר הבית הלבן כינה את הצהרת ארדואן - "פוגענית, בלתי מבוססת ומוטעית". הוא הוסיף עוד כי התבטאות מסוג זה מהווה הסחת דעת לצורך של מדינות האזור לעבוד יחד באופן יעיל לפתרון המשבר במצרים. בהודעה נאמר עוד כי הממשל טרם החליט האם להפסיק את הסיוע הכלכלי למצרים וכי העניין יהיה במוקד הדיון בישיבה של הקבינט לביטחון לאומי שיתכנס היום.

18:00: סוכנות הידיעות אי-פי מדווחת כי האינטלקוטואל היהודי-צרפתי אליו התייחס היום ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, שאמר  כי האחים המוסלמים לא יהיו בשלטון גם אם ייבחרו משום ש"דמוקרטיה אינה נקבעת בקלפי", הוא הפילוסוף ברנאר-אנרי לוי. עוזר של ארדואן אמר כי ראש הממשלה התייחס לסרטון וידאו "שזמין באינטרנט", ממסיבת עיתונאים בה השתתפו לוי ושרת המשפטים ציפי לבני.

הגורם אמר שככל הידוע לו, זו העדות היחידה לטענה. בסרטון משנת 2011 נראה לוי אומר: "אם האחים המוסלמים ייבחרו במצרים, זה לא יהיה משום שהדמוקרטיה הובילה לכך. דמוקרטיה אינה נקבעת רק בקלפי, יש לה משמעות ערכית". היום אמר ארדואן בכינוס של מפלגת "הצדק והפיתוח" שבראשותו כי "יש בידיו ראיות" לכך שישראל עומדת מאחורי ההפיכה הצבאית במצרים והדחתו של הנשיא מוחמד מורסי.

"עכשיו המערב מתחיל לומר שדמוקרטיה איננה נקבעת בקלפי או שאיננה נקבעת רק בקלפי, אבל אנחנו יודעים שהקלפי מבטאת את רצון העם. הדבר הזה (ההפיכה) הונחת על מצרים. מי עומד מאחורי זה? ישראל. יש לנו הוכחות לכך", אמר ארדואן והזכיר את דבריו של אינטלקטואל יהודי-צרפתי מבלי לנקוט בשמו.

15:23: עיתונאי מצרי העובד בעיתון הממסדי "אל-אהראם" נורה למוות במחסום צבאי סמוך לקהיר הבוקר. תאמר עבד אל-ראוף נסע יחד עם אחד מעמיתיו לעבודה אחרי שקיים בשעות הלילה ראיון עם אחד המושלים החדשים במדינה. השניים התבקשו להציג תעודת זהות ותעודת עיתונאי ועשו כן. החיילים אמרו להם כי הפרו את עוצר הלילה ובעקבות כך, לטענת כוחות הביטחון, ניסו השניים לברוח מהמקום. אחד החיילים פתח באש והרג את עבד אל-ראוף.

14:53: העיתון ניו יורק טיימס פרסם מאמר מערכת בו הוא קורא לממשל אובמה להפסיק את הסיוע לצבא מצרים. "מספר מפתיע של מנהיגים ומומחים למדיניות חוץ סבורים שהדרך היחידה להשיב את היציבות למצרים ולהגביל את התרחבות הכאוס, היא באמצעות תמיכה בצבא. אבל זו רק אחת מהאפשרויות השגויות שמציפות את השיח, ושבוודאות מבטיחה עוד חוסר יציבות, לא פחות חוסר יציבות".

"אחרי שהדיחו את מוחמד מורסי, הנשיא המצרי הראשון שנבחר באופן דמוקרטי, יכל צבא מצרים לשמש ככוח פוזיטיבי אם היה מציג תוכנית מעבר הכוללת את כל הפלגים הפוליטיים, כולל תנועת האחים המוסלמים. אלא שבמקום לעודד את המצרים לפתור את המחלוקות ביניהם באמצעים דמוקרטים - בחירות לדוגמה - הגנרלים ובעלי בריתם מפיצים את איום הטרור", כותב העיתון.

13:34: במהלך המהומות במצרים בשבוע האחרון נבזזו יותר מאלף מוצגים ארכיאולוגיים ממוזיאון מלאווי בעיר מינייה, שמדרום לקהיר. בין המוצגים שנבזזו: פסל נדיר מתקופה הפרעונים בן 3,500 שנה.

13:20: כתבנו ג'קי חורי מדווח כי תנועת האחים המוסלמים מינתה את ד"ר מחמוד עזאת איברהים לתפקיד המדריך הכללי, במקומו של מוחמד בדיע שנעצר הלילה בדירת מסתור בקהיר. איברהים כיהן עד כה כסגנו של בדיע.  בהודעת מפלגת "החירות והצדק" של האחים המוסלמים נאמר כי מדובר במינוי זמני.

איברהים, בן 69, הוא רופא במקצועו ומרצה בפקולטה לרפואה באוניברסיטת א-זקאזיק מצפון-מזרח לקהיר. במקביל הודיעה התביעה המצרית כי חקירתו של בדיע תיפתח אחר הצהריים וכי הוא חשוד בשורה של עבירות חמורות, ובהן הסתה לאלימות, הרג מפגינים ואחזקת נשק.

12:20: ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, אמר בכינוס מפלגת "הצדק והפיתוח" שבראשותו כי "יש בידיו ראיות" לכך שישראל עומדת מאחורי ההפיכה הצבאית במצרים והדחתו של הנשיא מוחמד מורסי. דבריו שודרו גם באחת מרשתות הטלוויזיה במצרים.

"עכשיו המערב מתחיל לומר שדמוקרטיה איננה נקבעת בקלפי או שאיננה נקבעת רק בקלפי, אבל אנחנו יודעים שהקלפי מבטאת את רצון העם. הדבר הזה (ההפיכה) הונחת על מצרים. מי עומד מאחורי זה? ישראל. יש לנו הוכחות לכך", אמר ארדואן והזכיר אינטלקטואל יהודי צרפתי שאמר ב-2011 כי האחים המוסלמים לא יהיו בשלטון גם אם ייבחרו מכיוון ש"דמוקרטיה אינה נקבעת בקלפי". הוא לא נקב בשמו של האינטלקטואל.

ארדואן הוסיף כי "בעוד שהאחים המוסלמים הגנו על הכנסיות במצרים, האנשים הללו (כוחות הביטחון) שרפו 37 כנסיות... אני אומר לכל החיילים הנאמנים בצבא מצרים: כיצד אתם יכולים לירות באחים המוסלמים שלכם? למדינות המפרץ אני אומר: יש אנשים רעבים באפריקה. למה אתם מוציאים כספים כדי לסייע להם (לצבא)".

12:13: כוחות הביטחון המצריים העבירו את המדריך הכללי של תנועת האחים המוסלמי, מוחמד בדיע, שנעצר הלילה בדירת מסתור בקהיר, לכלא טורה. במקביל דווח כי חיילים ושוטרים פשטו על בתיהם של נשיא מצרים המודח, מוחמד מורסי, ובכירים אחרים בתנועת האחים המוסלמים.

פעיל בתנועת האחים המוסלמים אמר בשיחה עם כתב "הארץ" ג'קי חורי כי מעצרו של בדיע לא ירגיע את הרוחות אלא להפך. "הצעירים רואים במעצר כהסלמה מצד השלטונות וחזרה לימי מובארק. א-סיסי וחברותו מחזירים אותנו לאותם ימים. האחים המוסלמים תמיד קראו להפגנות לא אלימות, אולם אין ביכולתם לערוב לכך שקבוצות רדיקליות שרואות במאבק המזוין כדרך לגיטימית, לא ינסו להפוך את מצרים כולה לחממה לטרור. המשך הרדיפה תוביל לפעילות מחתרתית. זו אחת הסיבות שא-סיסי לא ממהר להכריז על האחים המוסלמים כארגון לא חוקי".

11:57: מנהל הסוכנות לאנרגיה אטומית, יוקיה אמנו, לא הצליח לגשר על הפערים בין ישראל לבין מדינות ערב בשאלה כיצד ניתן להתקדם לעבר מזרח תיכון מפורז מנשק גרעיני - כך הודיעה לשכתו של מנהל סוכנות הגרעין בווינה. מגעים שהתקיימו בין הצדדים מצאו "פערים בסיסיים בהשקפות הצדדים", נאמר בהודעה.

דבריו של אמנו באים לקראת הכינוס השנתי נציגי 159 המדינות החברות בסוכנות, בה אמורה לעלות לדיון הצעה מצרית לכינוס ועידה בינלאומית שתציג מתווה לפרוז המזרח התיכון בכלי נשק להשמדה המונית ובכלל זה נשק גרעיני. גורמים אמריקאים וישראלים אמרו כי לא ניתן לפרז את המזרח התיכון ללא שלום בין ישראל למדינות ערב ומבלי שאיראן תפסיק את תוכניתה הגרעינית.

11:01: צבא מצרים עצר 11 חמושים בחצי האי סיני, בניהם שני פלסטינים. לא ברור אם העצורים קשורים לפיגוע שאירע אתמול ברפיח המצרים, בו נרצחו 25 חיילים מצריים. כתב "הארץ" ג'קי חורי מוסיף כי הצבא המצרי הכריז על חצי האי סיני שטח צבאי סגור.

10:38: קרבות עזים החלו בין מיליציות כורדיות וקבוצות טרור המסונפות אל-קאעדה בצפון-מזרח סוריה. בימים האחרונים נמלטו כ-30,000 סורים ממוצא כורדי אל מעבר לנהר החידקל, לחלקה העיראקי של כורדיסטאן. נציבות הפליטים של האו"ם הודיעה אתמול כי הגידול המהיר במספר הפליטים שם את ממשלת כורדיסטאן וארגוני הסיוע תחת לחצים כבדים. מספר הפליטים הסוריים שברחו לכורדיסטאן העיראקית מאז החלה מלחמת האזרחים לפני יותר משנתיים מסתכם בכ-195,000.

09:55: שר החוץ האיראני החדש, מוחמד ג'וואד זריף, צפוי להוביל את השיחות הגרעין עם המערב וייקח את התפקיד מידי אנשי המועצה לביטחון לאומי. השינוי נעשה כחלק מ"הגישה החדשה" שמבקש הנשיא חסן רוחאני להכניס למדיניות החוץ האיראנית.

07:00: אתר החדשות "דיילי ביסט" דיווח הלילה כי ממשל אובמה החליט להקפיא בחשאי את מרבית הסיוע הצבאי למצרים לנוכח האירועים במדינה. הסנאטור פטריק ליהי, יו"ר תת ועדת החוץ לתקצוב הסיוע הבינלאומי, אמר לכתב האתר ג'וש רוגין כי הממשל החליט "לפעול על דעת עצמו" ולהתייחס להשתלטות הצבא המצרי על המדינה כאל "הפיכה צבאית", על אף שהוא אינו מכריז על כך רשמית.

על פי הדיווח, הופסקו באופן זמני משלוחי הנשק לצבא המצרי ואספקטים שונים של הסיוע הכלכלי, וזאת מבלי שהממשל יוגבל על ידי החקיקה האוסרת לסייע לממשלות שמונו בעקבות הפיכה צבאית, ובאופן שיעניק לו שהות לבחון מחדש את יחסיו עם מצרים.

בכל הנוגע לשנת הכספים 2013, אמרו הגורמים כי 585 מיליון דולר מתוך סיוע צבאי שנתי על סך 1.3 מיליארד דולר - טרם הועברו למצרים. בין היתר הזכירו הגורמים כי ממשלת מצרים כבר שילמה על מסוקים חדשים מדגם אפאצ'י.

שני גורמי ממשל אמרו לדיילי ביסט כי היועצים המשפטיים של הבית הלבן החליטו כי הדרך הטובה ביותר להתמודד עם החוק האוסר לסייע לממשלות שביצעו הפיכה, היא להפסיק את הסיוע באופן זמני ולעשות זאת ללא הודעה רשמית. "הוחלט להימנע מהכרזה על הפיכה צבאית, אבל כדי ללכת על בטוח הוחלט לפעול בדרך שתשמור על גמישות", אמר אחד הגורמים.

05:46: נשיא מצרים הזמני, עדלי מנסור, הכריז על שלושה ימי אבל לאומי על רקע המהומות שאירעו במדינה בשבוע האחרון, ובהן נהרגו כ-900 בני אדם.

04:19: כוחות הביטחון המצריים עצרו הלילה את המדריך הכללי של תנועת האחים המוסלמים, מוחמד בדיע. בדיע בן ה-70 נעצר בדירת מסתור ברובע נאסר שבצפון-מזרח קהיר, לא רחוק ממסגד רבאעה אל-עדוויה שבו אירעו מהומות קשות בסוף השבוע. עוד על מעצרו של בדיע.

19/08/13

21:03: דוברת משרד החוץ האמריקאי אמרה בתדרוך היומי בוושינגטון כי הממשל סבור שהוצאת תנועת האחים המוסלמים אל מחוץ לחוק במצרים - "רעיון גרוע". היא הוסיפה כי הממשל מוטרד מאוד ממותם של 38 פעילים באחים המוסלמים בעת שהיו במעצר ביום ראשון. נסיבות מותם של העצירים עדיין לא ברורות.

הדוברת הוסיפה כי ארה"ב לא תפגע בסיוע הכספי שהיא מעבירה למוסדות המגזר השלישי ומוסדות לא ממשלתיים במצרים, גם אם יוחלט להטיל על קהיר מגבלות. לדבריה, ממשל אובמה ממשיך לבחון את סוגיית הסיוע הצבאי, הביטחוני והכלכלי למצרים והדגיש כי "תיקונים בסיוע ייעשו בהתאם לצורך".

19:35: דיפלומטים בבריסל אמרו כי שרי החוץ של האיחוד האירופי צפויים לדון במספר דרכי תגובה לנעשה במצרים וכיצד ללחוץ על הממשל בקהיר לפתוח בפיוס עם תנועת האחים המוסלמים. לדבריהם, ההצעות העיקריות שמונחות על השולחן הן: קיצוץ בחבילת הסיוע שהוענקה למצרים לפני כעשרה חודשים בסך 5 מיליארד אירו, והטלת אמברגו נשק על המדינה.

השליח האירופי למצרים, ברנרדינו ליאון, אמר כי האיחוד עניין מאמין בפתרון פוליטי למשבר במצרים, בו נהרגו בתוך שבוע כ-900 בני אדם. מוקדם יותר היום הביעו שורה של דיפלומטים אירופים דאגה מקיצוץ הסיוע הכספי למצרים. לדבריהם, קיצוץ זה יפגע יותר באוכלוסייה ופחות במשטר. במקביל, הודיע שר החוץ הסעודי, הנסיך סעוד אל-פייסל, כי ארצו תשלים כל סכום שיקוצץ מהסיוע המערבי.

18:23: התביעה הכללית במצרים הודיעה על מעצרו של הנשיא המודח, מוחמד מורסי, ל-15 יום בפרשה חדשה הקשורה "להתססה ומעשים אלימים". טרם פורסמו פרטים אודות החקירה החדשה.

מורסי מוחזק מאז תחילת החודש שעבר במעצר באחד ממתקני הצבא המצרי. מעצרו הוארך מאז כמה פעמים בחשד לכך לריגול ושלקח חלק במזימה של האחים המוסלמים, חמאס וחיזבאללה לשחרור אסירים מכלא "ניטרון" שליד קהיר במהלך ההתקוממות שאירעה במצרים ב-2011. מורסי חשוד במעורבות בתכנון המתקפה על הכלא שבו היה כלוא, הימלטות והרג שוטרים, חיילים ואסירים.

17:05: צבא סוריה ומיליציית השביחה בלמו מתקפת מורדים בצפון-מערב המדינה ודחקו אותם לאזור ההרי שבלב החבל העלאווי. גורמים בדמשק וגורמי אופוזיציה אישרו את הפרטים בתום כמה ימים של הפגזות והפצצות אוויריות כבדות באזור.

מתקפת המורדים הובילה למנוסה של מאות מתושבי הכפרים העלאווים הסמוכים לים התיכון ומטרתה העיקרית היתה להציב איום מחודש על כוחותיו של אסד במרכז המדינה. אלא שלכוחות הסוריים חברו כוחות סיוע מאזור לטקייה, ויחד הם הצליחו לבלום את המתקפה. ארגון זכויות אדם העוקב אחר הנעשה בסוריה מלונדון דיווח כי כוחותיו של אסד הצליחו להשתלט על תשעה כפרים ועל כל העמדות ששולטות על האזור.

16:48: כ-30,000 אזרחים סורים נמלטו מארצם לחבל כורדיסטאן שבצפון עיראק בחמשת הימים האחרונים - כך הודיעה סוכנות הפליטים של האו"ם. הגידול הדרמטי במספר הפליטים הנמלטים לעיראק, רבים מהם סורים כורדים, מציבה לדברי הסוכנות לחצים כבדים על ממשלת כורדיסטאן ועל ארגוני הסיוע.

עוד הוסיפה הסוכנות כי הסיבה לשטף הפתאומי של הפליטים הכורדים איננה ברורה. לדבריה מספר הפליטים הסוריים שברחו לכורדיסטאן העיראקית מאז החלה מלחמת האזרחים לפני יותר משנתיים מסתכם בכ-195,000.

14:15: חוסני מובארק, נשיא מצרים שהודח במהפכת תחריר ב-2011, צפוי להיות משוחרר ממעצר בימים הקרובים - לאחר שהתביעה במשפט שחיתות שמתנהל נגדו החליטה שלא להמשיך בהליכים. התקשורת המצרית מדווחת מפי גורמים בכירים במערכת המשפטית כי "אין למעשה יותר סיבה חוקית להשאיר את מובארק במעצר".

ניו יורק טיימס מצטט בכירים במערכת הביטחונית במצרים המאשרים את הידיעה שמובארק עשוי להשתחרר בתוך 48 שעות, אך מציין כי ייתכן שהרשויות ימצאו עילה להותירו במעצר. נגד מובארק עדיין מתנהל משפט חוזר באשמת סיוע להרג מפגינים בכיכר תחריר.

שחרור מובארק עשוי להחריף עוד יותר את העימותים בין הצבא המצרי לאחים המוסלמים, אחרי שישה ימים של מצב חירום וכמעט אלף הרוגים. לא ברור כיצד יגיבו אזרחי מצרים למהלך, ובייחוד אלה שתמכו בהדחת הנשיא מוחמד מורסי לפני חודש וחצי. המחאה נגד מובארק איחדה בין האחים המוסלמים והתנועות הדתיות האחרות לחלק ניכר מהציבור החילוני במדינה.

עורך דינו של מובארק בן ה-85, פריד אל דיב, אמר לרויטרס כי "הסיבה היחידה שמובארק עדיין במעצר היא תיק שחיתות אחר שעדיין תלוי נגדו, אבל גם הוא צפוי להסתיים ביומיים הקרובים. כעת רק עניינים מנהליים פשוטים עומדים בינו לבין השחרור". האישום המדובר עוסק במתנות שקיבל הנשיא לשעבר בניגוד לחוק מעיתונים ממשלתיים, אשר את שוויים הוא החזיר למדינה.

14:00: איראן ככל הנראה ממשיכה לעכב את הצטברות האורניום המועשר שברשותה על ידי הפיכתו לדלק גרעיני - כך אמרו היום דיפלומטים בווינה לסוכנות הידיעות רויטרס. לדבריהם, המהלך האיראני נועד ככל הנראה כדי "לקנות" לטהראן זמן נוסף למשא ומתן עם המעצמות וכדי לא לחצות את "הקו האדום" שהציבה ישראל.

מאז החלה איראן להעשיר אורניום לדרגה של 20 אחוזים בשנת 210, היא הצליחה להפיק כ-250 ק"ג של חומר הבקיע (כ-15 ק"ג בחודש), כמות המספיקה לייצור פצצת גרעין אחת. בסוף החודש צפויה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לפרסם את הדו"ח הרבעוני שלה על התקדמות פרויקט הגרעין האיראני.

12:02: ארגון אל-קאעדה זומם לבצע פיגועים ברכבות מהירות באירופה ועקב כך הגבירו רשויות הביטחון בגרמניה את אבטחת מערכות ההסעה ההמונית. העיתון הגרמני "בילד" דיווח הבוקר כי מידע על מזימות טרור אפשרויות הגיע לידי סוכנות הביטחון הלאומית (NSA) של ארה"ב, כחלק משיחת הטלפון שקיימו לפני כמה שבועות בכירי הארגון ויורטה על ידי שירותי המודיעין במערב.

10:25: 25 שוטרים מצרים הוצאו הבוקר להורג במארב של קיצונים איסלאמיים סמוך לרפיח בצפון סיני, כך מדווחים מקורות רשמיים במצרים. לפי הדיווח, החמושים אילצו את שני המיניבוסים בהם נסעו השוטרים לעצור, הורו לשוטרים, שלא היו בתפקיד ולא לבשו מדים, לצאת מהם ולשכב על הרצפה ואז ירו ב-25 מהם למוות ופצעו שניים נוספים. תחילה דווח כי כלי הרכב בהם נסעו השוטים הותקפו בטילי אר.פי.ג'י. אולם גורמים בכירים במצרים הבהירו כי מדובר בדיווח שגוי.

מאז שצבא מצרים הדיח את הנשיא מוחמד מורסי, הוא מקיים מבצע נגד קיני הטרור בחצי האי, במהלכו נהרגו עשרות פעילים איסלאמיים.

למרות ההצלחות הנקודתיות, ההזרמה של אלפי חיילים אל תוך סיני (באישור שקט של ישראל), בליווי נגמ”שים ומסוקי קרב, לא משיגה את ייעודה. הצבא אמנם הרג עשרות ג'יהאדיסטים אבל הוא נצמד בעיקר לצירי התנועה המרכזיים, וממעט לפעול באזורים ההרריים בהם אין לו אחיזה מודיעינית או ניידות.

ביום שלישי שעבר נורתה לאילת רקטה מסיני שיורטה על ידי מערכת כיפת ברזל. ארבעה ימים קודם לכן, דיווחו סוכנויות ידיעות זרות כי מל"ט של צה"ל הפציץ עמדת שיגור סמוך לרפיח המצרית. ארגון המסונף לאל קאעדה הודיע לאחר מכן כי ארבעה מלוחמיו נהרגו בתקיפה. צבא מצרים הכחיש את הדיווחים וטען כי ישראל אינה אחראית לתקיפה.

09:10: ארצות הברית נוקטת צעדים ראשונים להשעיית הסיוע הכלכלי למצרים, כך מסרו גורמים בממשל לניו יורק טיימס. בעוד ממשל אובמה עדיין לא עצר את הסיוע הצבאי למצרים, שהוא המשמעותי יותר (כ-1.5 מיליארד דולר בשנה), נראה כי הסיוע הכלכלי לממשלת מצרים הזמנית, שמונתה על ידי הצבא, מצוי בסכנת השעיה.

משרד החוץ, שמעניק את הסיוע הכלכלי, מוגבל על ידי חוקים נוקשים שאינם מאפשרים לו לתמוך בממשלה שמונתה לאחר הפיכה צבאית. ארה"ב טרם הגדירה את הדחת מוחמד מורסי כהפיכה צבאית, אך הענקת הסיוע הכלכלי היא עדיין בעייתית לנוכח תקנות משרד החוץ.

גם הסיוע הצבאי שעדיין צריך להינתן עד סוף 2013, כ-585 מיליון דולר, יעמוד בפני בחינה מחדש של הנשיא אובמה ששב בתחילת השבוע לוושינגטון לאחר חופשה שנתית עם משפחתו בקייפ קוד.

08:40: ניו יורק טיימס מצטט גורמים ישראליים, האומרים כי ישראל מתכננת לפתוח השבוע בקמפיין דיפלומטי שיקרא לארה"ב ולמדינות האיחוד האירופי לתמוך בממשלה ובצבא במצרים במאבקם נגד האחים המוסלמים. לפי הדיווח, המסר למדינות האיחוד האירופי יהיה כי היציבות במצרים יותר דחופה בשלב זה מאשר דאגות לזכויות אדם או דמוקרטיה. מקור בכיר במשרד החוץ אמר ל"הארץ" כי בניגוד לפרסום - אין בשלב זה כל הנחיה לשגרירים להעביר מסרים בלשון הזו או כוונה לקיים תדרוכים לשגרירים זרים שמשרתים בישראל (ברק רביד)

00:22: ממשלת קנדה מסרה לסוכנות הידיעות אי-פי כי שני אזרחים קנדיים נעצרו על ידי הממשלה המצרית בקהיר. דוברת משרד החוץ הקנדי, קייטלין וורקמן, אמרה אמש כי השגרירות הקנדית בקהיר נמצאת בקשר עם הרשויות המקומיות ומספקת סיוע קונסולרי לשני הקנדים. היא לא יכלה למסור מידע נוסף בנושא בגלל שיקולי פרטיות.

ג'סטין פודור, חברם של שני העצורים, אומר כי הם נעצרו על ידי המשטרה המצרית בשישי בלילה המאוחר. לדבריו, השניים היו בדרכם לרצועת עזה. פודור זיהה את שני הקנדים כטרק לובני, רופא בחדר מיון באונטריו, וג'ון גרייסון, קולנוען מטורונטו ופרופסור באוניברסיטת יורק. לדבריו, לובני היה מעורב בתוכנית להכשרת רופאי עזה, וגרייסון בחן את האפשרות לצלם סרט דוקומנטרי על בית חולים עזתי.

18/08/13

23:53: עשרות אלפי פליטים סורים נוהרים לעבר השטח העיראקי שבחבל כורדיסטאן – כך מדווח הבי-בי-סי. סוכנות הפליטים של האו"ם הודיעה כי עשרת-אלפים פליטים חצו את הגבול אתמול (שבת) ומאז חמישי חצו עשרים אלף איש. כתבים מסרו לבי-בי-סי כי סוכנויות האו"ם, הממשל האזורי הכורדי וארגוני הסיוע באזור מתקשים לעמוד בפרץ.

העיתון הטורקי הורייט פרסם כי על פי נתוני סוכנות האו"ם, 17,000 פליטים סורים באו עד כה לאזור, וקצב הגעת הפליטים הוא בין הגדולים ביותר מאז תחילת המלחמה בסוריה במארס 2011. כדי להיכנס לשטח העיראקי נאלצים הפליטים לחצות גשר נייד שמחבר בין שתי גדות נהר.

23:11: נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, אמר כי דרגת האלימות במצרים "בלתי מקובלת". לדבריו, "אם יש חובה לכבד את החירות להפגין, כך יש לנהוג גם לגבי הביטחון". בתום פגישתו עם שר החוץ הסעודי בפאריס אמר הולנד כי למדינות ערב, לאירופה ולצרפת יש "אחריות משותפת", לכך שהממשל המצרי יפעל על פי מפת הדרכים לקראת קיום בחירות. דיפלומטים מהאיחוד האירופי יקיימו מחר פגישת חירום בבריסל על העימותים האלימים במצרים.

22:56: קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל אמרה כי הפסקת משלוחי הנשק למצרים עשויה להיות דרך ראויה ללחוץ על קהיר להפסיק את העימותים האלימים במדינה. בראיון לערוץ הטלוויזיה הגרמני ZDF אמרה מרקל כי בימים הקרובים "תיערך ככל הנראה פגישה של שרי החוץ של האיחוד האירופי", שתעסוק בתגובה למצב במצרים. "אנחנו נבחן באילו צעדים ניתן לנקוט... אנחנו חייבים לפעול יחד ולנקוט באותם צעדים", אמרה מרגל והגדירה את המצב במצרים "מדאיג". סוכנות הידיעות הצרפתית אי-אף-פי שדיווחה על הראיון עדכנה כי דיפלומטים של האיחוד האירופי צפויים להתכנס לדיון בנושא מחר בבריסל.

רוב מדינות ערב תומכות במהלך של הצבא המצרי. מוקדם יותר ניסה שר החוץ הקטארי להמעיט בחוזקו של הקשר בין ממשלתו לממשלת האחים המוסלמים בקהיר, ואמר כי קטאר מעולם לא העניקה סיוע לאחים המוסלמים במצרים וכי כל סיוע שהועבר מצד ארצו, ניתן למצרים כמכלול. "הסיוע הקטארי החל מיד לאחר המהפכה ונמשך גם היום", אמר השר חאלד אל-עטייה במסיבת עיתונאים לאחר פגישה עם עמיתו הצרפתי לורן פביוס. "אנחנו לא נותנים סיוע לאף מפלגה פוליטית", סיכם.

22:26: ממשיכים הדיווחים הסותרים על מותם של אסירים במצרים. סוכנות הידיעות המצרית הרשמית מדווחת כי 36 בני אדם נהרגו במהלך ניסיון בריחה של עצירים תומכי האחים המוסלמים משיירה שהיתה בדרכה לכלא בצפון קהיר. על פי הדיווח, בשיירה שעשתה את דרכה לכלא אבו זעבל היו 600 בני אדם שנעצרו במהלך עצרות תמיכה בנשיא המודח, מוחמד מורסי. על פי הדיווח הרשמי, חמושים תקפו את השיירה וניסו לשחרר את העצורים, וכוחות הביטחון המצרים השיבו בירי גז מדמיע ואש חיה. סוכנות הידיעות המצרית לא מסרה האם כל ההרוגים הם עצירים או שביניהם גם אנשי כוחות הביטחון. כמו כן לא נמסר כיצד נהרגו העצורים.

בדיווחים ראשונים על התקרית נמסר כי מתו 38 אסירים במהלך ניסיון בריחה מהכלא עצמו. בדיווח אחר נמסר כי העצירים נדחקו למשאית ומתו בגלל הגז המדמיע שירו כוחות הביטחון. לאורך היום היו דיווחים על עיתונאים זרים שנעצרו בעצרות בקהיר וחלקם אף נלקחו לבתי סוהר לכמה שעות. לא ברור האם בין העצורים שנפגעו היו גם עיתונאים.

21:40: דיווחים סותרים על מותם של האסירים בכלא אבו זעבל: גם סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת על מותם של האסירים בקטטה בכלא ואף מצטטת גורם ממשרד הפנים בקהיר שמאשר כי אכן נהרגו אסירים במהלך ניסיון בריחה מהכלא, אולם הוא לא מסר את מניין ההרוגים. הגורם אמר לרויטרס כי האסירים לקחו שוטר כבן ערובה וכי הם מתו משאיפת גז מדמיע. גם סוכנות הידיעות הצרפתית אי-אף-פי דיווחה כי כוחות הביטחון ירו במהלך העימות גז מדמיע לעבר האסירים. עם זאת, מקור משפטי ששוחח עם סוכנות רויטרס אמר כי האסירים מתומכי האחים המוסלמים מתו מחנק כאשר נדחסו במשאית שהובילה אותם לבית הסוהר.

21:00: העיתון המצרי "אל מסרי אל יום" מדווח כי 38 מתומכי האחים המוסלמים מתו היום בבית סוהר במצרים. על פי הדיווח, שמסתמך על מקור ביטחוני, ההרוגים היו אסירים שמתו במהלך ניסיון בריחה מכלא אבו זעבל שבחוצות קהיר.

זו אינה הבריחה הראשונה מכלא אבו זעבל – גם בסוף ינואר 2011 נמלטו מהכלא אסירים רבים לאחר קרב יריות של כמה שעות עם השומרים. לפחות 18 אנשי ביטחון מתו במתקפה. באותו היום, זמן קצר לאחר הדחתו של נשיא מצרים מובארק, נמלטו אלפי אסירים מארבעה בתי סוהר במדינה וביניהם גם מוחמד מורסי, שירש את מקומו של מובארק. עם זאת מורסי לא נמלט מכלא אבו זעבל, אלא מבית הסוהר בוואדי נטרון. לאחר הדחתו נעצר מורסי ביולי בחשד שהיה שותף להרג חיילים בעת שנמלט מהכלא ב-2011.

למרות שמוקדם יותר הערב נמסר על קיום צעדות מחאה לעבר בית המשפט לחוקה בקהיר, יש מעט מאוד דיווחים בשעות האחרונות ברשתות החברתיות ובסוכנויות הידיעות על הצעדות. מעט העיתונאים שבכל זאת מעדכנים לגבי הצעדות לכיוון בית המשפט, מדווחים כי הן מצומצמות מאוד וכוללות לכל היותר מאות בני אדם.

20:19: על פי דיווחים ברשתות החברתיות, חדר המתים המרכזי בקהיר עמוס כל כך בגופות הרוגי העימותים עד שעובדיו נאלצים לאחסן חלק מהגופות בשלוש משאיות שחונות בחוץ. מהדיווחים עולה כי מתנדבים מנסים לסייע לעובדים, ומביאים למקום ארונות קבורה נוספים.

19:40: רשת אל ג'זירה מדווחת כי מצעדי המחאה לעבר בית הדין לחוקה בקהיר יצאו לדרכם משישה מוקדים שונים בעיר, למרות אזהרות הממשל כי נגד מתפרעים תינקט יד קשה. מצעד גדול לכיכר רוקסי ברובע הליופוליס שבקהיר בוטל כיוון שתנועת האחים המוסלמים טענה שהצבא הציב צלפים על גגות הבניינים לאורך הנתיב שתוכנן.

מפגינים בעד הנשיא המודח, מוחמד מורסי, צועדים גם מהעיר גיזה לעבר בית המשפט בקהיר, מתוך כוונה להצטרף לעצרת שמתוכננת להיערך שם הערב. גיזה נמצאת כ-20 קילומטרים מקהיר.

19:30: 79 בני אדם מתו אתמול בעימותים במצרים ו-549 נפצעו, כך דיווחה סוכנות הידיעות המצרית הממשלתית מאנה לפי דבריהם של גורמים ממשלתיים. בכך עולה ל-830 מספר ההרוגים במצרים מאז החלו העימותים עם פינוי הפגנות האחים המוסלמים בקהיר ביום רביעי.

19:20: נמשכות ההתנכלויות לעיתונאים במצרים: מתיאס גבאוור, כתב בכיר של העיתון הגרמני דר שפיגל, נעצר לחקירה על ידי כוחות הביטחון המצרים שעה בלבד לאחר שהחל לדווח מקהיר. הוא שוחרר בשעה האחרונה, לאחר שבע שעות של חקירה ורק לאחר שיחה עם שגרירות גרמניה. גבאוור צייץ בחשבון הטוויטר שלו כי מפקד התחנה התנצל בפניו בלשון רפה ואמר כי היה "במקום הלא נכון בזמן הלא נכון". אתמול נעצר פעמיים כתב הגרדיאן הבריטי פטריק קיגנסלי, ורכושו נבזז.

גם העיתונאי הטורקי מטין טוראן, מהערוץ הממלכתי TRT נעצר היום בדרום קהיר במהלך סיקור הפגנה. העיתון הטורקי "טודייז זמאן" מדווח כי הוא נשלח לכלא טורה שבדרום קהיר, יחד עם עיתונאים זרים נוספים. עיתונאי נוסף מסוכנות הידיעות אנדולו נעצר גם הוא, אולם שוחרר לאחר כשמונה שעות.

17:47: מפגנים תומכי האחים המוסלמים, המתנגדים להדחתו של הנשיא מורסי, צועדים לעבר כיכר בעיר מיניא שבדרום מצרים. רשת אל ג'זירה מדווחת כי הם צועקים סיסמאות נגד השלטון הזמני במדינה. בעיר מינא יש ריכוז גדול של אוכלוסייה נוצרית.

במקביל מדווחת סוכנות הידיעות הגרמנית ד-פ-א כי החלה צעדת תמיכה במורסי ובמפלגת האחים המוסלמים לעבר בית המשפט לחוקה בקהיר. כוחות ביטחון וצבא נפרסו מסביב לבניין שבדרום הבירה.

17:58: דיווחים סותרים על ביטול המצעדים שתנועת האחים המוסלמים תכננה לערוך הערב בקהיר. רשת אל ג'זירה וסוכנות הידיעות הצרפתית מדווחות על ביטול כל המצעדים בשל נוכחות של צלפים על גגות הבניינים במסלולים המתוכננים, אולם באתר הפייסבוק הרשמי של מפלגת החירות והצדק של תנועת האחים המוסלמים נכתב כי רק המצעדים שתוכננו לאזור כיכר רוקסי בקהיר בוטלו. על פי ההודעה באתר, המצעד לכיוון בית הדין לחוקה בקהיר ייערך כמתוכנן.

17:35: האחים המוסלמים ביטלו חלק מהפגנות המחאה שתוכננו להיערך היום בקהיר בטענה שהצבא הציב צלפים לאורך המסלולים שנקבעו - כך מדווחת רשת אל ג'זירה. תומכי האחים המוסלמים והנשיא המודח, מוחמד מורסי, תכננו לשוב ולמחות היום ברחובות קהיר, בשישה מצעדים שונים, לאחר לילה ובוקר רגועים יחסית. בנוסף מדווחת הרשת כי בוטלה גם מסיבת העיתונאים שתכננה לערוך תנועת האחים המוסלמים.

17:20: מפקד צבא מצרים, הגנרל עבד אל פתאח א-סיסי, אומר כי לצבא אין כוונה לתפוס את השלטון במדינה וקורא להכללה של האיסלאמיסטים במדינה. "לצבא יש את הכבוד להגן על רצון העם, שהוא יקר יותר משליטה במצרים", אמר א-סיסי בנאום שנשא בפני קציני צבא ומשטרה. לדבריו, המסר שלו לתומכיו של הנשיא המודח, מוחמד מורסי, הוא כי "יש מקום לכולם במצרים". לצד זאת, ציין הגנרל כי הצבא לא יעמוד בחוסר מעש לנוכח האלימות המשתוללת ברחובות קהיר וברחבי מצרים כולה. דבריו של א-סיסי פורסמו גם בעמוד הפייסבוק שלו.

מוקדם יותר פורסם באתר האינטרנט של העיתון המצרי "אל אהרם" כי 70 אנשי ביטחון נהרגו בעימותים האלימים שפרצו ביום רביעי, במהלך הניסיונות לפנות את מאהלי השביתה של תומכי מורסי בקהיר.

14:31: ממשלת מצרים מתגברת את האבטחה סמוך לבניין בית המשפט העליון בדרום קהיר, שם צפויות להתקיים מאוחר יותר עצרת ענק של תומכי האחים המוסלמים ונאמניו של הנשיא המודח מוחמד מורסי. משוריינים וחיילים הוצבו מחוץ לבניין ובנקודות חיכוך אחרות ברחבי העיר. בשעה זו דנה ממשלת מצרים בהצעתו של ראש הממשלה, חאזם אל-בבלאווי, להוציא את תנועת האחים המוסלמים אל מחוץ לחוק ולפרקה.

14:11: משלחת מטעם האו"ם לבדיקת החשדות לשימוש בנשק כימי הגיעה לדמשק. המשלחת, שבה 20 מומחים ויועצים, הוסעה תחת אבטחה כבדה מנמל התעופה בבירה הסורית לבית מלון בלב העיר. סגן שר החוץ הסורי, פייסל מקדאד, אמר כי ארצו "תשתף פעולה באופן מלא" עם החקירה.

במוקד החקירה עומד המקרה של העיירה חאן אל-אסל, פרבר של העיר חאלב, שהופגזה בחודש מארס. משטר אסד והמורדים מטילים זה על זה את האחריות לשימוש בנשק כימי. שני אתרים אחרים נמצאים בחאלב ובחומס.

14:00: פחות מ-72 שעות אחרי הפיגוע הגדול בדרום ביירות בו נהרגו יותר מ-27 בני אדם, חשפו כוחות הביטחון הלבנונים מכונית ממולכדת ועצרו ארבעה חשודים בכוונה לבצע פיגוע נוסף. המכונית נמצאה בשעת לילה כ-15 קילומטרים מדרום לביירות, בעיירה נעאמה והוטמנו בה חמישה ארגזי TNT וניטרוגליצרין.

כוחות הביטחון הלבנוניים פרשו הבוקר מחסומים לאורך כביש החוף מביירות דרומה והם מבצעים סריקות בכלי רכב ובודקים את זהויותיהם של נהגים. ארגון סוני לא מוכר נטל אחריות לפיצוץ המכונית הממולכדת ביום חמישי סמוך למתחם סייד א-שוהדא, שבו נוהג חיזבאללה לקיים אירועים המוניים. נזק כבד מאוד למבנים ולמכוניות.

13:22: שרת החוץ האירופית, קתרין אשטון, אמרה כי בכוונתה "לפגוש בקרוב" את שר החוץ האיראני החדש, מוחמד ג'וואד זריף, ולדון עמו בחידוש המגעים בסוגיית הגרעין מהר ככל האפשר.

בעניין אחר, האיחוד האירופי שב והודיע כי בכוונתו "לדון בדחיפות" בקשריו על הממשל המצרי לנוכח האירועים האלימים במדינה בארבעת הימים האחרונים, בהם נהרגו כ-800 בני אדם. במסיבת עיתונאים משותפת בבריסל אמרו נשיא הנציבות האירופית חוסה מנואל בארוסו, ונשיא מועצת אירופה הרמן ואן-רומפוי, כי "האחריות להפסקת האלימות רובצת על כתפי צבא מצרים והממשל הזמני". מחר צפויים להתכנס בבריסל שרי החוץ האירופים כדי לדון בתגובת האיחוד לנעשה במצרים.

12:48: מוחמד אל-בראדעי, מי שכיהן עד לאחרונה כסגן נשיא מצרים ונחשב לאחד ממנהיגי הגוש הליברלי-לאומי במדינה, עזב את קהיר וטס לאוסטריה. נסיבות נסיעתו של אל-בראדעי בשעה שמצרים שרויה במשבר פוליטי קשה אינה ברורה.

אל-בראדעי התפטר מתפקידו בשל היד הקשה שבה נוקט הצבא כלפי תומכי האחים המוסלמים מאז אמצע השבוע שעבר. במכתב ההתפטרות שלו, ציין אל-בראדעי כי ישנן אופציות לא אלימות לסיום המשבר הפוליטי. "כפי שכולכם יודעים, היו לי הצעות כיצד לפזר את המחאה בדרכי שלום ולפתוח בפיוס לאומי. אולם אחרי מה שקרה אני חושב שפיוס יגיע רק לאחר שנשלם מחיר מאוד גבוה ובמשך הרבה זמן", כתב.

"לכן, נהיה קשה יותר ויותר עבורי לשאת באחריות לפעולות שאני לא מסכים עמן והחלטות שאני חושש מתוצאותיהן. איני יכול להיות אחראי לשפיכת טיפה של דם. היחידים שמרווחים מאירועי היום הם טרוריסטים, אנרכיסטים וקיצוניים" ציין אל-בראדעי שכיהן בעבר כמנהל הסוכנות לאנרגיה אטומית, שמקום מושבה בווינה.

10:52: ראש ממשלת עיראק, נורי אל-מליכי, הזהיר אמש מזליגה מאסיבית של נשק ולוחמים מסוריה לארצו. לדבריו, אמצעי הלחימה שמספקות כמה מדינות ערביות לקבוצות חמושות הפועלות להפלתו של נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, מגיע בסופו של דבר לעיראק והוא אחד הגורמים לגל הפיגועים ומעשי הטרור במדינה בחודשים האחרונים.

ממשלת עיראק שומרת על עמדה נייטרלית לנוכח מלחמת האזרחים בסוריה. הממשלה השיעית בהנהגתו של אל-מליכי כמה פעמים לפיתרון פוליטי ולהפסקת הפעולות האלימות, אך גם הזהירה כי ניצחון למורדים עלול להצית מלחמה אתנית בעיראק ובלבנון.

09:12: דיפלומט אמריקאי אמר כי ארה"ב שוקלת להציב מל"טים בעיראק, כדי לסייע לשלטון המרכזי בבגדאד לנוכח האיום הגובר מצד אל-קאעדה. בסוף השבוע אמר שר ההגנה העיראקי, הושיאר זבארי, כי כוחות הביטחון העיראקיים זקוקים ליכולות איסוף וניתוח המודיעין של צבא ארה"ב והעלה את האפשרות שמספר מוגבל של יועצים אמריקאים יוצבו בעיראק, כשנה וחצי אחרי תום הנסיגה.

09:00: מחמוד באדר, אחד מראשי תנועת הצעירים "תמרוד" שהובילה את המחאה נגד מוחמד מורסי, סבור כי שפיכות הדמים ברחובות מצרים היא "מחיר חיוני שעל המדינה לשלם כדי לשמור על עצמה מפני האחים המוסלמים".

בהתייחס לדאגה שהביע נשיא ארה"ב, ברק אובמה, ביחס לנעשה במצרים, אמר באדר בראיון לסוכנות הידיעות רויטרס: "שלא ירצה לנו כיצד עלינו להתמודד עם הטרור של האחים המוסלמים. בכל הקשור לכספי הסיוע - הוא יכול לשמור אותם לעצמו וללכת לעזאזל".

08:38: ממשלת מצרים תדון היום במשבר במדינה וצפויה להצביע על הצעתו של ראש הממשלה, חאזם אל-בבלאווי, להוציא את תנועת האחים המוסלמים אל מחוץ לחוק ולפרקה.

בשעות הלילה שרר עוצר בערי מצרים, אולם הטלוויזיה הממלכתית דיווחה על מפגינים שהפרו את הצו ויצאו לרחובות בערים אלכסנדריה, חילוואן ומינייה שמדרום לקהיר. לפחות אלף מתומכי האחים המוסלמים נעצרו מאז החלו המהומות באמצע השבוע שעבר בחשד לאחזקת נשק. יותר מ-700 בני אדם נהרגו בארבעת ימי האלימות במצרים.

07:58: שגרירות בריטניה בתימן תפתח הבוקר אחרי יותר מעשרה ימים בהם היתה סגורה עקב ההתרעה האמריקאית לפיגוע של אל-קאעדה במזרח התיכון. בנוסף, הוציאה בריטניה את כל צוותיה הלא חיוניים במדינה.

17/08/13

23:20: הרשויות במצרים חוקרות 250 מתומכי תנועת האחים המוסלמים, בחשד לרצח, ניסיון רצח וטרור – כך מדווחת סוכנות הידיעות רויטרס מפי סוכנות הידיעות המצרית הרשמית. בעקבות העימותים האלימים בסוף השבוע נעצרו ביומיים האחרונים יותר מ-1,000 מתומכי הנשיא המודח, מוחמד מורסי, איש תנועת האחים המוסלמים. במהלך העימותים אתמול ברחבי המדינה, אך בעיקר בבירה קהיר, נהרגו לפחות 173 בני אדם.

22:08: ישראל אמרה למצרים לא לחשוש מהלחץ האמריקאי לאחר הדחתו של מורסי, כיוון שהאיומים בהפסקת הסיוע הם איומי סרק – כך מדווח הניו יורק טיימס, על פי הערכות של דיפלומטים מערביים. על פי הדיווח, הקשרים ההדוקים בין גורמים בכירים בישראל למפקד הצבא המצרי, הגנרל עבדול פתח א-סיסי, הובילו את ירושלים לתמוך בהפיכה ובהדחתו של הנשיא מוחמד מורסי. דיפלומטים מערביים אמרו לעיתון כי נראה שהייתה תקשורת רבה בין הגנרל א-סיסי ואנשי המעגל הקרוב שלו לבין עמיתיו הישראלים, והם מעריכים כי אלו הרגיעו את המצרים לא לחשוש מהלחץ של מדינות המערב.

גם תומכי הנשיא המודח מורסי, וגם תומכי הצבא שביצע את ההפיכה מאשימים את וושינגטון בתמיכה בצד הנגדי. בסוף יולי אמר שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, כי צבא מצרים "לא ביצע הפיכה" אלא "השיב למדינה את הדמוקרטיה" בהדחת הנשיא מוחמד מורסי. הודעת קרי שמה קץ לשתיקה האמריקאית סביב הדחתו של מורסי. השתיקה נבעה מכך שאם היתה מכנה ארה"ב את האירועים במצרים "הפיכה" היה עליה להפסיק את את הסיוע הצבאי שהיא מעבירה לקהיר בהיקף של 1.3 מיליארד דולר בשנה.

22:00: פצוע סורי נוסף הועבר לקבלת טיפול במרכז הרפואי לגליל המערבי נהריה. זהו הפצוע ה-15 שמועבר היום לבית חולים בצפון הארץ - מספר שיא של פצועים סורים שמגיעים לישראל לקבלת טיפול ביום אחד. עד כה טופלו בבתי חולים בישראל 124 פצועים מהמלחמה בסוריה.

21:40: צה”ל השיב בירי של טיל מסוג “תמוז” לעבר עמדת הצבא הסורית ממנה נורו הערב שלוש פצצות מרגמה לשטח ישראל. כתבתנו גילי כהן מעדכנת כי בצה"ל מסרו כי הכוח זיהה פגיעה. זוהי הפעם השמינית שצה”ל משיב בירי של טיל מסוג זה לעבר סוריה. עוד נמסר כי תלונה בנושא הועברה לכוחות האו”ם שבגבול ישראל־סוריה.

מוקדם יותר הערב נורו שלוש פצצות מרגמה מסוריה והן נפלו בשטח פתוח באיזור מרכז רמת הגולן. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. קרבות קשים ניטשו לאורך כל שעות היום בין כוחות המורדים הסורים לבין צבאו של הנשיא, בשאר אל־אסד, באזור הכפר ברייקה שבמרכז רמת הגולן הסורית. בשל הקרבה לגבול, מספר שיא של נפגעים פונו במהלך היום לקבלת טיפול רפואי בישראל.

20:50: ראש תוכנית הגרעין האיראנית היוצא, פריידון עבאסי, אמר כי לארצו יש 18 אלף צנטריפוגות (סרכזות) להעשרת אורניום – המספר גבוה בשליש (6,000 צנטריפוגות) מהנתון שהיה ידוע קודם לכן. עבאסי אמר את הדברים כשהעביר את התפקיד למחליפו, שר החוץ לשעבר עלי אכבר סלאחי, שמונה לתפקיד על ידי הנשיא החדש חסן רוחאני.

עבאסי אמר כי 10,000 צנטריפוגות שפועלות כעת הן מהדגם הישן IR1 ועוד 7,000 צנטריפוגות מאותו הדגם מוכנות להתקנה. קצת יותר מ-1,000 צנטריפוגות נוספות הן מדגם חדש ומתקדם יותר.

19:23: פגז תועה שנורה מסוריה נפל בשטח פתוח במרכז רמת הגולן. כתבנו אלי אשכנזי מעדכן כי לא היו נפגעים מהירי ולא נגרם נזק. לא נשמעה אזעקה באזור. בפיקוד הצפון אומרים כי הירי הוא זליגה מהקרבות בסוריה.

19:00: מספר שיא של 14 פצועים סורים פונו משעות הבוקר לבתי חולים בישראל. כתבנו אלי אשכנזי מעדכן כי בשעה האחרונה הועברו שני פצועים במצב קשה מהמלחמה בסוריה למרכז הרפואי בנהריה ושלושה פצועים נוספים פונו לבית החולים פוריה בטבריה, אך טרם נמסרו פרטים על מצבם. מתחילת המלחמה בסוריה פונו 123 פצועים סורים לשלושה בתי חולים בצפון.

18:35: כ-4,000 בני אדם מפגינים בנצרת לאות תמיכה בנשיא המצרי המודח, מוחמד מורסי, ובתנועת האחים המוסלמים שאליה הוא משתייך. כתבנו ג'קי חורי מדווח כי את ההפגנה ארגנו אנשי הפלג הצפוני של תנועה האיסלאמית. זו ההפגנה שלישית שהתנועה האיסלאמית מארגנת מאז שהודח מורסי ב-30 ביוני. שלשום הפגינו ראשי התנועה מול שגרירות מצרים בתל אביב והניפו – כמו היום – שלטים בגנות שר ההגנה המצרי, עבדול פתח א-סיסי, ונגד מה שהם מכנים "הפיכה צבאית נגד הלגיטימיות של מורסי והאחים המוסלמים".

התנועה האיסלאמית בישראל, כמו רוב התנועות האיסלאמיות בעולם הערבי, מביעה הזדהות עם תנועת-האם האחים המוסלמים במצרים, ואנשיה אף הגדירו את אירועי הימים האחרונים כטבח שמבצע הצבא המצרי נגד פעילי האחים המוסלמים במדינה.

עדכונים קודמים

מובארק, בבית המשפטצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ