עדכונים שוטפים |

גורם בצבא סוריה: אם סוריה תותקף, ישראל תבער

ר"מ בריטניה: פעולה צבאית נגד סוריה חייבת להיות ממוקדת ■ שר ההגנה האמריקאי אומר שהצבא מוכן לתקיפה ■ בית המשפט בעיראק ביטל את המגבלה על כהונה שלישית של ראש הממשלה מליכי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

22:11: בכירים בפנטגון אמרו כי נשיא ארה"ב, ברק אובמה, שוקל מגוון של פעולות צבאיות מוגבלות נגד סוריה, שמטרתן היא "להרתיע ולפגוע" ביכולת של צבא סוריה לשגר נשק כימי. 

בכיר אמריקאי שמכיר את התוכניות הצבאיות אמר כי ברשימת המטרות הראשונית יש פחות מ-50 יעדים, ובהם בסיסי חיל אוויר המשמשים את מסוקי התקיפה הסוריים. בנוסף, נכללים ברשימה בסיסי שליטה ובקרה ומטרות צבאיות נוספות.

20:49: "אם דמשק תותקף, גם תל אביב תהיה על הכוונת, ומלחמה כוללת נגד סוריה תפתח את הדרך לתקיפה של ישראל", כך אמר גורם בצבא סוריה לסוכנות הידיעות פארס האיראנית. "אנחנו בטוחים שאם סוריה תותקף, גם ישראל תבער", אמר הגורם הצבאי.

צוות רפואי מטפל באדם שנפגע מנשק כימי בסוריהצילום: אי–פי

לדבריו, החלשה של הממשל המרכזי בדמשק תוביל לחיזוק של קבוצות קיצוניות. "ועל כן, התקפה אמריקאית על סוריה תוביל לתקיפות תכופות על ישראל, לא רק בידי דמשק ובעלות בריתה אלא גם בידי קבוצות קיצוניות".

20:13: ראש ממשלת בריטניה, דייוויד קמרון אמר כי כל פעולה צבאית נגד סוריה חייבת להיות ממוקדת ואסור שתוביל לעימות מזרח תיכוני נרחב יותר. "זה לא ניסיון להתערבות במלחמה מזרח תיכונית, שינוי העמדה שלנו בנוגע לסוריה או כניסה עמוק יותר לתוך הקונפליקט הזה", אמר לכתבים. "זה נוגע לשימוש בנשק כימי. השימוש שביצעו בו היה אסור, ואסור שהעולם יעמוד מנגד".

נשיא צרפת פרנסואה הולנד אמר כי ארצו מוכנה להעניש את האחראים למתקפה הכימית על אזרחים בדמשק והוסיף כי יגדיל את הסיוע הצבאי לאופוזיציה הסורית. הולנד אמר כי נראה שכוחות נאמנים לנשיא סוריה באשר אסד אחראים לתקיפה.

17:33: ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס אחר הצהריים התייעצות ביטחונית עם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון והרמטכ"ל בני גנץ, לגבי המצב בסוריה. בסיום הפגישה פרסמה לשכת ראש הממשלה הודעה לפיה "אנחנו ערוכים לכל תרחיש. איננו חלק ממלחמת האזרחים בסוריה, אבל אם נזהה ניסיון כלשהו לפגוע בנו אנחנו נגיב, ונגיב בעוצמה".

17:10: מחלקת החדשות של רשת אן-בי-סי פרסמה כי "מתקפת טילים נגד סוריה יכולה להתחיל כבר ביום חמישי". הפרסום מתבסס על שיחות עם בכירים בממשל האמריקאי, שמנסה לגבש קואליציה בינלאומית למתקפה בסוריה. לפי הפרסום, המתקפה המתוכננת "לא תארך יותר משלושה ימים והיא תהיה מוגבלת גם בהיבטים נוספים. תפקידה יהיה לשלוח מסר למשטר אסד".

נשיא ארה"ב ברק אובמה שוחח ביומיים האחרונים על האפשרות לתקוף בסוריה עם רה"מ אוסטרליה קווין ראד ונשיא צרפת פרנסואה הולנד. שר ההגנה צ'אק הייגל אמר לבי-בי-סי כי "צבא ארה"ב מוכן לפעולה" ברגע שאובמה ינחה אותו לתקוף. 

15:20: שר ההגנה האמריקאי, צ'אק הייגל, אמר בראיון לבי-בי-סי כי הכוחות האמריקאיים "ערוכים ומוכנים" למתקפה בסוריה, אם הנשיא אובמה יבחר באופציה זו.

"סיפקנו לנשיא את כל התוכניות, הוא סקר אותן ואנו מוכנים. אני חושב שזה די ברור שבסוריה עשו שימוש בנשק כימי נגד אזרחים. אני סבור שהמודיעין יקבע שאלה לא היו המורדים שהשתמשו בנשק הכימי. אנו נמתין בעניין הזה... לממשל יש מידע נוסף על המתקפה הכימית שייחשף בציבור בימים הקרובים", דברי הייגל.

15:04: גורמים שהשתתפו בפגישות בעמאן בראשית השבוע בין גורמים מערביים וערביים לנציגי האופוזיציה הסורית, אמרו כי המתקפה הזרה בסוריה "תתחיל בתוך כמה ימים". לדבריהם, מטרת התקיפה היא "להתריע את המשטר הסורי משימוש נוסף בנשק כימי". עוד מסרו המקורות לסוכנות הידיעות רויטרס כי המורדים הסוריים מסרו לנציגי המערב "בנק מטרות".

שר החוץ הגרמני, גידו וסטרוולה, אמר בצהריים כי ארצו תיקח חלק במתקפה הזרה. בבריטניה צפוי להתכנס ביום חמישי הפרלמנט לדיון מיוחד, למרות הפגרה, כדי לדון בתוכניות הצבאיות של המערב בסוריה.

14:31: שלושה פקידים ישראליים שתודרכו בעניין המתקפה הכימית בסוריה אמרו לעיתון ניו יורק טיימס כי הרקטות שהוטלו על פרברי הדמשק הכילו "קוקטייל של גז סארין וכמה מרכיבים נוספים". אחד הגורמים הוסיף כי "נראה שחלה תקלה מבצעית. אינני חושב שמי שביצע את המתקפה ביקש להרוג כל כך הרבה אזרחים, ובמיוחד כל כך הרבה ילדים. ייתכן שהם ביקשו לפגוע במקום מסוים או להשיג אפקט מסוים, ובמקום זאת קיבלו אפקט גדול בהרבה". לקריאת המאמר המלא.

13:19: שר החוץ הסורי, ואליד אל-מועלם, אמר במסיבת עיתונאים בדמשק כי ביקור צוות המומחים של האו"ם בפרברי דמשק נדחה למחר בגלל "אי הסכמות בין המורדים בנוגע לסידורי הביטחון". הוא דחה את האשמותיו של שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, בנוגע לאחריות הממשל הסורי למתקפה הכימית בשבוע שעבר, ואמר כי ממשל אסד "אינו מפריע לעבודת הפקחים".

אל-מועלם הוסיף כי סוריה "תמשיך בפעולותיה הצבאיות גם במקרה של מתקפה זרה" והוסיף כי "מתקפה אמריקאית על אדמת סוריה תשרת את האינטרסים של ישראל ושל קבוצות המזוהות עם אל-קאעדה". "אם מטרת המערב היא להגביל את הישגי הצבא שלנו - הוא לא יצליח. נגן על עצמנו בכל האמצעים האפשריים... לא תקפנו בירדן בשנתיים וחצי האחרונות (מתכוון לתקופת מלחמת האזרחים) ואנו מקווים שלא נצטרך", דברי שר החוץ הסורי.

12:42: מפקדי צבאות של 10 מדינות מערביות וערביות הגיעו להסכמה על הצעדים הצבאיים שינקטו נגד סוריה - כך אמרו גורמים רשמיים בירדן לסוכנות הידיעות הגרמנית. בפגישה שהתקיימה בראשית השבוע בעמאן לקחו חלק ראש המטות המשולבים של צבא ארה"ב, הגנרל מרטין דמפסי, ומפקדי צבאות בריטניה, צרפת, איטליה, גרמניה, קנדה, סעודיה, קטאר, טורקיה וירדן.

"הוחלט שאם הקהילה הבינלאומית תאולץ לפעול בסוריה, התגובה האחראית והטובה ביותר תהיה מתקפת טילים מוגבלת", אמר גורם בצבא ירדן שלקח חלק בפגישה, בה לא נקבע לוח זמנים לתחילת הפעולה הצבאית. עם זאת, החליטו הצדדים כי התקיפה תבוצע "לכל המוקדם השבוע". בנוסף, דנו הקצינים הבכירים בהגדרת אזור אסור לטיסה בשמי סוריה שמטרתו לקרקע את חייל האוויר הסורי.

גורמים שלקחו חלק בפגישה אמרו כי בעוד שארה"ב וסעודיה תומכות במתקפת טילים מוגבלת, בריטניה וצרפת דוחפות למעורבות גדולה יותר. בשולי הפגישה, נועדו משלחות מערביות וערביות עם נציגי צבא סוריה החופשי והקואליציה הלאומית הסורית ודנו בהתפתחויות. בתוך כך, כינתה שרת החוץ האיטלקית, אמה בונינו, את המתקפה הכימית בסורית "פשע מלחמה" אך הדגישה כי ארצה לא תתמוך בפעולה צבאית ללא אישור של מועצת הביטחון.

12:29: סוריה מגיבה בחריפות לנאומו של שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, ומאשימה אותו "בשקרים ובניצול ראיות מזויפות" על שימוש בנשק כימי בפרברי דמשק. בהודעה שפורסמה בסוכנות הידיעות הסורית הממלכתית נאמר כי "התעקשותו של קרי לפסוח על עבודת צוות מומחי האו"ם מוכיח את כוונתה לנצל את האירועים".

11:40: שליח הקוורטט למזרח התיכון, טוני בלייר, הביע את תמיכתו בהתערבות צבאית נגד המשטר הסורי ואמר כי "אסור למערב להיות נייטרלי ולהגן על העם הסורי מפני משטרו של בשאר אל-אסד וקבוצות המסונפות לאל-קאעדה המבקשות לנצל את חוסר היציבות".

"מדיניות המערב נמצאת על צומת דרכים: פרשנות של המצב או פעולה, עיצוב אירועים או הסתפקות בתגובה אליהם", כתב בלייר במאמר דעה בעיתון טיימס. "אחרי קמפיינים צבאיים כואבים בעיראק ובאפגניסטאן, אני מבין את התגובה המיידית להישאר מחוץ לקלחת הסורית, לצפות בה ולא להתערב בה. אך על כולנו להבין את ההשלכות שבחיבוק הידיים".

שיירת מומחי האו"ם לשימוש בנשק כימי ברובע מחמודיה שממערב לדמשקצילום: רויטרס

11:11: רוסיה שבה ומזהירה מפני התערבות צבאית זרה בסוריה וטוענת כי לצעד כזה יהיו "השלכות קטסטרופליות על האזור". דובר משרד החוץ הרוסי, אלכסנדר לוקשביץ', קרא במסיבת עיתונאים במוסקבה לקהילה הבינלאומית להפגין "זהירות" ולפעול על פי החוק הבינלאומי.

"הניסיונות לעקוף את מועצת הביטחון כדי ליצור, פעם נוספת, תירוץ חסר בסיס להתערבות צבאית כרוך בסבל נוסף בסוריה והשלכות קטסטרופליות למדינות אחרות במזרח התיכון ובצפון אפריקה", אמר לוקשביץ'.

10:58: משרד החוץ האיראני שב והזהיר הבוקר כי להתערבות צבאית זרה בסוריה תהיה השפעה על כל המזרח התיכון. בהודעה האיראנית נאמר כי "המורדים הסוריים עומדים מאחורי המתקפה הכימית בפרברי דמשק בשבוע שעבר" וכי המערב משתמש במתקפה הזו כתירוץ להתערבות".

במקביל, אמרה שגרירת ארה"ב באו"ם, סמנתה פאואר, כי התמונות מסוריה בהן נראות משפחות שלמות מתות במיטותיהן אינה מותירה ספק ביחס למקור המתקפה הכימית בפרברי דמשק. "פסק הדין ברור: אסד השתמש בנשק כימי נגד אזרחים תוך הפרת הנורמות הבינלאומיות". יצויין כי דבריה של פאואר נחרצים יותר מהדברים שהשמיע אמש שר החוץ, ג'ון קרי, בנאומו, והם מטילים על אסד את האחריות המלאה למתקפה הכימית.

10:15: ממשלת בריטניה מגבשת תוכניות הכלה צבאיות להתמודדות עם המתקפה הכימית בסוריה - כך נמסר מדאונינג 10. ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, שוקל לכנס את הפרלמנט לדיון מיוחד כדי לדון בתוכנית. מחר ייכנס קמרון את ראשי המועצה הלאומית לביטחון לאומי, ראשי שירותי המודיעין ושריו הבכירים כדי לדון בהתפתחויות.

09:46: רוסיה הודיעה כי היא "מצטערת" על החלטת ארה"ב לדחות את סבב הפגישות שהיה אמור להתקיים השבוע על כינוסה של ועידה בינלאומית להפסקת מלחמת האזרחים בסוריה. הפגישות, שהיו אמורות להתקיים ביום רביעי בהאג, נדחו בשל "הימשכות ההתייעצויות" בממשל האמריקאי לנוכח השימוש בנשק כימי בסוריה.

סגן שר החוץ הרוסי, גנאדי גטילוב, אמר כי "קביעת פרמטרים לפתרון פוליטי יהיה צעד מועיל מאוד דווקא כעת, כשהאיום בשימוש בכוח צבאי מרחף מעל סוריה.

09:02: צוות המומחים של האו"ם צפוי לבקר היום שוב באזורים שבהם בוצע על פי החשד שימוש בנשק כימי בפרברי דמשק בשבוע שעבר. 20 הפקחים ועוזריהם צפויים לבקר בשכונת ג'ובאר, עין תרמה וזמאלקה.

אתמול ירו צלפים לעבר שיירת המומחים בעת שעשתה דרכה אל רובע מוחמדייה שממערב לעיר. המומחים ביקרו במשך כשלוש שעות בשני בתי חולים ברובע, ראיינו רופאים ועדי ראייה ואספו דגימות.

08:30: בית המשפט העליון בעיראק ביטל אמש את מגבלות הכהונה המוטלות על פוליטיקאים בכירים, ובכך סלל את דרכו של ראש הממשלה נורי אל-מליכי להתמודד לכהונה שלישית בשנה הבאה. הפסיקה באה בשעה שהפרלמנט העיראקי דן בחוק הבחירות החדש. יצויין כי החוקה העיראקית אינה קובעת מגבלות על כהונת פוליטיקאים.

08:15: העיתון "וושינגטון פוסט" מדווח כי בממשל האמריקאי דנים במתקפה צבאית מוגבלת בסוריה הן מבחינת היעדים והן מבחינת פרק הזמן שהיא תימשך. גורמי ממשל בכירים אמרו מטרת התקיפה היא "ענישת ממשל אסד והרתעתו משימוש נוסף בנשק כימי", תוך שמירתה של ארה"ב מחוץ למעורבות עמוקה במלחמת האזרחים הסורית. על פי הערכות, המתקפה האמריקאית בסוריה לא תימשך יותר מיומיים ותכלול ירי טילי שיוט, או לחילופין הפצצות של מטוסי קרב.

07:00: נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הורה לאנשיו להכין דו"ח לא מסווג על הנעשה בסוריה באופן שיאפשר לציבור האמריקאי לקבל את מירב המידע לפני כל תקיפה צבאית. רשת סי-בי-אס דיווחה מפי יועצים בכירים בממשל כי הדו"ח יפורסם בתוך 48 שעות.

במקביל הורה אובמה להכין בסיס משפטי לתקיפה צבאית בסוריה, בהנחה שתקיפה זו לא תזכה לאישור מועצת הביטחון. בבסיס הפעולה שמגבש הממשל האמריקאי עומדת הקביעה כי בסוריה הופרה אמנת ז'נבה בדבר השימוש בנשק כימי.

05:30: גורם בכיר במשרד החוץ האמריקאי אמר כי ארה"ב ביטלה פגישה בנושא סוריה עם דיפלומטים רוסים שתוכננה להיערך מחר. זאת, בשל ההתייעצויות המתמשכות באשר לתגובה הראויה לשימוש בנשק הכימי בסוריה. בפגישה אמורים היו להשתתף סגנית שר החוץ וונדי שרמן, השגריר האמריקאי בסוריה רוברט פורד ועמיתיהם הרוסים. לדברי הגורם, הפגישה תתקיים במועד אחר מפני שעדיין יש צורך בפתרון פוליטי בסוריה.

עוד דווח כי נשיא ארה"ב ברק אובמה שוחח עם ראש ממשלת אוסטרליה, קווין ראד, על הנעשה בסוריה ודן עמו באפשרויות לתגובה בינלאומית נגד משטר אסד. כמו כן, משלחת ישראלית בכירה בראשות היועץ לביטחון לאומי היוצא, יעקב עמידרור, נפגשה הלילה בוושינגטון לשיחות מדיניות וביטחוניות עם בכירי הממשל האמריקאי. המפגש נקבע כבר לפני כמה שבועות, אולם קיבל חשיבות ודחיפות מיוחדת לאור האירועים בסוריה וההכנות בארצות הברית לתקיפה אפשרית בסוריה.

02:15: שני טייסי חברת תעופה דיווחו לעיתון הגרדיאן על תנועה ערה של מטוסי קרב ותובלה בבסיס חיל האוויר השייך לבריטניה בקפריסין. לדברי הטייסים, שפרטיהם לא נמסרו, הם ראו את מטוסי התובלה מחלון תא הטייס שלהם, בעוד את מטוסי הקרב הם ראו מבעד למסך המכ"ם. להערכתם, כל המטוסים הגיעו מאירופה. גם תושבים המתגוררים סמוך לבסיס אקרוטירי דיווחו על פעילות ערה יחסית ב-48 השעות האחרונות.

26/08/13

22:03: שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, איים הערב כי מי שהשתמש בנשק כימי ישא באחריות על מעשיו. בהודעה מיוחדת שמסר הערב, אמר קרי כי המתקפה הכימית בסוריה בשבוע שעבר צריכה "לזעזע את המצפון העולמי". לדבריו, "אובמה מאמין כי מי שהשתמש בנשק המזוויע ביותר נגד האוכלוסייה הפגיעה ביותר חייב לשאת באחריות". קרי הבהיר כי ארה"ב מתכוננת ומתאמת עם בעלות בריתה פעולה צבאית: "בהוראת הנשיא אובמה השקעתי שעות בשיחות [עם מנהיגים זרים]. הממשל מתייעץ עם בכירים בקונגרס".

שר החוץ האמריקאי הדגיש כי הדיווח על שימוש בנשק כימי בסוריה הוא "אמיתי ומשכנע". "התמונות זועקות זאת: היה שימוש בנשק כימי בסוריה", אמר והוסיף כי ארה"ב ובעלות בריתה אוספות ובוחנות "מידע נוסף" על המתקפה. קרי הדגיש כי "למרות שפקחי האו"ם בודקים את הטענות על שימוש בנשק כימי, הבנתנו את מה שקרה בסוריה מבוססת על עובדות".

קרי אמר כי למתקפה חשיבות מעבר לגבולות סוריה עצמה. "מדובר בשימוש רחב היקף וחסר הבחנה בנשק שהעולם המתורבת החליט לפני זמן רב כי לעולם אין להשתמש בו. ישנה סיבה ברורה מדוע העולם פסל לחלוטין את השימוש בנשק כימי. ישנה סיבה מדוע העולם הציב אמת מידה שכזו", אמר. לדבריו, "טבח באמצעות נשק כימי הוא תועבה מוסרית. אין דבר חמור יותר כיום, ואין דבר שנבחן בצורה יותר קפדנית". "חזרתי לצפות בסרטוני הווידיאו, שכל אחד יכול למצוא ברשתות החברתיות. מאוד קשה להביע במלים את הסבל האנושי. כאב, איני מסוגל להפסיק לחשוב על התמונות הללו, של האב שהחזיק את ילדו המת וזעק", אמר.

קרי הוסיף כי סירוב הממשל הסורי לספק לפקחי האו"ם גישה מידית לאזור בו דווח על השימוש בנשק הכימי, וההפגזות באזור בימים האחרונים, הם סימנים נוספים לכך שלמשטר יש מה להסתיר. לדבריו, ההסכמה של המשטר לביקור הפקחים היום היתה "מאוחרת מדי כדי להיות אמינה". 

20:25: שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, ימסור בשעה 21:30 (שעון ישראל) הצהרה בנוגע למצב בסוריה. קרי ערך היום סבב שיחות עם שרי חוץ ממדינות אחרות ואמר להם כי "יש ספק קטן מאוד" שהממשל הסורי השתמש בנשק כימי נגד אזרחיו.

אתמול דווח כי קרי שוחח עם עמיתו הסורי, ווליד אל-מועלם בטלפון וקרא לו לאפשר לפקחי האו"ם גישה מלאה לאזור בקרבת דמשק בו דווח על שימוש בנשק כימי. צוות הפקחים הגיע היום לאזור בתיאום עם הממשלה הסורית. הפקחים ערכו בדיקות באתר בו אירעה התקיפה, נפגשו עם הפצועים בבתי החולים ולקחו מהם דגימות ושוחחו עם הרופאים. 

16:34: כתבנו ג'קי חורי מדווח כי שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, הטיל היום ספק באמינות התמונות שפורסמו לאחר המתקפה הכימית ליד דמשק. לברוב אמר כי למדינות המערב שדורשות התערבות צבאית בסוריה אין הוכחות לכך שמשטר אסד אחראי למתקפה ודרש שהדיון בשימוש בנשק הכימי ייעשה במועצת הביטחון של האו"ם.

במסיבת עיתונאים שערך היום שר החוץ הרוסי, וציטוטים מתוכה פורסמו בכלי התקשורת הרוסי הממשלתית "קול רוסיה", אמר לברוב כי "לא ייתכן שתצאו למלחמה נגד משטר רק משום שמי שעומד בראשו לא מוצא חן בעיניכם. התערבות מצד נאט"ו היא דבר מסוכן מאוד, ומוטב לשקול זאת היטב לפני ביצוע הטעות הזאת". לדבריו, "פעולה צבאית תוביל למלחמה". לברוב הוסיף: "שימוש בכוח בסוריה ללא מנדט ממועצת הביטחון של האו"ם, יהיה הפרה רצינית של החוק".

15:35: צוות פקחי האו"ם הגיע לפרבר של דמשק בו נעשה בשבוע שעבר שימוש בנשק כימי. הפקחים ערכו בדיקות באתר בו אירעה התקיפה, נפגשו עם הפצועים בבתי החולים ולקחו מהם דגימות ושוחחו עם הרופאים. 

מוקדם יותר ספגה השיירה בה נסע צוות הפקחים אש צלפים בדרכה לאתר בו בוצע שימוש בנשק כימי. איש לא נפגע אך כלי הרכב הראשון בשיירה ספג נזק. דובר האו"ם מסר כי "אש מכוונת נורתה כמה פעמים" לעבר צוות הבדיקה. מרטין נסירקי, דוברו של מזכ"ל האו"ם באן קי-מון, אמר כי הירי אירע באזור החיץ שבין השטח שבשליטת המורדים לשטח שבשליטת משטק אסד. לפני כן נורו לפחות 2 פצצות מרגמה לעבר המלון בו משתכנים הפקחים בשכונה יוקרתית בדמשק. עדי ראייה סיפרו אחת הפצצות נחתה סמוך מאוד למלון "ארבע עונות". הטלוויזיה הסורית דיווחה כי "טרוריסטים" משורות המורדים הם שעומדים מאחורי הירי. סוכנות הידיעות הסורית הרשמית סאנ"א מסרה כי שלושה בני אדם נפצעו, אך לא נמסרה זהותם.

בשעות הבוקר נמסר כי משטר אסד וכוחות המורדים הסכימו להפסקת אש כדי לאפשר לצוות הפקחים לאסוף ראיות במקום בבטחה. למרות האישור שנתנה סוריה לפקחים, גורמים בממשלות במערב מתחו ביקורת על משטר אסד, בטענה שנתן את האישור מאוחר מדי. צלם של סוכנות הידיעות אי-פי סיפר שראה את אנשי צוות האו"ם עושים דרכם לאתר כשהם לובשים אפודי מגן.

14:47: בכיר איראני איים היום כי אם ארה"ב תתקוף בסוריה, ישראל תהיה הראשונה שתותקף בחזרה. חבר הפרלמנט האיראני הבכיר, חוסיין שייח אל-איסלאם, אמר כי "סוריה לא תותקף, אך אם התסריט הבלתי-אפשרי הזה אכן יתממש, המשטר הציוני יהיה הקורבן הראשון של התקפה על סוריה". אל-איסלאם הוסיף כי לסוריה כוח צבאי רב, שיכול לתקוף ולהשמיד את ישראל, אותה כינה ה"שטחים הכבושים".

14:00: כתבנו ג'קי חורי מדווח כי שר החוץ המצרי, נביל פהמי, אמר במסיבת עיתונאים שערך ברמאללה עם מקבילו הפלסטיני כי בפגישתו עם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס העלה האחרון את סוגיית החזרת המשמר הנשיאותי הפלסטיני למעבר רפיח. לדברי פהמי, הממשלה המצרית תדון בעניין ותישאר מחויבת לסייע לאזרחים הפלסטינים, גם ברמאללה וגם בעזה. מאז השתלטות חמאס על עזה ב-2007 הוצאו מהרצועה אנשי הרשות ובמקומם הוצבו במעבר הגבול אנשי החמאס. מצב של החזרת שוטרים מהרשות למעבר יהווה שינוי מהותי בכל הנוגע לשליטת חמאס במעבר.

13:40: אזרח איראני שהורשע בבניית אתרי פורנו ובהפצתם ספג היום עונש מאסר עולם בבית המשפט בטהראן. עורך דינו של הנאשם סעיד מאלקפור אמר לסוכנות הידיעות האיראנית "מאהר" כי בתחילה ספג מרשו עונש מוות על "הפצת שחיתות", אולם גזר הדין הומתק למאסר עולם. מאלקפור נעצר בשנת 2008 והודה בפיתוח ובהפצת אתרים פורנוגרפיים. התקשורת במדינה פרסמה כי הוא המפיץ הגדול ביותר של תכנים פורנוגרפיים בשפה הפרסית.

11:45: שר החוץ של בריטניה, ויליאם הייג, אמר הבוקר כי הלחץ הדיפלומטי על סוריה לא הניב פירות וכי בריטניה שוקלת את האפשרויות הנוספות שעומדות בפניה. בראיון לבי-בי-סי אמר הייג כי בריטניה עשויה להגיב להתקפה הכימית בפרברי דמשק בשבוע שעבר גם ללא גיבוי של האו"ם. לדבריו, "כל תגובה תתבצע בהתאם לחוקים הבינלאומיים".

דברי שר החוץ הבריטי באים על רקע הדיווחים כי נאט"ו תוכל להחליט לפעול בסוריה גם ללא אישור של מועצת הביטחון של האו"ם, בדומה לתקדים קוסובו משנות ה-90. אם יחליט נשיא ארה"ב אובמה לארגן קואליציה של חברות נאט"ו להתערבות בסוריה, נראה שבריטניה, צרפת וגם טורקיה יתייצבו לצידו. היחידה שצפויה להתנגד היא רוסיה, ששר החוץ שלה לברוב שוחח עם מקבילו האמריקאי ג'ון קרי ואמר לו כי "מוסקבה מודאגת מההצהרות האמריקאיות" בנוגע לנעשה בסוריה. 

08:35: נשיא סוריה, בשאר אסד, התראיין לעיתון הרוסי איזבסטיה, ואמר כי האשמות המערב בדבר מתקפה כימית של צבאו על אזרחים הן לא הגיוניות ומונעות מסיבות פוליטיות. לדבריו, אם ארצות הברית תחליט לתקוף את סוריה, "היא צפויה להיכשל כפי שנכשלה במלחמות העבר שהחלה בהן מווייטנאם ועד היום". אסד הוסיף כי "האמריקאים יכולים להתחיל כל מלחמה אבל הם לא יודעים כמה זמן היא תימשך ולאן היא תגיע".

אסד רואיין בארמון הנשיאות על ידי אלכסנדר פוטפוב ויורי מצרסקי. השניים שאלו אותו אודות טענותיו בדבר קשר בין ארגונים בסוריה הנלחמים בממשל לבין ישראל. "ישראל פותחת באש על כוחותינו, כשאנו נלחמים בטרוריסטים על הגבול. מדוע ישראל מאפשרת לטרוריסטים לברוח מאתנו לטריטוריה שלה, ואז להמשיך לתקוף בכוחות של סוריה מהצד השני? מדוע ישראל תקפה מספר פעמים בחודשים האחרונים חלקים מהצבא הסורי?

"ישראל עצמה מספקת הוכחות לשיתוף הפעולה. היא הודיעה מספר פעמים כי בבתי חולים שלה עשרות טרוריסטים מקבלים טיפול רפואי. אם הארגונים האלה כל כך שונאים את ישראל, שרק השם ישראל גורם להם רגשות היסטריה ושנאה, מדוע הארגונים הקיצוניים האלה, שנלחמים כעת נגד מצרים וסוריה, לא ביצעו אף פעולה נגד ישראל בכל ההיסטוריה שלהם.

חיילים סורים מפנים פצוע משוכנת ג'ובאר שבפרברי דמשקצילום: רויטרס

"מי יצר את הארגונים האלה? המערב וארצות הברית הם שגייסו ותמכו בהם, ומאז שנות ה-80 סעודיה תמכה בהם כלכלית כדי להילחם בברית המועצות באפגניסטאן. אז כיצד הארגונים האלה, שנוצרו על ידי המערב וארצות הברית, יכולים לתקוף את ישראל?".

שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, שוחח אתמול (ראשון) עם מקבילו האמריקאי, ג'ון קרי, ואמר כי רוסיה מודאגת מהאפשרות שארה"ב תתקוף בסוריה על רקע השימוש בנשק כימי על ידי אסד. לברוב אמר היום כי ביקש מעמיתו להפגין איפוק. לברוב אמר כי ההודעה האמריקאית לפיה הם מוכנים לתקוף בסוריה התקבלה במוסקבה בדאגה גדולה. צרפת הודיעה הבוקר כי לעת עתה לא התקבלה כל הודעה בדבר פעולה בסוריה וכי כל האופציות על השולחן.

25/08/13

23:43: נשיא ארה"ב ברק אובמה שוחח עם נשיא צרפת פרנסואה הולנד באפשרות לתגובה בינלאומית מתואמת בסוריה. בהודעת הבית הלבן נמסר כי שני המנהיגים "ימשיכו בהתייעצויות" והביעו "חשש כבד מהדיווחים על שימוש בנשק כימי מצד נשיא סוריה בשאר אל-אסד.

20:44: שר החוץ הבריטי, וויליאם הייג, אמר כי "צריך להיות מציאותיים ביחס למה שיכול צוות המומחים של האו"ם למצוא" בבדיקות שיבצע מחר באתר בפרברי דמשק שבו ביצע צבא סוריה, על פי החשד, מתקפה כימית בשבוע שעבר. הייג שב ואמר כי "כל המידע מעיד על שימוש בנשק כימי מצד הממשל הסורי, אך ייתכן שמרבית העדויות לכך כבר נהרסו".

שר החוץ הצרפתי, לורן פאביוס, אמר היום כי "אין ספק" שממשל אסד עומד מאחורי השימוש בנשק כימי בשבוע שעבר. עם זאת פאביוס הדגיש כי הפנייה לממשל הסורי לאפשר לצוות המומחים לגשת לזירה נעשתה כבר לפני כמה ימים. "האתר הופצץ מאז ולכן צריך לראות מה ניתן לעשות". בכיר אמריקאי שביקש להישאר בעילום שם אמר הערב לרשת אל-ג'זירה כי "מאוחר מדי" לקבוע בוודאות אם נעשה שימוש בנשק כימי בפרברי דמשק "מכיוון שהראיות הנמצאות בזירה נפגעו בהפגזות בחמשת הימים האחרונים".

19:06: לפחות 48 בני אדם נהרגו ביותר מעשר פעולות טרור, בהן חמש חטיפות של חיילים, ברחבי עיראק. המתקפה הקטלנית ביותר התרחשה בעיר בעקובה שבמרכז המדינה בעת שמכונית ממולכדת התפוצצה וגרמה למותם של 11 בני אדם. במוסול הציבו חמושים מחסומי דמה, חטפו חמישה חיילים וירו בהם למוות.

מאז חודש אפריל נהרגו יותר מ-3,000 בני אדם במעשי טרור ומתקפות חמושים ברחבי עיראק. את מרבית מעשי הזוועה מבצעות קבוצות סוניות חמושות המסונפות לאל קאעדה כלפי הרוב השיעי.

18:32: רוסיה מזהירה את ארה"ב מפני מתקפה צבאית עצמאית בסוריה וטוענת כי לצעד שכזה יהיו "השלכות מטלטלות" על המצב הביטחוני במזרח התיכון. עוד הזהיר משרד החוץ הרוסי את וושינגטון מפני "חזרה על טעויות העבר".

הפגנה בפאריס בסוף השבוע בעד המורדים ונגד השימוש בנשק כימי על ידי המשטר הסוריצילום: אי-אף-פי

במקביל אמר הסנאטור הדמוקרטי הבכיר ג'ק ריד כי ארה"ב "אינה יכולה להרשות לעצמה להיכנס לתוך פעולה צבאית כללית בסוריה. לדבריו, כל פעולה אמריקאית בסוריה צריכה להיעשות כחלק מפעולה בינלאומית ולא במסגרת עצמאית.

17:31: הסולטאן קאבוס מעומאן יצא היום לטהראן, לראשונה מאז תחילת כהונתו של חסן רוחאני כנשיא איראן. כלי תקשורת איראניים דיווחו כי ייתכן שמטרת הביקור היא לחדש את מאמצי התיווך בין טהראן לבין וושינגטון.

17:20: משרד החוץ הרוסי בירך על החלטת ממשלת סוריה לאפשר לצוות המומחים של האו"ם לבקר מחר בפרברי דמשק. במקביל הזהירה מוסקווה מ"טעות טרגית כתוצאה מהסקת מסקנות מהירה" ביחס לדיווחים על מתקפה כימית באזור בשבוע שעבר.

17:12: כתבתנו גילי כהן מדווחת כי שר הביטחון, משה יעלון, נפגש היום עם שר החוץ הצרפתי, לוראן פאביוס. יעלון אמר לשר החוץ הצרפתי כי "יש הרבה אירועים שמתרחשים באזור שלנו, ובמיוחד השימוש בנשק לא קונבנציונלי בידי משטר לא קונבנציונלי, צעד שגרם למותם הטרגי של מאות אזרחים חפים מפשע. זו לא הפעם הראשונה שהמשטר בסוריה, שנתמך בידי איראן וחיזבאללה, משתמש בנשק לא קונבנציונלי. מבחינתו זה הפך לעניין שבשגרה".

יעלון הוסיף כי "מדינת ישראל לא מתערבת במלחמת האזרחים בסוריה. לנו יש את הקווים האדומים שהצבנו, ואנחנו עומדים בהם: לא נאפשר העברת נשק איכותי לחיזבאללה ולגורמי טרור אחרים, לא נאפשר העברת נשק כימי ונגיב על כל פגיעה בריבונות שלנו". "אנחנו טוענים שבסופו של דבר עלינו להגן על עצמנו בכוחות עצמנו, ולעשות זאת באחריות ובשיקול דעת. איננו מצפים שצבאות זרים יעשו זאת בשבילנו", הסביר.

על המצב בלבנון אמר שר הביטחון כי למרות שלמדינה יש ממשלה וצבא, "למרבה הצער נוכח שם ארגון טרור כמו חיזבאללה, שמאתגר אותם. חיזבאללה גם מפר את החלטת האו״ם 1701 לאורך גבולנו עם לבנון, ומשתמש באזרחים תושבי הכפרים בדרום לבנון כמחסה לטילים ורקטות אשר מתוכננים להיות משוגרים לעבר ישראל ביום פקודה". 

17:00: צוות המומחים מטעם האו"ם לבדיקת השימוש בנשק כימי במלחמת האזרחים הסורים יבוא מחר לשכונת רותה שבפרברי דמשק כדי לבדוק את החשד לשימוש בגז עצבים במקום בשבוע שעבר. ממשלת סוריה הודיעה כי תבטיח קיומה של הפסקת אש במהלך ביקור הצוות.

הצוות המומחים הגיעו לדמשק לפני שלושה ימים על מנת לבדוק שלושה אתרים בחומס ובאזור חאלב בהם נעשה ככל הנראה שימוש בנשק כימי לפני כמה חודשים. המתקפה שאירעה ברותה בשבוע שעבר היתה ככל הנראה נרחבת בהרבה והחמורה ביותר בעולם זה 25 שנה.

16:30: משרד החוץ הסורי מסר כי "בפגישה שנערכה הבוקר בדמשק, בין שר החוץ הסורי ואליד אל-מועלם לבין שליחת האו"ם אנג'לה גיין, סוכם כי צוות פקחי האו"ם יחקור את הטענות לשימוש בנשק כימי בשבוע שעבר בסמוך לדמשק, וכי יתאפשר לו לבקר במקומות שהוסכם עליהם, בתיאום עם הממשלה". כך מסר כתבנו ג'קי חורי.

התקשורת הרשמית בסוריה דיווחה כי הצדדים עמלים כעת על קביעת מועד מדויק לביקורת, וכי ישנה מחלוקת בנושא. לעיתוי הביקור משמעות קריטית: לפי כתב הגרדיאן, מדענים מסבירים שגז עצבים ניתן לאיתור עד כשבוע לאחר הפגיעה, ומאז התקיפה באזור בפרברי דמשק כבר חלפו כמעט חמישה ימים.

15:55: המשטר הסורי ליווה צוותי טלוויזיה מערוצים ידידותיים כלפיו, בעיקר סוריים ורוסיים, לבונקר שעל פי הטענה שימש את המורדים לייצור נשק כימי. מדובר בניסיון לשכנע את העולם כי האופוזיציה אחראית למתקפה הכימית ברביעי. מדובר בנסיגה מהגרסה הראשונית של אנשי אסד, שלפיה כלל לא התרחשה מתקפה כזו.

בתמונות ששודרו נראה מרתף של בניין הרוס למחצה, שבו פזורים פגזים שונים וגנרטורים מפורקים. גולת הכותרת - שורה של מכלים של חומרים כימיים, ערימה של מסיכות גז וכמה קופסאות של מה שנטען שהוא אטרופין, המנטרל את גז העצבים.

15:44: המנהיג העליון של איראן, האייתוללה עלי חמינאי, כתב כי "האחראיות העיקריות לטרגדיה הסורית הן ארצות הברית וישראל, מאחר שהסכסוך הסורי אפשר לציונים לבצע יותר פשעים ללא חשש מפגיעה".

בסדרת הודעות בטוויטר טען חמינאי כי ארה"ב ארגנה וחימשה ארגוני טרור כמו טליבאן, "המוג'הידין חאלק" ואל-קאעדה. כמו כן, כונתה ארה"ב "הפושעת הגרעינית היחידה", בהתכוון לכך שהיא המדינה היחידה שהשתמשה בנשק גרעיני.

עוד נאמר כי "האמריקאים ובעלי בריתם, כמו המשטר הציוני, מייצרים, מוכרים ומשתמשים בנשק בלתי חוקי, כמו נשק כימי, פצצות גרעין – ומשתמשים בהם מתי שהם מוצאים לנכון".

15:14: ארצות הברית הודיעה כי "יש ספק מועט מאוד" כי המשטר הסורי השתמש בנשק כימי נגד אזרחים בתקרית ביום רביעי האחרון - כך דיווחה סוכנות הידיעות אי-פי מפי גורם בכיר בממשל האמריקאי. הנשיא ברק אובמה, על פי הדיווח, עדיין לא החליט כיצד על ארה"ב להגיב.

בדיווח נאמר כי ההערכה הזאת של קהילת המודיעין של ארה"ב, שניתנה לבית הלבן, מבוססת על "המספר המדווח של הקורבנות, על הסימפטומים שנאמר שהנפגעים סבלו מהם ועל עדי ראייה". 

הבכיר בממשל הוסיף כי הבית הלבן סבור שהמשטר הסורי מונע מצוות הבדיקה של האו"ם גישה מיידית לאתר בפרברי דמשק, כדי לתת לראיות בשטח להתכלות.

13:40: ראש חזית א-נוסרה, ארגון המורדים הסורי המסונף לאל-קאעידה, הודיע כי בכוונתו לתקוף קהילות עלאוויות בתגובה למתקפה הכימית בפרברי דמשק בשבוע שעבר - כך עולה מהודעה קולית שהתפרסמה באתר יוטיוב. משפחת אסד ובכירי המשטר הסורי נמנים עם העדה העלאווית.

"על כל רקטה כימית שתיפול על אנשינו בדמשק, אחד מכפריהם ישלם על כך, בעזרת אללה", אמר אבו-מוחמד אל-רולאני, "בנוסף לכך, נכין אלף רקטות שנירה על העיירות שלהן כנקמה על הטבח בדמשק".

12:45: משרד החוץ של ארה"ב מסר כי שר החוץ ג'ון קרי התקשר לעמיתו הסורי ווליד אל-מועלם ודרש ממנו גישה ישירה לפקחי האו"ם לאתרי המתקפה הכימית - כך דיווחה כתבת של הבי-בי-סי.

לפי כתבת הרשת בוושינגטון, מדובר בפעם הראשונה זה יותר משנה שבה מתקיים קשר בין גורמים רמי-דרג בין שתי המדינות. ככל הנראה, מאז שעזב השגריר האמריקאי בסוריה ב-2011.

12:17: שר החוץ של צרפת, לורן פביוס, אמר בשיחה עם כתבנו ברק רביד כי "צריכה להיות תגובה חזקה", לירי הנשק הכימי בסוריה. לדבריו, יש לחכות ולראות האם ארצות הברית תחליט לתקוף בעצמה. פביוס סירב להשיב לשאלות נוספות בנושא הסורי.

שר החוץ הצרפתי אמר עוד כי הוא אופטימי לגבי היכולת להתקדם בתהליך השלום בין ישראל לפלסטינים "כיוון שיש רצון משותף בשני הצדדים לנוע לכיוון השלום". פביוס הוסיף כי האירועים באזור יצרו פרדוקס. "יש טלטלה בכל האזור, אבל דווקא כאן (בין ישראל לפלסטינים, ב"ר) הדברים שקטים", אמר. "יש לנצל את ההזדמנות ולקדם את פתרון שתי המדינות מהר ככל האפשר".

פביוס נפגש הבוקר עם הנשיא שמעון פרס. פרס קרא לעצור את הטבח בסוריה כאשר "השיקול המוסרי צריך לעמוד מעל הכל". לדברי פרס "יש לקיים מאמץ בינלאומי להוצאת הנשק הכימי מסוריה".

12:03: נשיא מצרים לשעבר חוסני מובארק הגיע במסוק לבית המשפט בקהיר, שם מתנהל משפטו החוזר על הרג מפגינים בהתקוממות נגד משטרו ב-2011. מובארק נמצא כיום במעצר בית בבית חולים צבאי בבירה.

במקביל, הורה בית המשפט לדחות את הדיונים בעניינם של מנהיגי האחים המוסלמים באישומים דומים לחודש אוקטובר. השלושה, בהם מנהיג התנועה מוחמד בדיע, לא הגיעו היום לאולם מסיבות ביטחוניות. העיתון "אל-מסרי אל-יום" דיווח שבדיע בדיכאון עמוק בשל מות בנו, שנורה במהלך ההפגנות נגד הצבא.

11:21: כתבנו ברק רביד מדווח כי ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הבוקר לנעשה בסוריה ואמר כי "אסור שלמשטרים המסוכנים בעולם יהיה את הנשק המסוכן בעולם. היד שלנו על הדופק והאצבע אחראית על ההדק". ראש הממשלה הוסיף כי "מה שקרה בסוריה הוא טרגדיה ופשע נוראי. ליבנו יוצא לנשים, לילדים ולתינוקות שנפגעו בצורה כה אכזרית על ידי שימוש בנשק להשמדה המונית".

11:05: המתקפה הכימית בפרברי דמשק בשבוע שעבר מפנה זרקור לתפקידו של מאהר אסד, אחיו של הנשיא בשאר אסד, בניהול המערכה מול המורדים בסוריה. לדברי רבים, מאהר אסד הוא מקבל ההחלטות האמיתי מאחורי הקלעים של המשטר הסורי.

לפי הגרדיאן, בין היתר, הוא ניהל את המגננה על הבירה הסורית מפני התקדמות כוחות האופוזיציה, שנותרו מבוצרים בפרברים שונים של דמשק, ואת המצור האכזרי על העיר דרעא ב-2011. מאהר גם נותר בתפקידים בכירים במפלגת הבעת', הוא מפקד על הדיוויזיה הרביעית ועל המשמר הרפובליקאי - כוחות העילית של צבא סוריה.

10:43: התייחסות איראנית ראשונה לדיווחים, שלפיהם מתקפה אמריקאית על סוריה קרובה מתמיד. איראן איימה על ארה"ב כי אם תחצה את "הקו האדום" בסוריה יהיו לכך "השלכות חמורות".

סוכנות הידיעות האיראנית "פארס" דיווחה כי סגן הרמטכ"ל של צבא איראן, מסעוד ג'זאיירי אמר: "אמריקה יודעת את מגבלות הקו האדום בחזית הסורית, ולכל חצייה שלו יהיו השלכות חמורות עבור הבית הלבן".

במקביל, אמר שר המידע הסורי עומראן זועבי כי "פעולה צבאית לא תהיה עניין קליל". כמו כן, איים השר הסורי כי התערבות צבאית אמריקאית "תיצור כדור אש שיצית את המזרח התיכון".

10:07: שר החוץ של איראן מוחמד ג'באד זריף אמר כי ממשלת סוריה הבטיחה לארצו לאפשר לפקחי האו"ם לבקר באזורים, שבהם נטען כי השתמשה בנשק כימי נגד אזרחים - כך דיווח ערוץ הטלוויזיה האיראני בשפה האנגלית "פרס טי.וי".

"אנחנו בקשר הדוק עם הסורים, והם הבטיחו לנו שהם לא השתמשו בכלי נשק לא אנושיים כמו אלה, ושבכוונתם לשתף פעולה באופן מלא עם המומחים מהאו"ם שיבקרו באזורים שנפגעו", אמר זריף לעמיתתו האיטלקית, אמה בונינו, בשיחת טלפון.

זריף הוסיף: "על הקהילה הבינלאומית להראות תגובה רצינית לשימוש בנשק כימי בידי המחבלים בסוריה, ולגנות את הצעד הזה".

09:45: שישה בני אדם נהרגו בבירת תימן צנעא מפיצוץ מטען חבלה ליד אוטובוס שהסיע חיילים וקצינים בחיל האוויר. האוטובוס נסע בכביש המוביל לנמל התעופה הבינלאומי, ליד בסיס של חיל האוויר.

אמין סארי, קצין בחיל האוויר שהגיע למקום, אמר כי המטען הוטמן בתוך האוטובוס. "הוא התפוצץ בחלק האחורי של כלי הרכב, ושישה מחברינו נהרגו במקום". דובר של חיל האוויר מסר כי 24 קצינים וחיילים היו על האוטובוס.

09:40: מצרים פתחה אתמול את מעבר הגבול עם רצועת עזה חמישה ימים לאחר שסגרה אותו ומנעה מתושבי הרצועה לצאת ממנה או לחזור אליה. המצרים פתחו את מעבר רפיח לארבע שעות, ואפשרו ל-345 פלסטינים לעזוב את עזה, ול-619 להיכנס לרצועה.

ממשלת מצרים ניתקה בפועל את הטריטוריה שבשלית חמאס מיתר העולם, וגם חסמה את פעילותן של מאות מנהרות הברחה, שעליהן נשענתן הרצועה לאספקת חומרי בנייה, דלק זול וכלי נשק.

לפי ארגון "גישה", התנועה במעבר רפיח קטנה ב-75% מאז סילוקו של נשיא מצרים מוחמד מורסי ב-3 ביולי. בתקופת שלטונו חצו במעבר רפיח כ-40 אלף איש בחודש בממוצע, לעומת 28 אלף ו-15 אלף לחודש בשנתיים לפני כן. בשבועות האחרונים גברה  התנועה במעבר ארז, אבל העלייה מהווה רק 10% מהירידה בתנועה ברפיח.

עדכונים קודמים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ