זה הזמן להיזכר בסבא הציוני של בשאר אסד

ב-1936 כתב סולימן אל-אסד איגרת לראש ממשלת צרפת היהודי, לאון בלום, בו הזהיר מפני “רוח השנאה והפנאטיות הנטועה בליבם של הערבים המוסלמים”

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו

"היהודים הטובים הביאו לערבים תרבות ושלום, פיזרו זהב ויצרו שגשוג בפלסטין, בלי לפגוע באיש ובלי לקחת דבר בכוח – ובכל זאת המוסלמים הכריזו נגדם ג'יהאד ולא היססו לשחוט את נשיהם וילדיהם”.

את המשפט הזה לא כתב תועמלן בלשכת ראש הממשלה, גם לא היסטוריון ימני בהסתדרות הציונית: כתב אותו סולימן אל-אסד, אביו של חאפז, סבו של נשיא סוריה בשאר אסד.

מדובר על איגרת ששיגרו שישה בדלנים עלאווים, ובהם סבא אסד, בשנת 1936, לראש הממשלה היהודי של צרפת ליאון בלום, שבו הפצירו בו שלא לספח את המחוז העלאווי העצמאי שהוקם בשנת 1922 לסוריה הסונית ושלא להסיר את הגנת משטר המנדט הצרפתי מהמיעוטים בסוריה.

נוסחו המלא של המכתב, שהיה שמור בארכיב של משרד החוץ הצרפתי - אך יש טענה שנעלם משם באורח מסתורי - פורסם בספר של החוקר מתי מוסא "שיעים קיצוניים" בשנת 1988 ומאוחר יותר גם על ידי החוקר הישראלי מרדכי קידר.

חאפז אסד ומשפחתו, משמאל הנשיא בשאר, בראשית שנות ה-70'

אסד וחבריו הבדלנים פנו לצד היהודי של בלום, שנחשב גם לאוהד של הציונות, והשתמשו במצוקת הישוב היהודי בארץ ישראל עם פרוץ המרד הערבי הגדול ב-1936 כדי להדגים את הגורל המר המצפה גם לעלאווים במידה ויישלטו על ידי הרוב המוסלמי הלאומני מדמשק. בתוך כך, הם גם מרחיקים את עצמם מהשתייכות לדת המוסלמית.

"האומה העלאווית, ששמרה על עצמאותה במהלך השנים בשל קנאותה וקורבנותיה, היא אומה השונה מהאומה המוסלמית הסונית על פי דתה, מנהגיה וההיסטוריה שלה. על פי האיסלאם”, הם כתבו, "העלאווים הם כופרים...רוח השנאה והפנאטיות הנטועה בליבם של הערבים המוסלמים כנגד כל דבר שאיננו מוסלמי מטופחת מאז ומעולם על ידי הדת המוסלמית.

"אין כל תקווה שהמצב אי פעם ישתנה. לכן, סיום המנדט יחשוף את המיעוטים בסוריה לסכנת מוות והשמדה, וזאת ללא קשר לעובדה שביטול כזה יחסל גם את חופש המחשבה והאמונה. מצב היהודים בפלשתינה", הוסיפו, "מהווה את הראיה החזקה והברורה ביותר למיליטנטיות של האיסלם כלפי אלה שאינם שייכים לאיסלם”.

הפניה הדרמטית של סולימן אסד לא עזרה, כמובן, והמחוז העלאווי, שנודע בשם "מדינת לטקיה", צורף בחזרה לסוריה, שהמתינה עוד עשר שנים לביטול המנדט הצרפתי בשנת 1946.

זהותה העלאווית של שושלת אסד והיחס האמביוולנטי של האסילאם כלפי העדה מהווה גם את אחד הטיעונים העיקריים של האחים המוסלמים כנגד משטרו של בשאר אסד, מאז פרוץ מלחמת האזרחים בסוריה ב-2011. בשנה שעברה טען נציג בכיר של האחים המוסלמים בראיון בטלוויזיה המצרית כי מדובר בכלל ביהודים, ושאביו של סולימן אסד, סולימן אל-וואחיש, היה בכלל יהודי פרסי שהיגר לסוריה ושינה את שמו בשנת 1927 לאסד, "האריה".

אחרי מלחמת ששת הימים הועלתה גם טענה שחפאז אסד היה בכלל משתף פעולה של ישראל ושמסר מרצונו את רמת הגולן לישראל בתמורה לתמיכתה בהפיכה העלאווית שחולל שנה קודם לכן יחד עם הגנרל העלאווי סלאח ג'דיד ולקראת ההפיכה הנוספת שביצע אסד עצמו בשנת 1970, כשתפס את השלטון.

פרטי הקנוניה, המובאים גם הם בספרו של מוסא, מבוססים על דברים שאמר סמי אל-ג'ונדי, ממקימי מפלגת הבעת' הסורית, לעיתון הלבנוני אל-חוודאת', על פגישה שקיים, כביכול, כשגריר סוריה בצרפת עם שר החוץ דאז אבא אבן כשבועיים לפני פרוץ מלחמת ששת הימים. בפגישה, שלטענתו של אל-ג'ונדי הוקלטה, הסכימה סוריה להקל על כיבוש רמת הגולן על ידי הסורים בתמורה לגיבוי ישראלי לאסד. ג'ונדי מצטט את אבן כמתחייב ש"הכוחות הישראליים לא יתקדמו מעבר לקונייטרה, למרות שהכביש לדמשק יהיה פתוח”.

במאמר נלווה שהתפרסם בעיתון תחת הכותרת "הקנוניה מהגיהנום" נטען שבמסגרת ההבנות ההדדיות, הורה אסד על פירוק יחידות הלא-עלאוויות מנשקן. נשיא מצרים אנואר סאדאת מצוטט בספר של מוסא כמי שאמר במאי 1979 שזמן קצר לפני מלחמת ששת הימים, הסורים פירקו את שדות המוקשים ברמת הגולן, ושממשלת סוריה הוציא להורג את הקצין הסורי שטעה בלוחות הזמנים והודיע על נפילת רמת הגולן עוד לפני שישראל החלה במתקפה שלה לכיבושה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ