אובמה תוקף את שיתוק הקהילה הבינלאומית: לא נשלים עם שימוש בגז

הבית הלבן פרסם מסמך עם ממצאים הנודעים למתקפה הכימית בדמשק: קרי: 1429 אזרחים נהרגו, ניתנו הוראות מפורשות במשטר הסורי להתכונן למתקפה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

נשיא ארה"ב ברק אובמה מתח הערב (שישי) ביקורת חריפה על חוסר יכולתה של הקהילה הבינלאומית להגיב למתקפה הכימית שביצע אסד, אולם שב וטען כי הוא טרם החליט סופית אם וכיצד להגיב למתקפה. הבית הלבן גם פרסם הערב מסמך ובו ממצאים הנוגעים לחקירת המתקפה בנשק כימי בשבוע שעבר. לקריאת המסמך לחצו כאן.

בנוסף פורסמה מפת דמשק המראה אילו אזורים נשלטים בידי כוחות אסד (בצבע חום בהיר) ואילו בידי המורדים (ירוק בהיר). לפיכך, ניתן לראות כי התקיפות בנשק כימי בוצעו בשטחי האופוזיציה הסורית בלבד. "ישנו חומר ראיות משמעותי המצביע על כך שהמשטר הסורי אחראי למתקפה בנשק כימי שהתרחשה ב-21 באוגוסט", נכתב במסמך שפרסם הבית הלבן. "ישנו מידע מודיעיני נוסף שנותר מסווג בשל המקורות מהן הוא הופק והשיטות בהן הוא הוש. המידע הזה מוצג בפני הקונגרס ובעלות בריתנו בעולם".

מפת התקיפה הכימית ב-21 באוגוסט. מהבית הלבן

בשיחה עם כתבים בעת מפגש עם מנהיגי המדינות הבלטיות בבית הלבן אמר אובמה כי, "שחררנו את המידע שברשותנו לפיו 1,429 איש מתו. לא נוכל להשלים עם עולם שבו אזרחים מומתים בגז. דבר כזה מסכן את האינטרסים שלנו ומאיים על בנות בריתנו, כמו ישראל, טורקיה וירדן. נשק כזה אף עלול ליפול לידי טרוריסטים שיפעלו נגדנו. מה שראינו עד כה זה חוסר יכולת של מועצת הביטחון של האו"ם לקבל החלטה, למרות הפרה ברורה של נורמות בינלאומיות. אסור לעולם להיות משותק, לכולם בעולם ברור שצריך לעשות משהו, אבל אף אחד לא רוצה להיות זה שעושה זאת.

"אמרתי זאת בעבר ואומר זאת שוב: לעולם יש מחויבות לוודא שלא ייעשה עוד שימוש בנשק כימי. טרם החלטתי אם לפעול. התייעצנו עם בעלות בריתנו, עם חברי קונגרס ועוד. בכל מקרה, לא יהיו חיילים אמריקאים על אדמת סוריה. אנו שוקלים אפשרות לפעולה מוגבלת. אוסיף להתייעץ, נחשוף מסמכים חסויים נוספים ואמשיך לעדכן את העם האמריקאי".

במסיבת עיתונאים שקיים מוקדם יותר אמר שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי כי "הממצאים מסוריה ברורים. אני לא מבקש מכם שתאמינו לי, קראו את העדויות מאלפי מקורות". בהתייחס למתקפה הכימית אמר קרי כי "‫המודיעין שלנו עבר על כל החומרים שקשורים למתקפה הזו. אנו עדיין לא יכולים לחשוף חלק מהחומרים, אך אנחנו יודעים שהממשל רצה לטהר את הפרבר בדמשק מהאופוזיציה והוא היה מתוסכל מכך שלא הצליח בכך‬". הוא הוסיף כי שלושה ימים טרם המתקפה הכימית, אנשי אסד התכוננו להפעילו. "ידוע לנו שלגורמים במשטר הסורי נאמר להתכונן למתקפה על ידי חבישת מסכות גז. אנחנו יודעים שניתנו הוראות מפורשות".

שר החוץ הוסיף כי "אני והנשיא אובמה סבורים כי חשוב לדון בסוגיה הסורית עם הקונגרס ועם הציבור האמריקאי. חשוב לשאול את השאלות הקשות ולקבל את התשובות הקשות לפני פעולה, ולא אחריה‬". בהתייחס לאפשרות של מתקפה אמריקאית, קרי הוסיף כי החשיבות שהעולם יפעל נגד הנשק הכימי שברשות סוריה נוגעת גם לביטחון ישראל, טורקיה וירדן. "לדבריו, העולם עוקב אחרינו ורוצה לראות אם אנו מתכוונים למה שאנו אומרים".

"אנחנו יודעים מאיפה נורו הטילים ובאיזו שעה והיכן הם נחתו. הם יצאו רק מאזורים הנשלטים על ידי המשטר, ונחתו רק בשכונות שנשלטות על ידי האופוזיציה‬. שעה וחצי וכל זה כבר היה בחוץ ברשתות החברתיות", אמר עוד שר החוץ. "אנחנו יודעים שממשל אסד הוא בעל מצבור הנשק הכימי הגדול במזרח התיכון ושהממשל השתמש בו כמה פעמים, גם נגד אזרחיו". לדברי קרי, "ממשלת ארה"ב יודעת עתה כי 1,429 בני אדם, בהם לפחות 426 ילדים, מתו במתקפה. אפילו הרופאים והאחיות שניסו להציל אותם היו קורבנות‬. זוהי הזוועה הבלתי ניתנת לערעור של שימוש בנשק כימי".

‫עוד אמר קרי כי "אנחנו יודעים שנציג משטר בכיר אישר את המתקפה הכימית‬. ‫התקשרתי לשר החוץ הסורי ואמרתי לו שאם אין להם מה להסתיר אז שיתנו למשלחת האו"ם להיכנס מיד... אבל במשך ארבעה ימים הם הטילו מצור על השכונה כדי לחסל עדויות‬. בסוף הם נתנו גישה מאוד מוגבלת למשלחת האו"ם‬".

אובמה ובכירי ממשלו בדיון על המצב בסוריה בבית הלבןצילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ