קרי: יש בידי ארה”ב ראיות פיזיות שנעשה שימוש בגז סארין בדמשק

שר החוץ הבריטי הייג העריך אתמול שבריטניה לא תצטרף לפעולה צבאית בסוריה, גם אם תתרחש מתקפה כימית נוספת במדינה

ג'קי חורי
גילי כהן
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
גילי כהן
סוכנויות הידיעות

יממה לאחר נאומו של נשיא ארה"ב ברק אובמה - שדחה את התקיפה בסוריה - טען אתמול (ראשון) שר החוץ שלו, ג'ון קרי, כי בידי ארה"ב ראיות פיזיות חדשות המעידות שבמתקפה בפאתי דמשק נעשה שימוש בגז עצבים מסוג סארין. "ב–24 השעות האחרונות גילינו, באמצעות דגימות מאנשי רפואת חירום במזרח דמשק, דגימות שיער ודם, תוצאות חיוביות להימצאות גז סארין", אמר שר החוץ האמריקאי. עוד אמר קרי כי למרות דבריו של אובמה שלפיהם יביא את התקיפה לאישור הקונגרס, "שמורה לו הזכות לפעול גם ללא אישור בית הנבחרים והסנאט".

בלילה שבין שבת לראשון שלח הממשל בוושינגטון לקונגרס הצעת טיוטה ראשונית לשימוש בכוח צבאי בסוריה. ההצעה כוללת התייחסות מועטה בלבד לשימוש בנשק כימי וייחוסו לנשיא אסד, ואף אינה מציבה יעדים ספציפיים לתקיפה. בהצעה אמנם לא נכתב בבירור כי ארצות הברית תימנע משליחת כוחות רגליים לסוריה, אך בהחלט עולה ממנה כי הפעולה תהיה מוגבלת. "מטרתה של ארה"ב היא להשתמש בכוח צבאי על מנת להביא להרתעה, למנוע ולסכל את הפוטנציאל לשימוש עתידי בנשק להשמדה המונית", נכתב.

שר החוץ של בריטניה, ויליאם הייג, התייחס אתמול למצב בסוריה - לראשונה מאז התבוסה שספג ראש הממשלה דיוויד קמרון בפרלמנט הבריטי. הייג טען כי גם במקרה של מתקפה כימית נוספת, ספק רב אם בריטניה תפעל צבאית. "הפרלמנט אמר את דברו, ולא מציאותי לחשוב שביכולתנו לפנות אליו מדי שבוע עם אותה שאלה לאחר שנענינו בשלילה", אמר הייג לסקיי ניוז. שר האוצר הבריטי הוסיף כי לדעתו פרסום דו"ח כזה או אחר של האו"ם לא היה משנה את ההצבעה, היות ורבים מחברי הפרלמנט מטילים ספק ביעילותה של מתקפה בסוריה.

ג’ון קרי, בסוף השבוע. העדויות החדשות כוללות דגימות שיער ודם מדמשקצילום: אי–פי

הנשיא אסד עצמו הגיב אתמול גם הוא להצהרתו של אובמה - שלפיה ההחלטה על תקיפה כבר התקבלה אך היא תובא לאישור הקונגרס. "האיומים האמריקאיים לא ייטעו בנו חשש מלעמוד על עקרונותינו או להילחם בגורמי הטרור שבהם תומכות מדינות באזור ובמערב, שהראשונה שבהן היא ארצות הברית", אמר.

דוברים מטעם האופוזיציה הסורית כינו את החלטת הנשיא האמריקאי "כישלון מנהיגותי". פרופ' בורהאן גליון, יו"ר המועצה הלאומית הסורית לשעבר, אמר כי הוא מצפה שהקונגרס "ייתן אור ירוק לעוד מדינות, בעיקר בריטניה, להשתתף בתקיפה צבאית נגד משטר שאיבד כל לגיטימיות".

למבקריו של אסד הצטרף אתמול גם נשיא איראן לשעבר, עלי רפסנג'אני, שלפי סוכנות הידיעות האיראנית אמר כי הממשלה הסורית תקפה בנשק כימי את אזרחיה. "האנשים היו המטרה של מתקפה כימית מצד ממשלתם וכעת עליהם לחכות גם למתקפה של כוחות זרים", אמר רפסנג'אני בראיון לסוכנות הידיעות ILNA.

בישראל החלו אתמול בעקבות נאום אובמה לשחרר חלק ניכר מאנשי המילואים שזומנו בצווים חריגים בשל המתיחות בצפון. כך למשל, שוחררו אנשי מערך “כיפת ברזל” לבתיהם, אך הם עדיין נמצאים בכוננות שנקבעה מראש בחיל האוויר. במקביל המשיך ביקוש השיא לערכות המגן. לפי נתוני דואר ישראל, חולקו אתמול 13,500 מסכות אב”כ - פי שישה מקצב החלוקה בימי שגרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ