עדכונים שוטפים

נשיא מצרים המודח מורסי יישפט על מעשי אלימות והסתה לרצח מפגינים

הליגה הערבית קוראת לעולם לנקוט בפעולה "מרתיעה" נגד אסד ■ ראובמה עדכן את נתניהו על ההחלטה לפנות לקונגרס לפני נאומו ■ הנ שיא איראן לשעבר רפסנג'אני מאשים את אסד באחריות למתקפה הכימית ■ כל מה שמעניין וחשוב באזור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

23:46: שרי החוץ של הליגה הערבית הפצירו באו"ם ובקהילה הבינלאומית לנקוט בפעולה "מרתיעה" נגד המשטר הסורי בשל השימוש לכאורה בנשק כימי נגד אזרחיו. "האו"ם והקהילה הבינלאומית נקראים לעשות את המוטל עליהם בהתאם לאמנת האו"ם ולחוק הבינלאומי, ולנקוט בפעולות ההרתעה הנדרשות", נמסר בהודעת הליגה הערבית. שרי החוץ, שנועדו בקהיר, אמרו כי המשטר הסורי "אחראי" למתקפה הכימית בפרברי דמשק ב-21 באוגוסט.

22:27: התובע הכללי במצרים הודיע על העמדתו לדין של הנשיא המודח, מוחמד מורסי, באשמת נקיטת אלימות והסתה לאלימות, כך דווח ברשת החדשות הממשלתית. האישומים מתייחסים לאלימות שהופעלה נגד המפגינים שקראו להדחתו בדצמבר. התובע, האשם ברקת, הפנה את מורסי, יחד עם 14 חברים נוספים בתנועת האחים המוסלמים, לבית המשפט הפלילי בקהיר. לפי הדיווח, מורסי ו-14 הפעילים יעמדו לדין באשמת "ביצוע מעשי אלימות והסתה לאלימות ולרצח של לפחות 10 בני אדם". לא הוכרז על מועד פתיחת המשפט.

במהלך מעצרו נחקר מורסי גם על בריחתו מהכלא בזמן הפלת שלטונו של חוסני מובארק ב-2011. בחודש יולי פורסם כי מורסי חשוד ברצח וקשירת קשר עם חמאס לצורך הבריחה מהכלא. עם זאת, לא הוגש נגדו כל אישום רשמי בפרשה.

תומכי מורסי בהפגנה בקהיר, בסוף אוגוסטצילום: אי-אף-פי

הבוקר דווח כי המנהיג הרוחני של תנועת האחים המוסלמים, מוחמד בדיע, לקה בהתקף לב בבית הסוהר שבו הוא עצור במצרים. בדיע, בן 70, עומד בראש קבוצה של מאות בכירים ופקידים בתנועה האיסלאמית שנעצרו בחודשיים האחרונים. לא נמסרו פרטים נוספים על מצבו של בדיע.

20:16: נשיא ארה"ב ברק אובמה התקשר ביום שבת אחרי הצהריים (שעון ישראל) לראש הממשלה בנימין נתניהו ועדכן אותו כי בכוונתו לדחות את התקיפה בסוריה ולבקש את אישור הקונגרס לפעולה צבאית במדינה. פקידים ישראלים בכירים שביקשו לשמור על עילום שם ציינו כי שיחת הטלפון התקיימה כארבע שעות לפני שאובמה נשא את הנאום בגן הורדים בבית הלבן שבו הודיע פומבית על דחיית התקיפה.

כתבנו המדיני ברק רביד מדווח כי בניגוד לשיחות טלפון אחרות שקיים הנשיא אובמה עם מנהיגים זרים בימים האחרונים, החליטו בבית הלבן לשמור את דבר קיומה של שיחת הטלפון עם נתניהו בסוד ולא לפרסם לגביה הודעה לעיתונות. גם בלשכת ראש הממשלה בירושלים לא פרסמו את דבר קיומה של השיחה. הבית הלבן ולשכת נתניהו השיבו אתמול לפניית "הארץ" בתשובה זהה: "אין תגובה".

פקידים ישראלים בכירים ציינו כי השיחה בין אובמה לנתניהו נועדה לתאם את המהלכים בין המדינות בכל הנוגע לסוריה. בכירים בממשל האמריקאי התחייבו בפני עמיתיהם הישראלים כבר לפני כשבועיים כי במידה שארה"ב תתקוף בסוריה היא תעדכן על כך את ישראל כמה שעות לפני כדי לאפשר לה להיערך מבחינה הגנתית אל מול ירי טילים מצד דמשק.

18:25נשיא סוריה בשאר אל-אסד הגיב לראשונה להצהרתו של נשיא ארה"ב ברק אובמה כי בכוונתו לתקוף במדינה, בכפוף לאישור הקונגרס. אסד הכריז כי ארצו מסוגלת להתמודד עם כל מעשה תוקפנות חיצוני, וכי איומיה של ארה"ב לא יגרמו לסוריה לסגת ממאבקה באופוזיציה, שאת מעשיה כינה "טרור".

תחנת טלוויזיה ממלכתית ציטטה את אסד באומרו כי "האיומים האמריקאים לא יטעו בנו חשש מלעמוד על עקרונותינו או להילחם בגורמי הטרור שבהן תומכות מדינות באזור ובמערב, שהראשונה שבהן היא ארצות הברית".

17:03: נשיא איראן לשעבר, עלי אכבר האשמי רפסנג'אני, אמר כי הממשלה הסורית, בעלת בריתה הקרובה של טהראן, ביצעה מתקפה בנשק כימי נגד אזרחיה, כך דיווחה סוכנות ידיעות איראנית. "האנשים היו המטרה של מתקפה כימית מצד ממשלתם וכעת עליהם לחכות גם למתקפה של כוחות זרים", אמר רפסנג'אני בראיון לסוכנות הידיעות ILNA. "העם הסורי ראה הרבה הרס בשנתיים האחרונות", הוא הוסיף.

16:20: שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי מסר בהודעה כי לארה"ב ראיות פיזיות לשימוש בגז העצבים סארין בדמשק. "ב-24 השעות האחרונות גילינו באמצעות דגימות מאנשי רפואת חירום במזרח דמשק, דגימות שיער ודם, תוצאות חיוביות להימצאות גז סארין", אמר קרי. בתוכנית "פגוש את העיתונות" ברשת אן-בי-סי. הוא הוסיף: "הראיות נאספות, וימשיכו להיאסף". בראיון אחר, לרשת סי-אן-אן, אמר קרי כי למרות פניית אובמה לקונגרס, "שמורה לו הזכות לפעול גם ללא אישור בית הנבחרים והסנאט".

14:33: בריטניה פוסלת כל מעורבות במתקפה צבאית על סוריה, גם אם תהיה מתקפה כימית נרחבת עוד יותר, כך אמר היום (ראשון) שר החוץ הבריטי, ויליאם הייג, בהתייחסות נרחבת ראשונה של בכיר בריטי למצב בסוריה מאז התבוסה של קמרון בבית הנבחרים בנושא התקיפה בסוריה. לפי שר החוץ, בריטניה תספק סיוע דיפלומטי בלבד לבעלות בריתה בנושא הסורי.

"הפרלמנט אמר את דברו. אין זה מציאותי לחשוב שביכולתנו לפנות לפרלמנט מדי שבוע עם אותה שאלה לאחר נענינו בשלילה", אמר הייג לסקיי ניוז. "כל מי שיבחן את הסוגיה באובייקטיביות יבין, שכדי שהפרלמנט יגיע למסקנה אחרת, על הראיות להיות משכנעות יותר. כמות הראיות גדולה, אך אני לא משוכנע שביכולתן של הראיות הנוספות שהציגה ארה"ב לבטל את הספק של בית הנבחרים". 

"על הנהגת מפלגת הלייבור למלא תפקיד פחות פלגני ופחות אופורטוניסטי ולהסכים להצעות שאנחנו מגישים לבית הנבחרים. זה חייב לקרות כדי שנשיג תוצאה אחרת בהצבעה, ואני לא רואה אפשרות שזה יקרה בטווח הקצר". סקר שערך העיתון אובזרוור אתמול מראה כי 60% מהבריטים מתנגדים למעורבות בתקיפה בסוריה.

שר האוצר הבריטי, שהתראיין ברשת הבי-בי-סי בנושא, אמר שלדעתו פרסום דו"ח כזה או אחר של האו"ם לא היה משנה את ההצבעה, כי חברי פרלמנט רבים מטילים ספק ביעילותה של מתקפה בסוריה. "כמובן שהייתי רוצה להיות חלק מתגובה צבאית אפשרית. עכשיו אפשרות זו אינה פתוחה בפנינו. בתשובה לשאלה אם הממשלה מתכוונת לפנות לפרלמנט פעם נוספת במקרה של מתקפה כימית חדשה בסוריה, ענה אוסבורן "הפרלמנט אמר את דברו".

בתוך כך, דובר מטעם ארגון האופוזיציה המרכזי בסוריה אמר כי החלטת אובמה לקבל את אישור הקונגרס לתקיפה היא "כישלון מנהיגותי" של ארה"ב. לדברי הדובר, "אנו חוששים שהיעדר הפעולה יעודד את המשטר לחזור על מתקפותיו (הכימיות) ובאופן קטלני עוד יותר", אמר הדובר לואי סאפי, לסי-אן-אן.

13:54: לפחות 15 בני אדם נהרגו בעימותים שפרצו בין פליטים איראניים לכוחות הביטחון של עיראק בעקבות מתקפת פצצות מרגמה על מחנה בו שוהים הפליטים מצפון לבגדאד. גורמי ביטחון אמרו כי לא ברור מי עומד מאחורי המתקפה.

13:35: אלפים ממתנגדי המשטר בתוניסיה השתתפו בצעדת מחאה בבירה תוניס, בקריאה להפלת המשטר האיסלאמי במדינה. המפגינים יצרו שרשרת אנושית באורך שלושה קילומטרים מבניין הפרלמנט לבניין הממשלה כשהם צועקים סיסמאות בגנות השלטון. ההפגנה התקיימה על רקע כשלון השיחות בין הפלגים הפוליטיים בתוניסיה.

12:49: כוחות הביטחון של מצרים עצרו את החשוד המרכזי בתכנון הפיגוע שבו נרצחו 25 שוטרים בחצי האי סיני בחודש שעבר. העיתון "אל-מסרי אל-יום" דיווח כי האיש, עאדל חבארה, נלכד בשבת יחד עם שני חשודים נוספים בסיני. כנגד חברה תלוי ועומד גזר דין מוות על רצח שוטר.

11:57: העיתון הסורי הממלכתי "א-תאוורה" מכנה את החלטתו של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, לקבל את אישור הקונגרס בטרם מתקפה צבאית - "תחילת הנסיגה ההיסטורית של האמריקאים". במאמר מערכת שפרסם הבוקר טוען העיתון כי הימנעותו של אובמה ממתקפה כעת נובע "מחששו ממפלה, מהיעלמות בני בריתו ומדאגתו מכך שהתערבות מוגבלת תהפוך למלחמה בלתי מוגבלת בזמן".

11:04: שגריר סוריה באו"ם, בשאר אל געפרי, אמר הלילה כי נשיא ארה"ב, ברק אובמה" עשה נכון כשהחליט לנקוט בעמדה זהה לזו של ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, והחליט לקבל את אישור הקונגרס בעניין המתקפה הצבאית בסוריה. לפי געפרי אובמה וקמרון "טיפסו על עץ גבוהה מאוד ולא ידעו כיצד לרדת ממנו. אנחנו יודעים שאובמה נתון ללחצים כבדים מאוד מצד ישראל וגורמים אחרים ולכן חיפש מוצא בכך ופנה לקונגרס".

כתבנו ג'קי חורי מדווח כי מהאופוזיציה הסורית נמסרו הלילה תגובות והתייחסויות שונות להחלטה המפתיעה של אובמה: פרופ' בורהאן גליון, יו"ר המועצה הלאומית הסורית לשעבר, אמר כי הוא מצפה שהקונגרס "יקבל החלטה חיובית וייתן אור ירוק לעוד מדינות, בעיקר בריטניה, להשתתף בתקיפה צבאית נגד משטר שאיבד כל לגיטימיות".  בכיר נוסף באופוזיציה, הייתם אלמאלח, אמר כי התקיפה הצבאית היא הפתרון היחיד למשבר בסוריה ויכול לתת יתרון למורדים בשטח. "כל עיכוב בתקיפה אינו פועל לטובת המורדים", אמר.

10:34: המדריך הכללי של תנועת האחים המוסלמים, מוחמד בדיע, לקה בהתקף לב בבית הסוהר שבו הוא עצור במצרים. בדיע, בן 70, עומד בראש קבוצה של מאות בכירים ופקידים בתנועה האיסלאמית שנעצרו אחרי ההפיכה השנייה במצרים, בה הודח הנשיא מוחמד מורסי בידי הצבא. לא נמסרו פרטים נוספים על מצבו של בדיע.

בתוך כך הודיעה ממשלת מצרים על קיצור נוסף בעוצר שמוטל ברחבי לילה ברחבי הערים מאז פרצו ההפגנות האלימות במדינה. העוצר יחול כעת בין השעות 23:00-06:00 בלבד.

08:49: העיתון "וול סטריט ג'ורנל" מפרסם הבוקר את השתלשלות העניינים שקדמה להחלטתו של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, לבקש הסמכה מהקונגרס לתקיפה צבאית בסוריה. לפי העיתון, אובמה קיבל את ההחלטה לבדו וזו הפתיעה מאוד את יועציו הבכירים לביטחון לאומי, שכן עד ליל שבת האפשרות לפנות לקונגרס כלל לא עלתה לדיון.

החלטתו של אובמה הפתיעה את בעלות בריתה של ארה"ב במזרח התיכון, במיוחד ישראל וסעודיה. דיפלומט ששוחח עם העיתון אמר כי הדאגה העיקרית של אותן מדינות היא שעיכוב הפעולה נגד משטר אסד יוציא ממנה את העוקץ.

07:47: מצרים הודיעה אמש כי הצליחה לסכל מתקפת טרור על מכלית שעברה בתעלת סואץ. בכירים בהנהלת התעלה אמרו כי המתקפה כוונה אל ספינה נושאת דגל פנמה, שלא נפגעה. לפי הדיווחים סמוך לשעה 12:30 נשמעו שני פיצוצים מאזור המכלית. לא ברור אם המתקפה קשורה למשבר הפוליטי המתמשך במצרים.

05:00: ממשל אובמה שלח הלילה לקונגרס הצעת טיוטה ראשונית המאשרת שימוש בכוח צבאי בסוריה. ההצעה כוללת התייחסות מעטה לסוגית השימוש בנשק כימי וייחוסו לנשיא סוריה אסד והיא איננה מציבה יעדים ספציפיים לתקיפה. עם זאת, הטויטה משדרת מסר ברור כי הפעולה תהיה מוגבלת ומדודה, וכי ארה"ב אינה צפויה להיגרר למערכה ארוכה ומעורבות מיותרת במלחמת האזרחים בסוריה.

בטיוטה נכתב כי "מטרתה של ארה"ב היא להשתמש בכוח צבאי על מנת להביא להרתעה, למנוע ולסכל את הפוטנציאל לשימוש עתידי בנשק להשמדה המונית". בהצעה לא נכתב כי ארה"ב מנועה מהכנסת כוחות קרקע במקרה של תקיפה דבר שעורר מספר תגובות כי יש להבהיר נקודה זו.

03:03: חמושים פתחו אמש באש לעבר שיירה שבה נסע ראש ממשלת תימן, סאלם בסינדוואה, בבירה צנעא. בסינדוואה, שהיה בדרכו הביתה מהעבודה, לא נפגע. אף ארגון לא לקח עד כה אחראיות למתקפה.

00:20: המופתי של סוריה אחמד בדר אדין חסון אמר כי הנשיא אובמה הצטייר במסיבת העיתונאים כאדם שהלך לאיבוד. "העם הסורי הוכיח כי המאבק בסוריה הוא לא עדתי ולא דתי אלא מאבק למען שמירה על המולדת וכי היא לא תיכנע אלא לאלוהים ולא אף אחד אחר".

כל הפרשנויות על החלטת אובמה: איפוק הוא כוח / אלוף בן; אובמה שלף את נצרת הרימון וממשיך להחזיקו ביד / אמיר אורן; אובמה יוצא למתקפה - על גבעת הקפיטול / חמי שלו; אובמה קנה תמיכה, וישלם בזמן / עמוס הראל; העטים יחליפו את טילי הטומהוק, בינתיים / ברק רביד

31/08/13

22:54: בכירים בממשל האמריקאי אמרו לסוכנות הידיעות אי-פי כי הנשיא אובמה תכנן לצאת בתחילה לפעולה צבאית נגד סוריה ללא אישור הקונגרס – אך ביום שישי הודיע כי שינה את דעתו. אובמה הודיע היום כי הוא מעוניין לצאת בפעולה צבאית נגד סוריה, אך כי בכוונתו לקבל את אישור הקונגרס לפני כן.

22:36: עיתון אל-חיאת היוצא לאור בלונדון דיווח בסוף השבוע כי נשיא לבנון, מישל סולימאן, ביקש מהחיזבאללה להימנע מתגובה נגד ישראל אם וכאשר התקיפה האמריקאית תצא לפועל בסוריה, כך מדווח כתבינו ג'קי חורי. סולימאן אמר את הדברים בפגישה עם ראש סיעת החיזבאללה בפרלמנט הלבנוני, מוחמד רעד. במקביל, עיתון אל-אכבאר דיווח כי החיזבאללה הכריז על כוננות שיא באזור דרום לבנון.

מפת התקיפה הכימית ב-21 באוגוסט. מהבית הלבן

20:50: נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, הודיע כי ארצו תנקוט פעולה צבאית בסוריה. לדברי הנשיא, הפעולה לא תכלול נוכחות קרקעית במדינה. אובמה הבהיר כי צבא ארצות הברית מוכן לפעולה ברגע שיידרש לכך: "זה יכול להיות מחר, בעוד שבוע או בעוד חודש". הוא הוסיף כי ברצונו להשיג הסכמה של הקונגרס לפעולה, ופנה לחברי הקונגרס בבקשה לתמוך בה.

"אנחנו ארצות הברית - אנחנו לא יכולים, ואסור לנו, להעלים עין ממה שקורה בדמשק", אמר אובמה בנאום בבית הלבן. בתחילת דבריו פירט הנשיא את נזקי המתקפה הכימית שביצע משטר אסד סמוך לבירה, והוסיף כי השימוש בנשק כזה מצד משטר אסד מסכן גם את ביטחונן של ישראל, ירדן וטורקיה. לקריאת נאומו המלא של אובמה

19:20: נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, ישא דברים בנוגע לסוריה בשעה 20:15 בבית הלבן. דובר הבית הלבן מסר שאובמה יעדכן לגבי ההחלטות שהתקבלו, ולא יכריז על תקיפה מיידית. מוקדם יותר נמסר כי בכירי הממשל בהם שר החוץ קרי ושר ההגנה הייגל עורכים תדרוכים לא מסווגים לכמה סנאטורים. מחר יקבלו חברי בית הנבחרים תדרוך מסווג בנוגע לממצאי השימוש בנשק כימי בסוריה.

19:00: מנהיג האחים המוסלמים במצרים, מוחמד בדיע, שנעצר בשבוע שעבר עבר התקף לב בכלא, כך מדווח העיתון אל-אהראם. סוכנות הידיעות הממשלתית במצרים הכחישה דיווח לפיה בדיע מת, אולם לא נמסרו פרטים נוספים על מצבו.

17:00: סוכנות הידיעות אי-פי פרסמה פרטים על תוכנית התקיפה האמריקאית המתוכננת בסוריה. על פי הדיווח, האחראי לתקיפה יהיה ראש הפיקוד המרכזי של צבא ארצות הברית, הגנרל לויד אוסטין, ומי שיפקד עליו בפועל צפוי להיות האדמירל ברוס קלינגן, מפקד הכוחות הימיים של ארצות הברית באירופה. התקיפה צפויה להתבצע על ידי חמש משחתות אמריקאיות הנמצאות כעת בים התיכון וחמושות בעשרות טילי טומהוק.

14:45: מורדים סוריים ברחבי המדינה מתכוננים ליציאה למתקפה שתתרחש במקביל לתקיפה האמריקאית על סוריה, אולם אין בכוונתם לשתף פעולה עם צבאות המערב - כך אומר קאסים סעדאין, מפקד בצבא המורדים, לסוכנות הידיעות רויטרס. הוא ציין כי המועצה הצבאית העליונה של קבוצות המורדים שלחה את בכיריה לתכנן פעולה צבאית שתצא לפועל אם ארה"ב אכן תתקוף.

סעדאדין אמר כי הוא מעריך שארה"ב תתקוף בימים הקרובים והתקיפה תימשך כשלושה ימים. "אנחנו מניחים שהם יתקפו אתרים צבאיים כמו המטה של ההנהגה הצבאית, שדות תעופה צבאיים, אזורי אחסון נשק ומתקנים לשיגור טילים".

13:30: נשיא רוסיה ולדימיר פוטין התייחס לראשונה להאשמת צבא אסד בשימוש בנשק כימי נגד אזרחים בשבוע שעבר ואמר כי אם הנשיא הסורי היה משתמש בנשק כימי היה זה הבל מוחלט מצדו. הוא הוסיף כי על ארצות הברית להציג למועצת האו"ם ראיות לכך שהמשטר השתמש בנשק כימי, וקרא לנשיא אובמה להתחשב במספר הקורבנות שייגבה בשל תקיפה אמריקאית בסוריה.

סקר שנערך בצרפת מעלה כי 64% מהאזרחים מתנגדים לתקיפה בסוריה, וכי 58% אינם בוטחים בנשיא פרנסואה הולנד שיימנה עם מובילי המבצע. 35% השיבו כי הם חוששים שהמבצע עלול "להבעיר את האזור כולו".

12:55: "הבעיה הכי גדולה שלנו היא בורות; אנחנו די בורים כשזה נוגע לסוריה". כך אמר היום לניו יורק טיימס רייאן קרוקר, שגריר ארה"ב בעבר בסוריה ובלבנון. קרוקר רואיין לכתבה פרשנית שעוסקת בסכנות הצפויות אם ארה"ב תחליט להתערב צבאית בנעשה בסוריה ולתקוף את מאגרי הנשק הכימי והקונבנציונלי בדמשק וסביבותיה.

"תומכי הצעת הנשיא אובמה טוענים כי ניתן להוציא לפועל פעולת ענישה מוגבלת בסוריה בלי להלהיט את האזור כולו, שגם כך סובל מאי יציבות, אך יש גם דיפלומטים ומומחים שטוענים כי התוכנית של אובמה אינה לוקחת בחשבון השלכות בלתי רצויות", נכתב בניו יורק טיימס שמפרט מהן השלכות אלה: "חיזוק הסנטימנט האנטי-אמריקאי באזור שתעצים את תדמית הנשיא אסד, ועד קונפליקט אזורי רחב שעלול למשוך אליו מדינות כמו ישראל וטורקיה". עוד מציין העיתון חשש "מעימות אזורי רחב היקף על שליטה בין סעודיה לאיראן".

09:55: דובר משרד החוץ הרוסי, אלכסנדר לוקשביץ', אומר כי איומי התקיפה בסוריה מצד ארצות הברית "אינם מתקבלים על הדעת". בהודעה שפרסם באתר משרד החוץ הרוסי, כתב לוקשביץ' כי "כל פעולה צבאית חד צדדית העוקפת את מועצת הביטחון של האו"ם, 'מוגבלת' ככל אשר תהיה, תהווה הפרה ישירה של החוק הבינלאומי ותערער את הסיכויים למציאת פתרון פוליטי ודיפלומטי לסכסוך בסוריה". לדבריו, התערבות אמריקנית תגרום לקורבנות בסוריה. "אנחנו לא יכולים לאפשר התפתחות שכזאת", הבהיר הדובר.

07:42: פקחי האו"ם שהגיעו לסוריה על מנת לבדוק את הטענות לשימוש בנשק כימי, עזבו את המדינה והגיעו ללבנון.

גורמי ביטחון אמריקאים הודיע כי ספינת טילי שיוט נוספת הגיעה למזרח הים התיכון לקראת תקיפה אפשרית בסוריה. הספינה מצטרפת לחמש ספינות שכבר נמצאות באזור. לדברי הגורמים, טילי השיוט שעל הספינות יכולים לשמש לתקיפה "מוגבלת ומדויקת".

02:30: שר הגנה האמריקאי, צ'אק הייגל, שב הלילה לוושינגטון מביקור באסיה כדי להמשיך בהכנות לתקיפה אפשרית בסוריה. הייגל הגיע בטיסה צבאית מהפייפינים, במהלכה שוחח עם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון ועם מקבילו הצרפתי, ז'אן-איב לה דריאן.

מזכ"ל האו"ם הודיע לנציגי החברות הקבועות במועצת הביטחון כי בדיקת הדגימות של צוות הפקחים לסוריה יכולה להימשך כשבועיים. מוקדם יותר הודיע האו"ם כי אין בכוונתו לפרסם מסקנות חלקיות, אלא רק את תוצאות בדיקות המעבדה.

30/08/13

אובמה וסגנו ג'ו ביידן בגן הוורדיםצילום: אי-פי

23:12: הבית הלבן פרסם הערב מסמך ובו ממצאים הנוגעים לחקירת המתקפה בנשק כימי בשבוע שעבר. לקריאת המסמך לחצו כאן.

בנוסף פורסמה מפת דמשק המראה אילו איזורים נשלטים על ידי כוחות אסד (בצבע חום בהיר) ואילו בידי המורדים (ירוק בהיר). לפיכך, ניתן לראות כי התקיפות בנשק כימי בוצעו בשטחי האופוזיציה הסורית בלבד.

21:53: נשיא ארה"ב ברק אובמה מתח הערב ביקורת חריפה על חוסר יכולתה של הקהילה הבינלאומית להגיב למתקפה הכימית שביצע אסד, אולם טען כי הוא טרם החליט סופית אם וכיצד להגיב למתקפה.

לדבריו, "שחררנו את המידע שברשותנו לפיו 1,429 איש מתו. לא נוכל להשלים עם עולם שבו אזרחים מומתים בגז. דבר כזה מסכן את האינטרסים שלנו ומאיים על בנות בריתנו, כמו ישראל, טורקיה וירדן. נשק כזה אף עלול ליפול לידי טרוריסטים שיפעלו נגדנו. מה שראינו עד כה זה חוסר יכולת של מועצת הביטחון של האו"ם לקבל החלטה, למרות הפרה ברורה של נורמות בינלאומיות. אסור לעולם להיות משותק, לכולם בעולם ברור שצריך לעשות משהו, אבל אף אחד לא רוצה להיות זה שעושה זאת".

"אמרתי זאת בעבר ואומר זאת שוב: לעולם יש מחויבות לוודא שלא ייעשה עוד שימוש בנשק כימי. טרם החלטתי אם לפעול. התייעצנו עם בנות בריתנו, עם חברי קונגרס ועוד. בכל מקרה, לא יהיו חיילים אמריקאים על אדמת סוריה. אנו שוקלים אפשרות לפעולה מוגבלת. אוסיף להתייעץ, נחשוף מסמכים חסויים נוספים ואמשיך לעדכן את העם האמריקאי".

20:03: שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי אמר כי "אני והנשיא אובמה סבורים כי חשוב לדון בסוגיה הסורית עם הקונגרס ועם הציבור האמריקאי. חשוב לשאול את השאלות הקשות ולקבל את התשובות הקשות לפני פעולה, ולא אחריה‬".

בהתייחס לאפשרות של מתקפה אמריקאית, קרי הוסיף כי החשיבות שהעולם יפעל נגד הנשק הכימי שברשות סוריה נוגעת גם לביטחון ישראל, טורקיה וירדן. "לדבריו, העולם עוקב אחרינו ורוצה לראות אם אנו מתכוונים למה שאנו אומרים".

במסיבת עיתונאים שקיים אמר קרי כי "הממצאים מסוריה ברורים. אני לא מבקש מכם שתאמינו לי, קראו את העדויות מאלפי מקורות". בהתייחס למתקפה הכימית שבוצעה לכאורה בשבוע שעבר אמר קרי כי "‫המודיעין שלנו עבר על כל החומרים שקשורים למתקפה הזו. אנו עדיין לא יכולים לחשוף חלק מהחומרים, אך אנחנו יודעים שהממשל רצה לטהר את הפרבר בדמשק מהאופוזיציה והוא היה מתוסכל מכך שלא הצליח בכך‬. הוא הוסיף כי שלושה ימים טרם המתקפה הכימית, אנשי אסד התכוננו להפעילו. "ידוע לנו שלגורמים במשטר הסורי נאמר להתכונן למתקפה על ידי חבישת מסכות גז. אנחנו יודעים שניתנו הוראות מפורשות.

‫"אנחנו יודעים מאיפה נורו הטילים ובאיזו שעה והיכן הם נחתו. הם יצאו רק מאזורים הנשלטים על ידי המשטר, ונחתו רק בשכונות שנשלטות על ידי האופוזיציה‬. שעה וחצי וכל זה כבר היה בחוץ ברשתות החברתיות.

"אנחנו יודעים שממשל אסד הוא בעל מצבור הנשק הכימי הגדול במזרח התיכון ושהממשל השתמש בו כמה פעמים, גם נגד אזרחיו". לדברי קרי, "ממשלת ארה"ב יודעת עתה כי 1,429 בני אדם, בהם לפחות 426 ילדים, מתו במתקפה. אפילו הרופאים והאחיות שניסו להציל אותם היו קורבנות‬. זוהי הזוועה הבלתי ניתנת לערעור של נשק כימי".

‫עוד אמר קרי כי "אנחנו יודעים שנציג משטר בכיר אישר את המתקפה הכימית‬. ‫התקשרתי לשר החוץ הסורי ואמרתי לו שאם אין להם מה להסתיר אז שיתנו למשלחת האו"ם להיכנס מיד... אבל במשך ארבעה ימים הם הטילו מצור על השכונה כדי לחסל עדויות‬. בסוף הם נתנו גישה מאוד מוגבלת למשלחת האו"ם‬".

19:14: כתבתנו גילי כהן מדווחת כי הרמטכ"ל בני גנץ ביקר הבוקר לוחמים בחיל התותחנים בגולן. לאחר קיום הערכת מצב בנוכחות המפקדים בשטח, שוחח גנץ עם החיילים והדגיש בפניהם כי יש להיות דרוכים ולעקוב אחר המתרחש. לאחר מכן ביקר הרמטכ"ל בתרגיל גדוד צנחנים בגולן.

18:18: כתבנו ג'קי חורי מעדכן כי משרד הבריאות המצרי מסר כי שלושה בני אדם נהרגו ו-36 נפצעו בעימותים בין תומכי האחים המוסלמים וכוחות הביטחון במדינה. ההפגנות מתקיימות, בין השאר, בקהיר, איסמעליה, אלכסנדריה ועוד.

בסוריה, פקחי האו"ם שהגיעו למדינה כדי לחקור את הטענות על מתפקה בנשק כימי בשבוע שעבר, עזבו הערב את המדינה והגיעו ללבנון.

סקר של רשת הטלוויזיה האמריקאית אן-בי-סי מראה כי כמעט 80% מהציבור האמריקאי סבור כי על הנשיא אובמה לקבל אישור מהקונגרס לפני שיורה על פעולה צבאית בסוריה. 50% מהציבור, לפי הסקר, מאמין שארה"ב אינה צריכה להגיב למתקפה הכימית שהיתה לכאורה בשבוע שעבר. עם זאת, כשנשאלו הנסקרים אם יתמכו בפעולה מוגבלת שתכלול שיגור טילי שיוט ממשחתות אמריקאיות, 50% הביעו תמיכה בעוד 44% התנגדו.

16:54: צוות צילום של הבי-בי-סי תיעד בסוריה עשרות ילדים שנכוו קשות מפצצה דמויית נפאלם שנפלה בשטח גן שעשועים בחצר בית ספר בצפון המדינה. עדי ראייה סיפרו לבי-בי-סי כי "מטוס קרב הפיל את הפצצה ולאחר מכן נשמע פיצוץ קטן שלווה באש ועשן. על פי הדיווח 10 בני אדם נהרגו ורבים אחרים נפצעו. לא ברור מתי התרחש האירוע, אך הסרטון הועלה אתמול לאתר הבי-בי-סי.

שר החוץ הטורקי, אהמט דבוטולו, אמר כי המידע המודיעיני שברשותו אינו מותיר ספק כי צבא אסד הוא שאחראי לתקיפה בנשק הכימי בשבוע שעבר. בשיחה עם כתבים באנקרה, אמר דבוטולו כי "מנקודת מבטנו, ובהתבסס על המודיעין שלנו והערכות של מומחינו.. אין כל ספק כי המשטר הוא האחראי". שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, צפוי לשאת דברים הערב בנושא סוריה.

15:15: פרשנים אומרים כי הצבעת הפרלמנט הבריטי נגד פעולה צבאית בסוריה היא הפעם הראשונה בה ראש ממשלה מכהן הפסיד בהצבעה בפרלמנט בלונדון מאז 1782 – אז חברי הפרלמנט העניקו עצמאות לארצות הברית כשהצביעו נגד המשך הלחימה במרד הקולוניות.

מוקדם יותר היום אמר ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, כי ימשיך לדחוף לעבר "תגובה חריפה" לתקיפה הכימית שביצע משטרו של נשיא סוריה בשאר אסד. לדבריו, חששם של חברי הפרלמנט מפני פעולה צבאית "ניצח" את זעמם מהדיווחים על שימוש בנשק כימי נגד אזרחים בסוריה. "בית הנבחרים אמר את דברו והממשלה תקשיב לו", אמר קמרון. הוא צפוי לשוחח עם נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, ביממה הקרובה. ראש הממשלה הבריטי אמר כי הוא לא צריך "להתנצל" בפני אובמה וכי בריטניה תמשיך "לעבוד יחד עם ארצות הברית" כדי ללחוץ על הממשל הסורי.

15:00: דיווחים על עימותים עזים בין הצבא לכוחות המורדים בפרבר של דמשק, שהיה אחד האתרים שהותקפו בשבוע שעבר בנשק כימי. ארגון זכויות אדם בריטי מדווח לסוכנות הידיעות הצרפתית איי-אף-פי כי הצבא הסורי מנסה להתקדם לתוך האזור, דרומית-מערבית לדמשק, באמצעות פשיטות אוויריות וירי טילי קרקע-קרקע.

14:00: הממשלה בגרמניה אומרת שאין לה בעת הזו כוונה להשתתף בפעולה צבאית נגד סוריה. שר החוץ של גרמניה, גידו וסטרוולה, אמר בראיון לעיתון "נויה אוסנברוקר צייטונג" כי ארצו לא נתבקשה להשתתף בתקיפה בסוריה בעקבות השימוש בנשק כימי שעשה משטרו של בשאר אסד, בשבוע שעבר בפרברי דמשק. דבריו היום עומדים בסתירה לעמדה אותה הציג מוקדם יותר השבוע, אז אמר כי ארצו תיקח חלק במתקפה על סוריה.

את דבריו של וסטרוולה חיזק בהמשך היום, דובר הממשלה הגרמנית, סטפן סיברט, שאמר לכתבים בברלין: "לא שקלנו כל השתתפות צבאית גרמנית, ועדיין איננו עושים זאת".

12:29: צוות מומחי האו"ם לבדיקת השימוש בנשק כימי בסוריה עושה את דרכו לבית החולים הצבאי בלב דמשק, כדי לגבות עדויות מרופאים – כך מדווחת סוכנות הידיעות רויטרס מפי עדי ראייה. זהו היום הרביעי והאחרון לפעילות הפקחים בדמשק, ומחר הם צפויים להמריא מסוריה לפגישה עם מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, בה הם יציגו את ממצאי הבדיקה.

מדיווח עדי הראייה עולה כי הפקחים יצאו בשלוש מכוניות מבית המלון בו הם שוהים בדמשק, לעבר בית החולים באזור שבשליטת ממשל אסד. הם לא לבשו אפודי מגן ולכן ככל הנראה לא צפויים לבקר בהמשך היום באזורים בעיר שבשליטת המורדים, שם בוצעה המתקפה הכימית בשבוע שעבר.

כתב הבי-בי-סי בדמשק, ג'רמי בואן, מלווה את הפקחים ומדווח כי הם נפגשים עם חיילים פצועים בבית החולים. הוא מספר כי הפקחים נכנסו לבית החולים עם מזוודה גדולה, כדי לערוך בדיקות. בואן ציין כי המשטר הסורי אפשר לעיתונאים ללוות את הפקחים אך לא לצלם את פעילותם. לדבריו, רק העיתונאים הרוסים הורשו להכניס מצלמות לבית החולים.

בואן מתרשם כי בית החולים הצבאי בבירה הסורית נקי ומצוייד היטב. לדבריו, יש צוות רפואי גדול והחיילים הפצועים מאושפזים בחדרים פרטיים עם שתי מיטות בלבד. המצב שהוא מתאר שונה בתכלית מהדיווחים על אזורים רבים בסוריה ובעיקר לאורך הגבולות, שם נרשם מחסור חמור בתרופות, במזון ובציוד רפואי.

12:00: נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, אמר כי החלטת הפרלמנט הבריטי נגד התערבות צבאית בסוריה לא תשפיע על המהלך הצבאי הצרפתי נגד משטרו של בשאר אסד. בראיון ליומון הצרפתי "לה מונד" אמר הולנד כי הוא תומך בפעולת ענישה "קשה" נגד הממשל הסורי לאור המתקפה הכימית בשבוע שעבר בפרברי דמשק. לשאלה האם צרפת תפעל גם ללא בריטניה השיב הולנד: "כן. לכל מדינה הריבונות להחליט האם להשתתף במבצע או לא. זה תקף לבריטניה כמו שזה תקף עבור צרפת".

הפרלמנט הצרפתי צפוי לדון בתגובה הבינלאומית למצב בסוריה ביום רביעי, אולם הולנד לא זקוק לאישור הפרלמנט כדי להניע מהלך נגד ממשל אסד, ולכן יוכל לפעול בכל עת שירצה. "כל האופציות נמצאות על השולחן", אמר הולנד לעיתון, "צרפת רוצה פעולה פרופורציונאלית וקשה נגד הממשל בדמשק", הוסיף. לדבריו, "יש מספר מדינות שלהן היכולת לפגוע באמצעים המתאימים. צרפת היא אחת מהן. אנחנו מוכנים ונחליט על עמדתנו בהתייעצות עם בעלות בריתנו".

08:55: המזכיר הכללי של האחים המוסלמים במצרים, מוחמד אל-בלטגי, נעצר היום. בכלי תקשורת השייכים למדינה פורסם כי אל-בלטגי, נגדו יש צו מאסר מאז ה-10 ביולי, מואשם בהסתה לאלימות והוא נחשב לאחת הדמויות המובילות מאחורי המחאה האלימה של תומכי האחים והנשיא המודח מוחמד מורסי בחודשיים האחרונים. כמו כן נעצר שר העבודה לשעבר, חאלד אל-אזהרי. 

למרות צו המאסר נגד אל-בלטגי, ממנהיגי האחים המוסלמים ומהדמויות הכי מזוהות עם המאבק למען החזרת הנשיא המודח מורסי, הוא נאם כמעט מדי יום ברבעה אל-עדאוויה, מחנה שביתת השבת הגדול בקהיר של האחים.

מוקדם יותר החודש בין מאות ההרוגים במחנה, כאשר המשטרה פרצה לתוכו ונאבקה במפגינים, הייתה בתו בת ה-17 של אל-בלטגי, אסמה. מעצרו של אל-בלטגי, שכיהן גם כמזכ"ל מפלגת החופש והצדק, ממחיש את האופן שבו הממשלה הזמנית וכוחות הביטחון במצרים מתכוונים להצר את צעדיהם של האחים המוסלמים ולפגוע במנהיגיהם. ב-20 באוגוסט נעצר המנהיג הרוחני של האחים, מוחמד בדיע.

08:30: בכירים בממשל האמריקאי יצרו קשר עם מומחים בתחום האנרגיה כדי לשוחח אתם על השפעת תקיפה אפשרית בסוריה על מחירי הנפט בעולם. כך אמרו מקורות בממשל לסוכנות הידיעות רויטרס.

בינתיים אין סימן לכך שהממשל מתכוון להשתמש במאגרי אנרגיה לשעת חירום כדי לווסת את מחירי הנפט, מסרו המקורות, למרות שאובמה עוקב אחר הסוגיה מקרוב. החשש של הממשל הוא שמלחמת האזרחים בסוריה "תזלוג" למדינות סמוכות במזרח התיכון והדבר יגרום בין היתר לעלייה משמעותית במחירי הנפט.

כבר כעת מחיר חבית נפט עלה ב-8 דולר מאז תחילת החודש והוא ניצב על המחיר הגבוה ביותר בחצי השנה האחרונה. כל עליה קטנה במחיר הנפט מעתה עלול להאט את הכלכלה העולמית, כפי שכבר קרה בעבר.

08:00: במסגרת ההיערכות הישראלית למתקפה אפשרית בסוריה של ארצות הברית ובעלות בריתה, פרס צה"ל סוללה של מערכת היירוט כיפת ברזל בגוש דן. הסוללה מתווספת לשתיים שמוצבות בצפון – האחת בחיפה והשנייה בגליל. בצה"ל שוקלים גם להציב סוללה נוספת של כיפת ברזל באתר נוסף בצפון הארץ.

קצין בכיר בצה"ל אמר שלשום כי הסבירות שישראל תותקף נמוכה. לדברי הבכיר, במערכת הביטחון נערכים לקראת אפשרות שפעולה מטעם מדינות המערב בסוריה תביא לירי לכיוון שטח ישראל. לדבריו, "למרות שהסבירות לכך נמוכה, יש לנו אחריות ברורה להיערך לכל תרחיש כדי להגן על התושבים".

04:32: בכירים בממשל אובמה קיימו שיחת ועידה טלפונית עם כמה מחוקקים אמריקאים, כדי להסביר מדוע הם מאמינים שממשלתו של בשאר אסד עמד מאחורי המתקפה הכימית בשבוע שעבר.

מחוקקים משתי המפלגות לחצו בימים האחרונים על אובמה לספק הצדקה חוקית לפעולה צבאית ולהציב לה מטרות מוגדרות, כמו כן הם ביקשו ביסוס עובדתי שיקשר את אסד למתקפה הכימית. מספר מחוקקים העלו בתדריך שאלות בקשר למימון המבצע הצבאי, בזמן שמשרד הביטחון האמריקאי מתמודד עם קיצוצים עמוקים בתקציבו.

הסנטור ג'ים אינהוף, הרפובליקאי הבכיר בוועדת הכוחות המזוינים ואחד מהמשתתפים בתדריך, אמר כי הממשל הציג "טווח רחב של אפשרויות" לפעולה בסוריה, אך לא הציע תכנית ברורה, לוח זמנים, אסטרטגיה או הסבר על איך הם מתכוונים לממן כל פעולה צבאית.

"הדבר העיקרי היה שאין להם ספק שכוחות אסד השתמשו בנשק כימי", אמר לאחר התדריך חבר הקונגרס אליוט אנגל, הדמוקרטי הבכיר בוועדת החוץ ותומך בעמדת אובמה. עם זאת, הוא אמר כי הבכירים לא סיפקו ראיות חדשות רבות שיתמכו בטענותיהם. "הם אמרו שהם יירטו כמה שיחות וכמה סימנים לכך מבכירים רמי דרג", אמר אנגל. הוא הוסיף כי האמריקאים מחזיקים בידיהם מודיעין המראה שחומרים מסוימים שונעו לפני המתקפה. לדבריו, הטון בשיחת הוועידה היה "מכבד. לא היו צעקות. אף אחד לא טען שהממשל עשה שום דבר לא בסדר". 

02:41: לאחר שהפסיד בהצבעה בפרלמנט, ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, אמר כי אין בכוונתו לעקוף את ההחלטה ולאשר פעולה צבאית, באומרו כי ברור שהמחוקקים לא מעוניינים בתקיפה צבאית בסוריה בתגובה לשימוש בנשק הכימי בשבוע שעבר.

כשנשאל על ידי מנהיג מפלגת הלייבור, אד מיליבנד, האם הוא מבטיח שלא לעקוף את החלטת הפרלמנט ולאשר פעולה צבאית, אמר קמרון: "אני יכול להבטיח את זה. אני מאמין בצורך בתגובה חריפה לשימוש בנשק הכימי, אבל אני גם מאמין בכיבוד רצונו של בית הנבחרים". "ברור לי שהפרלמנט, שמשקף את עמדת הציבור הבריטי, לא מעוניין לראות פעולה צבאית של בריטניה – אני מבין את זה והממשלה תפעל בהתאם לכך", אמר קמרון.

גם שר הביטחון הבריטי, פיליפ האמונד, אמר כי ארצו לא תיקח חלק בשום פעולה צבאית בסוריה, אך העריך כי התקיפה תצא לפועל גם ללא מעורבות בריטית. "קיוויתי שנוכל להעביר את ההחלטה אבל אנחנו מבינים שיש "באר עמוקה" של חשדות בקשר למעורבות במזרח התיכון", אמר האמונד בראיון ל-BBC. הוא הוסיף כי ארה"ב תהיה מאוכזבת מכך שבריטניה "לא תהיה מעורבת", אך העריך: "אני לא מאמין שהיעדר השתתפות בריטית תעצור פעולה כלשהי".

הבית הלבן מסר כי למרות החלטת הפרלמנט, ארה"ב תמשיך להתייעץ עם ממשלת בריטניה בנוגע לסוריה. "ראינו את תוצאות ההצבעה בפרלמנט בבריטניה הלילה. ארה"ב תמשיך להתייעץ עם הממשלה הבריטית – אחת מבעלות בריתנו הקרובות", מסרה דוברת הבית הלבן, קייטלין היידן.

01:36: ממשלת בריטניה הפסידה בהצבעה העקרונית בפרלמנט על התערבות צבאית בסוריה, 285 מתנגדים מול 272 תומכים, לאחר שעשרות מחברי הקואליציה הצביעו נגד ההצעה. לאחר ההצבעה, שר הביטחון הבריטי אמר כי ארצו לא תיקח חלק בפעולה צבאית בסוריה, אך העריך כי התקיפה תצא לפועל גם ללא מעורבות בריטית. בתוך כך, הניו יורק טיימס מדווח מפי בכירים בממשל האמריקאי כי נשיא ארה"ב, ברק אובמה, מוכן להמשיך ולקדם תקיפה צבאית מצומצמת בסוריה.

לפי הדיווח, אובמה מתכונן לפעולה למרות התנגדות הפרלמנט הבריטי, התסיסה הגוברת בקונגרס האמריקאי והיעדר התמיכה במועצת הביטחון של האו"ם. למרות שהבכירים הבהירו כי אובמה טרם החליט באופן סופי, כל הסימנים מעידים על כך שתקיפה עשויה להתרחש ברגע שפקחי האו"ם יעזבו את סוריה. הפקחים, שבודקים את האזור בקרבת דמשק בו דווח על שימוש בנשק כימי, אמורים לסיים את משימתם ולעזוב את המדינה ביום שבת.

לפי הדיווח בניו יורק טיימס, אובמה הבהיר כי היוזמה לפעולה צבאית תבוא מארה"ב, ובעוד שהוא מקדם בברכה השתתפות בינלאומית, הוא לא תלוי במעורבות של צבאות אחרים. בסופו של דבר, כך נכתב, הפעולה ככל הנראה תבוצע במלואה על ידי הצבא האמריקאי, בתקיפה של ספינות הצי מול חופי סוריה.

29/08/13

23:05: הסתיימה ללא הכרעה ישיבתם של חמשת החברות הקבועות במועצת הביטחון של האו"ם בנוגע למשבר בסוריה. רוסיה נותרה נחרצת בדעתה כי אין כל הוכחה שהמשטר הסורי השתמש בנשק כימי.

22:35: בלשכת ראש הממשלה בקריה בתל אביב הסתיימה הערכת המצב שכינס ראש הממשלה בנימין נתניהו בהשתתפות שרי הקבינט ובכירים ממערכת הביטחון. בהמשך לדיווחים של ראשי מערכת הביטחון ולהערכות שנמסרו בישיבה הוחלט להמשיך כרגיל בשגרת החיים.

22:05: לוחמי ג'יהאד בסוריה מתכוונים לפעול בחסות המערב על מנת לחפות על גל תקיפות שברצונם לבצע נגד כוחותיו של אסד. חבר בארגון הבריגדה האיסלאמית אחראר אל-שאם הפועל בסוריה אמר לעיתון גרדיאן, "ננצל את הבלבול בקרב המשטר כדי לבצע מספר רב של תקיפות ביעדים רגישים". 

21:12: הבית הלבן הודיע כי אם יש צורך "בהצדקה משפטית" עבור החלטתו של הנשיא, ברק אובמה, כיצד להגיב בסוריה - ארה"ב "תספק אותה בעצמה". עוד מסר דובר הבית הלבן כי המתקפה ששוקלת וושינגטון לבצע יחד עם בעלות בריתה בסוריה, היא מתקפה "מאוד ממוקדת ומוגבלת". הוא דחה את ההשוואות הנשמעות בין כוונותיה של ארה"ב לאלה שקדמו לפלישה בעיראק ב-2003 ואמר כי הוא "מעריך את המילים התקיפות הנשמעות מבריטניה בעניין הסורי" תוך שהוא מדגיש את דבריו של שר החוץ הייג לפיהם ארה"ב יכולה לקבל בעצמה החלטות הנוגעות למדיניות חוץ.

יודגש כי ההכרזה האמריקאית בעניין ההצדקה המשפטית מכוונת על לוח הזמנים הבינלאומי בימים הקרובים. משמעותה היא שארה"ב ככל הנראה איננה מתכוונת לחכות לדו"ח הרשמי של צוות המומחים המבקר בסוריה. הצוות, שסייר באזורים שבהם בוצעה על פי החשד מתקפה כימית לפני יותר משבוע, צפוי לעזוב את דמשק בשבת ויעברו עוד כמה ימים עד שיפיק את מסקנותיו. רוסיה קראה אחר הצהריים להאריך את משימת הצוות ולאפשר לו לבקר גם באתרים אחרים בסוריה שבהם בוצעו, על פי החשד, מתקפות כימיות.

20:45: הרמטכ"ל בני גנץ התייחס הערב להיערכות לקראת מתקפה בסוריה בדברים שנשא בערב לזכר חללי חיל הים: "צה"ל ניצב בפתחם של ימים מאתגרים. אין לנו חלק באירועים המתרחשים בקרבתנו אך במקרה של הפניית האש לעבר ישראל ברור לכל מנהיג שהמחיר יהיה כבד". גנץ התייחס גם למוכנות ישראל ואמר כי "בצה"ל ניתחו את האפשרויות לעתיד, לקראת כל התפתחות אפשרית. אזרחי ישראל יכולים וצריכים להמשיך בשגרת יומם ולהעירך לחגי תשרי הבאים עלינו לטובה, ביידעה שצה"ל ניצב להגנתם נחוש וחזק ומוכן מתמיד".

19:55: נציגי חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון - ארה"ב, רוסיה, בריטניה, סין וצרפת - יתכנסו בשעה 21:30 (שעון ישראל) כדי לדון בהתפתחויות סביב המתקפה המתוכננת בסוריה. דיפלומטים באו"ם אמרו לסוכנות הידיעות אי-פי כי רוסיה ביקשה לקיים את הפגישה בדחיפות.

19:43: עד כה חולקו היום במוקדי החלוקה של דואר ישראל למעלה מ-10,000 ערכות מגן, והתקבלו יותר מאלף הזמנות לקבלת מסכות המגן באמצעות שליח. נתונים אלו מהווים ביקוש של פי חמישה מהממוצע.

18:43: חיל הים האמריקאי שולח משחתת חמישית במספר למזרח הים התיכון - כך אמר גורם ביטחוני אמריקאי לסוכנות הידיעות הצרפתית. הספינה, יו-אס-אס סטאוט, נושאת טילי שיוט, תצטרף למשחתות מאהאן, רמאג', בארי וגרייבלי שכבר שוהות באזורנו ונושאות אף הן טילים מסוג טומהוק.

לדברי הגורם בימים רגילים מפעיל הצי השישי של צבא ארה"ב שלוש משחתות במזרח התיכון, כחלק ממערך האמריקאי ליירוט טילים. על פי הערכות, כל משחתת נושאת 45 טילי טומהוק. באזורנו נמצאת גם נושאת המטוסים נימיץ, המפטרלת באזור הנע בין הים האדום במערב והמפרץ הפרסי במזרח.

רוסיה הודיעה מוקדם יותר כי היא שולחת שתי ספינות קרב אל האגן המזרחי של הים התיכון לנוכח ההתפתחויות. גורם במטה הכללי של צבא רוסיה אמר לסוכנות הידיעות אינטרפקס כי מדובר בספינת סיור מהצי העוגן בים השחור, ובספינה גדולה יותר נגד צוללות. לדבריו, הספינות יגיעו ליעדן בימים הקרובים.

18:17: משטרת מצרים עצרה את בכיר תנועת האחים המוסלמים, מוחמד אל-בלטגי, כחלק מהפשיטות שהיא עורכת על בתיהם של מנהיגי התנועה. אל-בלטגי קרא השבוע בהודעה מוקלטת ששודרה ברשת "אל-ג'זירה" לכל אזרחי מצרים להשתתף בהפגנות ענק בסוף השבוע.

17:46: היועצת האמריקאית לביטחון לאומי סוזן רייס, מנהל שירותי המודיעין ג'יימס קלאפר, שר ההגנה צ'אק הייגל ושר החוץ ג'ון קרי, צפויים לתדרך הערב צירים בכירים בקונגרס על המתקפה המתוכננת בסוריה. התדרוך יתקיים בווידאו קונפרנס והוא מפוי להתחיל בשעה 01:00 (שעון ישראל).

רוסיה קראה הערב להאריך את משימת צוות המומחים של האו"ם בדמשק, כך שיוכלו לבקר גם באתרים נוספים בסוריה בהם נעשה על פי החשד שימוש בנשק כימי. במקביל דיווחה רשת ITV הבריטית כי במהלך ביקורם בפרברי דמשק לבשו חברי צוות המומחים מסיכות אב"כ.

17:32: ראש ממשלת סוריה, ואאל אל-חלקי, הודיע על העברת כל המשאבים הלאומיים לשמירה על יעדים ושירותים חיוניים, על רקע האפשרות לתקיפה מערבית בימים הקרובים. אל-חלקי פירט שורה של צעדים שמטרתם "להתגבר על כל מצב חירום ולמנוע מהאויבים לשבש שירותים ציבוריים ובראשם: חשמל, מים, תקשורת, מזון ונפט".

16:48: ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, קרא לחברי הפרלמנט בלונדון לתמוך בהתערבות הצבאית בסוריה ואמר כי מדובר בתגובה "לאחד השימושים המתועבים ביותר שנעשו בנשק כימי במאה האחרונה". קמרון דחה את ההשוואות בין המתקפה האפשרית בסוריה למתקפה בעיראק ב-2003 והדגיש כי "לא מדובר בפלישה, לא בפעולה לשינוי משטר או בהידוק הקשר עם המורדים, מדובר בשימוש נרחב בנשק כימי ובתגובה שלנו לפשע מלחמה".

"איננו יודעים בוודאות של 100% מי עומד מאחורי המתקפה הכימית בסוריה. עלינו להפעיל שיקול דעת", אמר קמרון לחברי הפרלמנט אך שב והדגיש כי הוא השתכנע מהראיות לפיהן מאחורי המתקפה הכימית עומד המשטר הסורי.

15:10: ועדת המודיעין הבריטית קבעה כי הממשל הסורי אחראי "בסבירות גבוהה" למתקפה הכימית שגרמה למותם של לפחות 350 בני אדם בפרברי דמשק ב-21 באוגוסט. הוועדה קובעת כי אכן נעשה שימוש בנשק כימי בשבוע שעבר בפרברי דמשק וכי כוחות האופוזיציה בסוריה לא מסוגלים להוציא לפועל מתקפה כימית בהיקף שכזה.

המודיעין הבריטי מציין עוד כי משטרו של הנשיא בשאר אסד השתמש בנשק כימי נגד אזרחים לפחות 14 פעמים מאז 2012. לכך מתווספות גם ידיעות מודיעיניות שמצביעות על אחריות הממשל הסורי לתקיפה. לפיכך מסיקים שירותי המודיעין הבריטים כי אסד אחראי גם "בסבירות גבוהה" לתקיפה הכימית האחרונה בארצו.

מהדו"ח עולה כי הבריטים יודעים בוודאות שהממשל הסורי השתמש בנשק כימי קטלני 14 פעמים מאז 2012, ויודעים כי היו מתקפות נוספות אך אותן הם לא יכולים לאשש באותה מידת ודאות. הדו"ח שהגישה הוועדה לראש הממשלה, דיוויד קמרון, קובע כי "לממשל [הסורי] יש דפוס ברור של שימוש", בנשק כימי.

לאחר פרסום דו"ח ועדת המודיעין, אמרה הממשלה הבריטית כי החוק הבינלאומי מתיר לה לפעול נגד סוריה גם אם מועצת הביטחון של האו"ם לא תאשר זאת. בהצהרה שפרסמה לשכתו של קמרון נכתב כי לאור "הקטסטרופה" ההומניטארית בסוריה מותר לבריטניה לפעול כדי למנוע המשך שימוש בנשק כימי על ידי הממשל הסורי.

14:41: נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, אמר כי ארצו תגן על עצמה בפני כל מתקפה. הטלוויזיה הסורית דיווחה כי בשיחה עם דיפלומטים תימנים אמר אסד כי "האיומים של מתקפה ישירה נגד סוריה רק יגדילו את המחויבות שלנו לעקרונותינו העמוקים ולרצון העצמאי של עמנו. סוריה תגן על עצמה בפני כל מתקפה".

14:05: קצין נ"מ בכיר בצבא סוריה אמר בראיון לגרדיאן כי "חיל האוויר הסורי שוקל להשתמש בטייסי קמיקזה נגד טייסי המערב שיוציאו לפועל את התקיפה בסוריה". הקצין אמר כי 13 טייסים סורים חתמו השבוע על התחייבות להקים צוות אוויר מיוחד של טייסים מתאבדים כדי לנסות ולחבל בתוכנית התקיפה האווירית שמתכננת ארה"ב ובנות בריתה כנגד מטרות צבאיות בסוריה. 

הקצין, בשנות ה-30 לחייו, משרת בבסיס נ"מ המרוחק 16 ק"מ מדמשק. הוא מהווה מקור של הגרדיאן בשנה האחרונה שבה העביר מידע מהימן על קרבות רבים בין תומכי אסד בצבא לבין כוחות המורדים. "יש בצבא סוריה כ-8,000 חיילים שיהיו מוכנים לבצע משימות התאבדות בכל רגע נתון כדי לעצור את האמריקאי והבריטים. אני בעצמי מוכן להתפוצץ בהגנה נגד תקיפה אווירית אמריקאית נגד סוריה ותושביה". עוד הוסיף הקצין כי "אם האמריקאים או הבריטים יירו טיל אחד, אנחנו נגיב בשלושה או ארבעה. אם מטוסי הקרב שלהם יחדרו לארצנו הם יתמודדו עם אש הגיהנום".

13:50: המפכ"ל רב-פקד יוחנן דנינו קרא לאזרחי ישראל לא לחשוש מאפשרות של תקיפה בסוריה. "אני רוצה לומר לכל עם ישראל 'אנחנו מוכנים'", אמר המפכ"ל במהלך סיור שערך הנשיא שמעון פרס במחוז ירושלים. דנינו קרא לישראל לא לשנות את תוכניותיהם לחגים ואמר "אנו נעשה כל שנדרש כדי לשמור על השיגרה ועל ביטחון התושבים. יש לכם על מי לסמוך".

כתבנו יניב קובוביץ' מדווח כי המפכ"ל התייחס גם לעמדות לחלוקת ערכות המגן ברחבי הארץ והפציר לעומדים בתורים הארוכים: "אנא התייחסו למצב באופן רגוע, עמדו באופן מסודר בתורים ואל תייצרו פאניקה ואלימות".

13:37: נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, אמר כי ארצו תצא "מנצחת" בעימות עם ארצות הברית ובעלות בריתה. "מתחילת המשבר, כפי שאתם יודעים, חיכינו שאויב האמיתי שלנו יחשוף את עצמו", מצוטט אסד בדברים שאמר לבכירים סורים והתפרסמו היום בעיתון הלבנוני אל-אחבאר. "אני יודע שהמורל שלכם טוב ושאתם מוכנים להתמודד עם כל מתקפה ולהציל את המולדת", הוסיף אסד ואמר כי "זהו עימות היסטורי שממנו נצא מנצחים".

13:15: פעיל אופוזיציה סורי שנפגש עם פקחי האו"ם בדמשק שוחח עם כתבנו ג'קי חורי ואמר כי אנשי האו"ם היו "רציניים מאוד". האיש סיפר כי מומחי האו"ם קיבלו מהמורדים דגימות דם ושתן של נפגעי המתקפה הכימית בפרברי דמשק. לדבריו, הפקחים נפגשו עם נפגעים וחולים ועם עדים רבים למתקפה, ובחנו מספר גופות של הרוגי המתקפה שנותרו באחד מבתי החולים.

13:10: אלפי בני אדם עומדים משעות הבוקר בתורים לחלוקת ערכות מגן ברחבי הארץ. כתבנו אלי אשכנזי מדווח על עומס רב בתחנה לחלוקת ערכות מגן בחיפה. כתבתנו גילי כהן עדכנה כי בפיקוד העורף ובדואר ישראל האריכו את שעת פתיחת תחנות החלוקה עד ל-19:00.

13:08: נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, אמר כי יש להתמקד במציאת פתרון פוליטי למצב בסוריה, אולם זה יתאפשר רק אם הקהילה הבינלאומית תעצור את ההרג במדינה והאופוזיציה תתגבש לכדי אלטרנטיבה אמיתית. הולנד אמר את הדברים לאחר שנועד בפריז עם ראש האופוזיציה. במקביל מתפרסם כי כוחות של צבא צרפת מוכנים לפעול בסוריה אם הנשיא הולנד יורה להם. דובר מטעם משרד ההגנה בפריז, פייר בייל, אמר לכתבים כי הצבא הצרפתי "נמצא בהיכון להגיב להוראות הנשיא אם הוא יחליט להפעיל את הכוחות הצרפתים".

אתמול פורסם במגזין "לה פואה" כי הצרפתים שיגרו את המשחתת "האביר פול" למזרח הים התיכון. על פי הדיווח הצרפתי, הספינה צפויה לחבור לכלי שיט בריטים ואמריקאים שנמצאים כבר בקרבת סוריה.

12:52: בריטניה שולחת שישה מטוסי יורופייטר טייפון לבסיס בקפריסין כחלק מההכנות למתקפה אפשרית בסוריה. דובר של משרד ההגנה בלונדון אמר כי המטוסים יגיעו לבסיס הבריטי במדינה היום. "זה רק אמצעי זהירות כדי להבטיח את ביטחונם של האינטרסים הבריטים לאור המתיחות הגוברת באזור", אמר הדובר. הוא הדגיש כי מדובר במהלך של "נכסים הגנתיים" וכי המטוסים "לא נפרסים כדי להשתתף בפעילות צבאית נגד סוריה".

12:40: חיל הים הרוסי הכחיש את הדיווחים לפיהם הספינות שיישלחו למזרח הים התיכון נועדו להתמודד עם המתיחות סביב סוריה. מוקדם יותר דיווחה סוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס כי מוסקבה שולחת לאזור ספינה נגד צוללות וספינת טילים לאור המתיחות באזור, אולם מהודעת חיל הים עולה כי לאזור יישלחו ספינות כחלק מפריסה צבאית שתוכננה מראש. דובר חיל הים הרוסי לא ציין בדיוק אילו כלי שייט יוצבו בים התיכון. רוסיה היא בת בריתו העיקרית של נשיא סוריה, בשאר אסד.

12:15: צוות פקחי האו"ם לבדיקת הדיווחים על שימוש בנשק כימי בסוריה הגיע לאזור שבשליטת המורדים בפרברי דמשק. סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת על פי פעילי אופוזיציה כי המומחים מתכוננים להתחיל ביום השלישי של החקירה בפרבר המזרחי דומה שבפאתי דמשק. הפקחים צפויים לבחון את האתרים שהותקפו בנשק כימי, לערוך בדיקות וכן לשוחח עם פצועים. הפקחים יסיימו את בדיקתם מחר, ויעזבו את סוריה בשבת כדי להגיש את הדו"ח למזכ"ל האו"ם באן קי מון.

11:50: מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, קורא לאפשר לפקחים לסיים את בדיקת אתר התקיפה הכימית בדמשק לפני שיוחלט כיצד להגיב לה. באן אמר כי צוות הפקחים יסיים את בדיקת האתר מחר, וידווח לו בשבת. רק אז יישמעו כל העמדות על האירוע והמעצמות יוכלו לקבל החלטה שקולה.

בתוך כך מדווחת סוכנות אי-פי כי צוות פקחי האו"ם עזבו את המלון בו הם שוהים בדמשק, אולם פעילי אופוזיציה אמרו כי לא ברור האם יעדם הוא אזור התקיפה הכימית בפרברי דמשק.

11:30: רוסיה תשלח שתי ספינות צבאיות למזרח הים התיכון, כדי לחזק את הנוכחות הצבאית הימית שלה "לאור המצב באזור" – כך מדווחת סוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס מפי מקורות צבאיים במוסקבה. לאור התגברות המתיחות הבינלאומית סביב סוריה ישלחו הרוסים בימים הקרובים ספינה נגד צוללות וספינת טילים לים התיכון. טרם התקבל אישור רשמי לידיעה ממשרד ההגנה הרוסי.

11:20: אנשי מודיעין אמריקאים אמרו כי בוושינגטון לא יודעים את מיקומם המדויק של כל כלי הנשק הכימיים שהיו בשליטת הממשל הסורי, וייתכן שהנשיא הסורי בשאר אסד הזיז את חלקם בימים האחרונים לאור הידיעות על תקיפה קרבה של צבאות המערב. סוכנות הידיעות אי-פי מדווחת כי בשל כך ישנה אפשרות שתקיפה אמריקאית שנועדה לפגוע במתקני תשתית צבאיים בלבד, תפגע בטעות במסתור של נשק כימי, שהועבר למיקום חדש שעליו אין למערב מידע מודיעיני.

במהלך השנתיים הראשונות של המלחמה בסוריה, עוד הצליחו סוכנויות המודיעין במערב לעקוב אחר מיקומם המדויק של מצבורי הנשק הכימי שברשותו של ממשל אסד. עם זאת, בחצי השנה האחרונה, בשל התעצמות הלחימה באזורים מסוימים, ומחסור במודיעין אנושי ואלקטרוני (ובמיוחד תמונות לוויין), אבדו עקבותיהם של חלק מכלי הנשק הכימיים בסוריה. דו"ח של שירותי הביון האמריקאים שהוצג לבכירי הבית הלבן, מצביע על כך שסביר מאוד שמשטרו של אסד אחראי לתקיפה הכימית האחרונה בסוריה. בגלל שאין ודאות על מיקומם של כל מצבורי הנשק, לא יכולים מחברי הדו"ח לקבוע בנחרצות שאסד אכן אחראי לתקיפה. את המידע העבירו לסוכנות הידיעות בכיר במודיעין האמריקאי ושלושה בכירים אמריקאים אחרים, שעודכנו במידע המודיעיני שעליו נסמך הבית הלבן בהחלטתו לתקוף בסוריה.

הדיווח מתקשר לדברים שאמרו מוקדם יותר בכירים אמריקאים לניו יורק טיימס, לפיהם אין "אקדח מעשן" הקושר את אסד ישירות למתקפה הכימית בפרברי דמשק, וייתכן כי את הפעולה עשתה יחידה סוררת. עם זאת, בוושינגטון רואים בנשיא הסורי אחראי לכל הפעולות של צבאו.

09:53: נשיא איראן, חסן רוחאני, אמר כי יעשה כל מאמץ כדי למנוע פעולה צבאית נגד משטרו של בשאר אסד בסוריה. סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת על פי הטלוויזיה האיראנית כי רוחאני אמר את הדברים אמש במהלך שיחת טלפון עם מקבילו הרוסי, ולדימיר פוטין.

על פי הדיווח, רוחאני אמר כי "לפעולה צבאית תהיה עלות גדולה לאזור" וכי "יש חובה לעשות את כל המאמצים כדי למנוע אותה". רוחאני אמר כי טהראן ומוסקבה יפעלו למניעת כל פעולה צבאית נגד סוריה וכינה פעולה כזו "הפרה ברורה" של החוקים הבינלאומיים. הנשיא האיראני שב וגינה את השימוש בנשק כימי אך הדגיש כי דרושות הבהרות לפני שייקבע האם באמת נעשה שימוש בנשק כימי בסוריה.

09:44: בכירים אמריקאים אמרו הלילה לניו יורק טיימס כי אין "אקדח מעשן" הקושר את נשיא סוריה בשאר אסד ישירות למתקפה הכימית בפרברי דמשק. לדבריהם, המידע המודיעיני הקיים לא כולל יירוט תשדורת אלקטרונית בין המפקדים הסורים או דיווח מפורט ממרגלים או מקורות בשטח.

אולם גם ללא עדויות מוצקות הקושרות את אסד למתקפה, בכירים בוושינגטון הדגישו כי נשיא סוריה הוא האחראי העליון למעשי כוחותיו, ועליו לשלם את המחיר עליהם. בכירים בממשל אמרו כי התשדורת בצבא הסורי שיורטה לאחר המתקפה ברביעי שעבר כן מוכיחה שההרג ההמוני נעשה בידי יחידה שפעלה בניגוד לפקודות. אולם לא ברור כמה מתוך התשדורות האלה יוצג בפני הציבור.

09:20: סוריה החלה אתמול לפנות את כוח האדם ממפקדות הצבא במרכז דמשק בהיערכות לתקיפה האווירית מצד המערב שצפויה להתחיל בימים הקרובים. בנוסף, ציוד צבאי פונה מבסיסים על ידי משאיות לאתרים חלופיים. ציוד צבאי כבד יותר לא פונה בגלל קרבות שמתנהלים בסמוך לכבישים הראשיים בין הצבא למורדים בסמוך לדמשק. 

תושבי דמשק ומקורות בצבא סוריה החופשי של האופוזיציה מסרו לסוכנויות הידיעות כי בין הבסיסים הצבאיים שפונו היו בניין המטה הכללי בככר אומאייד, מפקדת חיל האוור הסמוכה ומתחמי ביטחון בכפר סוסה. ממשלת סוריה אינה מדווחת על תזוזות של הצבא או של חיילים מבסיס לבסיס. 

08:30: הגרדיאן מדווח כי ממשלת בריטניה השעתה 49 רשיוניות לייצוא מכירת נשק לצבא ולמשטרת מצרים שעשוי להיות משומש לדיכוי הפגנות. הרשיונות כללו ייצוא של מכשירי קשר, מטרות אוויריות, ציוד רדאר, מכשור להצפנת מסרים, תוכנה, וציוד למסוקים ורכבים צבאיים.

"ההשעיה תכלול עסקאות מול הצבא המצרי, חיל האוויר, ביטחון פנים ומשרד הפנים" - כך נמסר ממשרד העסקים הבריטי. עוד נמסר כי ההחלטה להשעות את העסקאות הללו התקבלה לאחר פגישת שרי החוץ של האיחוד האירופי ב-21 באוגוסט. ואולם, עסקת מכירת המסוקים הצבאיים לצבא מצרים בסך 43 מיליון ליש"ט לא בוטלה על ידי הבריטים.

28/08/13

20:40: חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון לא הגיעו להסכמה באשר להצעת החלטה בריטית, שתאשר להשתמש בכוח נגד המשטר הסורי. טיוטת ההצעה – אילו עלתה להצבעה במועצה – כמעט בוודאות היתה זוכה לווטו מרוסיה ומסין, שבעבר חסמו ניסיונות להטיל עיצומים על משטר אסד.

בריטניה ניסתה לקדם את ההצעה במהלך היום, בזמן שנראה כי רעיון התקיפה בסוריה זוכה לתנופה גוברת והולכת בקרב מדינות המערב. לאחר ששגרירי המעצמות נפגשו לכמה שעות במטה האו"ם, נשלחה הטיוטה הבריטית לממשלות השונות להתייעצויות – כך סיפר דיפלומט מערבי. לבסוף רוסיה חזרה על התנגדויותיה להתערבות בינלאומית במשבר הסורי.

השגרירה האמריקאית סמנתה פאוור והשגריר הבריטי מאר לאיול גראנט עזבו את הפגישה בלי לדבר עם כתבים. בסוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס נאמר כי שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב סבור כי אין לגבש החלטה במועצת הביטחון לפני שהפקחים שנשלחו לדמשק ידווחו על ממצאיהם בשטח. דובר של ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון אמר כי הצעת ההחלטה נועדה לאשר לנקוט את "כל האמצעים הדרושים לפי סעיף 7 לאמנת האו"ם כדי להגן על אזרחים מנשק כימי".

17:55: קצין בכיר בצה"ל אמר היום כי "אנחנו עומדים לפני פעולה אמריקאית", אך ציין כי הסבירות שישראל תותקף נמוכה. לדבריו, במערכת הביטחון טרם קיבלו מידע על מועד הפעולה, אך נערכים לקראת אפשרות שפעולה מטעם מדינות המערב בסוריה תביא לירי לכיוון שטח ישראל. בישיבת הקבינט היום אושר לצה"ל לגייס לפי שיקול דעתו גיוס מצומצם של אנשי מילואים על רקע ההכנות האמריקאיות לתקיפה בסוריה. הכוונה היא לגייס חיילי מילואים למערך ההגנה האווירית ולפיקוד העורף. היום נפרסה סוללת כיפת ברזל בצפון ובתחילת החודש הוכרזה סוללה שישית כמבצעית, שצוותה מורכב מאנשי מילואים (עמוס הראל, ברק רביד וגילי כהן(

17:08: ראש ממשלת סוריה, ואאל אל-חלקי, מאיים לקראת התקיפה האמריקאית המתוכננת: "נפתיע את אלה שיתקפו אותנו כפי שהפתענו את ישראל במלחמת יום כיפור".

13:51: הליגה הערבית פרסמה הודעה בה היא מאשימה את ממשלת סוריה בשימוש בחומרים כימיים, אך אינם מגבה מתקפה אווירית מערבית. היעדר התמיכה של הליגה הערבית מסבכת את תוכניתו של הנשיא אובמה לצאת לתקיפה בסוריה כשמאחוריו גיבוי אזורי רחב היקף, כמו בתקיפה בלוב ב-2011. היום גם הודיעה רשמית ירדן כי היא לא תאפשר לתקוף את סוריה משטחה.

13:15: שליח האו"ם לסוריה, לחדאר ברהימי, אמר כי בפרברי דמשק התגלו "חומרים כימיים" ששימשו להרג מאות אזרחים במתקפה שהתרחשה בשבוע שעבר. זו הפעם הראשונה שגורם רשמי שאיננו מערבי מאשר בפומבי כי במתקפה במזרח דמשק נעשה שימוש בחומרים להשמדה המונית.

בריהימי הוסיף כי לפי החוק הבינלאומי "יש צורך בהחלטה של מועצת הביטחון לפני כל פעולה צבאית". הערב צפויה מועצת הביטחון לדון בהצעה בריטית לנקוט "בצעדים הדרושים להגנה על אזרח סוריה". שר החוץ הגרמני, גידו וסטרוולה, קרא לכל 15 חברות המועצה, ובמיוחד לרוסיה, לתמוך בהצעה.

12:32: ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, אמר כי ארצו תגיש למועצת הביטחון הצעת החלטה "המאשרת נקיטה בצעדים הדרושים להגנה על אזרחי סוריה". בהודעה שפרסם קמרון בטוויטר נאמר כי ההצעה תוגש מאוחר יותר היום והיא "מגנה את המשטר הסורי על השימוש בנשק כימי".

12:27: מנהיגה הרוחני של איראן, עלי חמינאי, התייחס להתפתחויות בסוריה ואמר כי מתקפה אמריקאית תהיה "אסון למזרח התיכון". בדברים שהובאו בסוכנות הידיעות איסנ"א משווה חמינאי את המזרח התיכון לחבית חומר נפץ ומדגיש כי "לא ניתן לחזות את העתיד" במצב שכזה.

12:09: איראן והסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית הסכימו לפתוח מחדש במגעים שמטרתם להפיג את החששות סביב תוכנית העשרת האורניום של טהראן. מדובר במפגש ראשון בין נציגי שני הצדדים מאז נכנס נשיא איראן, חסן רוחאני, לתפקידו. דיפלומטים בווינה אמרו לסוכנות הידיעות אי-פי כי במוקד השיחות יעמוד המתקן הצבאי בפרצ'ין, שאליו מבקשת סוכנות הגרעין לשלוח את פקחיה.

11:42: ראש ממשלת מצרים, חאזם אל-בבלאווי, אמר כי איננו תומך עוד בהוצאת תנועת האחים המוסלמים אל מחוץ לחוק. ממשלת מצרים בוחנת מזה עשרה ימים הצעת חוק שהגיש אל-בבלאווי עצמו לפירוק תנועת האחים המוסלמים ויתר הקבוצות שהשתתפו במהומות האלימות ברחבי המדינה.

"פירוק תנועת האחים המוסלמים איננה הפיתרון. תהיה זו טעות לעשות החלטה כזו בעת הזו. עדיף שנפקח על המפלגות והקבוצות הפוליטיות כחלק ממתווה פוליטי רחב יותר", אמר אל-בבלאווי בפגישה עם שר הרווחה המצרי. דבריו הובאו בסוכנות הידיעות המצרית הממלכתית.

11:27: הפרלמנט האיראני אישר חוק המאפשר לממשלה בטהראן לתבוע את ארה"ב בערכאות בינלאומיות על מעורבותה בהפיכה באיראן ב-1953, בה הודח ראש הממשלה מוחמד מוסאדק. החוק קובע כי תוקם ועדה לבחינת הסוגייה וזו תגיש את מסקנותיה בתוך שישה חודשים.

11:01: מניין ההרוגים בשרשרת הפיגועים בבגדאד, בירת עיראק, עלה 65. מרבית הפיגועים, לפחות 10 במספר, התרחשו בשכונות שיעיות. לפחות 150 בני אדם נפצעו.

10:41: העיתון "א-שרק אל-אווסט" היוצא לאור בלונדון ומקורב מאוד לבית המלוכה הסעודי מדווח הבוקר כי מטרת התקיפה בסוריה איננה הפלת משטרו של בשאר אל-אסד, אלא לפגוע בו במידה שתאלץ אותו לבוא אל "ועידת ז'נבה 2" במצב שיחייב אותו לוותר על השלטון לטובת ממשלת מעבר. כתבנו ג'קי חורי מדווח כי גורמים מערביים וערביים אמרו לעיתון כי לארה"ב ובעלות בריתה אין כוונה  ליצור ואקום שלטוני בסוריה, בדומה לזה שנוצר בעיראק אחרי הפלתו של סדאם חוסיין .

10:22: העיתון וול סטריט ג'ורנל מדווח כי אחת מפיסות המידע החשובות בבניית הראיות על המתקפה הכימית בסוריה הגיעה משירותי המודיעין של ישראל. דיפלומטים ערבים אמרו לעיתון כי ישראל העבירה לסי-איי-אי מידע מתוך אחת מיחידות העילית של צבא סוריה האחראית על כלי הנשק הכימיים. המידע אומת על ידי שירותי המודיעין האמריקאיים ולפיו דמשק עשתה שימוש בכמה סוגים של נשק כימי במתקפה בפרברי דמשק.

09:58: רשת בי-בי-סי מדווחת כי צוות המומחים של האו"ם לבדיקת המתקפה הכימית בפרברי דמשק יצא הבוקר ליום השני של משימתו. 20 הפקחים ועוזריהם היו אמורים לבקר בשכונות ג'ובאר, עין תרמה וזמאלקה כבר אתמול, אולם ביקורם נדחה אחרי שהממשל הסורי הודיע כי "לא ניתן להבטיח את ביטחונם, עקב מחלוקות בין קבוצות המורדים הפועלות באזור".

ביומה הראשון של המשימה, ביקר צוות המומחים ברובע מוחמדייה שממערב לדמשק ומצא את עצמו תחת אש צלפים. המומחים לא נפגעו והמשיכו בדרכם. הם ביקרו במשך כשלוש שעות בשני בתי חולים ברובע, ראיינו רופאים ועדי ראייה ואספו דגימות.

09:07: המגזין "פוריין פוליסי" דיווח הלילה כי תמלילים של שיחות טלפון שהתקיימו בין בכירים במשטר הסורי, עומדים במרכז הטענה האמריקאית לכך שהמתקפה הכימית בשבוע שעבר בפרברי דמשק בוצעה על ידי הממשל הסורי. לפי הדיווח, כמה שעות אחרי המתקפה טלפן בבהלה גורם רשמי במשרד ההגנה הסורי למפקד יחידה צבאית העוסקת בנשק כימי ודרש הסברים למתקפה. שירותי המודיעין של המערב צותתו לשיחה זו. לא פורסמו ציטוטים ישירים מהתמלילים.

לטענת המגזין התמלילים אינם מספקים תשובה ניצחת לשאלה מי אחראי לטבח הכימי - האם מדובר בקצין שחרג מסמכותו או בהוראה מפורשת שניתנה מלמעלה. "לא ברור על מי רובצת האחריות", אמר גורם במודיעין האמריקאי למגזין, "לא ברור אם היתה מעין הוראה כללית להשתמש בנשק הזו או שניתנה הוראה מפורשת עבור כל מתקפה. איננו יודעים בוודאות למה זה קרה". 

עוד כותב המגזין כי למעט התמלילים מבססת ארה"ב את קביעתה על עדויות רופאים שביקרו בזירה, סרטוני הווידאו של הנפגעים, אולם עדיין אין בידיה הוכחות מדעיות כמו דגימות קרקע, דגימות דם או דגימות סביבתיות המעידות על שימוש בגז עצבים. היום צפוי שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, להציג באופן פומבי את הראיות שקושרות את משטר אסד לתקיפה הכימית.

08:15: המגזין "פוריין פוליסי" פרסם הלילה מפה מפורטת ובה 35 יעדים אפשריים לתקיפה בסוריה, שהפצצתם עשויה להרתיע את משטרו של בשאר אל-אסד מלעשות שימוש חוזר בנשק כימי אולם לא תפיל אותו מהשלטון. בין היתר מדובר במפעלים כימיים, מחסני תחמושת ושדות תעופה, שהפצצתם תקשה על הצבא הסורי לנייד ולהשתמש במצבורי גז הסארין, גז ה-VX וגז החרדל שברשותה.

למעט אתרי הנשק הכימי, כוללת המפה גם ארמונו של אסד בדמשק, מטה המודיעין הצבאי, המטכ"ל, מפקדת הכוחות המיוחדים ומפקדת המשמר הנשיאותי (מסומנים בדגלונים). לפי פוריין פוליסי, סביר להניח שמטות אלה יפונו עוד בטרם המתקפה ומנגנוני הפיקוד הסוריים יועברו לאתרים סודיים.

07:47: לפחות 26 בני אדם נהרגו -85 נפצעו בשורה של פיגועים הבוקר בבגדאד, בירת עיראק. עדי ראייה דיווחו כי הפיגוע הקטלני ביותר התרחש ברובע קדהימייה שבצפון-מערב העיר, ובו נהרגו לפחות חמישה ונפצעו כ-30.

07:17: שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, שוחח בטלפון עם שליח האו"ם לסוריה, לחדאר ברהימי, ושב על עמדת רוסיה לפיה "הענשת הממשל הסורי עלולה לערער עוד יותר את המצב הביטחוני במדינה ובאזור". לברור שוחח אמש עם עמיתו האמריקאי, ג'ון קרי, ודחה את טענתו כי יש להטיל על המשטר הסורי את האחריות למתקפה הכימית. לברוב קרא "להחלפת מידע מפורט בין רוסיה לארה"ב בעניין המתקפה הכימית. במקביל, הודיע המשרד למצבי חירום במוסקבה כי פינה 89 בני אדם בטיסה מלטקיה, בהם 75 אזרחים רוסים.

06:12: אוסטרליה, הנשיאה התורנית של מועצת הביטחון של האו"ם, הודיעה כי תתמוך בפעולה צבאית בסוריה, גם אם זו לא תאושר על ידי המועצה. לדברי שר החוץ האוסטרלי, בוב קאר, "האימה הצרופה של משטר המשתמש בנשק כימי כלפי בני עמו מחייבת תגובה".

01:00: סגן הנשיא האמריקאי, ג'ו ביידן, אמר כי "אין ספק מי האחראי לשימוש הנתעב בנשק כימי בסוריה: המשטר הסורי". ביידן הוסיף כי "מי שמשתמש בנשק כימי כלפי גברים, נשים וילדים חסרי הגנה חייבים לשאת באחריות לכך".

גם יו"ר ועדת בית הנבחרים לענייני מודיעין, הרפובליקאי מייק רוג'רס, אמר הלילה כי "ישנן ראיות משכנעות" לכך שהמשטר הסורי הוא האחראי למתקפה הכימית סמוך לדמשק בשבוע שעבר. לדברי רוג'רס, "איני מאמין שגורם בודד החליט לעשות את זה, אלא שזה הגיע מהממשל".

עדכונים קודמים

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ