בית המשפט במצרים הורה על הפסקת שידורי אל־ג'זירה

הערוץ הקטארי מסקר באהדה גדולה את תנועת האחים המוסלמים ותומך בדרישותה. מצרים ממשיכה במבצע בסיני: 15 הרוגים במתקפה אווירית

ג'קי חורי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
אי-פי

בית המשפט המנהלי במצרים הורה בצהריים (שלישי) על הפסקת שידורי רשת "אל־ג'זירה" ושלוש תחנות טלוויזיה נוספות המזוהות עם תנועת האחים המוסלמים בטענה שהן פועלות בניגוד לחוק.

התחנות שייסגרו הן: מובאשיר מיסר (הזרוע המצרית של אל־ג'זירה), אהראר 25 של תנועת האחים המוסלמים, רשת אל-קודס המזוהה עם חמאס ורשת אל־ירמוק המזוהה עם הפלגים האיסלאמיים בירדן.

מאז ההפיכה השנייה פועל הממשל הזמני במצרים נגד אל-ג'זירה וגופי תקשורת אחרים שמעודדים את ההפגנות ברחבי המדינה וקוראים מדי יום לאלפים לצאת לרחובות ולהפגין למען החזרתו של הנשיא המודח, מוחמד מורסי, לשלטון. רשת אל־ג'זירה טרם הגיבה להחלטה.

"כעת המהפכה משודרת - תודה אל-ג'זירה" - שלט שהונף במהלך ההפגנות בקהירצילום: רויטרס

בשבוע שעבר פרסמו שלושה שרים מצריים הצהרה המכנה את מובאשיר מיסר "איום לאומי" והאשימו את הרשת בהפצת שמועות הפוגעות בביטחון הלאומי המצרי ומאיימות על האחדות. בנוסף, אמרו שלושת השרים כי הערוץ משדר באמצעות לוויין ללא רישיון. עוד נטען כלפי הערוץ כי הוא מעביר שידורים ישירים מההפגנות באמצעות ניידת שנגנבה מהטלוויזיה הממלכתית המצרית.

מאז הפלתו של מורסי סיקר רשת אל־ג'זירה את המהומות במצרים באופן נרחב ושידר שורה ארוכה של הודעות מוקלטות מטעם בכירי האחים המוסלמים שירדו למחתרת. כוחות הביטחון המצריים פשוט על משרדי הערוץ בקהיר ועצרו 28 מעובדיו. הם שוחררו זמן קצר לאחר מכן.

אתמול גורשו ממצרים שלושה מעובדי אל־ג'זירה בשפה האנגלית בטענה שלא חידשו את תעודת העיתונאי שלהם. יצויין כי קטאר, שהיא בעלי אל־ג'זירה, הביעה את תמיכתה במורסי וגינתה את ההפיכה הצבאית במצרים. אל־ג'זירה הכחישה בעבר את טענות הממשל המצרי.

קבוצת פלסטינים סמוך למנהרה שנאטמה ליד הגבול עם רצועת עזהצילום: אי–פי

אתמול המליצה נציבות המדינה המצרית לבית המשפט לפרק את תנועת האחים המוסלמים. גורם משפטי אמר כי מדובר בהמלצה לא מחייבת וכי היא תקפה לכל הגופים הלא ממשלתיים והעמותות שהוקמו על ידי התנועה האיסלאמית אחרי הפלת משטרו של חוסני מובארק. ואולם, ההמלצה יכולה להוות בסיס משפטי וחוקתי להשתלטות על נכסי התנועות האיסלאמיות והוצאתן אל מחוץ לחוק.

בתוך כך, ממשיך צבא מצרים במבצע הצבאי הנרחב שהוא מנהל בסיני נגד קבוצות איסלאמיות קיצוניות והחל להקים אזור חיץ נקי ממנהרות הברחה באזור הגבול עם רצועת עזה. שני מסוקי אפאצ'י ירו בשעות הבוקר 13 טילים לעבר מעוזי חמושים מדרום לעיירה שייח זואייד הסמוכה לגבול רפיח. הטלוויזיה הממלתכית המצרית דיווחה כי 15 חמושים נהרגו וכי הלחימה באזור עדיין נמשכת.

אין זו הפעם הראשונה שצבא מצרים תוקף מהאוויר מעוזי חמושים בשייח זואייד: לפני כחודש ירו מסוקי קרב שלושה טילים לעבר מבנה שבו התקיימה ככל הנראה פגישה בין נציגי קבוצות חמושות והרגו 12 מהם.

אמש עצרו כוחות קומנדו מצריים שני חברים בארגון המסונף לאל־קאעדה בחצי האי סיני. גורמי ביטחון מצריים סבורים כי מרבית החמושים הפועלים בסיני מתרכזים בשתי נקודות: סמוך לגבול רצועת עזה ובאזור ההררי שבמרכז חצי האי. קבוצת הטרור המרכזית עמה מתמודדים המצרים עונה לשם "מועצת לוחמי השורה של ירושלים" והיא אחראית ככל הנראה גם לירי הרקטות לעבר אילת בתקופה האחרונה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ