לחץ גובר על אובמה שלא לתקוף בסוריה, עם פתיחת ועידת הג'י-20

מנהיגי המדינות המתועשות הגיעו לסנט פטרסבורג, שם ידונו מחוץ לסדר היום הרשמי על הנעשה בסוריה. סין והאיחוד האירופי הביעו הסתייגות מהתקיפה

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, עמד היום (שישי) בפני לחץ גובר של מנהיגי העולם שלא לפתוח במתקפה צבאית נגד סוריה, עם פתיחת פסגת המדינות המתועשות בסנט פטרסבורג. מנהיגי מדינות הג'י-20 אמורים לדון בוועידה שתימשך יומיים במצב הכלכלה העולמית, אולם לאור ההתפתחויות האחרונות הם צפויים לעסוק גם באפשרות התקיפה בסוריה.

נשיא רוסיה המארח את הפסגה, ולדימיר פוטין, ביקש מהמנהיגים להמשיך בסדר היום המתוכנן, ואמר כי הם ידונו על סוריה במהלך ארוחת הערב. פוטין ואובמה אינם אמורים להיפגש בארבע עיניים במהלך הוועידה, אולם השניים החלוקים בדעותיהם באופן חריף בנוגע למתקפה בסוריה, לחצו ידיים עם הגעת נשיא ארה"ב לוועידה. אובמה נראה מחייך בנוקשות כשניגש לעבר פוטין, שעטה על פניו הבעה ממלכתית. רק כשפנו לעברם המצלמות נראו המנהיגים נינוחים יותר.

פוטין טוען כי יתכן שהמורדים הסורים הם שביצעו את המתקפה הכימית סמוך לדמשק בחודש שעבר, ואומר כי כל תקיפה צבאית ללא אישור מועצת הביטחון של האו"ם תהווה הפרה של החוק הבינלאומי.

במהלך היום נראה היה כי התמיכה העולמית נוטה לכיוונו של פוטין, בעוד סין, האיחוד האירופי והאפיפיור פרנסיסקוס – ששלח מכתב למנהיגים המשתתפים בפסגה, הביעו את הסתייגותם מהתערבות צבאית במלחמה. "לפעולה צבאית תהיה השפעה שלילית על הכלכלה העולמית, במיוחד על מחירי הנפט", אמר סגן שר האוצר הסיני בתדריך עיתונאים.

פוטין מחוץ לוועידת G-20 ואובמה נכנס פנימהצילום: רויטרס

לעדכונים שוטפים על הנעשה בוועידה

האפיפיור פרנסיסקוס קרא למנהיגים "להניח בצד את הרדיפה חסרת התועלת אחר פתרון צבאי", באיגרת ששיגר לפוטין. הוא הזמין את 1.2 מיליארד המאמינים הקתולים ובני דתות אחרות להצטרף אליו ביום תפילות למען סיום המלחמה ביום שבת. נשיא המועצה האירופית, הרמן ואן רמפוי, אמר כי תקיפה צבאית לא תפתור את המשבר בסוריה. "רק פתרון דיפלומטי יוכל להביא לסיום שפיכות הדמים וההפרה החמורה של זכויות אדם ברחבי סוריה". אמר ואן רמפוי לכתבים בסנט פטרסבורג.

לעומת זאת צרפת, המתכוננת לסיוע לארה"ב בפעולה הצבאית, הביעה את תמיכתה באובמה. "אנו משוכנעים כי אם לא תהיה תגובה לאסד, לא יהיה שום משא ומתן", אמר שר החוץ הצרפתי לורן פביוס לפני יציאתו לרוסיה. אובמה שנפגש היום עם ראש ממשלת יפן, שינזו אבה, ציין כי השניים רואים בעין אחת את הצורך להגיב על המתקפה הכימית בסוריה. מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, ושגריר האו"ם למשבר בסוריה, לחדר ברהימי, נמצאים גם הם בסנט פטרסבורג, בניסיון להביא לקיום ועידת שלום בין הצדדים בסוריה.

בהיעדר אפשרות להעביר החלטה על תקיפת סוריה במועצת הביטחון של האו"ם, ממשיך אובמה במאמצים להביא לאישור הפעולה בקונגרס האמריקאי. אתמול אישרה ועדת החוץ של הסנאט האמריקאי ברוב של עשרה תומכים לעומת שבעה מתנגדים את הצעת ההחלטה המאשרת שימוש בכוח צבאי בסוריה. ההצעה קובעת כי הפעולה תוגבל לשלושה חודשים ולא תכלול תקיפה קרקעית. היא תועלה להצבעה במליאת הסנאט ככל הנראה בשבוע הבא וטעונה גם את אישור בית הנבחרים.

אתמול אמר אובמה כי אמינותו אינה עומדת למבחן בשאלת התקיפה בסוריה – אלא אמינות הקהילה הבינלאומית והקונגרס. הוא ציין כי לא הוא הציב את הקו האדום של שימוש בנשק כימי, אלא העולם, וחזר על הטענה כי ממשל אסד ישוב וישתמש בנשק כימי אם העולם לא יגיב. "יש לנו אפשרות לנקוט פעולה משמעותית, גם אם היא לא תפתור את כל המשבר היא יכולה לסייע לבעיה הספציפית הזאת", אמר אובמה. "ולכן הדבר המוסרי הוא לא לעמוד בצד מבלי לעשות דבר".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ