דיווח במצרים: האחים המוסלמים יוצאו מחוץ לחוק; הממשלה מכחישה

בעיתון "אל-אחבאר" נאמר כי בשל ניסיון ההתנקשות בשר הפנים אתמול הוחלט להמשיך בהליך נגד התנועה. אולם, משרד רה"מ המצרי הכחיש את הדיווח

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

ממשלת מצרים הכחישה את הדיווחים בתקשורת המצרית מהיום (שישי), שלפיהם בכוונתה לשלול את מעמדה של תנועת האחים המוסלמים כעמותה אזרחית, מתוך כוונה להביא לפירוקה.

העיתון הממשלתי "אל-אחבאר" דיווח כי הממשלה תדון בשבוע הבא בהצעת החלטה לפירוק את תנועת האחים המוסלמים והכרזה עליה כארגון לא חוקי. עוד נאמר שראש הממשלה, ד"ר חאזם אל-בבלאווי, קיבל את הצעת ההחלטה מהשר לשירותים סוציאליים ועמותות אזרחיות, שלו נתונה הסמכות החוקית לאשר ולפסול ארגונים במצרים.

מנגד, אתר הבי-בי-סי פרסם הודעת הכחשה מצד משרד ראש הממשלה, שבה נאמר בתוקף כי לא התקבלה כל החלטה בנושא. מרבית הנהגת האחים המוסלמים נמצאת במעצר בשבועות האחרונים, כולל מנהיג התנועה מוחמד בדיע, סגנו חיירת א-שאטר והנשיא המודח מוחמד מורסי. דבר זה הביא להיחלשות התנועה ולפעולותיה ברחובות.

זירת נסיון ההתנקשות בשר הפנים המצרי, אתמולצילום: רויטרס

בדיווחים נאמר שההצעה להוציא את הארגון מחוץ לחוק הועלתה לפני כשבועיים, על רקע האירועים האלימים וההתנגשויות שאירעו מאז הדחתו של הנשיא לשעבר מוחמד מורסי ב-30 ביוני ומעצרם של ראשי הארגון. בימים האחרונים ההצעה קיבלה תאוצה, ובעיקר אתמול, לאחר ניסיון ההתנקשות בשר הפנים מוחמד איברהים.

תנועת האחים המוסלמים פעילה בתחומים רבים כולל במישור המדיני והפוליטי. יחד עם זאת, מבחינת החוק המצרי היא מוגדרת עמותה אזרחית, מה שמאפשר לממשלה לטעון כי היא חורגת מההגדרות החוקיות שלה. בנוסף, הממשלה המצרית מאשימה את התנועה בפעילות נגד הביטחון הלאומי המצרי, ובכך שראשיה הסיתו לאלימות ולשימוש בנשק.

על פי ההערכות במצרים, הוצאת הארגון מחוץ לחוק לא תביא להיעלמותו אלא למעבר לפעילות מחתרתית. במצרים חוששים מגל טרור שיפגע במדינה עקב החלטה זו. כמו כן, קיים חשש שארגונים קיצוניים, המזוהים אידיאולוגית עם האחים המוסלמים, עלולים להשתמש בתירוץ זה לפעילות נגד מוסדות השלטון ואתרים אסטרטגיים.

המבחן הראשון להחלטה עלול להיות היום בתום תפילת יום השישי. האחים המוסלמים ותומכיהם קראו עוד לפני פרסום הדברים להפגנות המונים בכל רחבי מצרים ובעיקר בקהיר. כוחות הביטחון כבר החלו בהיערכות ונחסמו צירים מרכזיים בקהיר ובמיוחד בכיכר תחריר ובכיכר ראבעה בה התבצרו תומכי האחים המוסלמים לאחר הדחת מורסי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ