אשטון: נוודא שיישום הסנקציות נגד ההתנחלויות לא יפגע ביחסים עם ישראל

בפגישה עם ג’ון קרי בוילנה, הבהירה שרת החוץ של האיחוד האירופי כי בארגון רוצים להמשיך את "הקשרים החזקים עם ישראל"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, אמרה היום (שבת) אחרי פגישה בווילנה עם שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, כי האיחוד האירופי יוודא שיישום ההנחיות החדשות שלו בנוגע להתנחלויות בגדה המערבית, במזרח ירושלים וברמת הגולן לא יפגעו ביחסים עם ישראל. "נדאג שבשלב היישום נפעל ברגישות כיוון שאנחנו רוצים להמשיך את הקשרים החזקים עם ישראל", אמרה אשטון.

אשטון אמרה את הדברים אחרי שהבוקר נפגש שר החוץ האמריקאי עם 28 שרי החוץ של האיחוד וביקש מהם לדחות את יישום ההנחיות החדשות. פקיד אמריקאי בכיר אמר שקרי ביקש משרי החוץ האירופים לתמוך במשא ומתן שמתקיים בימים אלה בין ישראל לפלסטינים ולדחות את יישום ההנחיות כדי לא להקשות על שיחות השלום. הפקיד האמריקאי ציין כי "היתה היענות ופתיחות מצד השרים האירופים לבחון את בקשתו של קרי".

ההנחיות החדשות של האיחוד האירופי אוסרות מתן מענקים, פרסים או השקעות של קרנות אירופיות בגופים ישראלים שקשורים במישרין או בעקיפין בהתנחלויות. כמו כן, לפי ההנחיות החדשות בכל הסכם בין האיחוד האירופי לישראל יש להוסיף סעיף שקובע שההסכם לא יחול מעבר לקווי 1967.

קרי ואשטון בוילנא, היוםצילום: אי–פי

ההנחיות החדשות רלוונטיות ביותר בימים אלה לאור המגעים בין ישראל לאיחוד על הסכם שיתוף הפעולה המדעי Horizon 2020. ישראל מסרבת לחתום על ההסכם במידה ויתבסס על ההנחיות החדשות. ביום חמישי ייפגשו בבריסל בכירים במשרד החוץ הישראלי ובכירים בנציבות האירופית לשיחות שמטרתן למצוא פתרון למשבר. בכירים במשרד החוץ בירושלים ציינו כי שרי החוץ של גרמניה ואיטליה פנו לאשטון

בשבועיים האחרונים והדגישו שיש למצוא פשרה שתאפשר את החתימה על ההסכם. אל הגרמנים והאיטלקים הצטרפו מדינות כמו רומניה וצ'כיה. גם שר החוץ הצרפתי לורן פביוס אמר במהלך ביקורו בישראל לפני שבוע ימים שיש למצוא "פתרון פרקטי" שיאפשר לחתום על ההסכם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ