צבא מצרים פתח במבצע נרחב נגד מחבלים בצפון סיני

הממשלה הזמנית תדון בשבוע הבא בהצעה לפירוק תנועת האחים המוסלמים והוצאתה מחוץ לחוק ובהחלטה האוסרת על קיום הפגנות בתקופת מצב החירום

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

צבא מצרים פתח אתמול (שבת) במבצע רחב היקף בצפון חצי האי סיני. על פי הדיווחים, במבצע השתתפו כוחות מיוחדים לצד מסוקי אפאצ’י וכלי רכב משוריינים, שתקפו יעדים באזור רפיח המצרית, שייח זווייד ומזרח אל־עריש. עוד דווח כי מספר ההרוגים במבצע עלה על 30, וכי עוד עשרות נפצעו או נעצרו.

במקביל שוקל השלטון הצבאי במדינה להאריך את מצב החירום שהוכרז בה ולהחריף את הצעדים נגד פעילי טרור. מקורות בארמון הנשיאות במצרים דיווחו אתמול כי המועצה לביטחון לאומי, בראשותו של הנשיא הזמני עדלי מנסור, דנה בתוכנית כוללת לאבטחת מוסדות ציבור, אתרים אסטרטגיים ויעדי תיירות מחשש לגל פעולות טרור בתקופה הקרובה. על פי התוכנית, הממשלה תאמץ בישיבתה הקרובה ביום רביעי הצעת החלטה האוסרת הפגנות ברחבי המדינה בתקופת מצב החירום.

כלי רכב משוריין של צבא מצרים בסיור באל עריש שבצפון סיניצילום: אי–פי

העיתון הממשלתי אל אחבאר דיווח כי הממשלה תדון בשבוע הבא בהצעת החלטה לפירוק תנועת האחים המוסלמים והוצאתה מחוץ לחוק. עוד דווח כי ראש הממשלה חאזם אל בבלאווי קיבל את הצעת ההחלטה מהשר לשירותים סוציאליים ועמותות אזרחיות, שלו הסמכות החוקית לאישור או פסילת ארגונים במצרים. על פי הדיווחים, ההצעה הועלתה כבר לפני כשבועיים, על רקע ההתנגשויות האלימות מאז הדחת הנשיא מוחמד מורסי. מנגד פרסם אתר הבי־בי־סי הכחשה מצד משרד ראש הממשלה, שבה הובהר כי לא התקבלה כל החלטה בעניין. בשבועות האחרונים נמצאים רבים מראשי האחים המוסלמים במעצר, בהם מנהיג התנועה מוחמד בדיע, סגנו חיירת א־שאטר והנשיא המודח מוחמד מורסי, מה שהביא להיחלשות פעילות התנועה בשטח.

ביום חמישי ניצל שר הפנים המצרי מוחמד איברהים מניסיון התנקשות, כאשר מטען חבלה התפוצץ סמוך לשיירה שיצאה מביתו ברובע נסר בקהיר, הנחשב למעוז של האחים המוסלמים. באירוע נפצעו עשרות בני אדם, בהם שוטרים ומאבטחי השר, אך השר עצמו לא נפגע. איברהים הזהיר כי ניסיון ההתנקשות מסמל את תחילתו של גל טרור.

אתמול לפנות בוקר נטרלו חבלני הצבא המצרי מטען שהונח על פסי הרכבת בין הערים איסמאעיליה וסואץ. על פי ההערכה, המטען היה מיועד להתפוצץ בעת מעבר רכבת. במקביל דווח אתמול כי טיסה ללונדון עוכבה בשדה התעופה בקהיר בעקבות שיחת טלפון אנונימית, שלפיה הוטמנה פצצה על סיפון המטוס. בסופו של דבר התברר כי מדובר בהתרעת שווא. שלשום התרחשו בקהיר ובכמה מחוזות נוספים עימותים בין כוחות הביטחון ותומכי האחים המוסלמים, שבהם נהרג אדם אחד ועשרות נפצעו.

זירת ניסיון ההתנקשות בשר הפנים המצרי מוחמד איברהים בקהיר, ביום חמישיצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ