עדכונים שוטפים |

ממצאי הפקחים על הנשק הכימי בסוריה יפורסמו בסוף השבוע

האיחוד האירופי: אסד תקף בנשק כימי ליד דמשק, יש לדחות את התקיפה עד פרסום הממצאים ■ לפחות 31 חמושים נהרגו במתקפה של צבא מצרים בצפון סיני ■ האופוזיציה הסורית: 16 הרוגים בהפגזות ליד דמשק ■ כל מה שמעניין וחשוב באזור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

20:46: שר החוץ הצרפתי, לורן פביוס, אמר כי לא לתקוף בסוריה משמעו לאפשר לנשיא בשאר אל-אסד להשתמש שוב בנשק כימי. במסיבת עיתונאים עם עמיתו האמריקאי, ג'ון קרי, אמר פביוס כי תקיפה צבאית בסוריה עשויה לקדם פתרון פוליטי במדינה. "זו אשליה להאמין שיהיה פתרון פוליטי לפשע הזה", אמר פביוס, אולם הדגיש כי התקיפה היא "תנאי מוקדם", למציאת פתרון פוליטי בסוריה כיוון שלדבריו "אסד לא ישתתף בכל משא ומתן כל עוד הוא מאמין שהוא בלתי מנוצח". הוא שב ואמר כי הוכחה התקיפה הכימית שבוצעה בדמשק באוגוסט וכי הממשל הסורי הוא היחיד שביכולתו לבצע תקיפה שכזו. לדבריו, התמיכה בתקיפה בסוריה גוברת בקרב 20 המדינות המתועשות, חברות הליגה הערבית וכן בקרב המועצה לשיתוף פעולה של מדינות המפרץ (GCC).

אחרי הדברים הקצרים שאמר פביוס דיבר קרי, ואמר כי הנשיא האמריקאי, ברק אובמה, טרם קיבל החלטה באשר לתקיפה בסוריה. קרי אמר כי התקיפה בסוריה לא תהיה מלחמה, "זה לא יהיה עיראק, אפגניסטאן או אפילו לוב או קוסובו". שר החוץ האמריקאי דיבר ארוכות בצרפתית ואמר כי התקיפה בסוריה נועדה להגביל את יכולתו של הממשל הסורי להשתמש בנשק כימי. לדבריו, היעדר התגובה לתקיפה הכימית בסוריה מהווה סכנה גדולה יותר מאשר הפעולה עצמה. עם זאת שב והדגיש קרי כי הדרך היחידה לסיים את המלחמה בסוריה היא באמצעות פתרון פוליטי.

בהמשך ענו השניים לשאלות עיתונאים ושבו והדגישו את הרלוונטיות של מהלך בסוריה לפוליטיקה הגלובלית ואת ההשלכות של מהלך כזה על חייהם של אזרחים אירופים ואמריקאים. פביוס קישר בין המשא ומתן בסוגיית הגרעין האיראני לתגובה הבינלאומית על הירי הכימי בסוריה. לדבריו, חוסר תגובה נגד ממשל אסד יוביל את האיראנים להבין שאין סיבה שיפסיקו את ההעשרה הגריענית שלהם.

19:44: מפלגת השלטון הסורית הודיעה היום כי תצא "לפגרה קבועה" בשל החשש ממתקפה אמריקאית. סוכנות הידיעות הסורית הרשמית סאנא מדווחת כי מפלגת הבעת' הודיעה כי "לאור ההתפתחויות האחרונות והאיומים בתקיפה נגד סוריה", הוחלט שתצא "לפגרה קבועה החל מהיום וללא הגבלת זמן".

19:35: עלה ל-31 מניין החמושים שנהרגו היום במבצע של הצבא המצרי למיגור קיני הטרור בחצי האי סיני. סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת כי במבצע נעצרו גם 15 בני אדם. שישה מסוקים צבאיים, כלי רכב משוריינים וכוחות חמושים השתתפו במבצע באזור רפיח המצרית, שייח זואייד ומזרח עריש. עדי ראייה אמרו לסוכנות הידיעות הטורקית אנדולו כי בתקיפה עלו באש עשרה בתים וכן מכוניתם של הקיצונים.

לפנות בוקר ניטרלו חבלנים של הצבא המצרי פצצה שהונחה על פסי הרכבת שמקשרים בין הערים איסמאלייה וסואץ שבאזור התעלה. כמה כפריים מצאו את המטען, שהורכב משני פגזים ורימון שחוברו לנפץ. על פי ההערכה, המטען יועד להתפוצץ בזמן מעבר הרכבת של 06:00.

במקביל דווח על טיסה ללונדון שמעוכבת בשדה התעופה הבינלאומי בקהיר בשל דיווח על פצצה שהוטמנה על סיפון המטוס. סוכנות הידיעות אי-פי מדווחת כי הדיווח התקבל בשיחת טלפון אנונימית לרשויות הביטחון, שבה נאמר כי שני נוסעים בטיסה של חברת איג'יפט אייר הם מחבלים מתאבדים. סוכנות הידיעות דיווחה כי בשל הדיווח נערך חיפוש לנוסעי המטוס, וכי הטיסה אמורה להתעכב בשעה אחת בלבד. כל הכבודה הורדה מהמטוס ונבדקת בסיוע כלבי גישוש.

18:10: לפחות 20 חמושים איסלאמיסטים נהרגו במבצע של כוחות הביטחון המצרים בצפון חצי האי סיני. סוכנות הידיעות הטורקית אנדולו מדווחת כי שישה מסוקים צבאיים, כלי רכב משוריינים וכוחות חמושים השתתפו במבצע באזור רפיח המצרית, שייח זואייד ומזרח עריש. עדי ראייה אמרו לסוכנות הידיעות כי בתקיפה עלו באש עשרה בתים וכן מכוניתם של הקיצונים.

סוכנות הידיעות המצרית הרשמית מאנ"א דיווחה גם היא על המבצע ואישרה כי השתתפו בו שישה מסוקי תקיפה וכי מספר בני אדם נהרגו. המבצע המצרי למיגור קיני הטרור בחצי האי סיני נמשך מזה כמה ימים ושלשום (חמישי) תקפו מסוקים שני כפרים באזור והרגו לפחות שמונה חמושים קיצונים ו-15 נוספים נפצעו.

16:47: שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, ברך על הודעת האיחוד האירופי לפיה נראה כי ישנן ראיות חזקות שהממשל הסורי ביצע תקיפה כימית נגד אזרחיו באוגוסט. "אנחנו מודים מאוד על הצהרה שיצאה מהפגישה היום ביחס לסוריה – הצהרה חזקה על הצורך במתן דין", אמר קרי בעקבות פגישת שרי החוץ של האיחוד האירופי בווילנה

16:30: התקשורת הגרמנית מדווחת כי חוקרי הנשק הכימי של האו"ם עשויים להגיש בסוף השבוע הבא דו"ח ראשוני מבדיקתם בנוגע למתקפה שאירעה סמוך לדמשק בחודש שעבר. הדו"ח צפוי לכלול פרטים על הגז, התחמושת ומערכת ההפעלה בה נעשה שימוש במתקפה שאירע ב-21 באוגוסט וגרמה למותם של מאות אזרחים. לפי הדיווחים, החוקרים אספו כמעט 100 דגימות מאתר התקיפה.

14:46: שרי חוץ אירופאים דחקו בשר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, להשהות את ההחלטה לתקוף בסוריה עד לפרסום דו"ח ממצאי החקירה של פקחי האו"ם. בכיר במשרד החוץ האמריקאי שנכח בשיחה, שהתקיימה במפגש בלתי רשמי של האיחוד האירופי בווילנה, הדגיש כי למרות העובדה שקרי הבטיח לספר לבית הלבן על חששות המנהיגים האירופאים, לא התקבלה החלטה להמתין עם התקיפה בסוריה.

בהודעה רשמית נאמר כי האיחוד האירופי הגיע להסכמה כי משטר אסד אחראי למתקפה הכימית בפרברי דמשק בחודש שעבר, אך בכל זאת סבור שכל פעולה צבאית אפשרית נגד סוריה צריכה להמתין עד לפרסום דו"ח פקחי האו"ם. שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון ושר החוץ של צרפת לורן פביוס מסרו זאת לכתבים לאחר פגישת שרי החוץ האירופאים.

13:24: נשיא ארצות הברית ברק אובמה אמר בהודעתו השבועית לציבור כי הפעולה בסוריה לא תהיה חזית דוגמת עיראק או אפגניסטאן. "כל פעולה שננקוט תהיה מוגבלת בזמן ובמטרה למנוע מהמשטר הסורי להשתמש שוב בגז נגד אזרחיו", הוסיף. 

12:31: פעילי אופוזיציה סורים מדווחים כי 16 בני אדם, רבים מהם לוחמים מורדים, נהרגו בהפגזות באזור דמשק. לדבריהם, הצבא הרוסי ירה פצצות מרגמה והפגיז בירי ארטילריה עמדות של המורדים ליד מולדוחייה, אזור חקלאי בדרום הבירה. כמו כן, מסרו הפעילים על לחימה עזה בין צבא סוריה החופשי לבין כוחות משטר אסד ליד הכפר הנוצרי מעלולה.

11:52: חזית א-נוסרה, אחד מפלגי המורדים הסורים המזוהים עם אל-קאעדה, קיבל אחריות על הריגת מושל מחוז חאמה בחודש שעבר – כך מסר אתר SITE. הטלוויזיה הסורית דיווחים בחודש שעבר כי "מחבלים" התנקשו באנאס עבד אל-רזאק באמצעות מכונית ממולכדת. עד עתה אף ארגון לא הודה באחריותו למעשה.

בהודעת החזית האיסלאמיסטית נאמר כי אנשיה עקבו אחרי תנועותיו של עבד אל-רזאק במשך חודש לפני שהחליטו לפעול נגדו, וכי הם הפעילו מכונית ממולכת שהוצבה בצד הדרך ליד שיירתו של המושל מטעם משטר אסד.

11:40: גורם צבאי בקהיר מסר כי צבא מצרים החל להציב חיילים נוספים בצפון סיני, המגובים בכוחות טנקים ומשוריינים אחרים, כדי להילחם בחמושים האיסלאמיסטים באזור.

לדבריו, הצבא "ינקה" את האזורים שמסביב לרפיח ולעיירה שייח זואייד, שנמצאות ליד הגבול עם רצועת עזה, וליד שני כפרים נוספים. עדי ראייה מסרו כי טור הטנקים ומשאיות החיילים נראה כאחת מפרישות החיילים הגדולות בשנים האחרונות באזור.

09:15: שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי סבור שהנשיא אובמה יוכל להורות על תקיפה בסוריה גם אם הקונגרס יצביע נגד הפעולה. "אינני מתכוון לעסוק בהערכות", הוסיף קרי בראיון שהעניק אתמול ל"האפינגטון פוסט", "ארצות הברית תהיה זהירה מאוד בצעדים שתנקוט ולא תפעל באופן שיחמיר את המצב". 

משוריינים מצריים, אתמולצילום: אי-אף-פי

בראיון התבקש קרי לתת את דעתו על דברים שאמר נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, לפיהם ארגון אל קאעדה מהווה את עמוד השדרה הצבאי של האופוזיציה בסוריה.
"הוא טועה לחלוטין", ענה קרי, "האם הם מעורבים בקרבות? כן. האם הם נלחמים בשטח? כן. אבל האופוזיציה מורכבת מהרבה יותר, הרבה יותר, אנשים מאשר הקבוצות ה'רעות' האלה שפועלות בתוכה". קרי הוסיף כי בתוך האופוזיציה הסורית פועלות 11 קבוצות שמורכבות מאותם "בחורים רעים", כלשונו, "אבל הרוב המוחלט של פעילי האופוזיציה לא מסייעים להם. הם לא מתכננים עמם תוכניות ולא רוקמים איתם מזימות, אין פיקוד משותף לאלה ולאלה".

06/09/13

23:09: שגרירת ארה"ב באו"ם, סמנתה פאואר, אמרה הערב כי מאגר הנשק של נשיא סוריה בשאר אסד, נותר כמעט מלא גם לאחר המתקפה הכימית לפני כשבועיים. לדבריה, "אנו מעריכים כי על אף שאסד השתמש ב-21 באוגוסט בנשק כימי יותר מבעבר, הדבר כמעט ולא הותיר חותם על מאגרו העצום".

עוד אמרה פאואר בכנס בוושינגטון כי "מיצינו את כל האפשרויות מלבד פעולה צבאית". היא הוסיפה כי אסד לבטח לקח בחשבון שרוסיה תגבה אותו במחלוקת בשאלה אם השתמש בנשק כימי או לא, וכי תמים לחשוב שמוסקבה תשתנה בעניין זה.

20:30: כתבנו ג'קי חורי מעדכן כי לפחות אדם אחד נהרג ו-18 נפצעו בהפגנות שקיימו אנשי האחים המוסלמים ברחבי מצרים. על פי משרד הבריאות המצרי, האדם נהרג בהפגנה שנערכה באלכסנדריה.

18:15: בהודעה המשותפת של 11 מדינות בפסגת G-20, כולל ארה"ב, הופנתה אצבע מאשימה בבירור נגד נשיא סוריה בשאר אסד בתור האחראי למתקפה הכימית. בהתאם, קראו 11 מתוך 20 המדינות המתועשות לתגובה בינלאומית חזקה על ההפרה הזאת של כללי המשחק בעולם, "שתשלח מסר ברור שאסור שפשעים כאלה יחזרו על עצמן. אלה שביצעו את הפשעים הללו צריכים לתת את הדין".

"העולם לא יכול לחכות לנצח לתהליכים כושלים העלולים להביא לעוד סבל בסוריה ולאי-יציבות אזורית. אנחנו תומכים במאמצי ארצות הברית ומדינות אחרות לאכוף את האיסור על השימוש בנשק כימי".

17:51: נשיא ארה"ב ברק אובמה אמר הערב כי פגישתו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אחר הצהריים היתה "מועילה וישירה מאוד". הוא הוסיף כי הוא יפנה לעם האמריקאי ביום שלישי הבא, וסירב להשיב כיצד יפעל אם הקונגרס לא יאשר יתמוך בקיום פעולה צבאית.

בהתייחס לפגישתו עם פוטין אמר אובמה כי "שוחחנו בעיקר על סוריה. חשוב שנעבוד יחדיו. אני לא מצפה שנסכים על שאלת השימוש בנשק כימי, אם כי ייתכן שאחרי מסקנות אנשי האו"ם יהיה למר פוטין קשה יותר... אך שנינו הסכמנו שהפתרון לסכסוך בסוריה חייב להיות הקמת ממשלת מעבר, כפי שקבעה ועידת ז'נבה".

במסיבת עיתונאים שקיים, אמר הנשיא האמריקאי כי הוא מעודד מכך שמרבית מנהיגי ועידת G20 סבורים כי נעשה שימוש בכימי בסוריה. הוא שב על הטענה לפיה הנשק הכימי מסכן לא רק את סוריה, "אלא גם את שכנותיה: ישראל, לבנון, טורקיה.. קיים חשש שהנשק יזלוג לידיים אחרות. למעלה מ-1,400 בני אדם הומתו בגז, בהם יותר מ-400 ילדים. זהו דבר שאינו מקובל עלינו. איננו רוצים לחיות בעולם שלא פועל למנוע דברים כאלה. אם נתעלם, איזה מסר הדבר יעביר למשטרים טוטליטריים אחרים?". לדבריו, "אולי לא נפתור את כל הבעיות בסוריה אך נפתור את בעיית ההמתה של ילדים בגז".

הבית הלבן פרסם הודעה משותפת לארה"ב ולעשר מדינות נוספות המגנות את המתקפה הכימית האחרונה שביצע משטר אסד. "העדויות מראות בבירור שהממשלה הסורית אחראית למתקפה, שהיא חלק מדפוס חוזר..", נכתב בהצהרה, שעליה חתמו מנהיגי אוסטרליה, קנדה, צרפת, איטליה, יפן, דרום קוריאה, סעודיה, ספרד, טורקיה, ובריטניה. בהצהרה, עם זאת, לא נכתב דבר על תמיכה בקיום פעולה צבאית נגד סוריה.

16:55: נשיא ארה"ב ברק אובמה נפגש אחר הצהריים ביחידות עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. לאחר הפגישה מסר האחרון כי השניים דנו בנעשה בסוריה, אך לא על מדליף מסמכי ה-NSA אדוארד סנודן. לדברי פוטין, הוא ואובמה אינם מסכימים בנושא סוריה, אך הם הקשיבו זה לזה. אתמול דווח כי השניים לא צפויים להיפגש.

14:29: הקונגרס האמריקאי טרם החליט אם לאשר פעולה צבאית בסוריה, אך הנשיא ברק אובמה הורה לפנטגון להכין בנק מטרות לקראת תקיפה אפשרית. החלטת הנשיא היא תגובה לדו"חות המודיעין האמריקאי, שלפיהם הנשיא הסורי בשאר אסד החל להזיז כוחות וציוד הקשורים להפעלת הנשק הכימי שברשותו.

לדברי בכירים בפנטגון שדיברו עם "ניו יורק טיימס", אובמה נחוש להתמקד בנטרול היכולת של צבא אסד להשתמש בנשק כימי לאחר התקיפה. משמעות ההחלטה היא הרחבת 50 היעדים שהוגדרו לתקיפה בעבר ביחד עם הצרפתים.

כמו כן, בפעם הראשונה מדברים בממשל האמריקאי על תקיפה אווירית משותפת עם צרפת, בנוסף לירי של טילי שיוט מספינות קרב עליה דובר בעבר. על פי הבכירים, התקיפה לא תכוון למאגרי הנשק הכימי, בשל הסיכונים הכרוכים בכך, אלא ביחידות הצבאיות שמכינות ומפעילות את הנשק. בנוסף, האמריקאים סימנו גם את המפקדות שמפקחות על השימוש בנשק הכימי, ואת הבסיסים והיחידות ששיגרו את הטילים והארטילריה שנורתה 

14:02: דמיטרי פסקוב, דוברו האישי של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, הדגיש בדבריו לעיתונאים בפסגת G-20 כי בריטניה אינה רלוונטית עוד מבחינה דיפלומטית. "בריטניה היא רק אי קטן. איש לא שם לב אליהם יותר", טען פסקוב. הדברים נראים כמאששים את החששות מלונדון כי הרוסים ישתמשו בביקורת של ראש הממשלה דיוויד קמרון על משטר אסד בסוריה, כדי לפגוע במעמדו של המנהיג הבריטי.

13:00: סוכנות הידיעות הרוסית "אינטרפקס" מסרה כי עוד ספינה של חיל הים של רוסיה בדרכה מהים השחור לסוריה. מקור במטה הצי הרוסי אמר כי מדובר בנחתת "ניקולאי פילצ'נקוב" מדגם "אליגטור", שעליה נמצא "מטען מיוחד".

קרי והייגל בדיון בועדת יחסי החוץ של הקונגרס, הלילהצילום: אי-אף-פי

משרד ההגנה במוסקבה לא אישר אם אכן הספינה יצא לדרכה. ראש הסגל של הקרמלין, סרגיי איוואנוב, אמר אתמול כי בכוונת רוסיה להגביר את נוכחותה בים התיכון, בעיקר כדי לארגן את פינוי אזרחיה מסוריה. לא ברור כמה כלי-שיט שלחו הרוסים לאזור.

12:15: דיווחים סותרים במצרים באשר לכוונה לשלול את מעמד תנועת האחים המוסלמים כעמותה אזרחית. בתקשורת המקומית דווח כי ראש הממשלה חאזם אל-בבלאווי קיבל את המלצת משרד השירותים החברתיים והעמותות האזרחיות, שלו הסמכות להמליץ על פירוק עמותות, לפרק באופן חוקי את התנועה. אולם, באתר הבי-בי-סי התפרסמה הודעת הכחשה תקיפה של משרד ראש הממשלה המצרי.

08:40: בכירים אמריקאים מדווחים כי ארה"ב הצליחה ליירט תשדורות איראניות שנשלחו לחמושים בעיראק ובהן הוראות לתקוף את שגרירות ארה"ב בבגדאד ומטרות אמריקאיות נוספות בעיראק במקרה של התקפה בסוריה, כך מדווח הלילה ה"וול סטריט ג'רונל".

את התשדורת האירנית שלח קאסם סולימני, ראש כוח אל-קודס במשמרות המהפכה. התשדורות, שנקלטו על ידי המודיעין האמריקאי בימים האחרונים, הייו מיועדות למליציות שיעיות בעיראק, כך על פי בכירים אמריקאים.

גורמים בצבא ארה"ב מנסים באחרונה להעריך מה תהיה התגובה של סוריה ובנות בריתה במקרה שיוחלט לתקוף בסוריה. בכירים אמריקאים אמרו כי הם בכוננות לקראת האפשרות שהאיראנים יתקפו את ספינות המלחמה האמריקאיות שבמפרץ הפרסי באמצעות צי הסירות המהירות שברשותם. הבכירים האמריקאים אמרו גם כי קיים חשש שארגון חיזבאללה ינסה לתקוף את השגרירות האמריקאית בבירות.

05/09/13

21:45: שגרירת ארה"ב באו"ם, סמנתה פאואר, תקפה את רוסיה על בימת האו"ם והאשימה את הרוסים בהחזקת מועצת הביטחון כ"בת ערובה", על ידי חסימת פעילות של המועצה נגד סוריה. פאואר האשימה את המבנה של מועצת הביטחון, שמאפשרת לרוסיה, ארה"ב, סין, צרפת ובריטניה זכות וטו בהצבעות. רוסיה השתמשה בזכות הוטו שלה באופן קבוע כדי למנוע פעילות נגד משטר אסד בסוריה.

פאואר הסבירה כי "השיטה מגינה על רוסיה, הפטרונית של משטר שביצע את ההתקפה הכימית החמורה ביותר בשנים האחרונות בעוד פקחי האו"ם נמצאים ממש לא רחוק". לדבריה, "רוסיה ממשיכה להחזיק במועצת הביטחון כבת ערובה ומתנערת מהאחריות הבינלאומית שלה". 

20:50: "לבריטניה יש ראיות לכך שבסוריה השתמשו בנשק כימי", כך אמר ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, ל-BBC בוועידת G-20 בסנט פטרסבורג. "מבחינת כמה דגימות שנלקחו מדמשק במעבדות שלנו, עולה כי אכן היה שימוש בנשק כימי בפרברי דמשק", אמר קמרון והתייחס לתקיפה שהתרחשה בסוריה ב-21 באוגוסט. לדברי קמרון, "הראיות שיש לנו נגד אסד הולכות וגדלות מרגע לרגע". בגרדיאן הבריטי אף דיווחו כי הנשק הכימי אליו התייחס קמרון הוא הגז סארין. 

19:00: מנהיגי העולם הגיעו היום אחר הצהרים לסנט פטרסבורג, לקראת פסגת המדינות המתועשות ה-G-20. מהבית הלבן נמסר כי הנשיא אובמה לא יערוך פגישה בארבע עיניים עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, אולם השניים נפגשו לדקות ספורות עם הגעתם לוועידה ולחצו ידיים אל מול המצלמות.

מטוסים על סיפון נושאת המטוסים האמריקאית "נימיץ", שהגיעה אתמול לים האדוםצילום: רויטרס

הוועידה אמורה היתה להתמקד בכלכלה העולמית, אולם צפויה לעסוק כעת במשבר במזרח התיכון גם אם מחוץ לסדר היום הרשמי. בהצהרת פתיחת הוועדה אמר פוטין שהתבקש על ידי רבים לכלול את סוריה בסדר היום, אולם הוא מציע שהמנהיגים ימשיכו בתוכנית הדיונים המתוכננת וישוחחו על סוריה בארוחת הערב. 

לכתבה המלאה על ועידת G-20

17:10 פקידים בכירים באיחוד האירופי מזהירים את ארה"ב מתקיפה ברוסיה. נשיא המועצה האירופית, הרמן ואן רמפוי, אמר כי תקיפה צבאית לא תפתור את המשבר בסוריה. "אין כל פתרון צבאי לסכסוך בסוריה" אמר ואן רמפוי לכתבים בוועידת G-20 בסנט פטרסבורג ברוסיה. לדבריו "רק פתרון דיפלומטי יוכל להביא לסיום שפיכות הדמים וההפרה החמורה של זכויות אדם ברחבי סוריה". הוא ציין כי בעוד הוא "מביע הערכה לקולות שקוראים לנקוט בפעולה בסוריה, אך הדרך להביא להתקדמות בטיפול במשבר עוברת באו"ם".

15:48: האפיפיור פרנסיסקוס שיגר לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין, המשתתף בוועידת הג'י-20 בסנט פטרבורג, אגרת בה הוא מחווה דעתו כי מהלך צבאי בסוריה יהיה "חסר תועלת".

מנגד, נשיא ארה"ב ברק אובמה אמר כי הוא וראש ממשלת יפן, שינזו אבה, חולקים את העמדה לפיה השימוש בנשק כימי בסוריה היווה הפרה של החוק הבינלאומי ויש להגיב עליו. אובמה ואבה נפגשו בשולי הוועידה.

"הכרתנו המשותפת היא שהשימוש בנשק כימי בסוריה הוא לא רק טרגדיה, אלא הפרה של החוק הבינלאומי שיש לפעול לגביה", אמר אובמה לכתבים. אובמה, שנמנע מהתייחסות פומבית לעמדת מדינתו בנוגע לפעולה נגד דמשק, אמר כי הוא מצפה לדון עם נשיא ארה"ב על דרכים לשיפור המצב בסוריה. 

15:30: שגריר האו"ם לפתרון המשבר בסוריה לחדר ברהימי, בדרכו לוועידת ה-G-20 בסנט פטרסבורג בניסיון לחדש את המאמצים לעריכת ועידת שלום סורית בז'נבה. ברהימי לא היה צפוי להגיע לוועידה, שכן סוריה אינה נמצאת בסדר היום הרשמי שלה. הוועידה המתוכננת זה כמה חודשים לא יצאה לפועל בשל הפערים בין הצדדים, ורבים מטילים ספק באפשרות לקיימה במיוחד על רקע ההכנות למתקפה של ארה"ב בסוריה.

13:02: מנהיגה הרוחני של איראן, עלי חמינאי, גינה את המתקפה האמריקאית המתוכננת בסוריה. לדבריו, "במקרה של סוריה, המתקפה הכימית היא העילה, והם אומרים שהם רוצים להתערב מסיבות הומניטריות". עוד הזהיר חמינאי כי "ארה"ב עשתה טעות בנוגע לסוריה, והיא בהחלט תיפגע".

בהתבטאות לוחמנית נוספת מצד איראן בנושא הצהיר מפקד כוחות קודס במשמרות המהפכה, הגנרל קאסם סולימאני, כי ארצו תעמוד לצידה של סוריה "עד הסוף". לדבריו, "מטרתה של ארה"ב היא לא להגן על זכויות אדם, אלא להרוס את חזית ההתנגדות".

12:14: ניסיון התנקשות בשר הפנים המצרי: מכונית ממולכדת התפוצצה סמוך לשיירת השר מוחמד איברהים בקהיר. השר עצמו לא נפגע. כמה בני אדם נפצעו באירוע, חלקם שייכים לכוח האבטחה של השר. מלבד הפיצוץ, דווח כי אש כבדה נפתחה לעבר מכוניתו של השר. נהג הרכב ששימש לניסיון ההתנקשות נהרג.

קבוצת פלסטינים סמוך למנהרה שנאטמה ליד הגבול עם רצועת עזהצילום: אי–פי

שיירת השר, הממונה על המשטרה במצרים, הותקפה כשנסעה ברובע נאסר סיטי, הנחשב למעוז של תנועת האחים המוסלמים. על פי הדיווחים במדינה, ניסיון ההתנקשות התבצע באמצעות מטען חבלה גדול שהופעל בשלט רחוק. השר איברהים אמר עם הגיעו למשרדו כי "ניסיון ההתנקשות מסמל גל נוסף של טרור במצרים".

המשטרה במצרים, לצד כוחות הביטחון, הובילה את הדיכוי האלים של הפגנות האחים המוסלמים בקהיר בחודש שעבר, אז פונו שני מחנות שהקימו תומכי הנשיא המודח מורסי בבירה.

10:05: סגן שר האוצר הסיני הזהיר כי פעולה צבאית בסוריה תשפיע לרעה על הכלכלה העולמית ותגרום לזינוק במחירי הדלק. מוקדם יותר הזהירה רוסיה כי תקיפה של מתקני גרעין בסוריה עלולה להביא לאסון גרעיני. לדברי דובר משרד החוץ הרוסי, אלכסנדר לוקשביץ', הדבר עלול לגרום להתפשטות קרינה רדיואקטיבית באזור: "ההשלכות עלולות להיות קטסטרופליות". על פי דיווח בסוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס, רוסיה מתכוונת להעלות את הנושא לדיון בוועידת סבא"א.

10:00: שר ההגנה לשעבר של סוריה ומי שהיה בעבר עוזר בכיר לבשאר אסד, הגנרל עלי חביב, ערק ונמלט לטורקיה, כך לפי דיווחי המורדים. אם הדיווחים נכונים, יהיה חביב בעל הדרגה הגבוהה ביותר מהמיעוט העלאווי, אליו משתייך אסד, שערק מאז החלה המלחמה בסוריה. חבר בכיר בקואליציה הלאומית הסורית השוהה בפאריס אמר לסוכנות רויטרס כי "עלי חביב הצליח להימלט מאחיזת השלטון והוא כעת בטורקיה, אולם אין זה אומר כי הוא הצטרף לאופוזיציה".

הגנרל, ששימש כשר ההגנה משנת 2009, פרש באוגוסט 2011 בשל סיבות בריאותיות, כך לדברי המשטר. הטלוויזיה הממשלתית הסורית הכחישה את הדיווחים על עריקתו, ומסרה כי הגנרל שוהה עדיין בביתו שבסוריה.

05/09/13

22:43: ועדת החוץ של הסנאט האמריקאי אישרה ברוב של עשרה תומכים לעומת שבעה מתנגדים את הצעת ההחלטה המאשרת שימוש בכוח צבאי בסוריה. ההצעה קובעת כי הפעולה תוגבל לשלושה חודשים ולא תכלול תקיפה קרקעית. היא תועלה להצבעה במליאת הסנאט ככל הנראה בשבוע הבא וטעונה גם את אישור בית הנבחרים.

ההצבעה התקיימה על נוסח מצומצם יותר מזה שהציע אובמה, לדרישתם של חלק מהמחוקקים. הסנאטור הרפובליקאי ג'ון מקיין התנגד להצעה המצומצמת יותר, אולם הוועדה אימצה כמה תיקונים שהציע מקיין. בין השאר, התיקונים קובעים מטרות לתקיפה ובהן פגיעה ביכולתו של אסד להשתמש בנשק כימי, הגברת התמיכה בכוחות המורדים הלוחמים והיפוך המומנטום בשדה הקרב על מנת ליצור תנאים שיסייעו להפלתו של אסד.

מוקדם יותר אמר שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, בשימוע בפני ועדת החוץ של בית הנבחרים, כי ישנה סבירות מוחלטת שממשלת סוריה תשתמש בנשק כימי פעם נוספת אם ארה"ב לא תפתח במתקפה צבאית. שר ההגנה צ'אק הייגל, שדיבר גם הוא בפני הוועדה, אמר דברים דומים כשציין כי הסיכויים "גבוהים מאוד" למתקפה כימית נוספת בהיעדר פעולה צבאית אמריקאית.

21:50 משרד החוץ הרוסי הודיע כי מומחה מטעמו מצא שהמורדים בסוריה הם שהשתמשו בנשק כימי במתקפה שהתרחשה בחאלב במארס האחרון. המשרד מחה על כך שמדינות רבות התעלמו מהממצאים, והאשימו את משטר אסד בשימוש בנשק כימי במקרה זה כמו גם בתקיפה שאירעה בפרברי דמשק לפני כשבועיים. 

21:37: נשיא איראן חסן רוחאני בירך את העם היהודי לרגל ראש השנה באמצעות חשבון הטוויטר שלו. "בעוד השמש עומדת לשקוע כאן בטהראן, אני מאחל לכל היהודים, ובמיוחד ליהודים באיראן, ראש השנה מבורך", כתב רוחאני.

18:48: הסנאטור הרפובליקאי ג'ון מקיין, הנמנה עם הקוראים לתקיפה אמריקאית בסוריה, הביע את התנגדותו לטיוטת הצעת הסנאט הנוגעת לאישור הפעולה. 

17:22: נשיא ארה"ב, ברק אובמה, אמר כי העולם אינו יכול לשתוק אל מול "הברבריות בסוריה" וכי התעלמות מהמתקפות הכימיות במדינה תגביר את הסכנה של אירועים דומים. אובמה, שדיבר בשטוקהולם בה הוא מבקר לקראת ועידת ה-G-20 שתיערך בסנט פטרסבורג, אמר כי אמינות הקהילה הבינלאומית והקונגרס האמריקאי תיבחן לאור תגובתם לשימוש בנשק כימי בסוריה. הוא ציין כי לא הוא זה שסימן את הקו האדום על שימוש בנשק כימי - אלא הקהילה הבינלאומית והקונגרס, שקבעו באמנות כי השימוש בנשק כזה אינו נסבל.

הוא הוסיף כי הוא מאמין שהקונגרס האמריקאי, שיצביע בשבוע הבא על ההצעה לפעולה צבאית בסוריה, יתמוך בתוכנית. לדבריו, ארה"ב "מבינה שאם הקהילה הבינלאומית אינה יכולה לשמור על נורמות שקובעות כללים לקשרים בין מדינות וליחס לאזרחים, אז במהלך הזמן העולם יהפוך לבטוח פחות".

הנשיא הדגיש כי פעל לקידום הפיתרון הדיפלומטי בסוריה, אך ציין כי משטר אסד הפר עקרונות הומאניים. "יש לנו אפשרות לנקוט פעולה משמעותית, גם אם היא לא תפתור את כל המשבר היא יכולה לסייע לבעיה הספציפית הזאת", אמר אובמה. "ולכן הדבר המוסרי הוא לא לעמוד בצד מבלי לעשות דבר".

הוא אמר כי הוא מודע להתנגדות הציבור באירופה לפלישה שארה"ב הובילה לעיראק, שהתבססה על מודיעין שגוי לגבי נשק להשמדה המונית, והזכיר לכתבים כי גם הוא עצמו התנגד למלחמה בעיראק. עם זאת, הוא אמר כי העדויות מסוריה מעניקות "ביטחון גבוה" לכך שמשטר אסד עמד מאחורי המתקפה. "אנו יכולים לשלוח מסר חזק על האיסור לשימוש בנשק כימי", אמר אובמה.

הוא התייחס גם ליחסי ארה"ב ורוסיה, ואמר כי הם הגיעו למבוי סתום בכל הנוגע לסוריה. "זהו נושא בו יש לנו מחלוקות משמעותיות", אמר הנשיא. לדבריו, קשה להביא את רוסיה להכרה בפשעים שביצע אסד. הוא ציין כי גם אם מוסקבה מתנגדת לחלק מפלגי האופוזיציה בסוריה, החלפת השלטון במדינה הכרחית. "האם אני מקווה שפוטין ישנה את עמדתו בחלק מהנושאים? אני תמיד אופטימי", אמר הנשיא.

16:20: רוסיה מתגברת את כוחותיה במזרח הים התיכון ותשלח לאזור סיירת טילים, כך מדווחת סוכנות הידיעות הרוסית "אינטרפקס" מפי מקור צבאי ברוסיה. ספינת הקרב "מוסקבה" צפויה להגיע לאזור בתוך עשרה ימים, ולהוביל את יחידת חיל הים הרוסית האזורית. אל הספינה יצטרפו משחתת רוסית מהים הבלטי, ואוניית קרב מהצי הרוסי שנמצא בים השחור.

מוקדם יותר השבוע, דיווחה סוכנות הידיעות כי רוסיה תשלח ספינת ביון למזרח הים התיכון, אולם נמסר כי היא תפעל בנפרד מיחידת חיל הים הרוסי השוהה באזור. במזרח הים התיכון מוצבות גם חמש משחתות אמריקאיות, שפועלות לקראת המתקפה הצפויה בסוריה.

09:30: נשיא רוסיה פוטין אומר כי ארצו השהתה את העברת מערכת ההגנה האווירית S-300 לסוריה. פוטין הדגיש כי לארצו יש הסכם עם סוריה אך כל אספקה של נשק תהיה כפופה למעקב אחר קיום הנורמות הבינלאומיות.

08:45: נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אמר היום כי ארצו עשויה לאשר מבצע צבאי בסוריה אם יוכח כי דמשק עשתה שימוש בנשק כימי, אך מבצע כזה לדבריו חייב להיות מאושר על ידי האו"ם. פוטין ציין גם כי ארצו תמשיך לכבד את הסכמי הנשק שלה עם סוריה. בעניין אחר אמר הנשיא הרוסי כי הסרטון המתעד שימוש בנשק כימי בלחימה בסוריה הוא פרי יצירתם של פעילים בארגון אל-קאעדה.

04:04: החלטת הסנאט לאישור הפעלת כוח צבאי נגד סוריה תאסור שליחת חיילים אמריקאים לאדמת סוריה ותציב הגבלת זמן לכל פעולה צבאית אפשרית, כך דווח בסוכנות הידיעות אי-פי. לידי סוכנות הידיעות אי-פי הגיע עותק של טיוטת ההחלטה עליה תצביע היום (רביעי) ועדת החוץ של הסנאט. לפי טיוטת ההחלטה, כל מבצע צבאי בסוריה יוגבל ל-60 יום, עם אופציה להארכה של 30 יום באישור הקונגרס.

13\09\03

22:33: שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי הבהיר בישיבת ועדת החוץ של הסנאט כי בידי הממשל האמריקאי יש מספיק ראיות המוכיחות כי משטר אסד תקף במכוון אזורים בשליטת המורדים הסורים בנשק כימי. קרי תקף את המכחישים ואמר כי רק מי שמתעקש להתעלם מהמציאות יכול לחשוב כך. "זה קרה ומשטר אסד עשה את זה", אמר.

"אנחנו יכולים להגיד לכם מעבר לכל ספק סביר כי הראיות שלנו מוכיחות שמשטר אסד התכונן להתקפה, הזהיר את אנשיו להתכונן ואף אחד מהטילים לא נחת באזור שבשליטת אסד".

"הדיון הוא על הקו האדום של העולם. הוא על הקו האדום של האנושות. זהו קו אדום שכל אדם עם מצפון ירצה לצייר". קרי הוסיף כי העולם ובתוכו מדינות כאיראן וצפון קוריאה בוחנות את התנהגותה של ארה"ב. "הם רוצים לדעת אם אמריקה תעמוד באתגר ותשנה את המצב".

שר ההגנה צ'אק הייגל אמר בדיון כי "סירוב אמריקאי לפעול בסוריה יפגע באמינות ארה"ב, כולל במחויבות למנוע מאיראן להשיג כלי נשק גרעיניים".  "אנחנו מחויבים לסייע לאופוזיציה הסורית", הוסיף. הייגל וקרי הבהירו כי לא מתוכננת כניסה של חיילים לתוך סוריה, לא רק פעולה מוגבלת. 

20:46 מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, הזהיר כי תקיפה בסוריה בתגובה לשימוש משטר אסד בנשק הכימי עלולה להחמיר את המצב במדינה. לדבריו לפי אמנת האו"ם, השימוש בכוח הוא חוקי רק כהגנה עצמית, או באישור מועצת הביטחן של האו"ם.

19:09 מנהיגי בית הנבחרים שנפגשו עם נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הודיעו על תמיכתם בתוכנית הנשיא לפעולה בסוריה. בפגישה השתתפו יו"ר בית הנבחרים ג'ון ביינר, מנהיג הרוב בקונגרס, אריק קנטור הרפובליקאי וננסי פלוסי הדמוקרטית שיצאו מאוחדים בתמיכתם בפעולה.

"זה משהו שארצות הברית כמדינה צריכה לעשות", אמר בונר. "אני עומד לתמוך בקריאתו של אובמה לפעולה, ואני מאמין שעמיתי צריכים לתמוך גם בקריאת הנשיא לפעולה".

18:14 נשיא ארה"ב ברק אובמה אמר היום (שלישי) כי הוא משוכנע שהקונגרס יצביע בעד פעולה צבאית בסוריה. אובמה, שדיבר בפגישה עם חברי קונגרס דמוקרטים ורפובליקאים בבית הלבן, הוסיף כי לארה"ב יש תוכנית כוללת לסיוע למורדים.

"זו לא עיראק. זו לא אפגניסטאן. זהו צעד מוגבל, מידתי שישלח מסר לא רק למשטר אסד אלא יבהיר גם למדינות נוספות, שעשויות לנסות לחרוג מהנורמות הבינלאומיות, שיש השלכות", אמר אובמה. הוא הוסיף כי "בה בעת יש לנו אסטרטגיה רחבה יותר שתאפשר לנו לשדרג את היכולות של האופוזיציה".

בניו יורק טיימס ציינו כי אובמה ממשיך במקביל בגיוס תמיכה בינלאומית בתקיפה בסוריה. הלילה דיבר אובמה עם ראש ממשלת יפן שינזו אבה. מהבית הלבן נמסר בהודעה משותפת למדינות כי לא ניתן להסכים לשימוש בנשק כימי.

15:26: האופוזיציה הסורית טוענת כי ראש הוועדה הרפואית של הממשל הסורי בחאלב, ערק וכי בידיו ראיות לשימוש בנשק כימי שעשו כוחותיו של בשאר אל-אסד בנשק כימי בעיר בחודש מארס.

14:35: כתבתנו גילי כהן מדווחת כי שר הביטחון משה (בוגי) יעלון אמר כי "לא צריך לרוץ ולהצטייד במסכות מגן - זה לא העניין וזה לא האיום". יעלון, שדיבר לרגל ראש השנה באוגדת איו"ש אמר כי "למרות האפשרות שבשבועות הקרובים נראה אולי פעילות התקפית מובלת על-ידי ארה"ב, נהיה מוכנים לכל התפתחות, כפי שהיינו בשבועות האחרונים".

בתשובה לשאלה אם ישראל תפעל במידה שארה"ב לא תצא להתקפה בסוריה, אמר שר הביטחון כי "איננו מעורבים ואיננו מתערבים בסוריה. באשר לכוונות האמריקאיות לפעילות התקפית, פעילות זו נובעת מחציית קו אדום אמריקאי, וגם בזה איננו מעורבים. אנחנו ערוכים להשלכות אם יהיו ממהלך כזה, אך איננו דוחפים ואיננו מעורבים".

לגבי ההחלטה האמריקאית לדחות את הפעולה, אמר יעלון כי במערכת הביטחון החליטו לשחרר אנשי מילואים בשלב זה, "אך ככל שנתקרב להחלטה אמריקאית שצפויה בשבועות הקרובים, אם תהיה או תהיה (מתקפה, ג.כ), נעלה שוב את המוכנות בהתאם לזו שהיתה בשבוע שעבר". יעלון הוסיף כי גם אם יהיה מי שינסה לתקוף את ישראל, הוא "ישלם מחיר כבד - בין אם אסד או חיזבאללה".

13:30: משרד הביטחון הודיע כי ביצע במשותף עם צבא ארה"ב ניסוי מוצלח בטיל "אנקור", המדמה טיל בליסטי. מדובר בטיל ישראלי המשוגר ממטוס ומשמש לניסוי מערכת החץ להגנה מפני טילים. במסגרת הניסוי נוסו יכולות משופרות של הטיל ותורגלו מערכות ההגנה ובכלל זה מכ"מים ומערך השליטה והבקרה. הניסוי בוצע בים התיכון ומשדה ניסוי בבסיס חיל האוויר במרכז הארץ.

12:41: רדיו קול רוסיה מדווח מפי גורם סורי כי שני הטילים הבליסטיים שנורו באגן המזרחי של הים התיכון, נפלו בים. גורם אמריקאי אמר לסוכנויות הידיעות כי אף אחת מספינות הקרב האמריקאיות בים התיכון לא שיגרה טילים. זמן קצר לאחר מכן העריך גורם רוסי כי ייתכן שאחת מהמשחתות האמריקאיות ירו רקטות מטאורולוגיות, ולא מדובר בטילים בליסטיים.

12:20: לפי סוכנות הידיעות אינטר-טאס שני העצמים הבליסטיים שוגרו ממרכז הים התיכון מזרחה. נאט"ו בודקת את הדיווח. שגרירות רוסיה בסוריה מסרה כי אין בידיה מידע על האירוע, והדגישה כי באזור דמשק לא נשמעה אזעקה או פיצוצים. סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי מצה"ל נמסר כי "אינו יודע" על טילים ששוגרו באזור. הודעה דומה מסרו גם משרדי ההגנה של צרפת, בריטניה וארה"ב.

12:09: משרד ההגנה הרוסי הודיע כי שני "עצמים בליסטיים" נורו לעבר האגן המזרחי של הים התיכון. מקור הדיווח בסוכנות הידיעות הרוסית RIA נובוסטי ולפיו השיגור בוצע ב-9:16 (שעון ישראל) ואותר על ידי יחידה רוסית לבקרה אווירית סמוך לעיר קרסנודאר. שר ההגנה הרוסי, סרגיי שויגו, דיווח על האירוע לנשיא ולדימיר פוטין.

בתוך כך, מתח הבוקר גורם ביטחוני רוסי ביקורת על החלטתה של ארה"ב לשלוח חמש ממשחתותיה קרוב מאוד לחופי סוריה. "הלחץ שמפעילה ארה"ב גורם לדאגה מיוחדת", אמר אולג דוגאייב לסוכנות הידיעות אינטר-טאס. "לעברת ספינות חמושות בטילי שיוט קרוב לחופי סוריה יש השפעה שלילית על המצב באזור".

11:40: בית משפט במצרים הורה לרשת אל-ג'זירה ולשלוש תחנות מקומיות המזוהות עם תנועת האחים המוסלמים, להפסיק את שידוריהן לאלתר מכיוון שהן פועלות בניגוד לחוק. מאז ההפיכה השנייה במצרים פועל הממשל הזמני נגד אל-ג'זירה בטענה שהסיקור העיתונאי בשידוריה מוטה לטובת האחים המוסלמים.

11:11: ניו יורק טיימס מדווח כי במהלך הפגישה שהתקיימה אמש בין נשיא ארה"ב, ברק אובמה, לסנאטורים הרפובליקאים הבכירים ג'ון מקיין ולינדזי גרהאם בבית הלבן, אמר אובמה כי המבצע שמנהל הסי-איי-אי לאימון יחידות של המורדים הסוריים מתחיל לשאת פירות, וכי קבוצה ראשונה של כ-50 לוחמים צפויה להיכנס בקרוב לסוריה.

10:42: אין זו הפעם הראשונה שצבא מצרים תוקף מהאוויר מעוזי חמושים בעיירה שייח זואייד שבצפון סיני. ב-10 באוגוסט ירו מסוקי קרב שלושה טילים לעבר מבנה שבו התקיימה ככל הנראה פגישה בין נציגי קבוצות חמושות והרגו 12 מהם.

גורמי ביטחון מצריים סבורים כי מרבית החמושים הפועלים בסיני מתרכזים בשתי נקודות: סמוך לגבול רצועת עזה ובאזור ההררי שבמרכז חצי האי. קבוצת הטרור המרכזית עמה מתמודדים המצרים עונה לשם "מועצת לוחמי השורה של ירושלים" והיא אחראית ככל הנראה גם לירי הרקטות לעבר אילת.

09:56: שני מסוקי אפאצ'י מצריים ירו 13 טילים לעבר שתי קבוצות חמושים מדרום לעיירה שייח זואייד הסמוכה לגבול עם רצועת עזה. הטלוויזיה הממלתכית דיווחה כי 15 חמושים נהרגו. כתבנו ג'קי חורי מדגיש כי הלחימה באזור עדיין נמשכת וכי עדי ראייה מדווחים על לפחות שלושה מבנים שנהרסו בשלושה כפרים שונים. אמש עצרו כוחות קומנדו מצריים שני חברים בארגון המסונף לאל-קאעדה בחצי האי סיני.

הבוקר דיווח כתבנו ג'קי חורי צבא מצרים ממשיך בפעילות אינטנסיבית באזור הגבול עם רצועת עזה והרס לפחות 13 בתים שבהם נמצאו פתחי מנהרות, כחלק מתוכנית רחבה יותר להקמת אזור חיץ בגבול. סוכנות הידיעות הפלסטינית מען ציטטה מקורות ברפיח לפיהם מאות מתושבי האזור הפגינו במחאה על המהלך. בחמאס נמנעים מתגובה רשמית למהלך המצרי.

09:37: צבא סוריה עוסק בפרישה מחדש את כוחותיו הרחק מבסיסים ואתרים רגישים, כחלק מהכנותיו למתקפה הצבאית האמריקאית. גרדיאן דיווח הבוקר כי תושבים בדמשק מספרים על חיילים שהקימו "בסיסים" בבתי ספר, אוניברסיטאות ומרכזים ציבוריים אחרים כדי לצמצם את הסיכוי שייפגעו. במקביל, הוגדל מאוד מספר המחסומים בשכונות הנמצאות בידי הממשל הסורי באזור דמשק.

08:55: הסנאטור הרפובליקאי הבכיר ג'ון מקיין אמר אמש כי בכוונתו לגבות מהלך של תקיפה מוגבלת בסוריה "אם הנשיא אובמה יעשה יותר כדי לחמש את המורדים הסורים, ואם ענישתו של אסד תהיה חריפה מספיק כדי להחליש את צבאו". מקיין דיבר בתום פגישה שקיימו הוא ושותפו, הסנאטור לינדזי גרהאם, עם אובמה בבית הלבן. היום הם צפויים להיפגש היום עם היועצת לביטחון לאומי סוזן רייס.

בינתיים ממשיכים יועציו של אובמה בתדרוך חברי הקונגרס בנוגע לראיות למתקפה הכימית שבוצעה בפרברי דמשק. אמש עודכנו 127 צירים דמוקרטיים בבית הנבחרים בהתפתחויות, יממה אחרי ש-83 מחוקקים משתי המפלגות השתתפו בדיון בו הוצג דו"ח סודי. בהמשך היום צפויים להופיע שר החוץ ג'ון קרי, שר ההגנה צ'אק הייגל וראש המטות המשולבים הגנרל מרטין דמפסי, בפני ועדת החוץ של הסנאט.

08:15: שישה אזרחים סלובקים שנעצרו באיראן בחודש מאי בחשד לריגול, שוחררו אתמול ושבו לארצם. שני סלובקים נוספים טרם שוחררו. השמונה נחשדו בכך שצילמו באזור מתקן ההמרה הגרעיני באיספהאן בעת שעסקו בגלישת אוויר.

02/09/13

20:42: נשיא סוריה, בשאר אסד, התראיין היום לעיתון הצרפתי "לה פיגרו".  אסד אמר כי תקיפת סוריה עלולה להצית "מלחמה אזורית". לדבריו, "המזרח התיכון הוא חבית אבק שריפה, ואף אחד לא יודע מה יקרה אם המערב יתקוף". 

נשיא סוריה הכחיש כי צבאו עומד מאחורי התקיפה הכימית בדמשק בחודש שעבר. אסד הזהיר כי כל פעולה צבאית מצדה של צרפת תגרום ל"השלכות שליליות", כלשונו. "אלו המשערים השערות צריכים גם להראות הוכחות. דרשנו מארצות הברית ומצרפת להציג הוכחה כלשהי, אך אובמה והולנד לא מסוגלים לעשות כן", אמר. "כל מי שממן או מחמש את הטרוריסטים הוא אויב של תושבי סוריה. אם המדיניות הצרפתית עוינת כלפי תושבי סוריה, צרפת כולה תהיה אויבת שלנו. יהיו לכך השלכות, שליליות כמובן, על האינטרסים של צרפת".

ממשלת צרפת פרסמה מסמך מודיעין הקושר לכאורה את נשיא סוריה בשאר אסד למתקפה הכימית סמוך לדמשק ב-21 באוגוסט. על פי הסיכום בן תשעת העמודים, כוחות אסד ערכו "שימוש מאסיבי בחומרים כימיים" ולאחר מכן ביצעו תקיפות קרקעיות ואוויריות כדי לטשטש את הראיות לכך. "לשירותים שלנו יש מידע שעשוי להעיד שפעולות כאלה עלולות להתרחש שוב". על פי הדו"ח, לפחות 281 בני אדם נהרגו כתוצאה משימוש בנשק כימי.

16:04: מזכ"ל נאט"ו, אנדרס פוג ראסמוסן, הצהיר כי הברית הצפון-אטלנטית אין כוונה לקחת חלק במתקפה צבאית בסוריה. בהתייחס לראיות לשימוש בנשק כימי בפרברי דמשק לפני כשבועיים, שלח ראסמוסן אצבע מאשימה לעבר ממשלת סוריה.

"יש צורך בציניות מעבר לכל היגיון כדי להאמין שהאופוזיציה עומדת מאחורי מתקפה באזור שבו היא שולטת כמעט לחלוטין", אמר ראסמוסן במסיבת עיתונאים.

14:00: ועדה משפטית מייעצת לממשלת מצרים ממליצה לפרק את תנועת האחים המוסלמים ולהוציאה אל מחוץ לחוק. גורם משפטי אמר כי מדובר בהמלצה לא מחייבת וכי היא תקפה לכל הגופים הלא ממשלתיים והעמותות שהוקמו על ידי התנועה האיסלאמית אחרי הפלת משטרו של חוסני מובארק.

יודגש כי תנועת האחים המוסלמים, הפועל להשבת הנשיא המודח מוחמד מורסי לתפקידו, נרשמה כארגון לא ממשלתי 1928, אך הוצאה אל מחוץ לחוק ב-1954 בעקבות מהפכת הקצינים החופשיים. התנועות האיסלאמיות הפכו לחוקיות עם עלייתו של מורסי לשלטון.

13:55: שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, הודיע למזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, כי ארצו מוכנה לשמש מתווכת במשבר בסוריה. זריף הוסיף כי למתקפה צבאית באזור "יהיו השלכות שלא ניתן לצפות" וכי "הקהילה הבינלאומית תתקשה מאוד להחזיר את השליטה".

13:35: כתב אישום הוגש בלבנון נגד שלושה אזרחים החשודים בירי הרקטות לעבר ישראל לפני כעשרה ימים. כתב "הארץ" ג'קי חורי מדווח כי שניים מהחשודים נמצאים במעצר והשלישי הואשם שלא בפניו. השלושה מואשמים בפגיעה בביטחון המדינה.

ההנהגה הלבנונית גינתה את ירי הרקטות ותבעה מכוחות הביטחון להביא את האחראים לדין. עד כה לא ברור לאיזה ארגון משתייכים השלושה. את האחריות לירי קיבל ארגון לא מוכר המזוהה עם אל-קאעדה

12:35: העיתון ניו יורק טיימס מדווח כי הממשל האמריקאי "פתח בבליץ" בקונגרס לשכנוע הצירים והסנאטורים לתמוך במתקפה הצבאית בסוריה. לדברי העיתון, כ-80 חברי הקונגרס קיבלו אמש את תדרוך מסווג ראשון על העדויות שהצטברו בנוגע לשימוש בנשק כימי בפרברי דמשק. במקביל, שוחח שר החוץ ג'ון קרי עם דיפלומטים ערביים בניסיון לזכות בתמיכתן. קרי גם הופיע בחמש תוכניות בוקר בטלוויזיה האמריקאית.

12:07: נציב סוכנות הפליטים של האו"ם, טריק כורדי, אמר כי מניין הסורים העקורים והפליטים בארצם ומחוצה לה נאמד בכשבעה מיליון - כמעט שליש מאוכלוסיית המדינה. לדברי כורדי, חמישה מליון מהפליטים והעקורים שוהים בסוריה וכשני מיליון נמלטו למדינות אחרות. בין הפליטים והעקורים גם שני מיליון ילדים.

לדברי כורדי, הסיוע שמעניקים סוכנויות האו"ם וארגונים בינלאומיים "הוא טיפה בים של צורך הומניטרי ופערי המימון מאוד גדולים". כורדי ציין כי הקהילה הבינלאומית תרמה פחות משליש מהסכום שביקש האו"ם לטיפול במשבר. לפחות 100,000 אלף בני אדם נהרגו במלחמת האזרחים הסורית שנמשכת מזה שנתיים וחצי.

11:37: דמשק קוראת לאו"ם למנוע מתקפה צבאית זרה בסוריה. שגריר סוריה באו"ם בשאר ג'פארי, קרא למזכ"ל האו"ם באן קי מון, ולנשיאת העצרת מריה כריסטינה פרסבל, "לשאת באחריותם למניעת כל מתקפה בסוריה ולקדם הגעה לפתרון פוליטי למשבר בסוריה".

סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת מפי סוכנות הידיעות הסורית הרשמית סאנ"א כי ג'פארי קרא למועצת הביטחון של האו"ם "לשמור על תפקידה כשסתום ביטחון למנוע את השימוש המגוחך בכוח מחוץ למסגרת הלגיטימיות הבינלאומית". השגריר כתב עוד כי על ארצות הברית "להמשיך בתפקידה כמקדמת השלום וכשותפה של רוסיה בהכנות לוועידה הבינלאומית על סוריה, ולא כמדינה שמשתמשת בכוח נגד מי שמתנגד למדיניות שלה".

בתוך כך אומרת ראש ועדת החוץ של הפרלמנט בצרפת, אליזבת גיגו, כי הממשל בפריז לא יבקש אישור מהמחוקקים לפעולה צבאית נגד סוריה. "במצב מסובך כמו זה, עלינו לדבוק בעקרונות, במילים אחרות בחוקה, שלא מחייבת את הנשיא לערוך הצבעה, אפילו לא דיון", אמרה הבכירה בראיון לרדיו הצרפתי.

למרות זאת, מדווחת סוכנות הידיעות איי-אף-פי כי הממשלה בפריז כן תציג למחוקקים בצרפת הוכחות שונות שממשלו של בשאר אסד עומד מאחורי התקיפה הכימית בפרברי דמשק ב-21 באוגוסט. הדיווח מתבסס על מקור בממשל.

10:37: שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, אמר כי במוסקבה לחלוטין לא משוכנעים מהראיות שהציגו ארה"ב ובעלות בריתה להתקפה כימית בדמשק ב-21 באוגוסט. "מה שהראו לנו שותפינו האמריקאים כמו גם הבריטים והצרפתים קודם וגם לאחרונה לחלוטין לא משכנע אותנו", אמר לברוב בהרצאה שנשא באוניברסיטה במוסקבה. הוא הוסיף כי ישנם "ספקות רבים" באשר לתמונות של המתקפה שפורסמו באינטרנט.

שר החוץ הרוסי אמר כי למרות הראיות שהוצגו לו בידי מדינות המערב "לא היה שום דבר מוצק, בלי נקודות ציון גיאוגרפיות או שמות". הוא האשים את המערב בהסתרת דברים שאמרו "מומחים רבים", שהביעו "ספקות רציניים", על תוקפם של סרטי הוידיאו והתמונות מהמתקפה שפורסמו באינטרנט.

09:13: באנקרה ייפתח היום משפטם של יותר מ-100 אנשי צבא טורקים המואשמים בקשירת קשר להפלת השלטון האיסלאמי ב-1997. בראש הנאשמים עומד מפקד צבא טורקיה לשעבר, הגנרל איסמעיל האקי קרדאי. בהפיכה הצבאית בטורקיה לפני 16 שנה הודח ראש הממשלה נג'מטין ארבקאן.

לפני כחודש הוטלו בטורקיה עונשי מאסר כבדים על 275 נאשמים במזימות להפיל את ראש הממשלה הנוכחי רג'פ טייפ ארדואן. רשימת המורשעים כללה עשרות בכירים בצבא, בכירים במערכת המשפט, עיתונאים, פוליטיקאים קומוניסטים, מרצים באוניברסיטה ובכירים בעולם התחתון. בראש המורשעים עמד מפקד הצבא בשנים 2010-2008, הגנרל אילקר בשבו, שנשלח למאסר עולם.

08:41: ירדן הודיעה אמש כי תצמצם מאוד את סמכויותיו של בית הדין הצבאי, כחלק מהרפורמות שמקדם בית המלוכה בתחום חופש הביטוי. בית הדין הצבאי או בשמו הנוסף בית המשפט לביטחון המדינה, ידוע לשמצה כאחד הכלים המרכזיים בידי ממשלת ירדן.

שר ההסברה הירדני, מוחמד מומאני, אמר כי במסגרת החקיקה החדשה יוכל בית הדין הצבאי לעסוק רק בסוגיות הנוגעות לטרור, ריגול, בגידה, סחר בסמים ועבירות כלכליות.

07:07: אלפים הפגינו אמש בעדן, העיר השנייה בגודלה בתימן, בקריאה להיפרדות דרום תימן מהצפון. המפגינים הניפו את דגלי דרום תימן ההיסטורית וקראו לעצמאות מחודשת, 23 שנים אחרי ששתי המדינות התאחדו.

בחודש שעבר התנצלה ממשלת תימן בפני קבוצות בדלניות בדרום המדינה על כך שפעלה נגדם במהלך מלחמת האזרחים שבאה בעקבות איחוד צפון ודרום תימן ב-1990. ההתנצלות באה כדי לקדם את הדיאלוג הלאומי בתימן באופן שיוביל לניסוח חוקה ולבחירות.

04:45: סגן שר החוץ הסורי, פייסל מקדאד, הזהיר אמש בראיון לרשת בי-בי-סי כי פעולה צבאית אמריקאית נגד הממשל בדמשק תעניק תמיכה לאל-קאעדה ותומכיו. הוא גם טען כי קבוצות חמושות המזוהות עם ארה"ב הן שהשתמשו בנשק כימי בפרברי דמשק, ולא החיילים הסורים.

02:45: נושאת המטוסים האמריקאית "נימיץ" עושה דרכה אל עבר הים האדום. על פי דיווח בסוכנות הידיעות רויטרס, צי ימי הכולל מספר משחתות וספינות קרב, הוסט על מנת לסייע ליתר הכוחות השוהים באזור במקרה של תקיפה בסוריה. בשלב זה לא קיבל הכוח הוראות ספציפיות ולא הונחה להגיע לעבר מזרח הים התיכון.

עדכונים קודמים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ