קרי: השגנו את תמיכת סעודיה בפעולה צבאית בסוריה

שר החוץ האמריקאי ניסה להשיג אתמול בפריז גם את תמיכת הליגה הערבית בתקיפה, ללא הצלחה. אסד הכחיש שוב כי היה מעורב בשימוש בנשק כימי נגד אזרחים

ג'קי חורי
גילי כהן
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
גילי כהן
סוכנויות הידיעות

שר החוץ האמריקאי, ג’ון קרי, הודיע אתמול כי השיג את תמיכתה של סעודיה בפעולה צבאית אמריקאית בסוריה. קרי, שנפגש אתמול בפריז עם שרי החוץ של הליגה הערבית במטרה לגייס את תמיכתם בפעולה צבאית, אמר במסיבת עיתונאים כי קיבל את הבטחת הסעודים לתמוך במה שכינה, “המתקפה”. שר החוץ של קטאר, חאלד על־עטיה, שחבר לקרי במסיבת העיתונאים, נמנע מהבעת תמיכה ברורה בהתקפה צבאית, וציין רק שארצו תתמוך בהתערבות זרה. סעודיה וקטאר היו שתי המדינות הראשונות שתמכו במתנגדי אסד וסיפקו נשק למורדים.

עד כה לא הצליח קרי להשיג את תמיכת הליגה הערבית בפעולה צבאית, ונציגיה המשיכו להדגיש תחת זאת את הצורך בפתרון מדיני לעימות ובמעורבות האו”ם בכל פעולה בסוריה. עם זאת, לדברי קרי, בליגה הערבית נוטים לתמוך בהצהרה של הג’י־20 - הקוראת לתגובה בינלאומית חזקה ומטילה את האחריות להתקפה הכימית על אסד - שכבר נחתמה על ידי 12 מדינות. קרי אמר כי הוא מצפה כי מדינות נוספות יחתמו על ההצהרה ב–24 השעות הקרובות. היום הוא ייפגש בלונדון עם שר החוץ הבריטי, ויליאם הייג - לאחר שבשבוע שעבר הצביע הפרלמנט הבריטי נגד מתקפה בסוריה.

במקביל, שב אתמול נשיא סוריה, בשאר אל־אסד, והכחיש כל מעורבות בשימוש בנשק כימי נגד אזרחים. בראיון שהעניק לרשת הטלוויזיה האמריקאית סי.בי.אס טען אסד כי לא נתן שום הוראה להשתמש בנשק וכי ארה"ב ובני בריתה מציגים ראיות מפוברקות במטרה למצוא תירוץ למתקפה על הצבא הסורי, כדי להביא לשבירת היתרון שלו בשטח. לפי אסד, בני בריתה של סוריה לא יעמדו בצד ויגיבו אם וכאשר סוריה תותקף.

דבריו התחברו לדיווח אתמול בשבועון הגרמני "בילד אם זונטג", לפיו ייתכן שהמתקפה הכימית בפרברי דמשק בוצעה ללא אישורו של אסד. מקורות בסוכנות המודיעין הגרמנית (ב-נ-ד) ציינו בדיווח כי במשך ארבעה חודשים סירב אסד לאשר כל שימוש בנשק כימי נגד אזרחים, וגם המתקפה לפני כשבועיים לא אושרה על ידו. מידע זה נבע מתשדורות רדיו שיירטו אנשי ספינת המודיעין הגרמנית “אוקר”, שמשייטת מול חופי סוריה. בדיווח נמסר עוד כי לפי הערכת המודיעין הגרמני, משטרו של אסד לא יקרוס בעקבות התקיפה האמריקאית.

בתוך כך, אתמול נמסר כי הצבא הטורקי החל להקים בסיס על ראש הר סמוך לעיר הסורית לטקיה, וכי במקביל שלחה רוסיה מטוס לעיר כדי לפנות את אזרחיה מהאזור, בו שוכן בסיס של צבאה. לפי הדיווחים השונים, בימים האחרונים תגבר הצבא הטורקי את כוחותיו לאורך הגבול עם סוריה, כהכנה לקראת תקיפות אפשריות.

במקביל, אתמול הציב צה”ל בפעם הראשונה סוללת כיפת ברזל באזור ירושלים. מדובר צה”ל נמסר כי סוללות מוצבות מעת לעת באזורים שונים ברחבי הארץ, ולא נמסרו פרטים נוספים. בפברואר אשתקד נפרסה הסוללה באזור מודיעין, על מנת לאפשר הגנה מרחבית גם לאזור ירושלים, שבמבצע עמוד ענן נורו אליו שני טילים.

שר הביטחון, משה יעלון, אמר אתמול בהתייחסו לעניין התקיפה בסוריה כי “אנחנו נערכים להשלכות של פעולה אמריקאית או אי־פעולה שכזו. לכל החלטה כזאת תהיה השלכה עלינו”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ