אובמה: ארה"ב איננה השוטר של העולם, אבל יש מקרים שבהם צריך לפעול

הנשיא האמריקאי ביקש מהקונגרס לדחות לפי שעה את ההצבעה על תקיפה צבאית בסוריה כדי לבחון את ההצעה הרוסית. זירת הדיונים עוברת לאו"ם

אי-פי
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי
רויטרס

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, אמר לפנות בוקר (רביעי) כי ביקש מהקונגרס לדחות את ההצבעה על תקיפה צבאית בסוריה, כדי לבחון את הצעת רוסיה להשמיד את מצבורי הנשק הכימי של דמשק בתמורה להסרת האיום האמריקאי.

בנאום שהועבר בשידור ישיר מהבית הלבן, אמר אובמה כי מוקדם עדיין לדעת האם היוזמה הרוסית תצלח, אך "יש בה את הפוטנציאל להסיר את האיום של שימוש בנשק כימי מבלי להשתמש בכוח צבאי". עם זאת הדגיש הנשיא כי הנחה את צבא ארה"ב לשמור על מוכנות לכל תרחיש אם הערוץ הדיפלומטי ייכשל.

"בימים האחרונים אנו עדים לסימנים מעודדים, חלקם בעקבות האיום הממשי של ארה"ב לנקוט בפעולה צבאית בסוריה. קיימתי שיחות עם נשיא רוסיה פוטין והממשלה הרוסית הביעה נכונות לפעול יחד עם הקהילה הבינלאומית כדי לדחוק באסד להתפרק מהנשק הכימי שברשותו. משטר אסד מודה כעת שנשק כימי נמצא בחזקתו ואף הסכים להצטרף לאמנה האוסרת על השימוש בנשק מסוג זה".

אובמה הוסיף כי שוחח עם מנהיגי צרפת ובריטניה וכי גם הם רוצים בשיתוף פעולה עם רוסיה וסין כדי לקדם החלטה במועצת הביטחון הדורשת מאסד לוותר על הנשק הכימי שברשותו ולהביא להשמדתו בפיקוח בינלאומי. לא לא הציב לוח זמנים למגעים סביב התוכנית הרוסית.

בפתח דבריו הבהיר אובמה כי השימוש בנשק כימי בסוריה היווה נקודת מפנה עבורו. "בתחילה התנגדתי למבצע צבאי בסוריה מכיוון שאין באפשרותנו להכריע מלחמת אזרחים של עם אחר באמצעות שימוש בכוח, במיוחד אחרי עשור של לחימה בעיראק ובאפגניסטאן. המצב השתנה באופן ניכר בליל ה-21 באוגוסט, כאשר משטר אסד המית באמצעות גז למעלה מ-1,000 בני אדם".

הנשיא האמריקאי ציין כי "העולם נוכח לדעת באותו היום כמה נורא הוא הנשק הכימי ומדוע מרבית בני האדם בעולם רואים בשימוש בו פשע נגד האנושות והפרה של חוקי המלחמה". הוא הסביר כי לאורך ההיסטוריה לא תמיד היה זה המצב והזכיר את שתי מלחמות העולם.

אובמה בראיון לסי-אן-אן


אובמה בראיון לפי-בי-אס


"אם העולם יימנע מפעולה כעת, משטר אסד לא יראה סיבה להפסיק לעשות שימוש בנשק כימי ואף יעודד שליטים עריצים במדינות אחרות לעשות בו שימוש", אמר אובמה. לדבריו, האיום בנשק כימי יכול לסכן חיילים אמריקאים בשדה הקרב ועלול לזלוג לידיהם של ארגוני טרור. "אנו נעניק הזדמנות לפקחי האו"ם להעביר את מסקנותיהם בנוגע לאירועי ה-21 באוגוסט ונמשיך לגייס תמיכה מבעלות הברית שלנו המסכימות על הצורך בפעולה".

בהתייחס לבעלות בריתה של ארה"ב במזרח התיכון ציין אובמה במפורש את ישראל והזכיר גם את ירדן וטורקיה. "איננו מתעלמים מאף איום, אבל למשטר אסד אין את היכולת לאיים בצורה רצינית על צבאנו. לא לאסד ולא למי מבעלי בריתו יש אינטרס להידרדרות שתביא לקריסתו של המשטר הסורי. ישראל יכולה להגן על עצמה בכוח עצום, וזוכה לתמיכה בלתי ניתנת לערעור מצד ארה"ב".

על רקע הסקרים המצביעים על התנגדות גורפת של הציבור האמריקאי מהסתבכות במלחמה נוספת במזרח התיכון, אמר אובמה כי הוא יודע שבגלל מספר ההרוגים הגבוה בעיראק ואפגניסטאן, הרעיון של פעולה צבאית, ולא משנה עד כמה היא מוגבלת, אינו פופולארי. "פעלתי בארבע וחצי השנים האחרונות כדי להוציא את חיילנו מעיראק ואפגניסטאן ואני מבין שהציפייה ממני היא לפעול במישור הפנימי ולהתמקד בבניית האומה ולחזק את הכלכלה והחינוך".

אובמה שב והדגיש כי אין בכוונתו להציב כוחות רגליים בסוריה וכי אין בכוונתו לפתוח במערכה ממושכת ללא יעדים מוגדרים. "אמריקה היא לא השוטר של העולם. דברים נוראיים קורים ברחבי תבל וזה מעבר ליכולתנו לתקן כל עוולה. אך בשעה שאנו יכולים עם מעט מאמץ וסיכון לא גדול למנוע המתת ילדים בגז ובכך לדאוג לשלום ילדינו בטווח הארוך, אני מאמין כי עלינו לפעול. זה מה שמייחד את אמריקה. זה מה שעושה אותנו יוצאים מן הכלל".

זירת הדיונים סביב הנעשה בסוריה תחזור כעת אל מועצת הביטחון, שם טרפדו רוסיה וסין בעבר הצעה להטלת סנקציות על משטר אסד. ההצעה שתידון כעת, אותה גיבשה צרפת, תדרוש מהמשטר הסורי למסור הצהרה מלאה על מצבורי הנשק הכימי שלה בתוך 15 יום ולפתוח לאלתר את כל אתרי האחסון של מצבורים אלה לפיקוח האו"ם.

על פי ההצעה, אם סוריה לא תמלא אחר מחויבויותיה תוכל מועצת הביטחון לאמץ צעדים נוספים בהתאם לפרק 7 באמנת האו"ם, המאפשר נקיטת פעולות שונות, החל מסנקציות וכלה בהתערבות צבאית. אלא שלא ברור אם ההצעה הצרפתית תהיה זו שתעמוד במרכז הדיונים, שכן רוסיה הודיעה שהיא מעוניינת להגיש הצעה משלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ