האו"ם: משטר אסד אחראי ל-8 מעשי טבח המוניים

ועדה שבחנה את הפרת זכויות האדם במדינה קבעה שגם המורדים מבצעים פשעי מלחמה וגיבשה רשימה של שמות פושעי המלחמה

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

דו"ח של ועדה מטעם האו"ם שפורסם ביום רביעי קובע כי משטרו של בשאר אסד ונאמניו ביצעו לפחות שמונה מעשי טבח המוניים לאורך 18 החודשים האחרונים, לעומת מעשה טבח המוני אחד שביצעו המורדים. מדובר בעדכון לדו"ח קודם שפרסמה הוועדה ועוסק בתקופה שבין ינואר 2011 ליולי 2013, זמן קצר לפני הטבח הכימי שגרם למשבר בינלאומי ואיומי תקיפה אמריקאים. הוועדה הוקמה על ידי 47 חברות מועצת זכויות האדם של האו"ם בז'נבה וקבעה כי כל הפלגים בסוריה מעורבים בפשעי מלחמה.

דו"ח הוועדה מבליט את הדפוס המחריף של שימוש באלימות נגד אזרחים בסוריה. בין היתר מצוינות הוצאות המוניות להורג והפצצת בתי חולים במהלך הקרבות בהם מנסים כוחות המשטר לכבוש מחדש טריטוריות מהמורדים. לוחמים איסלאמיים שהגיעו למדינה מחוץ לסוריה ומשתתפים במלחמה מואשמים גם הם בביצוע פשעי מלחמה.

"אלו שביצעו את הפרות זכויות האדם והפשעים הללו, מכל הצדדים, פעלו בניגוד לחוק הבינלאומי והם אינם פוחדים מהשלכות מעשיהם. חייבים למצות עמם את הדין", נכתב בדו"ח הוועדה. סוריה היא "שדה קרב שבו כוחות מזוינים פטורים מכל עונש על ביצוע מעשי רצח המוניים".

אב מחזיק את גופת בנו שנורה על ידי צבא אסד בחאלבצילום: אי–פי

על פי הוועדה, זהות המבצעים של כל אחד ממקרי הרצח ההמוני שאירעו במדינה מאז אפריל 2012 אומתה בוודאות. תשעה אירועים נוספים בהם בוצע רצח המוני מאז מארס 2013 עדיין נחקרים על ידי ארבעת המומחים הבלתי תלויים מטעם הוועדה. לדבריהם, אמינות הדיווחים אינה מוטלת בספק אולם נסיבות האירוע וזהות המבצעים עדיין לא אומתו. 

בדו"ח נכתב עוד כי "הפגזות חסרות רחמים הרגו אלפי אזרחים והביאו לאוכלוסיות של ערים שלמות לעזוב. מקרי טבח והרג נוספים ובלתי חוקיים בוצעו ללא עונש. מספר בלתי ידוע של גברים, נשים וילדים נעלמו ורבים מתו במעצר; הניצולים חיים עם צלקות גופניות ונפשיות מעינויים".

אחת מחברות הוועדה סיפר כי היא גיבשה רשימה סודית של החשודים בפשעים שנשמרת תחת אבטחה על ידי נאבי פילאי נציבת האו"ם לזכויות אדם והדגישה כי "זו רשימה ארוכה". הוועדה לא קבעה אם נעשה בסוריה שימוש בנשק כימי, והיא ממתינה לבחינת הראיות שביצע צוות אחר של האו"ם.

מכיוון שהוועדה לא קיבלה היתר לבצע את עבודתה בסוריה, המידע בדו"ח האחרון מבוסס בעיקר על ראיונות שבוצעו באזור ומז'נווה. צוות של 20 חוקרים ביצע 2,091 ראיונות מאז ספטמבר 2011. רוב המידע עליו התבססה הגיע משני מיליון הפליטים הסורים המרוכזים בעיקר בטורקיה וירדן .

הוועדה הדגישה כי במהלך העימות שנמשך מזה שנתיים וחצי ובו נהרגו יותר ממאה אלף אנשים ביצעו שני הצדדים פשעי מלחמה. כמו כן נאמר כי רוב ההרוגים הם קורבנות של התקפות לא חוקיות וכל מתווה לסיום הקונפליקט "חייב להתבסס על הגנת האזרחים".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ