צבא אסד והמורדים נלחמים על דעת הקהל דרך היחס לנוצרים

הקרבות והחטיפות שאירעו בשבוע האחרון בעיירה מעלולא עוררו חששות מביזה והרס באתרים הנוצריים שבה ומפגיעה בחופש הדת אם המשטר יפול

ג'קי חורי - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה

העיירה מעלולא, שמאז השבוע שעבר נקשר שמה בעולם הערבי ובמערב לקרבות שהתנהלו סביבה בין המורדים - ובהם ג'בהת א־נוסרה המזוהה עם אל־קאעדה - לצבא משטר אסד, העלתה מחדש את שאלת נוכחות הנוצרים בסוריה ובמזרח התיכון בכלל, עקב אירועי הדמים והחשש למעשי נקם.

מליציות מורדים נכנסו בשבוע שעבר לעיירה, הנמצאת 50 קילומטרים מערבית לדמשק, לאחר שהשתלטו על מחסומי הצבא שעל הכביש הראשי בין דמשק לחומס, ולפי דיווחים התבצרו בבית מלון ובפתחי מנזרים בפאתי העיירה. האירוע היה מתוכנן היטב מבחינת המורדים, וההשתלטות נעשתה ביום שבו התכנסה ועידת המדינות המתועשות בסנט פטרבורג ברוסיה.

באופוזיציה דחו את הטענות שלפיהן זה היה ניסיון להפעיל לחץ על המנהיגים המתכנסים ברוסיה. במקום זאת טענו שההשתלטות על המחסומים היתה חיונית להבטחת האספקה בין חומס לדמשק. האופוזיציה הפיצה סרטון שבו נראה מפקד שטח מפציר בחמושים שלא לפגוע בכנסיות ובמנזרים בעיירה, שיש להם עבר היסטורי וארכיאולוגי עשיר במיוחד. חלק מתושבי העיירה מדברים עדיין ארמית, שהיתה גם שפת האם של ישו.

מנגד, הפיץ משטר אסד תמונות המתעדות חמושים מהאופוזיציה יורים באוויר ולעבר בניינים בעיירה, והופצו תמונות של אחת הכנסיות שנפגעה מירי מרגמות. הטלוויזיה הסורית דיווחה בסוף השבוע שהחמושים יצאו ממרכז העיירה ושהצבא ממשיך לרדוף אחרים, אך תמונות ממעלולא - שהופצו בפייסבוק - הראו שחילופי האש נמשכים. המורדים טענו שהמשטר מתכוון לנצל את נוכחותם בעיירה כדי לפגוע במקומות הקדושים ובאוכלוסייה האזרחית ולהטיל את האשמה עליהם.

בינתיים, קריאות מהעיירה בפייסבוק הביעו חשש אמיתי שלוחמי ג’בהת א־נוסרה יפגעו באוכלוסייה האזרחית. הועלה גם חשש לשוד ולביזה של מקומות קדושים. ביממה האחרונה הודיעו המורדים שהם מוכנים לסגת מהעירייה ולתת אבטחה לתושבים, אם כוחות המשטר לא ייכנסו למעלולא. בסרטון וידיאו שהפיץ צבא סוריה החופשי נמסר כי הוא יהיה מוכן לסגת “תמורת אי כניסת כוחות המשטר לעיר”. זאת, נטען, כדי למנוע שפיכות דמים ולדאוג שמעלולא תורחק מהלחימה.

במעלולא כבר נהרגו אזרחים בהפגזה ובחילופי ירי. חלק מצעירי העיירה מזוהים עם ועדות מקומיות המחזיקות נשק לצורך אבטחה ושמירה על המקום. העיתונות הלבנונית, ובעיקר זו המזוהה עם הנוצרים, היא שהבליטה את סיפור מעלולא. כל צד בלבנון בחר לנקוט עמדה התואמת את עמדתו הכללית במאבק הדמים בסוריה.

חיילים צבא סוריה במעלולא, בשבת האחרונהצילום: אי-אף-פי

הנוצרים הם קהילה גדולה מאוד בסוריה (10% מהאוכלוסייה). הם לא נקטו עמדה במלחמה ולא הזדהו בבירור עם אחד הצדדים. אבל היו מי שזיהו בקרבם התקרבות למשטר אסד, שהובעה בהצהרות אנשי דת נוצרים מובילים, שתקפו את המורדים. באופוזיציה ציינו, עם זאת, כי כמה ממנהיגיה הקואליציה הלאומית והפובליצסטים המובילים של המהפכה הם בני העדה הנוצרית.

צבא אסד והמורדים לוחצים על הנוצרים בשל הקרבות ופגיעה במוסדות דתיים ובכנסיות במדינה, ובעיקר בדמשק ובחאלב. פובליציסט מוכר בסוריה, המתגורר עדיין בדמשק, אמר השבוע ל”הארץ” ששני הצדדים מנסים להציג עצמם כמגינים על הנוצרים ומבטיחים את שלומם. אבל בפועל, יש בקהילה הרבה דאגה ופחד.

מצד אחד, הם חוששים שנפילת המשטר תהפוך את סוריה למדינת אל־קאעדה. הפצת תמונות של כמרים ערופי ראש, וחטיפה של אנשי דת ובישופים, מאששות חשש זה. מצד שני שומעים הנוצרים אמירות שפלורליזם וחופש פולחן ישררו אם וכאשר יפול המשטר. לכן הם מרגישים שהם נתונים בין הפטיש לסדן.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ