ארה"ב מעבירה מזה שבועיים נשק למורדים

גורמים אמריקאים וסורים אמרו כי משלוחי הנשק מועברים למדינה במקביל לאיומים האמריקאים על תקיפה בסוריה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

הסי־איי־אי החל לחמש את המורדים בסוריה, לאחר חודשים של עיכוב במשלוחי הנשק שממשל אובמה התחייב להעביר לכוחות הנלחמים באסד. גורמים אמריקאים וסורים אמרו ל"וושינגטון פוסט" כי ארה"ב החלה בשליחת כלי הנשק למדינה בשבועיים החולפים, לצד משלוחים נפרדים של משרד החוץ הכוללים כלי רכב וציוד נוסף.

המשלוחים, הכוללים נשק קל ותחמושת, מועברים לסוריה בתקופה של מתח גובר בשל איומיו של הנשיא אובמה לתקוף במדינה, בתגובה למתקפה הכימית שאירעה סמוך לדמשק בחודש שעבר. במקביל, ארה"ב שולחת סוגים חדשים של ציוד שאינו קטלני למורדים, הכולל כלי רכב, ציוד תקשורת משוכלל וערכות רפואיות לשדה הקרב.

ממשל אובמה רמז כבר לפני חודשים כי הוא יגביר את הסיוע למורדים. אולם הסיוע התעכב, בשל האתגרים הלוגיסטיים של העברת ציוד לאזורי מלחמה והחשש כי הנשק יגיע לידיהם של גורמים קיצוניים. שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, הבטיח באפריל כי הסיוע הלא קטלני יוזרם לסוריה "תוך שבועות". ביוני, אמר הממשל כי יחמש את המורדים בנשק.

העיכוב במשלוחים עורר ביקורת של כמה מחוקקים אמריקאים, שהתגברה לאור הדיון על מתקפה צבאית של וושינגטון בסוריה. כמה חברי קונגרס אמרו כי לא יתמכו במתקפה כזאת עד שהממשל לא ימלא את התחייבותו לספק למורדים סיוע נוסף.

לוחם של צבא סוריה החופשי ליד טנק צבאי שנלכד, בחאלבצילום: רויטרס

הדיווח מגיע על רקע ניסיונות ממשל אובמה להמשיך ולפעול לביסוס תמיכה בקונגרס למבצע צבאי בסוריה. ההצבעה שתוכננה בסנאט על המתקפה הצבאית נדחתה בשלב זה, על מנת להעניק זמן לבחינת היוזמה הדיפלומטית שמקדמת מוסקבה לפירוק סוריה מהנשק הכימי.

עוד דווח היום כי פקחי האו"ם, הצפויים להגיש בימים הקרובים את הדו"ח על המתקפה הכימית שאירעה ב-21 באוגוסט בפרברי דמשק, אספו כמות גדולה של עדויות נסיבתיות על השימוש בגז עצבים, המצביעות על כך שמשטר אסד השתמש בנשק כימי נגד בני עמו.

דיפלומטים מהאו"ם המעורים בפרטי החקירה אמרו ל"פוריין פוליסי" כי הדו"ח לא יאשים באופן ישיר את המשטר, אולם יספק ראיות חזקות לכך שממשלת סוריה היא שביצעה את המתקפה. העדויות מתבססות על ממצאים שנלקחו מזירת המתקפה, בה נהרגו לדברי ארה"ב מעל ל-1,400 בני אדם. לפי סוכנות רויטרס, הדו"ח לא יאשים אף אחד מהצדדים, אולם העדויות שבו יכולות להציע מי מהצדדים אחראי למתקפה.

הדו"ח צפוי להפוך לקלף המיקוח בשיחות בין מוסקבה ומעצמות המערב על תנאי הפירוק מנשק של סוריה, והיקפה של החלטת מועצת הביטחון של הא"ם בנושא. שני דיפלומטים מערביים אמרו כי הם מעריכים שהדו"ח יאשר את הערכות ארה"ב, לפיהן במתקפה נעשה שימוש בגז סארין.

בנאומו לאומה אתמול בלילה אמר אובמה כי "בימים האחרונים אנו עדים לסימנים מעודדים, חלקם בעקבות האיום הממשי של ארה"ב לנקוט פעולה צבאית בסוריה, במקביל לשיחות שקיימתי עם נשיא רוסיה פוטין. הממשלה הרוסית הביעה נכונות לפעול ביחד עם הקהילה הבינלאומית כדי לדחוק באסד להתפרק מהנשק הכימי שברשותו. משטר אסד מודה כעת שנשק כימי נמצא בחזקתו ואף הסכים להצטרף לאמנה האוסרת על השימוש בנשק כזה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ