רויטרס, אי-פי

בתום שלושה ימים של דיונים קדחתניים בז'נבה, הודיעו בצהריים (שבת) שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי ועמיתו הרוסי סרגיי לברוב על מתווה בעל שישה שלבים לפירוקה של סוריה מנשק כימי. ההסכם קובע כי מצבורי הנשק הכימי של סוריה יימסרו לידיים בינלאומיות או יושמדו עד אמצע 2014. אי עמידה סורית בהסכם, כך על פי קרי ולברוב, תאפשר למועצת הביטחון לקבל החלטה על פי "פרק 7" במנדט האו"ם, הנותן אור ירוק להטלת סנקציות או לשימוש בכוח צבאי.

במסיבת עיתונאים במלון אינטרקונטיננטל שאירח את המגעים, קראו קרי ולברוב לממשלת סוריה לעמוד במחויבויותיה הפומביות. לברוב כינה את ההסכם "החלטה המבוססת על קונצנזוס, פשרה ומקצוענות". עם זאת, הוא רמז לכך שגם במקרה שסוריה לא תעמוד בדרישות ההסכם, מוסקבה תסרב להסכים למתקפה צבאית והמערב יאלץ להסתפק בסנקציות בינלאומיות. "כל הפרה תיבחן על ידי מועצת הביטחון ואם הן יאושרו, מועצת הביטחון תנקוט בצעדים הדרושים", אמר, "לא הוחלט דבר על שימוש בכוח או בסנקציות אוטומטיות. כל הפרה זקוקה לאישור של מועצת הביטחון".

השלב הראשון בהסכם האמריקאי-רוסי דורש מסוריה להעביר לידי הקהילה הבינלאומית מידע מלא, מובן ומקיף על מצבורי הנשק הכימי שבידיה בתוך שבוע. קרי אמר כי ישנם עוד כמה שלבים בהסכם המותנים בלוח זמנים וציין כיעל פי המתווה, פקחי האו"ם חייבים להתחיל את עבודתם בתוך סוריה עד חודש נובמבר. "לא יכול להיות מקום למשחקים או לכל דבר שאינו ציות מלא מצד משטר אסד", אמר שר החוץ האמריקאי, "כל הפרה סורית תיענה בצעדים מצד מועצת הביטחון. התחייבנו למתווה שמחייב עמידה ביעדים. העולם ימתין כעת לכך שהנשיא אסד יכבד את התחייבויותיו".

ששת סעיפי הסכם קרי-לברוב:

1. על הצדדים להסכים על כמות וסוג הנשק הכימי שנמצא בידי במשטר הסורי ולהכניס אותו "במהירות" תחת פיקוח בינלאומי.

2. על סוריה להעביר בתוך שבוע רשימה מובנת על מצבורי הנשק הכימי שבידה

3. שינויים תקנוניים במסגרת האמנה לאי הפצת נשק כימי יאפשרו את השמדת המצבורים במהירות

4. על סוריה לאפשר לפקחים הבינלאומיים גישה "מיידית ומשוחררת" לכל האתרים הכימיים.

5. יש להשמיד את כל המאגרים הכימיים, כולל אלה שיש חשש שהוברחו מחוץ למדינה.

6. האו"ם יספק מסגרת לוגיסטית וידאג לציות מצד סוריה תוך אכיפת פרק 7 של מנדט האו"ם

קרי הוסיף כי לנשיא אובמה, מתוקף תפקידו כמפקד הכוחות המזוינים, שמורה הזכות להגן על ארה"ב והאינטרסים שלה ללא קשר להתפתחויות בקונגרס. "האיום לשימוש בכוח נותר על שולחן מועצת הביטחון או על שולחן ארה"ב ובעלות בריתה. הכל תלוי במה שאסד יעשה". קרי צפוי להגיע מחר לישראל כדי לעדכן את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בפרטי ההסכם ומשם ימשיך לפגישות עם שר החוץ הבריטי וויליאם הייג ועם שר החוץ הצרפתי לורן פביוס.

ג'ון קרי וסרגיי לברוב מכריזים על ההסכם החדש בז'נבה, היוםצילום: אי-אף-פי

צרפת, השותפה הבכירה במהלך האמריקאי לתקיפה צבאית בסוריה, שיבחה את ההסכם שהסכימו קרי ולברוב וכינתה אותו "צעד חשוב". מפקד צבא סוריה החופשי, הגנרל סלאם אידריס, שב והביע התנגדות להסכם וכינה את היוזמה הרוסית "משיכת זמן".

במרכז הדיונים בז'נבה עמדו מגעים בין קבוצות מומחים אמריקאים ורוסים, שמטרתם לגשר על הפערים בין שתי המעצמות בנוגע לכמות וסוג כלי הנשק הכימיים שמחזיק משטר אסד, ולגבש דרכים להביא לנטרולם באופן הבטוח והמהיר ביותר. סעיף אחר בהסכם האמריקאי-רוסי נוגע לחידוש המשא ומתן לפיוס בסוריה אחרי שנתיים וחצי של מלחמת אזרחים עקובה מדם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ