מת אוסמה אלבאז, מאדריכלי הסכם השלום בין ישראל ומצרים

אלבאז היה בין אדריכלי הסכם קמפ דיוויד וביקור סאדאת, ושימש כיועצו המדיני של הנשיא לשעבר מובארק. יוסי ביילין: “הוא היה אדם אמיץ”

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

ביום שבת הובא למנוחות בקהיר ד"ר אוסמה אלבאז - מבכירי הדיפלומטים המצרים ומי שהיה יועצו המדיני של הנשיא לשעבר חוסני מובארק. אלבאז היה שותף פעיל בשיחות השלום בין ישראל ומצרים והיה ממנסחי הסכם קמפ דיוויד. במשך שנים החזיק אלבאז בתיק הישראלי-פלסטיני, והיה חלק מרכזי מהדיפלומטיה המצרית בעשורים האחרונים.

אלבאז, בן 82 במותו, היה נשוי לאשת התקשורת אומימה תמאם. מאות בני אדם ליוו את אלבאז למנוחות בשבת האחרונה, ובהם בכירים בסגל הדיפלומטי המצרי בעבר ובהווה ואנשי ציבור רבים.

אוסמה אלבאז למד בפקולטה למשפטים באוניברסיטת קהיר, את הדוקטורט שלו בתחום עשה באוניברסיטת הארוורד האמריקאית. אחיו של אוסמה, ד"ר פארוק אלבאז, הוא אחד המדענים המוכרים בסוכנות החלל האמריקאית נאס"א.

אוסמה אלבאז ואנואר סאדאת בקמפ דיוויד בדצמבר 1978צילום: הממשל האמריקאי

אלבאז נכנס לתודעה המדינית והדיפלומטית בשלהי כהונתו של הנשיא אנואר סאדאת. הוא היה שותף פעיל בשיחות השלום בין ישראל למצרים והיה ממנסחי הסכם קמפ דיוויד. חבריו מספרים שהוא האמין בהסכם השלום ובשיתוף הפעולה עם ירדן והפלסטינים. בשל כך הוא תמך בביקורו של סאדאת בישראל והיה בין מכיני הביקור לפני הגעת סאדאת בנובמבר 77’.

לאחר ההתנקשות בסאדאת מונה אלבאז ליועץ המדיני המיוחד של הנשיא חוסני מובארק. ד"ר יוסי ביילין נמנה על מכריו הקרובים של אלבאז. בשיחה עם “הארץ” הוא מספר כי הם נפגשו עשרות פעמים, פעמים רבות הרחק מעיני התקשורת. לדברי ביילין, אלבאז היה לאומן מצרי מובהק שראה את שיתוף הפעולה בין ישראל למצרים, ירדן והפלסטינים כאינטרס לאומי עליון.

"הוא היה אדם אמיץ. זה התגלה כשהחליט להכין את ביקור סאדאת בהיותו יועץ שר החוץ אסמאעיל פהימי, למרות שפהימי עצמו החליט להתפטר בעקבות ההודעה על הביקור המתוכנן. בנוסף הוא שמר על קשר הדוק עם מה שכונה מחנה השלום בישראל ותמיד נפגשנו להתייעצויות". ביילין סיפר כי חלק מהפגישות הסודיות היו מתקיימות בלונדון. "אני הייתי מגיע מהארץ בטיסה ישירה והוא מקהיר. היינו נפגשים במלון לכמה שעות ואז עושים את הדרך חזרה בלי להיכנס לעיר".

ביילין מתאר את אלבאז כאדם מאוד צנוע, מצחיק ומעט מפוזר שלא אהב להיות באור הזרקורים. "כשהייתי נכנס אליו למשרד הכל היה הפוך, מלא ערימות של נייר, ותמיד הייתי שואל אותו איך יקרא כל זה. הוא היה צוחק בלי לתת תשובה. כשהוא היה נכנס לפגישה עם חברים קרובים היה מוריד את הז'קט ואת העניבה וגם את הנעלים ונשאר עם גרביים, הוא היה מאוד לא פורמלי. פעם דיברתי אתו אחרי ששמעתי כי שמו הוזכר כמועמד לתפקיד שר החוץ אחרי עמרו מוסא. הוא צחק והגיב בביטול. ‘נראה לך שאני אדם שיכול להשתתף במסיבות קוקטילים’".

אוסמה אלבאז עם אריאל שרון ב-2002צילום: אייל ורשבסקי/באובאו

מידת השפעתו של אלבאז על מובארק וקרבתו לנשיא לשעבר לא לגמרי ברורה. ביילין נזכר בתקרית אחת ביוני 2000, אז שיגר ראש הממשלה אהוד ברק את ביילין למובארק כדי ללחוץ על יאסר ערפאת לחתום על הסכם. "הגעתי לקהיר במטוס מיוחד ואוסמה חיכה לי בשדה התעופה. הגענו לארמון וכשנכנסו למובארק הוא ביקש ממנו להישאר בחוץ. זה היה רגע מביך מאוד כי הוא היה חבר שלי ומובארק ידע זאת".

לאחר שאלבאז עזב את התפקיד, מי שנכנס לנעליו לא היה דמות דיפלומטית, אלא שר המודיעין לשעבר עומר סולימאן. סולימאן החזיק בתיק הישראלי-פלסטיני עד להדחתו של מובארק ב-2011.

למרות שאלבאז נמנה על המעגל הקרוב של מובארק ונחשב למזוהה עם השלטון הקודם, לשכת הנשיא המצרי ,עדלי מנסור, וכך גם משרד החוץ בקהיר, פרסמו הודעות אבל מיוחדת לאחר מותו. אלבאז תואר בהן כ"דיקן הדיפלומטיה המצרית. איש הגון ולמדן גדול שפעל למשך עשרות שנים למען המולדת המצרית”.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ