רוחאני: יש לי הסמכות לחתום על הסכם עם המערב; לעולם לא נייצר נשק גרעיני

בריאיון לרשת אן-בי-סי הדגיש הנשיא כי מדינתו אינה מעוניינת במלחמה, אך אמר כי ממשלת ישראל "כובשת וחמסנית" וערערה את היציבות במזה"ת

הארץ, רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ, רויטרס

נשיא איראן, חסן רוחאני, העביר מסרים פייסניים למערב בשבועות האחרונים, כולל בריאיון שלו לרשת אן־בי־סי שקטעים ממנו החלו להתפרסם אמש (רביעי). עם זאת, כשנשאל לגבי ישראל התבטא רוחאני בתקיפות וכינה את ממשלת ישראל "כובשת וחמסנית", אך הוסיף שאיראן "אינה מעוניינת במלחמה".

בראיון, הראשון של רוחאני לכלי תקשורת אמריקאי מאז הבחירות בארצו, אמר הנשיא כי לו ולממשלה האיראנית תחתיו יש את הסמכות המלאה להגיע להסכם עם המערב על התוכנית הגרעינית של ארצו. כמו כן, הוא חזר על העמדה הרשמית המסורתית של הרפובליקה האיסלאמית וטען כי אין בכוונת איראן לפתח נשק אטומי.

רוחאני סיפר על המגעים הראשוניים שלו עם נשיא ארה"ב ברק אובמה, ששלח לו מכתב ברכה ו"העלה כמה סוגיות": "מנקודת מבטי, נימת המכתב היתה חיובית. אפשר שמדובר בצעדים קטנים ועדינים לקראת עתיד חשוב מאוד. אני סבור שמנהיגי כל המדינות יכולים לחשוב על האינטרס הלאומי שלהן, ולא להיות נתונים ללחץ של קבוצות מסוימות. אני מקווה לראות אווירה כזו בעתיד". בסרטון: רוחאני על הגרעין האיראני

בקטע נוסף שהתפרסם היום מתוף הראיון, האשים רוחאני את ישראל בכך שהיא פוגעת בזכויות עמי המזרח התיכון, והטיל עליה את האחריות לערעור היציבות באזור. עם זאת, הוא גם קרא לשלום, ואמר שארצו "אינה מעוניינת במלחמה".

בין היתר, הוא נשאל על עמדתו ביחס לדברים שאמר אחמדינג'אד על ישראל. לדברי אחמדינג'אד כי השואה היא "אגדה" העדיף רוחאני לא להתייחס, ואמר רק: "איני היסטוריון, אלא פוליטיקאי. מה שחשוב עבורנו הוא שהמדינות באזור והעמים יתקרבו זה לזה, ושיוכלו למנוע תוקפנות וחוסר צדק".

על דברי הנשיא האיראני הקודם בנוגע לצורך "למחות את ישראל מהמפה", טען רוחאני כי כל מה שטהראן רוצה הוא "שבמדינה הזאת ימשול רצון העם. אנחנו מאמינים בתיבת הקלפי".

בתגובה לדברי ראש הממשלה בנימין נתניהו, שכינה את רוחאני "זאב בעור של כבש", אמר נשיא איראן כי ישראל היא "ממשלה כובשת וחמסנית, שפוגעת בזכויותיהם של לעמי האזור והביאה רק אי-יציבות לסביבה במדיניותה מחרחרת המלחמה". הוא הוסיף כי אל לה לישראל "לאפשר לעצמה לנאום על ממשלה שנבחרת באופן דמוקרטי וחופשי". בסרטון: רוחאני מדבר על ישראל

בעניין אחר אמר נשיא איראן כי הוא תומך בהרחבה הגישה של בני עמו לאינטרנט. "אנחנו רוצים שהאזרחים בחייהם הפרטיים יהיו חופשיים לחלוטין, ובעולם של ימינו פירוש הדבר הוא גישה למידע וזכות לדו-שיח חופשי. הזכות לחשוב באופן חופשי היא זכותם של כל העמים, כולל העם האיראני", טען רוחאני.

כשנשאל אם המשטר האיראני יפסיק את הצנזורה על האינטרנט השיב רוחאני כי תוקם "נציבות לזכויות האזרחים". בתגובה שאלה המראיינת אן קרי "אם פירוש הדבר שלעם האיראני תהיה גישה עתה לטוויטר ולפייסבוק?". לכך ענה הנשיא האיראני: "עמדת הממשלה היא שלעם צריכה להיות גישה מלאה לכל המידע בעולם. דעותינו בנושא צריכות להתבסס על הגנת הזהות הלאומית ועל עקרונותינו המוסריים".

הריאיון התקיים כשבוע לפני נאומו הראשון של רוחאני בעצרת הכללית של האו"ם, שאמור להציג לעולם גישה מתלהמת פחות מזו של קודמו אחמדינג'אד, שבשמונה שנות שלטונו הטיל המערב כמה סבבים של עיצומים כלכליים על הרפובליקה האיסלאמית. שלשום סיפק המנהיג הרוחני של איראן, האייתוללה עלי חמינאי, סימן מעודד לנכונות איראנית להתגמש במו"מ על תוכניתה הגרעינית, ואמר כי הוא תומך ב"גמישות" במגעים הדיפלומטים שמנהלת איראן.

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, התייחס ביום שלשום בריאיון לערוץ האמריקאי בשפה הספרדית טלמונדו‬ לאיתותים מצד איראן על נכונות להדק את היחסים בין המדינות. לדבריו, נראה שנשיא איראן חסן רוחאני רוצה לפתוח בשיח עם ארה"ב, וכי הוא (אובמה) מוכן לבחון אם הדבר נכון.

דובר הבית הלבן ג'יי קרני אמר אמש כי בהחלפת המסרים בין אובמה לרוחאני, כתב הנשיא האמריקאי כי ארצות הברית מוכנה לפתור את הסוגיה הגרעינית עם איראן בצורה שתאפשר לרפובליקה האיסלאמית להראות שפרויקט האטום שלה אינו למטרות צבאיות. "במכתב ציין הנשיא כי ארה"ב מוכנה לפתור את בעיית הגרעין כך שאיראן תוכל להוכיח שתוכנית הגרעין היא רק למטרות שלום", אמר קרני.

השבוע דיווח השבועון הגרמני "דר שפיגל" כי רוחאני מוכן ככל הנראה להוציא את מתקן העשרת האורניום פורדו שליד קום מכלל שימוש ולאפשר לפקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא”א) לעקוב אחר פירוק הצנטריפוגות במקום. בתמורה לכך, עשוי רוחאני לדרוש מארה"ב ומהאיחוד האירופי את ביטול הסנקציות שהוטלו על משק האנרגיה ועל הבנק המרכזי של איראן.

שר החוץ של איראן לשעבר, עלי אכבר סאלחי, אמר כי הוא מטיל ספק בדיווח של "דר שפיגל" לגבי השבתת המתקן ליד קום. "אני חושב שאין זה סביר שדבר כזה נאמר", טען סאלחי בדברים לסוכנות הידיעות האיראנית "מהר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ