ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

הקואליציה הסורית הלאומית, ארגון הגג של האופוזיציה הסורית, הודיעה כי תסכים להשתתף בשיחות השלום בז’נבה, אם תורכב לאחריהן ממשלת מעבר. זוהי ההתחייבות הרשמית הראשונה של ארגון האופוזיציה הרשמי להשתתף בוועידה, שנערכת בחסות ארה”ב ורוסיה, בה ישתתפו גם נציגי משטר אסד - כפי שאישר לפני כחודש שר החוץ הסורי, ואליד אל־מועלם.

במכתב שהופנה למועצת הביטחון בימים האחרונים ותוכנו נחשף אתמול, הודיע יו”ר הקואליציה, אחמד אל־ג’רבא, כי הארגון “נכון להשתתף בכינוס בז’נבה, אך כל הצדדים צריכים להתחייב כי יתמכו בכינון ממשלת מעבר בעלת סמכויות ביצועיות מלאות”. המורדים מתעקשים כי הנשיא בשאר אסד לא ימלא כל תפקיד בממשלת המעבר.

אל־ג’רבא קרא עוד למועצת הביטחון להתחייב לפעולה צבאית במקרה שאסד לא יעביר את הנשק הכימי שברשותו לשליטה בינלאומית, כפי שהוסכם בסעיף 7, שמתיר שימוש בכוח. הוא הוסיף כי על קהילה הבינלאומית לנקוט צעדים שיביאו את הצדדים להכרזה על הפסקת אש ולשחרור אלפי עצורים.

הצהרתו מהווה התקדמות בעמדת האופוזיציה, שעד עתה לא הצהירה בצורה מוחלטת על נכונותה להשתתף בוועידה, כל עוד אסד נשאר בשלטון. גם המאמצים שנעשו באמצע השנה שעברה לכינון שיחות שלום בז’נבה, עלו בתוהו לאחר שהאופוזיציה סירבה לשבת בוועידה עם אסד.

לוחמי המורדים בחאלב, בשבוע שעבר. 60 נהרגו אתמול בעירצילום: אי-אף-פי

מנגד, האשים שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, את ארה”ב ב”ניסיון סחיטה” לאחר שאיימה בהחרמת הארגון למניעת הפצת נשק כימי - אם מועצת הביטחון לא תאשר הצעת ההחלטה הכוללת את סעיף 7. ”זו סטייה ממה שסיכמנו בז’נבה - הארגון יקבל החלטה בנוגע לנשק הכימי הסורי, ולאחר מכן מועצת הביטחון תקבל החלטה התומכת בכך, בלי סעיף 7", אמר לברוב והוסיף: "ארה”ב מתעקשת על סעיף 7 כי כבר קיבלה החלטה לסלק את אסד מהשלטון”.

בראיון בטלוויזיה ציין עוד לברוב כי לפי הנתונים שבידיהם, המורדים השתלטו על אתרים בהם מוחזק נשק כימי, והוסיף כי מומחים רוסים בודקים מידע שהעבירה ממשלת סוריה, לפיו המורדים השתמשו בנשק זה נגד אוכלוסייה אזרחית.

שלושה פקידים בשגרירות רוסיה בדמשק נפגעו אתמול לאחר שפצצת מרגמה נחתה במתחם השגרירות במרכז העיר. לפי הודעת משרד החוץ הרוסי, הפקידים נפגעו קל ולא נשקפת סכנה לחייהם. שגרירות רוסיה נמנית עם השגרירויות הבודדות שעדיין פעילות בבירה הסורית מאחר שרוב המדינות כבר הוציאו את חברי הסגל הדיפלומטי מהמדינה מחשש לשלומם. מבנה השגרירות כבר נפגע בעבר בפיצוץ מכונית תופת בחודש פברואר סמוך למתחם, בפיגוע בו נהרגו 50 בני אדם. במקביל, דווח בסוריה על מותם של כ–50 חיילים אתמול בקרבות עם המורדים באזור דמשק. אנשי אופוזיציה דיווחו על כ–60 הרוגים באזור חאלב ובאזור חאמה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ