בית המשפט במצרים הוציא את האחים המוסלמים מחוץ לחוק

עדיין לא ברור אם הפסיקה תקפה גם לגבי הזרוע הפוליטית של התנועה. הממשלה תוכל לנטר את פעילות התנועה ברשתות החברתיות

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

בית המשפט במצרים אסר על כל הפעילויות של תנועת האחים המוסלמים. בית המשפט "לעניינים דחופים" בקהיר הודיע היום (שני) כי פסיקתו תקפה לגבי הקבוצה האיסלאמית כולה, העמותות ללא מטרות רווח שלה וכל ארגון הנגזר ממנה או מקבל מהתנועה תמיכה כספית. לא ברור אם גם הזרוע הפוליטית של התנועה, ה-FJP, הוצאה מהחוק, ואם הפסיקה כוללת גם בתי חולים ובתי ספר הנתמכים על ידי התנועה. האחים המוסלמים מורשים לערער על הפסיקה.

על פי הפסיקה, כעת יכול השלטון במצרים לנטר את פעילות התנועה וארגוניה ברשתות החברתיות, דבר שעלול לפגוע קשות באחד מעמודי התווך שלה - התמיכה העממית בה. בנוסף, בית המשפט הורה על עריכת אומדן של כל כספי התנועה וכינון מועצה לניהול נכסיה המוקפאים. הרקע לקביעת בית המשפט לא פורסם, אך מגישי התביעה נגד האחים המוסלמים, מטעם המפלגה הלאומית הפרוגרסיבית, האשימו אותה בפעולות טרור ובניצול האיסלאם למטרות פוליטיות.

עורכי הדין של תנועת האחים המוסלמים בעת הקראת ההחלטה צילום: אי–פי

בכיר האחים המוסלמים, איברהים מוניר, תיאר את הפסיקה כ"טוטליטרית", אך התעקש שהיא לא תעלם מהרחוב המצרי. "התנועה מונעת מכוח האלוהים, ולא מכוח פסיקותיו של א-סיסי", אמר מוניר לערוץ הטלוויזיה אל ג'זירה, בהתייחסו למפקד צבא מצרים הגנרל עבד אל-פתח א-סיסי.

"אני לא מאמין שלפסיקה תהיה השפעה אמיתית על התנועה" אמר פעיל המקורב להנהגת האחים המוסלמים, "אנשים חושבים שהחלטות ממשלתיות יכולות לפרק את התנועה, אך היא קיימת כבר 85 שנים ושרדה דברים גרועים בהרבה", אמר.

הדובר הלונדוני של התנועה צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "האחים המוסלמים הם חלק בלתי נפרד מהחברה במצרים. החלטות מושחתות לא יוכלו לשנות זאת. התנועה תמשיך את פעילותה בשטח. הם לא יכולים להרוג את הרעיון. הם ניסו בעבר ונכשלו, ועתה מנסים שוב – ויכשלו".

התנועה, שנוסדה לפני כ–85 שנים, הוצאה מחוץ לחוק לראשונה בשנת 1954 ונותרה בלתי חוקית ברוב שנות קיומה עד להפלתו של הנשיא לשעבר חוסני מובארק, אז נרשמה כמפלגה פוליטית תחת השם "מפלגת החירות והצדק". בחודש מרץ האחרון נרשמה התנועה כארגון לא ממשלתי, לאחר שיריביה הפוליטים פנו לבית המשפט במדינה בבקשה לדון במעמדה החוקי.

תומכי האחים המוסלמים מפגינים בקהירצילום: רויטרס

לפני כשבועיים הכחישה ממשלת מצרים דיווחים בתקשורת לפיהם בכוונתה לשלול מתנועת האחים המוסלמים את מעמדה החוקי כעמותה אזרחית, מתוך כוונה להביא לפירוקה. מרבית מנהיגי האחים המוסלמים נמצאים במעצר מזה כמה שבועות, ביניהם המדריך הכללי מוחמד בדיע, סגנו חיירת א-שאטר והנשיא המודח מוחמד מורסי.

השלטון הצבאי במדינה החל במסע רדיפה אחר התנועה לאחר הדחתו של מורסי בחודש יולי האחרון. מאות מתומכי התנועה נהרגו בהפגנות נגד הצבא מאז ההפיכה הצבאית במדינה, לאחר שהממשלה הגדירה את המלחמה באחים המוסלמים כמלחמה בטרור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ