נאום אובמה באו"ם: מעודדים מדברי רוחאני, אך דורשים שקיפות מאיראן

בנאומו בעצרת הכללית עקץ לא פעם נשיא ארה"ב את עמיתו הרוסי והפגין קו תקיף בעניין הסורי. לדבריו, מדיניות החוץ במזה"ת תתמקד בשני נושאים: סוגיית הגרעין האיראני והמו"מ לשלום בין ישראל לבין הפלסטינים

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הקדיש את נאומו הערב (שלישי) בעצרת הכללית של האו"ם להבהרת מדיניות החוץ של ארה"ב לנוכח האלימות הבלתי נפסקת בסוריה, ההצהרות המתונות הנשמעות בשבועות האחרונים מאיראן, הצורך הדחוף בפתרון שתי המדינות לסכסוך הישראל־פלסטיני וחיוניות האו"ם כגוף לקבלת החלטות משותפות אפקטיביות ולא כזירה המבטאת קפאון בינלאומי.

נאומו של אובמה היה תקיף בחלקו, וחלק ניכר ממנו הוקדש לעקיצות ולהתנצחות מרומזת עם העמדות שמשמיע נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, בעיקר סביב המדיניות האמריקאית בסוריה בפרט ובמזרח התיכון בכלל.

על הנעשה סוריה:

נשיא ארה"ב שב והצהיר בנאומו כי משטרו של בשאר אל־אסד הוא שאחראי למתקפה הכימית שהתרחשה בפרברי דמשק ב-21 באוגוסט ובה נהרגו יותר מאלף בני אדם, בהם מאות ילדים. "אנו מאמינים שכנקודת פתיחה, יש צורך דחוף שהקהילה הבינלאומית תאכוף את איסור השימוש בנשק כימי. כשהודעתי על כוונתי להורות על מתקפה צבאית מוגבלת נגד משטר אסד בתגובה לשימוש בנשק הזה, לא עשיתי זאת בקלות דעת. עשיתי זאת כי אני מאמין שחלק מהאינטרס האמריקאי והאינטרס העולמי הוא לאכוף איסור ששורשיו קודם לאו"ם עצמו.

"האיסור על השימוש בנשק כימי, גם בזמן מלחמה, מוסכם על ידי 98% מהאנושות ונקבע בצל הזכרונות הצורבים של חיילים שנחנקו מגז בשוחות, יהודים שנטבחו בתאי הגזים ואיראנים הורעלו בעשרות אלפיהם".

"העובדות ברורות – משטרו של אסד השתמש בנשק כימי ופקחי האו"ם אישרו כי טילים ובהם כמויות גדולות של אז סארין נורו לעבר אזרחים. הטילים הללו נורו משכונות שבשליטת המשטר הסורי ונפלו בשכונות בשליטת האופוזיציה. זהו עלבון להיגיון האנושי וללגיטימיות של המוסד הזה לטעון שמישהו שאינו המשטר הסורי ביצע את המתקפה. ללא איום במתקפה צבאית, מועצת הביטחון לא הפגינה כל כוונה לפעול.

"עם זאת בשיחותי במשך יותר משנה עם הנשיא פוטין הבהרתי את העדפתי לפתרון דיפלומטי ובשבועות האחרונים הגענו להסכם שיביא להשמדת מצבורי הנשק הכימי של סוריה. ממשלת סוריה נקטה בצעד ראשון בכך שמסרה פרטים על המצבורים שבידיה. כעת חייבת להתקבל החלטה משמעותית במועצת הביטחון שתוודא שמשטר אסד עומד במחוייבויותיו ושחייבות להיות השלכות אם ייכשל בכך. אם לא נוכל להסכים אפילו בעניין זה, הדבר יעיד על כך שהאו"ם אינו מסוגל לאגוף את החוקים הבינלאומיים הבסיסיים ביותר. מאידך, אם נצליח, יהיה זה מסר חזק לפיו לשימוש בנשק כימי אין מקום במאה ה-21 ושהגוף הזה (האו"ם) מתכוון למה שהוא אומר".

בהמשך דבריו על סוריה ציין אובמה כי איננו מאמין שפעולה צבאית תוכל להשיג שלום בר קיימא בסוריה וכי איננו מאמין שארה"ב או כל אומה אחרת יכולות לקבוע מי ינהיג את סוריה. "עם זאת, מנהיג שטובח באזרחיו וחונק למוות ילדים בגז אינו יכול לזכות ללגיטימיות מחודשת. המחשבה שסוריה יכולה לחזור לסטטוס־קוו שאפיין אותה לפני המלחמה היא פנטסיה. הגיע הזמן שרוסיה ואיראן יבינו שההתעקשות על שלטונו של אסד רק תוביל לתוצאה שממנה הן מפחדות: חלל הולך וגדל עבור הקיצונים. צריך לזכור שיוזמה להסדר בסוריה אינה משחק סכום אפס. איננו נמצאים עוד במלחמה הקרה. אין 'משחק גדול שצריך לנצח'. לאמריקה אין אינטרסים בסוריה מעבר לשלום עמה, יציבות שכנותיה, חיסול הנשק הכימי וההבטחה שהיא לא תהפוך לגן עדן לטרוריסטים".

על הרוחות הנושבות מאיראן:

נשיא ארה"ב הסביר בנאומו כי למרות רצונה במזרח תיכון משגשג ודמוקרטי, אמריקה מבינה שאין באפשרותה לעשות זאת באופן חד־צדדי. "מלחמת עיראק הוכיחה לנו שלא ניתן לאכוף דברים בכוח", אמר אובמה, "מה המשמעות של זה לעתיד? בטווח הקצר, המאמצים שלנו יופנו לשני דברים: סוגיית הגרעין האיראני והמשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. אלה שני מקורות לאי יציבות באזור ופתרון שתי הבעיות הללו יכול להביא לשלום בר קיימא".

בעניין האיראני הדגיש אובמה כי ארה"ב מעדיפה להגיע לפתרון בדרכי שלום עם איראן, אך דורשת ממנה שקיפות. "אינני חושב שניתן להתגבר על הקשיים ההיסטוריים בין ארה"ב לאיראן בן לילה. החשדות עמוקים מדי. אבל אני מאמין שאם ניתן לפתור את סוגיית הגרעין - יהיה זה צעד גדול בדרך הארוכה למערכת יחסים אחרת המבוססת על אינטרסים משותפים וכבוד הדדי.

"מאז שנכנסתי לתפקיד (הכוונה לכהונה השנייה) הבהרתי במכתבים למנהיג העליון חמינאי ולנשיא איראן רוחאני שאמריקה מעדיפה לפתור את העניין בדרכי שלום, אך שאנו נחושים למנוע מאיראן לפתח נשק גרעיני. איננו מעוניינים בשינוי המשטר ושאנו מכבדים את זכותה של איראן לגרעין למטרות אזרחיות, אך אנו עומדים על כך שאיראן תעמוד במחויובויותה במסגרת האמנה לאי הפצת נשק גרעיני והחלטות מועצת הביטחון".

"בינתיים פרסם חמינאי פתוואה נגד פיתוח נשק גרעיני ורוחאני אמר כי הרפובליקה האיסלאמית לעולם לא תפתח נשק גרעיני. הצהרות אלה צריכות להוות בסיס להסכם. אנו צריכים להגיע להחלטה שמכבדת את זכותו של העם האיראני ומעניקה לעולם ביטחון. אחרי הכל היו אלה בחירותיה של ממשלת איראן שהובילו לסנקציות. אנו מעודדים מכך שרוחאני קיבל מנדט מהעם האיראני למסלול מתון והנחתי את שר החוץ קרי לקדם מהלך עם ממשלת איראן בתיאום עם האיחוד האירופי, בריטניה, צרפת, גרמניה, רוסיה וסין. אני מאמין שצריך לנסות את הנתיב הדיפלומטי".

על הסכסוך הישראלי־פלסטיני:

בשלהי דבריו על איראן ובטרם פנה לעניין הפלסטיני, הדגיש אובמה את המחויבות האמריקאית העמוקה לביטחונה של ישראל. "ארה"ב לא תוותר לעולם על מחויבותה לביטחון ישראל או על תמיכתה בהיותה מדינה יהודית. אני מאמין שקיימת הכרה גוברת בתוך ישראל בכך שכיבוש הגדה המערבית חותרת תחת היסודות הדמוקרטיים שלה. אבל לילדי ישראל יש זכות לחיות בעולם שבו המדינות השותפות באו"ם מכירות לחלוטין בארצם ודוחות ללא תנאי את ירי הרקטות. באותו מידה, ארה"ב עודנה מחויבת לאמונה שלעם הפלסטיני זכות לחיות בביטחון ובכבוד במדינתו הריבונית. גם הפלסטינים מכירים בכך ששתי מדינות הוא הפתרון המציאותי היחיד לשלום. משום שכשם שלא ניתן לגרש את הפלסטינים, גם ישראל נמצאת כאן כדי להישאר".

"זהו הזמן הנכון לכל חברות הקהילה הבינלאומית לתמוך בדרך לשלום. מנהיגי ישראל והפלסטינים כבר הפגינו נכונות לקחת סיכונים פוליטיים משמעותיים. עבאס זנח מאמצים לקיצורי דרך ובא אל שולחן המשא ומתן. נתניהו שחרר שחרר אסירים פלסטיניים ואשרר את הסכמתו להקמת מדינה פלסטינית. השיחות הנוכחיות מתרכזות בסוגיית הגבולות והביטחון, הפליטים וירושלים. גם אנחנו (הקהילה הבינלאומית) גם צריכים להיות מוכנים לקחת סיכונים. על ידידותיה של ישראל - וארה"ב ביניהן - להכיר בכך שביטחונה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית תלוי במדינה הפלסטינית. מדינות ערב חייבות להכיר בכך שיציבות תיתכן רק באמצעות פתרון שתי המדינות וישראל בטוחה.

העצרת הכללית, הערב בניו יורקצילום: רויטרס

על הנעשה במצרים:

אובמה הסביר שלפריצת דרך הן בסוגיית הגרעין האיראני והן במגעים בין ישראל לרשות הפלסטינית תהיה השפעה עמוקה על האזור כולו, אולם הדגיש כי האירועים במזרח התיכון בשנתיים האחרונות מוכיחים שיש צורך לא רק בשלום בין מדינות, אלא גם בשלום בתוך מדינות. "כשהחלה ההתקוממות בתוניסיה ומצרים, העולם כולו התמלא תקווה. ארה"ב הופתעה ממהירות השינוי ולא הכתיבה, ולא יכלה להכתיב, את האירועים. בחרנו לתמוך באלה שקראו לשינוי. בשנתיים האחרונות, במיוחד במצרים, ראיתי עד כמה התהליך הזה לשינוי יכול להיות קשה.

"מוחמד מורסי נבחר באופן דמוקרטי, אך התברר כי הוא אינו מוכן או אינו מסוגל לשלוט על כלל האזרחים. הממשלה הזמנית שהחליפה אותו נענתה לטענות של מיליוני מצרים לפיהן המהפכה עלתה על הנתיב הלא נכון, אך גם היא קיבלה החלטות שאינן תואמות דמוקרטיה מאלה. כמובן שארה"ב הותקפה על ידי המעורבים בסכסוך הפנימי הזה, אך בפועל ארה"ב נמנעה לתמוך במי מהם".

"ארה"ב תשמור על מערכת יחסים קונסטרוקטיבית עם הממשלה הזמנית באופן שיקדם אינטרסים בסיסיים כמו הסכמי קמפ־דיוויד והמאבק המשותף בטרור. נתמוך גם בפרויקטים בתוך החינוך לרווחת העם המצרי, אך אנו נמנעים מלהעביר מערכות צבאיות מסוימות לשלטון. הגישה הזו קשורה גם לעניין רחב יותר: ארה"ב תעבוד מפעם לפעם עם ממשלות שאינן עומדות בדרישות הבינלאומיות המחמירות, אך לא נוותר על העקרונים הבסיסיים שלנו כמו התנגדות לשימוש באלימות לדיכוי אזרחים. אנו דוחים את הטענה שעקרונות אלה הם פשוט ייצוא של ערכי המערב".

על מדיניות החוץ האמריקאית:

"יבוא יום שבו התפרקות של חברות והאלימות כלפי אזרחים תהיה כה גדולה שהקהילה הבינלאומית תצטרך לפעולה. זה ידרוש חשיבה חדשה והחלטות קשות. בעוד שהאו"ם הוקם כדי למנוע מלחמות בין מדינות, אנו ניצבים יותר ויותר בפני האתגר של מניעת טבח אזרחים בתוך מדינות. האתגר הזה הופך לברור יותר כשמדובר במדינות כושלות או נחשלות.

"הבהרתי שאפילו כאשר גרעין האינטרסים של ארה"ב אינו מאוים באופן ישיר, אנו מוכנים לעשות את חלקנו כדי למנוע מעשי זוועה מאסיביים ולהגן על זכויות אדם. עם זאת, איננו יכולים ואיננו צריכים לשאת בנטל לבד", אמר אובמה ונתן את המקרה הלובי כדוגמא ותוך שהוא עוקץ את נשיא רוסיה פוטין: "בלוב, כשמועצת הביטחון העניקה מנדט להגנה על אזרחים, אמריקה הצטרפה לקואליציה שפעלה. בגלל מה שעשינו שם, ניצלו חייהם של המונים והדיקטטור לא יכל 'להרוג את דרכו חזרה לשלטון'".

אובמה, הערב בעצרת הכללית של האו"םצילום: אי–פי

"אני יודע שיש מי שכיום מבקר את הפעולה בלוב. אותם אנשים מצביעים על הבעיות שכיום מתמודדת איתה לוב - ממשלה דמוקרטית שמתקשה לספק ביטחון, מיליציות חמושות וקיצונים - וטוענים כי ההתערבות נועדה לכישלון. איש אינו מוטרד מנושאים אלה ממני, הואיל וארצי איבדה ארבעה אזרחים בלוב ובהם השגריר כריס סטיבנס. אך האם מישהו מאמין באמת שהמצב בלוב היה טוב יותר אם קדאפי היה מורשה להרוג, לכלוא ולהתעלל בבני עמו? הרבה יותר הגיוני שללא התערבות בינלאומית, לוב היתה היום במלחמת אזרחים עקובה מדם".

אובמה הדגיש כי ארה"ב צריכה להמשיך ולהיות מעורבת בביטחון העולם. "ארה"ב פועלת בענווה כשמדובר בקביעת גורלן של מדינות אחרות. הוויכוחים האחרונים בארה"ב על הנעשה בסוריה מוכיחים זאת. הסכנה לעולם היא שארה"ב, המסתכלת הביתה אחרי עשור של מלחמה, תגרום לוואקום שאיש אנו מוכן למלא. אני מאמין שהתנתקות כזו תהיה טעות. אנחנו חייבים להיות מעורבים לצורך הביטחון שלנו. אני מאמין שאמריקה כן מיוחדת כי היא מוכנה להשקיע דם וכסף עבור האינטרסים של כולם".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ