רוחאני באו"ם: מוכנים לשקיפות בעניין הגרעין, אך נמשיך בהעשרת האורניום

הנשיא ביקר את מדיניות המערב וחיסול מדעני הגרעין, התעקש על המשך ההעשרה אך שב והבהיר שאין כוונה לפתח נשק גרעיני. נתניהו: נאום צבוע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נשיא איראן, חסן רוחאני, אמר הלילה (רביעי) בנאומו בעצרת הכללית של האו"ם כי ארצו מושיטה יד לשלום ואינה מהווה איום על העולם. לדבריו, תוכנית הגרעין האיראנית נוצרה למטרות שלום בלבד והבהיר כי אין כל כוונה ליצור נשק גרעיני. עם זאת, רוחאני הדגיש כי לאיראן שמורה הזכות להעשיר אורניום.

לדברי רוחאני, "בעולם קיימים כיום פחדים רבים. הפחד ממלחמה, הפחד מעימות קטלני, מדת, מזהויות עדתיות ודתיות, הפחד מעוני והתעלמות מהכבוד האנושי. לצד החששות הללו, יש תקוות חדשות של 'כן לשלום ולא למלחמה', העדפת הדיאלוג על פני הקונפליקט והתקווה שהמתינות שתגבר על הקיצוניות. הבחירות האחרונות באיראן מייצגות את תקוות העם האיראני לדמוקרטיה לצד דת".

נשיאה הנבחר של איראן מתח ביקורת על הטלת הסנקציות על ארצו וביקש להדגיש כי יצירת נשק גרעיני אינה עומדת על הפרק בארצו. "תוכנית הגרעין האיראנית חייבת להיות למטרות שלום", אמר. "אני מצהיר כאן: זו היתה המטרה וזו תמשיך להיות המטרה של הרפובליקה האיסלאמית. לנשק גרעיני אין מקום בהקשר לביטחונה של איראן ודוקטרינת ההגנה שלה". הוא הוסיף כי ארצו "תפעל באחריות ותשתף פעולה עם שחקנים אחראיים אחרים.... איראן מעוניינת לפתור בעיות - לא ליצור אותן. אין נושא שלא ניתן לפתור במסגרת של כבוד הדדי".

נשיא איראן תקף בנאומו את ארצות הברית ואת ישראל בלי להזכיר את שמותיהן ואמר בין השאר כי הראשונה סייעה להגברת האלימות במזרח התיכון, בין השאר על ידי חימוש נשיא עיראק לשעבר, סדאם חוסיין, או חימוש לוחמים באפגניסטאן שהפכו לארגון אל-קאעדה. בהתייחס לישראל, להזכיר, אמר רוחאני כי קיימת אלימות מובנית כלפי הפלסטינים. רוחאני הזכיר אף את חיסולי המל"טים ובאותה נשימה ציין את חיסול מדעני הגרעין האיראניים בשנים האחרונות. "בעבור אילו פשעים הם נהרגו?", שאל, "האם מישהו גינה את התוקפים?"

נשיא איראן חן רוחאני בעצרת האו"ם, הלילהצילום: אי–פי

נשיא איראן אמר כי הקשיב בתשומת לב לנאומו של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, אמש: "תקוותי היא שהם יימנעו מללכת בעקבות קבוצות הלחץ מחרחרות המלחמה הרואות לטווח קצר, ושנוכל להגיע למסגרת שתגשר על ההבדלים בינינו". הוא אמר כי הקול השולט בוושינגטון במשך שנים היה זה של האופציה הצבאית. "אני מציע צעד התחלתי. אני מזמין את כל המדינות לנקוט צעדים חדשים כדי להנחות את העולם לכיוון הזה. אנחנו צריכים לחשוב על קואליציה של שלום ברחבי העולם, במקום קואליציות לא יעילות של מלחמה. אומר זאת באופן ברור, השלום נמצא בהישג יד. הבא נאחד כוחות וניצור גל של התנגדות לאלימות ולקיצוניות".

בהתייחס למשבר בסוריה אמר רוחאני כי "ארגוני טרור" הם שהשתמשו בנשק כימי וכינה אותם "סכנה אזורית". לדבריו, "הגישה של ארגוני טרור קיצוניים לנשק כימי היא הסכנה החמורה ביותר באזור. השימוש בכוח צבאי רק יוביל להסלמה נוספת".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר בתגובה כי נאומו של נשיא איראן בעצרת האו"ם היה ציני ומלא צביעות, וכי טהראן מנסה להרוויח זמן כדי ליצור נשק גרעיני. "לא היתה (בנאום) כל הצעה מעשית לעצור את תוכנית הגרעין הצבאית של איראן ולא התחייבות למלא את החלטות מועצת הביטחון של האו"ם, ציין נתניהו. "זוהי בדיוק התוכנית האיראנית, לדבר ולהרוויח זמן על מנת להתקדם ביכולתה של איראן להשיג נשק גרעיני". השר לעניינים אסטרטגיים, יובל שטייניץ, תקף אף הוא את נאום רוחאני ואמר כי איראן משחקת ב"משחקי תעתוע".

מוקדם יותר אמר נשיא ארה"ב ברק אובמה בנאומו באו"ם כי ארה"ב מעדיפה להגיע לפתרון בדרכי שלום עם איראן, אך דורשת ממנה שקיפות. "אינני חושב שניתן להתגבר על הקשיים ההיסטוריים בין ארה"ב לאיראן בן לילה. החשדות עמוקים מדי. אבל אני מאמין שאם ניתן לפתור את סוגיית הגרעין - יהיה זה צעד גדול בדרך הארוכה למערכת יחסים אחרת המבוססת על אינטרסים משותפים וכבוד הדדי.

עוד אמר אובמה כי "הבהרתי במכתבים למנהיג העליון חמינאי ולנשיא איראן רוחאני שאמריקה מעדיפה לפתור את העניין בדרכי שלום, אך שאנו נחושים למנוע מאיראן לפתח נשק גרעיני. איננו מעוניינים בשינוי המשטר ושאנו מכבדים את זכותה של איראן לגרעין למטרות אזרחיות, אך אנו עומדים על כך שאיראן תעמוד במחויובויותה במסגרת האמנה לאי הפצת נשק גרעיני והחלטות מועצת הביטחון".

אובמה הוסיף כי "אנו מעודדים מכך שרוחאני קיבל מנדט מהעם האיראני למסלול מתון והנחתי את שר החוץ קרי לקדם מהלך עם ממשלת איראן בתיאום עם האיחוד האירופי, בריטניה, צרפת, גרמניה, רוסיה וסין. אני מאמין שצריך לנסות את הנתיב הדיפלומטי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ