רוחאני: רצח יהודים בשואה - "פשע מגונה נגד האנושות"

בראיון לסי-אן-אן, עם זאת, נשיא איראן לא אמר מפורשות שהוא מכיר בשואה; "במקרה של הנאצים והיהודים, הדבר אינו יכול להצדיק נטילת או כיבוש אדמת עם אחר"

חמי שלו, ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו, ניו יורק

נשיא איראן, חסן רוחאני, מגדיר רצח יהודים בשואה כ"פשע מגונה נגד האנושות", אך מוסיף ש”מתפקידם של ההיסטוריונים לקבוע את ממדיו המדוייקים".

בראיון שהעניק לכתבת סי.אן.אן כריסטיאן אמאנפור, שחלקו שודר הלילה (רביעי), חרג רוחאני באופן בולט מהכחשת השואה הבוטה של קודמו, מחמוד אחמדינג’אד. אבל לא בטוח שאמירותיו החדשות הרחיקו לכת באופן שיספק את מבקריו היהודיים או יפטור את ההנהגה האיראנית מאשמת הכחשת השואה.

"אמרתי בעבר שאינני היסטוריון", אמר רוחאני, על פי תרגום דבריו מפרסית, בתשובה לשאלה של אמאנפור על יחסו לאמירותיו של קודמו כי השואה היא "אגדה". "כשזה נוגע לממדי השואה, אלה ההיסטוריונים שצריכים להרהר בדבר".

חסן רוחאני וכריסטיאן אמאנפורצילום: טלוויזיה

“אבל באופן כללי”, הוסיף, “אני יכול לומר שכל פשע שבוצע בהיסטוריה נגד האנושות, ובכלל זה הפשע שביצעו הנאצים כלפי היהודים, ראוי לגינוי. כל פשיעה שהם ביצעו נגד היהודים, אנו מגנים. נטילת חיים, ולא משנה אם אלה חיים של יהודי, נוצרי או מוסלמי – זה היינו הך מבחינתנו”. אך רוחני גם הוסיף כי קיומו של הפשע נגד היהודים איננו יכול להצדיק “נטילת או כיבוש אדמתו של עם אחר. גם זה ראוי לגינוי.”

אמירותיו של רוחאני מהוות שינוי חד לעומת קודמו, אך אינן בהכרח עונות לקריטוריונים הסותרים את המושג של הכחשת שואה. על פי ההגדרה של פרוייקט ההיסטוריה של השואה בטקסס, העוסק בהפרכת טיעוניהם של מכחישי שואה, הכחשת שואה כוללת שלושה אלמנטים: הכרה ברצח יהודים על ידי הנאצים, אך הכחשת קיומה של מדיניות נאצית רשמית בנושא; הכחשת קיומם של תאי גזים, במיוחד במחנה אושוויץ; וצמצום מספר הקורבנות היהודים בשואה משישה מיליון למספר שנע בין 300 אלף ל-1.5 מיליון.

על פי הקריטריונים הללו, רוחאני עדיין יכול להיחשב כמכחיש שואה, אם כי אחד הרבה יותר מתוחכם ומחושב מקודמו. בימים הקרובים, ללא ספק, ייפתח דיון ציבורי ער בנושא בקרב חוגים יהודיים בארצות הברית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ