גרדיאן, רויטרס

פקחי הסוכנות הבינלאומית לאיסור השימוש בנשק כימי (OPCW) יחלו בבדיקת מאגרי הנשק הכימי של סוריה ביום שלישי, כך לפי טיוטת התוכנית אותה צפויה לאשר היום (שישי) הסוכנות. לפקחים יוקצו 30 ימים כדי לבקר באתרי הנשק הכימי עליהם הצהירה דמשק בשבוע שעבר, והם יוכלו גם לחקור אתרים שלא הוצהרו. ההסכם גם קורא למציאת מימון דחוף להעסקתם של פקחים ומומחים טכניים להשמדת הנשק הכימי בסוריה.

התוכנית שצפויה לקבל אישור היום קובעת כי מצבורי הנשק הכימי ואתרי הייצור שלו יושמדו עד למחצית הראשונה של שנת 2014. היא קובעת כי הארגון ישקול לדווח למועצת הביטחון על כל עיכוב או חוסר שיתוף פעולה מצד הממשל הסורי, ומניחה לוח זמנים צפוף למשימת השמדת הנשק הכימי.

נציגי 41 המדינות החברות בסוכנות ייפגשו בהמשך היום בהאג כדי להצביע על התוכנית, ולאחר מכן תיערך ההצבעה במועצת הביטחון של האו"ם על ההחלטה לפירוק סוריה מנשקה הכימי. אמש הסכימו חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון על הצעת ההחלטה, לאחר אישורן של ארה"ב ורוסיה בתום יממה של שיחות בין שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי ועמיתו הרוסי סרגיי לברוב. החלטה כוללת שתי דרישות מחייבות - שסוריה תיפטר ממצבורי הנשק הכימי שלה ותתיר למומחים גישה בלתי מוגבלת לאתרי הנשק הכימי.

פקחי האו"ם בדמשק, השבועצילום: אי-אף-פי

בשל התנגדותה של רוסיה, ההחלטה אינה כוללת את פרק 7 בצ'רטר של האו"ם, ולכן אינה מתירה שימוש בכוח צבאי במידה שסוריה לא תמלא את ההסכם. היא קובעת כי במידה וסוריה אינה תעמוד בתנאים עליהם הוסכם, מועצת הביטחון תצטרך להעביר החלטה נוספת בנוגע לשימוש בכוח צבאי. ההחלטה גם תגנה אמנם את המתקפה הכימית בפאתי דמשק בחודש שעבר בה נהרגו מאות בני אדם, אולם היא לא תטיל את האשמה על אף אחד הצדדים בסכסוך.

מחוקק סורי אמר לסוכנות אי-פי כי החלטת האו"ם מהווה כישלון עבור הדיפלומטיה האמריקאית. לדבריו של איסאם חליל, ארה"ב לא הצליחה לכלול בהחלטה את איום השימוש בכוח צבאי, והנוסח עליו יצביע האו"ם "דומה יותר" ליוזמה הרוסית המקורית שסוריה כבר הסכימה לקבל.

אף על פי שההחלטה אינה מתירה את השימוש בכוח צבאי, ארה"ב ובריטניה בירכו על ההסכם והגדירו אותו "היסטורי". שגרירת ארה"ב לאו"ם, סמנתה פאוור, אמרה כי ההחלטה "מבהירה שיהיו תוצאות לאי שיתוף פעולה" מצדה של סוריה. לדבריה, "זוהי הפעם הראשונה מאז החל הסכסוך שמועצת הביטחון מטילה החלטה מחייבת על סוריה. ההחלטה קובעת את מה שהדגיש הנשיא אובמה במשך חודשים רבים: שהשימוש נשק כימי מהווה איום לשלום ולביטחון הבינלאומי. בכך מועצת הביטחון מכוננת נורמה בינלאומית חדשה". שגריר בריטניה באו"ם, מארק לייל, תיאר את ההסכם כ"מחייב וניתן לאכיפה".

הסוכנות לאיסור השימוש בנשק כימי עדיין לא חשפה כיצד והיכן יושמדו מצבורי הנשק הכימי. כחלק מהמשימה, תשלח רוסיה חיילים לסוריה כדי לפקח על האתרים בהם יושמד הנשק. סגן שר החוץ של רוסיה, סרגיי ריבקוב, אמר כי חיילים ממדינות סובייטיות לשעבר ייקחו גם הם חלק במשימה, שתדאג גם לאבטחת צוות הפקחים הבינלאומי שיישלח לרוסיה כדי לנהל את המשימה.  

במקביל, צוות פקחי האו"ם הנמצאים בסוריה בודקים עדויות לשלוש מתקפות כימיות לכאורה שהתרחשו לאחר ההתקפה הכימית ב-21 באוגוסט בפרברי דמשק, בעקבותיה איימה ארה"ב בפעולה צבאית בסוריה. בהודעת האו"ם נמסר כי בסך הכל נבדקים שבעה מקרים שקיים חשד כי נעשה בהם שימוש בנשק כימי. צוות האו"ם שנמצא כעת בסוריה צפוי לסיים את משימתו ביום שני.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ