עדכונים שוטפים |

חמישה הרוגים בקרבות בין חיזבאללה לתושבים בבעל-בק

ר"מ סוריה: נשתף פעולה עם פירוק הנשק הכימי ■ נשר החוץ המצרי בנאום בעצרת האו"ם: לא לשכוח את מצוקת תושבי עזה ■ כל מה שחשוב ומעניין באזור

לייב בלוג המזרח התיכון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לייב בלוג המזרח התיכון

22:44: ראש הממשלה הסורי, ואאל אל-חלקי, אומר כי דמשק תשתף פעולה באופן מלא עם פקחי האו"ם האמונים על פירוק מאגרי הנשק הכימי של סוריה. אל-חלקי אמר את הדברים בראיון לרשת הטלוויזיה הלבנונית אל-מנאר, יום לאחר החלטת מועצת הביטחון של האו"ם, הקוראת לפירוק הנשק הכימי הסורי. לדבריו, ממשלתו "מקדמת בברכה את ההחלטה", תקיים את "חובותיה הבינלאומיות", תאפשר ותסייע לפקחי האו"ם לבצע את עבודתם.

22:00: חמישה בני אדם נהרגו בעיר בעלבק שבמזרח לבנון, בעימותים בין כוחות חיזבאללה לתושבי העיר, כך על פי סוכנות הידיעות הלבנונית הממלכתית. על פי הדיווח, העימותים החלו בצהריים, בין תושבי האזור הסונים ללוחמי חזבאללה, ובשעות אחר הצהריים התגברו ונורו רקטות על עבר התושבים. טרם ברור מה הצית את העימותים בעיירה בגבול סוריה. 

21:20: שר החוץ המצרי, נביל פהמי, נשא דברים בפני עצרת האומות המאוחדות בניו יורק. בדבריו קרא השר לישראל ולעולם להתייחס למצוקות העם בעזה. "את צרכיהם של תושבי עזה יש למלא", אמר פהמי, "אנחנו קוראים לישראל ולקהילה הבינלאומית להבטיח את גישתם למצרכים בסיסיים. אנחנו מוכנים לשתף פעולה עם הרשות הפלסטינית וכל הצדדים בעניין כדי להגיע להסכמות".

חסן רוחאני עם שובו לטהראן צילום: אי-אף-פי

במרכז נאומו של פהמי הוצגה יוזמה לפירוק המזרח התיכון מנשק להשמדה המונית. לפי היוזמה המצרית, עד סוף השנה, על כל מדינות האזור לחתום ולאשרר את האמנות הבינלאומיות למניעת הפצת נשק להשמדה המונית. פהמי הדגיש כי במסגרת היוזמה, על ישראל להצטרף לאמנה למניעת הפצת נשק גרעיני "כמדינה לא גרעינית". בכך למעשה קרא שר החוץ המצרי לישראל להתפרק מהנשק הגרעיני שנמצא ברשותה, על פי פרסומים זרים, מבלי לקבוע במפורש שהיא מחזיקה נשק כזה.

היוזמה גם קוראת לישראל וסוריה להצטרף ולאשרר את האמנות למניעת הפצת נשק כימי וביולוגי. לדבריו, גם מצרים תאשרר את האמנות, בתנאי שכל המדינות במזרח התיכון ייעתרו להבנות הבינלאומיות האוסרות שימוש בנשק להשמדה המונית. לבסוף, קרא שר החוץ המצרי לערוך ועידה לביסוס אזור נקי מנשק להשמדה המונית במזרח התיכון עד אביב 2014 לכל המאוחר.

פהמי התייחס גם למפת הדרכים של ממשלת המעבר הזמנית, להעברה הדרגתית של השלטון לידי ממשלה נבחרת. לדבריו, עד כה הצליחה הממשלה הזמנית "להניח את עקרונות הצדק, החופש והדמוקרטיה כבסיס לשלטון". הוא הוסיף כי הצעדים הבאים במפת הדרכים - בחירות לפרלמנט ולנשיאות וסיום תקופת המעבר השלטוני– יושלמו עד אביב 2014.

19:38: חייל מצרי נורה למוות על ידי צלף בסיני, כך אומר גורם בטחוני במדינה. החייל נהרג בשייח' זוויד בצפון סיני, סמוך לגבול עם ישראל. מאז נפילת ממשלתו של מוחמד מורסי לפני חודשיים, מתרבות התקריות הביטחוניות בחצי האי, ומבצע צבאי רחב היקף החל שם לפני כחודש, במהלכו נעצרו למעלה מ-300 בני אדם בחשד למעורבות בפעולות טרור.

19:25: קבוצות מורדים סורים, וביניהם לוחמים זרים מקבוצות איסלאמיות קיצוניות, השתלטו על מוצב צבאי בגבול סוריה ירדן לאחר ארבעה ימים של קרבות עזים באזור עם כוחות צבא אסד. על המוצב, בשולי העיר דרעא, השתלטו לוחמים מקבוצת א-נוסרה המזוהה עם אל קעידה וקבוצות איסלאמיות קיצוניות נוספות.

סרטון וידאו שצולם במוצב מראה דמויות שפניהן מכוסות שמכריזות על כך שכבשו את המוצב, וברקע טנק עליו מתנוסס דגל שחור. המורדים השיגו גם שליטה על מחסן דלק צפונית לדמשק, בעוד הטלוויזיה הממלכתית מדווחת שצבא אסד "חווה הצלחות" באזור שכבשו המורדים במזרח הבירה.

19:10: גורמים רשמיים בארצות הברית אומרים כי האקרים איראניים פרצו למחשבי חיל הים האמריקאי בשבועות האחרונים, ומודים כי חלה עלייה בניסיונות התקיפה האינטרנטיים של איראן כלפי הצבא האמריקאי. על פי הגורמים, ההאקרים עובדים מטעם הממשלה האיראנית או באישורה.

הפריצה חשפה תכתובות אימייל פנימיות של אנשי חיל הים, והיא אחת הפריצות החמורות בשנים האחרונות למחשבי צבא ארה"ב. הדיווח מגיע על רקע הניסיון של ממשל אובמה להגיע לפתרון דיפלומטי עם איראן לגבי תכניתה הגרעינית, ומצביע על עומק ומורכבות הקרע בין וושינגטון לטהראן.

17:40: הפגנות סוערות נגד המשטר בסודאן. אלפי מפגינים הציפו את רחובות סודאן וקראו לנשיא עומר אל-באשיר "רוצח". לפחות 33 מפגינים נהרגו השבוע בעימותים עם המשטרה, שירתה לעברם באש חיה. ההפגנות במדינה החלו ביום שני, אז קיצצה הממשלה בסבסוד הדלק וגז הבישול, ומחיריהם עלו בן לילה פי שתיים.

17:25: הערכות כי הנשק הכימי בסוריה קל יותר לפירוק ממה ששיערו בתחילה. גורמים רשמיים ברוסיה ובארצות הברית מעריכים כי רוב גז העצבים של סוריה לא עבר את התהליך להפיכתו לנשק ועל כן יהיה קל יותר ומסוכן פחות לפרקו. ההערכה המחודשת מורידה את הסבירות כי גז העצבים הוחבא על ידי גורמי משטר סוריים או נגנב על ידי ארגוני טרור.

במסמך הסודי שנכתבו מומחים רוסים ואמריקאים ונחשף ב"וושינגטון פוסט", נכתב כי ניתן להשמיד את ארסנל הנשק הכימי של סוריה בתוך כתשעה חודשים, בהנחה שמהמשטר הסורי יעמוד בהתחייבותו ויעביר את הנשק לפיקוח בינלאומי.

16:50: הממשלה האיסלאמית בתוניסיה הסכימה לסיים את תפקידה ולפתוח במשא ומתן עם גורמים חילוניים במדינה, במטרה לכונן ממשל זמני ולהתכונן לבחירות במדינה. גורם בכיר במפלגת השלטון אמר כי השיחות בין המפלגות יסיימו שבועות רצופים משברים בין הקואליציה האיסלאמית השולטת בתוניסיה לבין המפלגות החילוניות, המאיימים על המאבק לדמוקרטיה שם.

מפלגת המרכז המתונה במדינה, שגישרה בין מפלגת השלטון למתנגדיה, הודיעה כי מפלגת השלטון האסלאמית הסכימה לשלושה שבועות של משא ומתן, לאחריהן תתפטר מהממשלה וייקבע תאריך לבחירות. "השיחות ייחלו ביום שני או שלישי", אמר גורם מטעם מפלגת השלטון, "המפלגה הסכימה לתכנית ללא תנאים על מנת לצאת מהמשבר הפוליטי המתמשך במדינה".

10:52: בכיר בממשל האמריקאי חשף הלילה פרטים על שיחת הטלפון בין אובמה לרוחאני שנערכה אמש. לדבריו, אובמה פתח בברכה לרוחאני על בחירתו לנשיאות ביוני. הוא ציין את חוסר האמון ששרר בעבר בין שתי המדינות, אבל גם שיבח את ההצהרות החיוביות של רוחאני במהלך ביקורו בניו יורק.

רוב השיחה התמקדה במחלוקת על תוכנית הגרעין של איראן. אובמה חזר על כך שהוא מכבד את זכותה של איראן לפתח אנרגיה גרעינית למטרות אזרחיות, אך אמר כי הוא עומד על כך שלא תפתח נשק גרעיני. אובמה גם התייחס בשיחה למצבם של שלושה אמריקאים שנמצאים באיראן, שאחד מהם נעדר ושניים במעצר. ברגע פחות רשמי בשיחה, הוא התנצל בפני נשיא איראן על התנועה בכבישי ניו יורק.

נציגי ארה"ב ובריטניה בדיון של מועצת הביטחון של האו"םצילום: אי–פי

פרטים על השיחה נחשפו גם בחשבון הטוויטר המזוהה עם נשיא איראן, כשככל הנראה אחד מעוזריו פרסם ציוצים על חילופי הדברים בין המנהיגים. הציוצים, שנראה כי נכתבו במהירות, נמחקו אחרי מן קצר והוחלפו בהודעות ממלכתיות יותר. לפי הציוצים שנמחקו, הנשיאים סיימו את השיחה כשבירכו זה את זה לשלום, כל אחד בשפתו של האחר: רוחאני איחל לאובמה "המשך יום נעים" באנגלית, וזה השיב לו במילה הפרסית ל"להתראות".

09:15:  שגריר סוריה לאו"ם, בשאר ג'עפרי, הגיב על החלטת מועצת הביטחון, שאישרה פה אחד את ההסכם לפירוק הנשק הכימי של דמשק, ואמר כי ההבנות עונות על דרישות המשטר הסורי. לדבריו, משטר אסד "מחוייב להגיע לז'נבה לשיחות השלום".

בנוסף לאישור ההחלטה, במועצת הביטחון איימו לנקוט בצעדי ענישה כנגד המשטר הסורי במידה ולא יעמוד בלוחות הזמנים להשמדת הנשק, או נגד מי מהצדדים בסוריה שיעשה שימוש נוסף בנשק כימי,

על פי התוכנית, השמדת הנשק הכימי צריכה להתחיל מיד, ועד ה-1 בנובמבר, כל אתרי ייצור הנשק הכימי צריכים להיות מושמדים. ביום שני הקרוב יגיעו לדמשק נציגים של הארגון לאיסור שימוש בנשק כימי ומיד לאחריהם יגיעו לסוריה פקחים.

בהצבעה במועצת הביטחון נכחו שרי החוץ של רוסיה, ארה"ב ובריטניה: סרגיי לברוב, ג'ון קרי וויליאם הייג. השלושה שיבחו את אישור ההחלטה ואמרו כי מדובר בהצלחה דיפלומטית שהושגה הודות למאמצים של מדינות רבות. "אנחנו אומרים בקול אחד כי השימוש בנשק כימי הוא בלתי נסבל", אמר ויליאם הייג.

04:35: מועצת הביטחון של האו"ם אישרה פה אחד את ההחלטה לפרק את סוריה מנשק כימי, אך לא החליטה על צעדי ענישה אוטומטיים במקרה שמשטרו של אסד לא יציית. לפי הדיווח ברויטרס, ההצבעה שקיימו 15 הנציגים במועצה חותמת שבועות של מאמצים דיפלומטיים אינטנסיביים בקו וושינגטון-מוסקבה. בין היתר, מאמצת ההחלטה באופן רשמי את התוכנית לשינוי השלטון בסוריה, עליה הוחלט בוועידה בינלאומית בז'נבה ביוני 2012.

27/09/13

22:45: נשיא ארה"ב ברק אובמה הודיע בנאום בבית הלבן כי שוחח עם מקבילו האיראני, חסן רוחאני, במה שלדבריו היה הקשר הראשון בין נשיאי שתי המדינות מאז המהפכה האסלאמית ב-1979. אובמה הוסיף כי הוא מאמין שניתן יהיה להגיע לפתרון כולל בסוגיית הגרעין האיראני, וכי רוחאני הנחה את צוותי המשא ומתן האיראניים לפעול כדי להגיע להסכם בהקדם. לדברי אובמה, "הדרך להסכם משמעותי לא תהיה פשוטה, אך ישנה הזמנות ייחודית להתקדמות מול ממשלת איראן החדשה". לדברי אובמה, פעולות בעלות משמעות, שניתנות לווידוא ושקופות יוכלו להוביל להקלות בסנקציות.

19:43: נשיא ארה"ב ברק אובמה התייחס לפירוק סוריה מנשקה הכימי, שבו צפויה מועצת הביטחון של האו"ם לדון בשלוש לפנות בוקר, שעון ישראל. לדברי אובמה, ישנן דאגות לגבי עמידתה של סוריה בהתחייבויותיה, אך כל הסכמה בנושא תעוגן בחוק ותהיה ניתנת לאכיפה. אובמה הוסיף כי הסכם בנושא יהווה "ניצחון ענק" לקהילה הבינלאומית.

18:22: נשיא איראן, חסן רוחאני, אומר כי הוא מצפה שהשיחות בנושא הגרעין עם המערב יניבו תוצאות מוחשיות תוך זמן קצר. לדבריו, כל הסכמה שתושג תכובד גם על ידי מרכזי כוח אחרים באיראן, הצהרה הרומזת למנהיג העליון במדינה, עלי חמינאי. "האווירה ביחסים עם ארה"ב שונה עכשיו", אמר הנשיא האיראני. "מטרתנו היא לפתור בעיות וליצור אמון בין הממשלות והעמים".

רוחאני אמר כי איראן תציג את תוכניתה לפתרון הסוגייה הגרעינית בשיחות עם שש המעצמות בז'נבה ב-15 ו-16 באוקטובר. "אנחנו אומרים באופן ברור שננהג בשקיפות. אנחנו אומרים באופן ברור שלא נבנה פצצה", אמר רוחאני, "באמצעות פגישת שש המעצמות אנו רוצים לספק עוד ערבויות לכך".

פסל מהמאה השביעית שהשיבה ארה"ב לאיראןצילום: הטוויטר של לורה רוזן

רוחאני אף התבטא באופן נדיר כשכינה את ארה"ב "אומה גדולה". "אני מעוניין בכך שהטיול הזה יהיה הצעד הראשון  לקראת יחסים טובים ובונים יותר בין מדינות העולם, ובנוסף צעד ראשון לקראת יחסים  טובים יותר בין שתי האומות הגדולות של איראן וארצות הברית", לפי הגרדיאן, השפה בה השתמש רוחאני מהווה מפנה מהמסורת מאז המהפכה, שמתייחסים לאיראן כ"שטן הגדול", ומשקפת את השינוי ברחוב בטהראן.

17:45: הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) מסרה כי השיחות שנערכו היום עם גורמים איראנים בווינה היו "מועילות מאוד". סגן ראש הסוכנות, הרמן נקרטס, לא נתן פרטים נוספים על הדיונים, אולם ציין כי שני הצדדים ייפגשו פעם נוספת ב-28 באוקובר. "נתחיל בדיונים המהותיים לקראת פתרון כל הסוגיות שעומדות על הפרק", אמר. שגריר איראן בסבא"א אמר גם הוא כי השיחות היו מועילות, וצוטט כשאמר שהמטרה היא להגיע להסכם "בהקדם האפשרי".

השיחות על חקירת תוכנית הגרעין האיראנית שנערכו בווינה הן הראשונות מאז שנבחר הנשיא חסן רוחאני. הפגישה התקיימה יממה לאחר פגישת שרי החוץ של חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון וגרמניה עם מקבילם האיראני בניו יורק. שיחות נוספות בין איראן ונציגי שש המדינות ייערכו ב-15 באוקטובר.

במקביל מדווחת סוכנות אי-פי כי משמרות המהפכה של איראן חשפו מל"ט חדש המסוגל לשאת טילים ותואר כ"מתוחכם ביותר" מסוגו שבידי היחידות האירניות. באתר של משמרות המהפכה נמסר כי המל"ט יכול לטוס למרחק של 1,700 קילומטרים ולפעול 24 שעות ברציפות, לשאת שמונה פצצות או טילים ולפגוע במטרות נייחות או נעות. מפקד משמרות המהפכה הגנרל מוחמד עלי ג'עפרי צוטט כאומר שהמל"ט, שיוצר באיראן, הוא נכס הכרחי בהגנה על גבולות המדינה.

15:57: פעילים סורים מדווחים על 30 הרוגים כתוצאה מפיצוץ מכונית ממולכדת בעיר רנקוס, מצפון לדמשק. על פי הדיווחים, הפיצוץ גרם לפציעתם של עשרות. לדברי פעילים, האזור בו אירע הפיצוץ אינו מזוהה עם המשטר הסורי או עם כוחות המורדים.

14:38: חוקרי הנשק הכימי של האו"ם בודקים עדויות לשלוש מתקפות כימיות בסוריה שהתרחשו לאחר המתקפה ב-21 באוגוסט, בעקבותיה איימה ארה"ב בפעולה צבאית בסוריה. בהודעת האו"ם נמסר כי בסך הכל נבדקים שבעה מקרים שקיים חשד כי נעשה בהם שימוש בנשק כימי. צוות האו"ם שנמצא כעת בסוריה צפוי לסיים את משימתו ביום שני.

12:44: פקחי הסוכנות הבינלאומית לאיסור השימוש בנשק כימי (OPCW) יחלו בבדיקת מאגרי הנשק הכימי של סוריה ביום שלישי, כך לפי טיוטת התוכנית אותה צפויה לאשר היום הסוכנות. לפקחים יוקצו 30 ימים כדי לבקר באתרי הנשק הכימי עליהם הצהירה דמשק בשבוע שעבר, והם יוכלו גם לחקור אתרים שלא הוצהרו. ההסכם גם קורא גם למציאת מימון דחוף להעסקתם של פקחים ומומחים טכניים להשמדת הנשק הכימי בסוריה. התוכנית קובעת כי מצבורי הנשק הכימי ואתרי הייצור שלו יושמדו עד למחצית הראשונה של שנת 2014.

נציגי 41 המדינות החברות בסוכנות ייפגשו בהמשך היום בהאג כדי להצביע על התוכנית, ולאחר מכן תיערך ההצבעה במועצת הביטחון של האו"ם על ההחלטה לפירוק סוריה מנשקה הכימי. אמש הסכימו חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון על הצעת ההחלטה, לאחר אישורן של ארה"ב ורוסיה בתום יממה של שיחות בין שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי ועמיתו הרוסי סרגיי לברוב.

11:47: גורמים איראנים בכירים פתחו היום בווינה במשא ומתן עם נציגי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), בנושא קיום חקירה של תוכניות ליצירת נשק גרעיני במדינה. זוהי הפעם הראשונה ששיחות מסוג זה מתקיימות מאז היבחרו של נשיא איראן חסן רוחאני. הפגישה התקיימה יום אחרי פגישת שרי החוץ של חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון ושל גרמניה עם מקבילם האיראני בניו יורק.

"אנו מברכים על ההתפתחויות האחרונות ועל דברי איראן על רצונם להביא לפתרון מהיר בנושא הגרעין", אמר ראש צוות הפקחים הרמן נקארטס בשיחה עם כתבים. ראש המשלחת האיראנית בשיחות, רזא נג'אפי, אמר כי "לא ניתן לפתור את כל הבעיות ביום אחד".

06:00: עיתון הוושינגטון פוסט מדווח כי על פי הערכה חשאית של גורמים אמריקאים ורוסים ניתן להשמיד את כל ארסנל הנשק הכימי של סוריה בתוך תשעה חודשים. עוד נטען על פי הערכות כי מרבית מהמלאי הכימי של סוריה אינו מוכן לשימוש מבצעי ולכן קל יהיה לנטרל אותו.

03:08: שגריר רוסיה באו"ם אומר כי הוא מקווה שמועצת הביטחון תשלים את ההצבעה הנוגעת לחיסול ארסנל הנשק הגרעיני של סוריה ביום שישי בערב. "אני יודע שכמה שרים האריכו את שהותם בניו יורק כדי להשתת, בהצבעה", ציין השגריר ויטלי צ'ורקין. גורמים רשמיים בארה"ב אישרו אף הם את הדברים.

02:00: מועצת הביטחון של האו"ם תצביע על הצעת הטיוטה שקדמה בריטניה בנוגע לפירוק סוריה מהנשק הכימי שברשותה. טיוטת ההסכם מבוססת על ההבנות שהתגבשו בשבועות האחרונים בין ארה"ב ורוסיה.

01:25: ארה"ב ואיראן הביעו שביעות רצון מהפגישה שנערכה בין נציגיהם בעצרת האו"ם בניו יורק. בתום הפגישה אמר שר החוץ של איראן ג'וואד זריף כי הפגישה עם המעצמות היתה מבנה וטובה וכי הוא מקווה כי ניתן יהיה להגיע להסכם בתוך זמן קצר. זריף ציין כי המעצמות הסכימו לקיים מסלול שיחות מהיר בסוגיית הגרעין שעשוי להוביל לפתרון כבר בתוך שנה.

שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי בירך על הטון החיובי שנשמע בפגישה מצדה של טהראן. "מיותר לציין כי פגישה אחת ושינוי הטון עדיין מותירות שאלות שאין עליהן מענה ויש עוד עבודה רבה".

00:35: שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, אמרה בעקבות פגישת נציגי המעצמות ואיראן בעצרת האו"ם כי הצדדים הסכימו לחדש את המשא ומתן בסוגיית הגרעין בז'נבה ב-15 לאוקטובר. אשטון הדגישה כי השיחות התנהלו ברוח טובה אך יש לראות כיצד הן יבואו לידי ביטוי במעשים. 

ואילו שר החוץ של בריטניה ויליאם הייג אמר כי ניתן היה לחוש בשינוי הטון והאווירה מצד איראן בשיחות בין הצדדים.

00:28: שגריר בריטניה באו"ם אומר כי המעצמות הגיעו להסכם בנוגע לסוגיית הנשק הכימי של סוריה. החברות הקבועות במועצת הביטחון הסכימו על טיוטה מחייבת וניתנת לאכיפה. בריטניה צפויה להציג הלילה את טיוטת ההצעה בפגישת מועצת הביטחון. ארה"ב ורוסיה עדיין נתונות במחלוקת בנוגע לצעדים ליישום ההחלטה.

26/09/13

23:40 שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי ועמיתו האיראני מוחמד ג'וואד זריף נפגשים בשולי העצרת הכללית של האו"ם לדיון שאמור להתניע את המגעים סביב תוכנית הגרעין האיראנית.

בפגישה משתתפים גם שרת החוץ האירופית קתרין אשטון ודיפלומטים בכירים מבריטניה, צרפת, רוסיה, סין וגרמניה. קרי אמר כי הוא מצפה ל"פגישה טובה" אך לא פירט. הבית הלבן הנמיך ציפיות והודיע כי הוא לא מצפה לפריצת דרך משמעותית במפגש. "הפגישה היא חלק מהבחינה שלנו את רצינות האיראנים", אמר דובר הבית הלבן ג'יי קרני.

22:08: הבית הלבן מסר כי ארה"ב לא מצפה לפריצת דרך משמעותית בנוגע לתוכנית הגרעין האיראנית במפגש בשולי עצרת האו"ם הלילה, בו ישתתפו בין השאר שרי החוץ של ארה"ב ואיראן. "אנחנו לא מצפים לפריצת דרך בפגישה הראשונית הזאת", אמר דובר הבית הלבן ג'יי קרני. עם זאת, הוא הדגיש כי הפגישה היא "חלק מהבחינה שלנו את רצינות האיראנים". לדבריו, על טהראן להראות שהיא רצינית בנוגע לתהליך ניתן לאימות של ויתור על תכנית הנשק הגרעיני שלה ועל השאיפה להשגת נשק גרעיני.

20:00: לפחות 23 בני אדם נהרגו ועשרות נפצעו בפיצוץ מטעני חבלה בכמה שווקים פתוחים בבגדאד, בירת עיראק, וסמוך לה. הפיגוע הגדול ביותר אירע בכפר השיעי שבעא אל-בור בו התפוצצו שלושה מטענים בו זמנית.

17:10: נשיא איראן חסן רוחאני אומר כי כל שימוש בנשק גרעיני הוא הפרה של אמנת האו"ם ופשע נגד האנושות כולה. נשיא איראן קרא לישראל להצטרף לאמנה למניעת הפצת נשק גרעיני: "ישראל היא המדינה היחידה באזור שלא חתמה על האמנה לאי הפצת נשק גרעיני, ועליה להצטרף לאמנה ללא דיחוי. לפי כך, כל פעילות גרעינית באזור תפוקח באדיקות על ידי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית", אמר רוחאני והוסיף כי אף מדינה לא צריכה להחזיק בנשק גרעיני.

רוחאני קרא להשמדה מוחלטת של כל נשק גרעיני, וציין כי ארבעה עשורים של מאמצים בינלאומיים להפיכת המזרח התיכון לאזור ללא נשק גרעיני, נכשלו. "העולם חיכה זמן רב מדי לפירוק מנשק גרעיני. כל עוד קיים נשק גרעיני, קיים החשש מהשימוש בו", אמר רוחאני, וקרא לאו"ם לכנס ועידה בינלאומית בנושא בחמש השנים הקרובות. נשיא איראן השתתף בדיון בנושא פירוק מנשק גרעיני, שעות לפני פגישתם של שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף ומזכיר המדינה האמריקאי ג'ון קרי.  

16:50: שר החוץ של מצרים מגדיר את יחסיה של מצרים עם ארצות הברית "מעורערים". שר החוץ נביל פהמי אמר לסוכנות הידיעות אי-פי: "חווינו שתי מהפכות בשנתיים וחצי האחרונות. העם המצרי מנסה להגדיר את זהותו כעת. אנו מסתכלים החוצה, ומנסים להבין מי הם חברינו, זהו תהליך רגשי מורכב", כך שר החוץ בעת ביקורו בניו יורק, שם הוא משתתף בעצרת הכללית של האו"ם. פהמי, ששימש כשגריר המצרי בוושינגטון במשך תשע שנים, הוסיף כי גם ארצות הברית מנסה להתמודד כעת עם המציאות החדשה במזרח התיכון, מאז האביב הערבי. "האמריקאים, כפי רוב העולם, התרגלו להתמודד עם ממשלות בעולם הערבי, ולא עם אנשי העולם הערבי", אמר.

10:59: דבריו של נשיא איראן חסן רוחאני בגנות השואה עוררו סערה פוליטית בטהראן, והובילו לוויכוח על התרגום הנכון של דבריו. רוחאני אמר בראיון לרשת סי-אן-אן כי השואה היתה "פשע שביצעו הנאצים כלפי היהודים", וכינה אותה "ראויה לגינוי", בניגוד לעמדת קודמו בתפקיד, מחמוד אחמדינג'אד, שנודע בהכחשתו את השואה.

"ניו יורק טיימס" דיווח כי בתגובה לדברים טענה סוכנות הידיעות האיראנית הרשמית למחצה "פארס", שלה קשרים למשמרות המהפכה, כי סי-אן-אן זייפה חלקים מדבריו של רוחאני, והעלתה לאינטרנט תרגום משלה לדברי נשיא איראן. בין היתר, טענה כי רוחאני אמר כי "אנו מגנים כל פשע נגד האנושות שהתרחש במהלך ההיסטוריה, כולל הפשעים שביצעו הנאצים נגד יהודים ולא-יהודים". לטענת "פארס", ובניגוד לתרגום של סי-אן-אן, רוחאני לא הזכיר את המלה "שואה" בדבריו.

סוכנות "פארס" הוסיפה כי רוחאני חתם את התייחסותו לעניין באומרו כי "מה שהנאצים עשו הוא מגונה, אך היסטוריונים וחוקרים הם אלה שצריכים לספק הבהרות בעניין הזה. אני לא מומחה להיסטוריה". 

"ניו יורק טיימס" מציין כי התרגום החדש של "פארס" דומה לדברים שאמר נשיא איראן הקודם, מחמוד אחמדינג'אד, בראיון לסי-אן-אן ב-2012. "לא משנה איזה אירוע התרחש או לא התרחש במהלך ההיסטוריה, אני לא יכול לשפוט אותו. למה שאעשה זאת?", אמר אז אחמדינג'אד. 

יועצים המקורבים למנהיג הרוחני של איראן, האייתוללה חמינאי, טענו בראיון ל"ניו יורק טיימס" כי אחרי כמה שבועות שבהם השמיע הנשיא רוחאני הצהרות פייסניות, נראה שההתרגשות נוכח התחממות היחסים עם המערב יצאה משליטה. "עלינו להרוויח משהו מהאמריקאים לפני שאנחנו מתייצבים עמם מול המצלמות ומחייכים", אמר חמיד רזא טאראג'י, פקיד רשמי בממשל, שציין עם זאת כי "רוחאני הצליח לשכנע את אנשיו מבית שלא נקט מהלכים פרועים מדי". 

08:30: נשיא איראן חסן רוחאני אמר בראיון ל"וושינגטון פוסט" כי הוא שואף להגיע להסכם עם המערב על תוכנית הגרעין של ארצו בתוך שלושה עד ששה חודשים.

רוחאני ציין כי המנהיג הרוחני העליון של איראן, האייתוללה חמינאי, הסמיך אותו באופן מלא לסיים את המשא ומתן על תוכנית הגרעין. לדבריו, ארצו מקווה ללוח זמנים שייארך שלושה חודשים לסיום השיחות, אולם גם פרק זמן של ששה חודשים יהיה משביע רצון בעבורה. "זו שאלה של חודשים, לא של שנים", הוסיף. 

הנשיא האיראני אמר כי הוא נכון לנקוט צעדים ליצירת שקיפות כלפי המערב בכל הנוגע לתוכנית הגרעין, כך שיבהירו שארצו אינה מתכננת לייצר פצצה גרעינית. לדבריו, לאחר שיושגו הסכמות בעניין הגרעין תוכל ארצו לדון עם ארצות הברית בהיבטים נוספים של נרמול היחסים בין המדינות. "ברגע שנושא הגרעין יוסדר, נוכל לעבור לעסוק בסוגיות אחרות", אמר, "אולם אנו זקוקים לנקודת פתיחה בעניין".

כשנשאל על מה היה משוחח עם הנשיא אובמה אילו השניים היו נפגשים בשולי עצרת האו"ם השיב רוחאני כי "היינו מדברים על הזדמנויות ועל תקוות". 

רוחאני הוסיף כי הוא שואף לצמצם את השפעת כוחות הביטחון בארצו, בהם אלה של משמרות המהפכה. "אין צורך שיתערבו בקבוצות או בפעילויות פוליטיות", אמר והסביר כי מבחינת מדיניות הפנים יש להפחית את ההשגחה על האזרחים וביטחונם. 

בתוך כך, נשיא סוריה בשאר אסד אמר כי אינו שולל את האפשרות שארצות הברית תקיים תקיפה צבאית בארצו, למרות ההסכם שהושג בנוגע לפירוקה מנשק כימי. "האופציה של מתקפה צבאית תמיד תהיה על השולחן, פעם בנימוק של הנשק הכימי ופעם מסיבות אחרות", אמר אסד בראיון לערוץ הטלוויזיה הממלכתי Telesur בוונצואלה.

הנשיא הסורי הוסיף כי ממשלתו גבתה מחיילים המשתייכים לצבא המורדים הודאות שלפיהן השתמשו בנשק כימי כחלק מהלחימה במדינה. לדבריו, כל הראיות שברשותו מצביעות על כך שהמורדים הם שביצעו את המתקפות בנשק כימי בחודשים האחרונים. 

25/09/13

22:18: נשיא איראן חסן רוחאני אמר כי ארצו מוכנה לנהל משא ומתן על תוכנית הגרעין שלה וכי "אין לה משהו להסתיר". בדברים שאמר במפגש עם עורכים בכלי תקשורת בניו יורק הוסיף רוחאני כי על איראן להיות זהירה בחידוש יחסיה עם ארצות הברית לאחר שלושה עשורים. כמו כן, ציין כי עדיין אין לו בעיה להיפגש עם הנשיא ברק אובמה.

20:11: שר החוץ האיראני, ג'וואד זריף, אמר כי הוא מקווה כי הפגישה עם נציגי חמש החברות הקבועות במועצת האו"ם וגרמניה (P5+1) תתניע את המגעים בנוגע לתוכנית הגרעין האיראנית במשטרה "להגיע להסכם בתוך הזמן הקצר ביותר". זריף הוסיף כי "הרפובליקה האסלאמית מוכנה ומעוניינת למשא ומתן רציני, ואנחנו מקווים שכך גם בצד השני".

12:51: 13 פלגים של המורדים הסורים, בהם חזית א-נוסרה המזוהה עם אל-קאעדה, הודיעו כי אינם סרים למרות האופוזיציה הסורית הנתמכת בידי מדינות המערב. בהודעה משותפת תקפו הפלגים את "הקואליציה הסורית הלאומית", ואמרו כי היא אינה מייצגת עוד את האינטרסים שלהם.

בהודעה קראו הארגונים לכל הנלחמים נגד משטרו של הנשיא בשאר אסד להילחם תחת "מסגרת איסלאמית ברורה", רמז לשאיפה המוצהרת של אל-קאעדה לכונן בסוריה ח'ליפות איסלאמית.

12:10: מניין ההרוגים ברעש האדמה בפקיסטאן עלה ליותר מ-230 בני אדם. הרשויות במדינה דיווחו כי כוחות ההצלה מתקשים להגיע לאזורים המרחוקים במחוז בולצ'יסטאן שנפגעו ברעידה העזה, שהגיעה ל-7.7 דרגות בסולם ריכטר.

בעקבות הרעש החזק, שהורגש בחלקים רבים של דרום אסיה, עלה מבין הגלים מול חופי פקיסטאן אי חדש. עוד נמסר כי 400 איש נפצעו באסון הטבע, ושמניין הנפגעים וההרוגים עוד צפוי לעלות ככל שאנשי הסיוע יגיעו ליותר יישובים שנפגעו.

24/09/13

23:13: הממשלה הזמנית במצרים אותתה הערב כי אין בכוונה להוציא את תנועת האחים המוסלמים אל מחוץ לחוק באופן מדי. סוכנות הידיעות אי-פי דיווחה כי נראה שהממשל בקהיר ממתינה שההחלטה תאושרר עם ידי ערכאה גבוהה יותר. אתמול ערערה תנועת האחים על החלטת בית משפט להוציא אותה ואת כל הארגונים הקשורים האליה אל מחוץ לחוק.

21:11: מצרים מזהירה את חמאס בתגובה צבאית אם הארגון השולט ברצועת עזה או מי מהארגונים הפלסטיניים האחרים ינסה לפגוע בביטחון המצרי. צבא מצרים טוען כי חמאס עומד מאחורי שני פיגועים שביצעו חמושים בצפון סיני מוקדם יותר החודש.

שר החוץ המצרי, נביל פהמי, הודה בראיון לעיתון "אל-חיאת", היוצא לאור בלונדון, כי "קיימת מתיחות" בין מצרים לחמאס וכי הארגון העזתי אינו מסייע מספיק לאבטחת הגבול. "אם חמאס יוכיח במעשים ולא בדיבורים את כוונותיו הטובות, הוא ימצא שותף במצרים", אמר פהמי.

19:02: לפחות 80 בני אדם נהרגו בדרום-מערב פקיסטאן ברעידת אדמה חזקה בעוצמה של 7.7 דרגות פקדה את האזור. מוקד הרעש היה באזור נידח במחוז בלוצ'יסטאן, אך הוא הורגש גם בקראצ'י ואפילו בניו דלהי ובעיר היידראבד שבהודו.

16:35: לפחות שבעה אזרחים נהרגו בפיצוץ מכונית ממולכדת בשכונה בדרום דמשק, כך מסר ארגון זכויות אדם סורי. 15 בני אדם נפצעו בפיצוץ, שאירע במחוז טדמון בו מתקיימת לחימה ממושכת בין כוחותיו של אסד למורדים. בטלוויזיה הסורית דווח כי לפחות שלושה אנשים נהרגו בפיצוץ, וכי "טרוריסטים" עמדו מאחוריו. לדברי ארגון משקיפי זכויות אדם שמושבו בבריטניה, בפיצוץ נהרסו גם כמה בניינים.

14:00: 40 נזירות ויתומים לכודים במנזר בעיירה מעלולה שבמחוז ריף דמשק, כ-60 קילומטרים מצפון לבירה הסורית, בגלל קרבות בין המורדים לצבא. העיתון הלבנוני "דיילי סטאר" מדווח כי המנזר נמצא במחצית הדרך שבין גבעות מעלולה שבשליטת המורדים הסורים, ומרכז העיירה שעליו השתלטו כוחות הצבא. תושביה של העיירה הם נוצרים דוברי ארמית השוכנים במקום מאות שנים.

למרות המלחמה המתחוללת בסוריה, הקרבות המשמעותיים החלו בעיירה רק בתחילת החודש כשכוחות האופוזיציה, ובהם לוחמים ג'יהאדיסטים השתלטו על מעלולה. הפטריארכיה היוונית האורתודוכסית בדמשק פרסמה היום הודעה לפיה חילופי האש בין הצדדים מונעים העברת אספקה למנזר. "הגנרטור הושבת בגלל הקרבות ולכן הופסקה אספקת המים למנזר, מה שמסכן את חייהם של שוכניו", נכתב בהודעה. הפטריארכיה יצאה בבקשה דחופה לארגונים הומניטאריים שיסייעו בהעברת אספקה למנזר.

11:52: השיחות בין רוסיה ובין ארצות הברית על המצב בסוריה אינן מתקדמות באופן חלק, ומוסקבה מודאגת מכך כי ההסכם בין המדינות על פירוק מאגר הנשק הכימי רק דחה את המתקפה האמריקאית במדינה הערבית, אך לא מנע אותה.

סגן שר החוץ של רוסיה סרגיי ריאבקוב אמר בנושא: "האמריקאים אומרים כל הזמן שהתוכניות להעניש את דמשק עדיין בתוקף. אנחנו מסיקים מכך מסקנות, ומניחים שהאיום בשימוש בכוח תוך הפרה של החוק הבינלאומי רק נדחה ולא בוטל לחלוטין".

11:00: סגן שר החוץ הרוסי, סרגיי ריאבקוב, אמר כי פקחי האו"ם ישובו לסוריה מחר. צוות המומחים שהה בתחילת החודש בדמשק ובדק את הטענות למתקפה כימית על כמה אזורים שבשליטת המורדים ב-21 באוגוסט. לפני כשבועיים פורסמו מסקנות הפקחים בדו"ח, ומהן עולה כי נעשה שימוש בנשק כימי בדמשק בהיקף גדול וכי בין הנפגעים אזרחים וילדים.

ניתוחים עצמאיים של נתוני הדו"ח, שערכו אנשי "הניו יורק טיימס" וחברי ארגון Human Rights Watch , מפנים אצבע מאשימה לעבר ממשלו של בשאר אסד. מהניתוחים העצמאיים עולה כי מסלולי השיגור המוערכים של הרקטות שנשאו את החומר הכימי מובילים למתחם המבוצר של כוחות המשטר בהר קאסיון, אליו לא הצליחו המורדים לחדור.

09:19: ילדים בסוריה נאלצים לאכול פירות, אגוזים ועלים ולשתות מים מלוכלכים כדי לשרוד - תוצאה של הקושי המתגבר של משפחות במדינה הערבית להאכיל את צאציהן בשל מלחמת האזרחים. דו"ח של העמותה "Save the Children" האשים במצב את ההגבלות על תנועת האזרחים ועל האינפלציה הדוהרת.

מאז תחילת המלחמה במארס 2011, יותר משני מיליון סורים נמלטו למדינות השכנות, ועוד ארבעה מיליון נאלצו לעזוב את בתיהם. דו"ח משותף לאו"ם ולמשטר הסורי מצא ביוני האחרון כי 6.8 מיליון אזרחים סורים לפחות זקוקים לסיוע הומניטארי דחוף, ומחציתם ילדים.

23/09/13

22:25: המגזין "אטלנטיק" פרסם טור אישי של חייל יהודי בצבא ארצות הברית, הרב דיויד פורמר, המתאר את חווית בניית הסוכה בבסיסו שבכווית. פורמר כותב איך חיפש בבסיס כלים לבניית הסוכה, ומצא קורות עץ נטושות ושולחנות מתקפלים. מבצע בניית הסוכה כמעט ונכשל, אך יחידת מהנדסים של הצבא שהגיעה לבסיס במקרה סייעה לפורמר בבניית סוכה יציבה וחגיגית. גם מציאת ענפי דקל לסכך לא הייתה משימה קלה בכווית המדברית, אך ביציאה חשאית מהבסיס באמצע הלילה נמצאו הענפים המתאימים. לחצו לקריאת הסיפור המלא.

20:58: מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, אמר כי ארגונו לא קיבל נשק כימי מסוריה וכי הטענות "מעוררות גיחוך". כתבנו ג'קי חורי מדווח כי זוהי התייחסות ראשונה לנושא הנשק הכימי מצדו של נסראללה מאז המתקפה הכימית על פרברי דמשק ב-21 באוגוסט. נסראללה לא התייחס ישירות למתקפה, אך אמר כי ארגונו מתנגד לשימוש בנשק כימי כיוון שהוא מנוגד לדת המוסלמית. "הנושא אף פעם לא עלה בשיחות בינינו לבין האחים בסוריה", אמר נסראללה.

את נאומו פתח נסראללה בהתייחסות לעסקה שבמסגרתה נפרסו היום 800 חיילים ושוטרים לבנונים במעוז חיזבאללה, רובע הדאחיה בביירות. שרה חוסיין, כתבת סוכנות הידיעות הצרפתית איי-אף-פי בלבנון, מדווחת כי נסראללה אמר כי הוא מברך על המהלך והדגיש מאוד כי הוא נעשה בעצה אחת עם ארגונו. נסראללה קרא לתושבי הרובע לשתף פעולה עם כוחות הביטחון ואמר כי הם יסייעו לשמירה על הביטחון. זו הפעם הראשונה מזה שנים שישנה נוכחות של הצבא הלבנוני בדאחיה.

מזכ"ל חיזבאללה אישר כי אנשיו פועלים בסוריה, אולם לדבריו במדינה יש רק כוח קטן שמסייע לצבא הסורי. נסראללה טוען כי באופוזיציה הלבנונית ניפחו מעבר לכל פרופורציה את כוחו של הארגון בסוריה והתעלמו מעשרות אלפי החמושים הזרים שחדרו למדינה. הוא גם אישר כי ישנם כוחות של משמרות המהפכה האירנים בסוריה, אך לדבריו מדובר בעשרות לוחמים ששוהים במדינה באופן סדיר מאז שנת 1983.

20:30: נשיא תוניסיה חוזר ואומר כי נשיא סוריה בשאר אסד יקבל מקלט מדיני במדינתו אם ירצה, והוסיף שאם איראן תסייע לסיום המשבר בסוריה, היא תזכה לכבוד מהעולם הערבי כולו. בראיון לסוכנות הידיעות אי-פי, הוסיף הנשיא מונסף מרזוקי, בהתייחסו לאביב הערבי, כי מדינות שזכו לדמוקרטיה עלולות לשוב במהרה לדיקטטורה, ואמר כי מדינות רבות נושאות עיניהן ללוב ולמצרים. תוניסיה היא הראשונה מבין מדינות ערב שהחלה בה התקוממות עממית, בסוף שנת 2010.

20:05: לפחות 16 בני אדם נהרגו בשני פיצוצים בלוויה סונית בבגדאד, ולמעלה מ-35 נפצעו. זהו היום השלישי ברציפות בו מתרחשים פיגועים בלוויות סוניות בבירת עיראק. הפיגוע התרחש בסמוך לאוהל האבלים על מותו של אדם שנורה למוות בחנות שמכרה משקאות אלכוהוליים בשכונה סונית בעיר. קיצוניים סונים במדינה תוקפים בתקופה האחרונה חנויות לממכר אלכוהול הממקומות בשכונות הסוניות, ככל הנראה בכדי להזהיר את התושבים שלא לרכוש משקאות אלכוהוליים.

18:30: קבוצת פעילים סעודיים החלה בקמפיין להסרת איסור הנהיגה על הנשים בסעודיה, ומפצירה בנשים הסעודיות להתיישב מאחורי ההגה ב-26 באוקטובר. באתר האינטרנט של קבוצת הפעילים נכתב כי נאספו 8,700 חתימות מאז יום שבת, אז החל הקמפיין. "אם המדינה מסרבת להסיר את איסור הנהיגה על נשים, אנו קוראים לממשלה להסביר לאזרחיה את ההצדקה לכך", נכתב באתר האינטרנט, "המדינה אינה האם או האב והאזרחים אינם ילדים קטנים".

על אף שאין בסעודיה חוק על נשים לנהוג, אזרחי המדינה חייבים להחזיק ברשיון נהיגה מקומי, שאינו ניתן לנשים, ובכך אישה הנוהגת, ללא הרישיון המקומי שאינה יכולה להשיג, עוברת על החוק. שני קמפיינים דומים בשנתיים האחרונות לא הצליחו לשנות את המצב במדינה, והרשויות הסעודיות עצרו נשים שנהגו והכריחו אותן לחתום על מסמך שאומר שלא ינהגו עוד. עם זאת, בשנים האחרונות המלך עבדאללה אישר כמה תקנות המקדמות את זכויות הנשים במדינה.

16:02: נשיא איראן, חסן רוחאני, אמר כי בכוונתו להשתמש בביקורו בעצרת הכללית של האו"ם השבוע כדי להציג את "פניה האמיתיות של איראן" וכדי לקדם את המגעים לסיום המשבר סביב תוכנית הגרעין.

"לצערי בשנים האחרונות פניה של איראן, התרבות הגדולה, הוצגו בדרך אחרת. עמיתיי ואני נשתמש בהזדמנות הזו כדי להציג את פניה של איראן כמדינה תרבותית ושוחרת שלום", אמר רוחאני בטרם צאתו לניו יורק. "אנסה להשמיע את קולו של העם האיראני לעולם ואומר כי הסנקציות הן דרך בלתי חוקית ובלתי מתקבלת. המערב צריך לקדם דרך של שיתוף פעולה ולשקול אינטרסים משותפים".

15:01: בית משפט במצרים הורה לאסור את כל הפעילויות של תנועת "האחים המוסלמים". בית המשפט בקהיר הודיע כי פסיקתו תקפה לגבי הקבוצה האיסלאמית כולה, העמותות ללא מטרת רווח שלה וכל ארגון הנגזר ממנה. בנוסף, בית המשפט הורה על עריכת אומדן של כל כספי התנועה וכינון מועצה לניהול נכסיה המוקפאים, פסיקה המאפשרת לרשויות לסגור את כל השירותים החברתיים שמעניקים האחים המוסלמים. הפסיקה ניתנת לערעור.

לפני כשבועיים הכחישה ממשלת מצרים דיווחים בתקשורת לפיהם בכוונתה לשלול מתנועת האחים המוסלמים את מעמדה החוקי כעמותה אזרחית, מתוך כוונה להביא לפירוקה. מרבית מנהיגי האחים המוסלמים נמצאים במעצר זה כמה שבועות. ביניהם המדריך הכללי מוחמד בדיע, סגנו חיירת א-שאטר והנשיא המודח מוחמד מורסי. השלטון הצבאי במדינה החל במסע רדיפה אחר התנועה לאחר הדחתו של מורסי, ומאות מתומכי התנועה נהרגו בהפגנות נגד הצבא, שהגדיר את המלחמה באחים המוסלמים כמלחמה בטרור.

14:20: נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, אמר בראיון לערוץ סיני כי ממשלתו תאפשר לפקחים הבינלאומיים גישה לאתרי הנשק הכימי, אולם המורדים עשוים למנוע מהם להגיע לכמה מהם. אסד הוסיף כי סוריה מחויבת ליישום הסכם קרי-לברוב להשמדת מצבורי הנשק הכימי.

"לממשלת סוריה אין שום בעיה לקחת את הפקחים לאתרים שבהם כלי הנשק מאופסנים, אבל בכמה מקומות עלולים להיווצר קשי הגעה בגלל הלחימה המתמשכת או בגלל בעיות ביטחוניות מקומיות. אני מתייחס למקומות שבהם נמצאים חמושים. הם עלולים לנסות למנוע מהפקחים להגיע", אמר אסד.

12:00: הגרידאן הבריטי מדווח על אופטימיות זהירה בשווקים האיראניים מאז נכנס חסן רוחאני לתפקיד הנשיא ולנוכח שורה של החלטות משפטיות באירופה הממליצות להסיר סנקציות שהוטלו על עשרות חברות איראניות, כולל חברות ספנות חשובות. כפועל יוצא מכך הוזלו במעט מוצרי בסיס כמו חיטה, בשר וסוכר, שמחיריהם נסקו ביותר מ-50% בחודשים האחרונים.

10:20: איראן קיבלה הבוקר מידי רוסיה את השליטה על הכוח הגרעיני האזרחי בבושהר. מנהל הוועדה האיראנית לאנרגיה אטומית, עלי אכבר סאלחי, אמר כי הוא מקווה שהשיחות עם מוסקבה על הקמת כור נוסף בבושהר יסתיימו בקרוב באופן חיובי. "השיחות נמשכות ומתקדמות יפה. העבודות יתחילו בקרוב", אמר.

העבודות להקמת הכור בבושהר החלו באמצע שנות השבעים בסיוע חברת סימנס הגרמנית, אלא שזו פרשה מהפרויקט ב-1979 מחשש שהרפובליקה האיסלאמית החדשה תחתור להפצת נשק גרעיני. לאורך שנות ה-80 כמעט שלא חלה התקדמות בבנייה עקב מלחמת איראן-עיראק. ב-1994 לקחה רוסיה לידיה את הבנייה וזו הסתיימה ב-2010. שנה לאחר מכן, בתום שורה ארוכה של בעיות טכניות, החל הכור בבושהר לספק חשמל. עוצמתו המוצהרת היא 1,000 מגה וואט.

08:33: רוסיה מציעה לשלוח לסוריה כוח צבאי שיסייע ביישום ההסכם להשמדת מצבורי הנשק הכימי - כך הודיע אמש שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב. בראיון לטלוויזיה הרוסית אמר לברוב כי הכוח יוכל לסייע לסורים להשמיד את המצבורים והדגיש כי מדינות ערב וטוריקה יוכלו לקחת אף הן חלק במשימת הפיקוח. בסרטון - ראיון בסי-אן-אן הלילה עם נשיא ארה"ב לשעבר, ביל קלינטון, על הנעשה בסוריה.

בעניין אחר האשים לברוב את ארה"ב, בריטניה וצרפת ב"סחיטה" בכל הנוגע למגעים המתנהלים באו"ם על קבלת החלטה נגד סוריה במועצת הביטחון. לדבריו, מדינות המערב מאיימות להפסיק את יישום הסכם קרי-לברוב אם החלטת האו"ם לא תכלול אישור לשימוש בכוח נגד משטרו של בשאר אל-אסד.

05:21: נשיא סוריה בשאר אסד אמר בראיון לערוץ הטלוויזיה הסיני CCTV כי אינו "מודאג" מטיוטת ההחלטה שהגישו ארה"ב, בריטניה וצרפת למועצת הביטחון של האו"ם, להעברת הנשק הכימי הסורי לשליטה בינלאומית. אסד אמר כי בהגשת הטיוטה, "ארה"ב, צרפת ובריטניה רק מנסות להפוך את עצמן למנצחות במלחמה נגד הסוריה שהיא האויב המדומיין שלהן". לדבריו, סין ורוסיה "ממלאות תפקיד חיובי במועצת הביטחון של האו"ם, ומבטיחות כי כל תירוץ לפעולה צבאית נגד סוריה לא יחזיק מעמד".

22/09/13

23:41: מסוק של חיל הים של ארצות הברית, שעליו היו חמישה חיילים, התרסק במרכז ים סוף. בהודעה של פיקוד המרכז של הכוחות הימיים האמריקאיים נאמר כי מדובר במסוק MH-60S נייטהוק, המבוסס על המסוקים מדגם בלקהוק. כלי הטיס פעל בשיתוף עם משחתת הטילים "ויליאם פי. לורנס". עוד נאמר כי עדיין לא ברור מה עלה בגורל אנשי הצוות, וכי סיבת ההתרסקות אינה פעילות עוינת.

20:40: כ-50 חיילים נהרגו היום בקרבות עם המורדים באזור דמשק. גורמי אופוזיציה דיווחו על כ-60 הרוגים באזור חאלב ובאזור חאמה.

14:10: פצצת מרגמה נפלה במתחם שגרירות רוסיה במרכז דמשק, כנראה מבלי לגרום לנפגעים. המורדים הסורים ניסו בחודשים האחרונים לירות מספר פצצות מרגמה וטילים אל עבר מרכז דמשק, שם ממוקמות השגרירויות הזרות והבניינים הממשלתיים. בנייני השגרירות הרוסית נפגעו בפיצוץ מכונית תופת בחודש פברואר השנה סמוך למתחם השגרירות, בפיגוע בו נהרגו 50 בני אדם. 

12:35: "הקואליציה הסורית הלאומית", ארגון הגג של האופוזיציה הסורית, הודיע כי האופוזיציה תסכים להשתתף בשיחות השלום בז'נבה, אם תורכב לאחריה ממשלת מעבר. זוהי ההתחייבות הרשמית הראשונה של ארגון האופוזיציה הרשמי להשתתף בועידה, שנערכת בחסות ארצות הברית ורוסיה.

במכתב שנשלח למועצת הבטחון של האו"ם כותב נשיא ארגון האופוזיציה, אחמד ג'רבה, כי הארגון "נכון להשתתף בכינוס בז'נבה, אך כל הצדדים צריכים להתחייב כי יתמכו בכינון ממשלת מעבר בעלת סמכויות ביצועיות מלאות". המורדים מתעקשים כי הנשיא בשאר אסד לא ימלא כל תפקיד בממשלת המעבר, אך נראה כי הנשיא לא מעוניין לוותר על סמכויותיו. במכתב קורא ג'רבה למועצת הבטחון של האו"ם להתחייב כי יפעלו צבאית במקרה שאסד לא יעביר את הנשק הכימי שברשותו לשליטה בינלאומית, כפי שהוסכם.

בשבוע שעבר אמר סגן ראש ממשלת סוריה כי הממשל הגיע למבוי סתום, ומבקש הפסקת אש. בראיון לגרדיאן הבריטי אמר קדרי ג'מיל כי "האופוזיציה החמושה והמשטר אינם מסוגלים להביס אלה את אלה", כך סגן ראש הממשלה, "מאזן הכוחות הזה לא ישתנה עוד זמן מה". 

באמצע השנה שעברה נעשו מגעים לכינון שיחות שלום בז'נבה, אך אלו עלו בתוהו לאחר שהאופוזיציה סירבה לשבת בועידה עם הנשיא בשאר אסד. אסד נאם אז בפני הפרלמנט ואמר כי קבוצות האופוזיציה לא מעוניינות במשא ומתן. האופוזיציה הסורית אמרה אז כי הם לא ינהלו מו"מ עם אסד מאחר והם מבינים שהוא נמצא בסוף דרכו. "נותרו לצידו רק כמה קבוצות ומיליציות", טען יושב ראש ארגון האופוזיציה בזמנו.

10:45: לפחות 60 בני אדם נהרגו בפיצוץ שני מחבלים מתאבדים בעיר פשוואר שבפקיסטאן. גורמים רשמיים במדינה אמרו כי המחבל התפוצץ בכנסייה הומה מתפללים בעיר בסוף המיסה של יום ראשון, ובין ההרוגים גם נשים וילדים. מבתי החולים באזור נמסר כי לפחות 100 בני אדם נוספים נפצעו בפיגוע. זהו הפיגוע הקטלני ביותר נגד המיועט הנוצרי במדינה מזה שנים.

21/09/13

22:30: לפחות 72 הרוגים ולמעלה מ-160 פצועים במתקפת טרור במהלך הלוויה במעוז שיעי בבגדאד. שני פיצוצים פגעו בסוכת האבלים בלוויה, ופיצוץ שלישי התרחש כשכוחות הביטחון וההצלה נהרו למקום. עיראק מתמודדת בחודשים האחרונים עם עלייה חדה באלימות הבין-עדתית ופיגועי הטרור במדינה. אלפי בני אדם נהרגו בפיגועים בחודשים האחרונים, ומומחים קושרים בין התגברות האלימות למלחמת האזרחים בסוריה השכנה, שמגבירה את המתיחות במדינה.

22:22: ראש הממשלה בנימין נתניהו עלול שהבניינים אמנם עומדים והתושבים אמנם מוכרים, אבל העיר הפכה למקום אחר לגמרי, כשיבוא לאמריקה בתחילת השבוע הבא, כותב חמי שלו בפרשנותו על השינויים במשולש הישראלי-אמריקאי-איראני. נתניהו יגיע לכור מחצבתו כדי להיפגש עם הנשיא אובמה ולנאום בעצרת הכללית של האו"ם, שם כבש כותרות בשנה שעברה, עם השרטוט הילדותי של הפצצה האיראנית המתקתקת. על פניו, דבר לא השתנה, אך בפועל, מדובר בפלנטה אחרת לגמרי.

קודם כל, משום שעד שנתניהו ינחת, העיר שהוא מכיר ככף ידו, ניו יורק, תספיק כבר להסתחרר מנשיא איראן, חסן רוחאני, המגה־סלב החדש בזירה הבינלאומית. הבית הלבן אומר ש"עדיין אין תוכנית" לפגישה עם הנשיא ברק אובמה, שעשויה להיות הראשונה בין מנהיגי שתי המדינות מאז המהפכה החומייניסטית ב-1979. אך גם ללא פגישה, בשבוע שישהה בעיר צפוי רוחאני להעמיק את מהלומת הריכוך והחיזור המאסיבית שבה פתח בימים האחרונים, שכבר שינתה את טון ההתייחסות לאיראן, קודם בתקשורת ובהמשך בדעת הקהל.

20:30: למרות האלימות בסיני, תשומת הלב של הציבור במצרים מופנית עתה למאבק הפוליטי הפנימי במצרים על ניסוח החוקה, ובעיקר לתפקיד שממלאות בו התנועות הסלפיות המוסלמיות-קיצוניות, כך כותב הפרשן צבי בראל. ועדה שמונה 50 נציגים משורות האקדמיה, המשפט, תנועות המחאה ומוסדות הדת שתפקידה לנסח את החוקה החדשה, בחרה בשבוע שעבר את עמרו מוסא לתפקיד יושב הראש שלה. בתוך חודשיים היא אמורה להציג בפני ההנהגה את טיוטת החוקה כדי שזאת תעבור למשאל עם זריז, שאחריו יתקיימו הבחירות.

האחים המוסלמים אינם מיוצגים בוועדה הזאת שכן הם רואים בה חלק בלתי נפרד מן ההפיכה הצבאית, שכל שיתוף פעולה עם אחת מתוצאותיה פירושה הענקת לגיטימיות למבצעיה. אולם ההחלטה הזאת אינה בהכרח מקובלת על כל פעיליה הבכירים. כמה מהם פרסמו באחרונה מאמרים ובלוגים שבהם אפשר לקרוא ביקורת מאופקת על ההחלטה וחשש מכך שהימנעות מהשתתפות בניסוח החוקה עלולה לסלק את האחים לא רק מהשלטון אלא גם לשלול מהם את הסיכוי להשפיע על עיצוב דמותה של המדינה.

לעומתם, דווקא מפלגת "א־נור" הסלפית החליטה ברגע האחרון להצטרף לוועדה ונציגיה שותפים בכמה ועדות משנה חשובות שינסחו, בין היתר, את הסעיפים שנוגעים למעמדה של ההלכה במערכת החקיקה והשיפוט. בהודעה רשמית מטעמה הבהירה המפלגה כי היא מצטרפת לוועדה "כדי לשמור על אופיה הדתי של המדינה וכדי לבסס את הישגי המהפכה".

16:30: פקיסטאן שחררה מהכלא את מולה עבד אל-גאני ברדאר, ממייסדי הטליבאן באפגניסטאן, כדי לקדם את תהליך השלום במדינה השכנה. ממשלת אפגניסטאן בירכה על הצעד, מאחר שברדאר נתפס כגורם בולט בטליבאן התומך במשא-ומתן.

ברדאר הוא אחד מארבעת מייסדי התנועה המוסלמית הקיצונית, ונחשב סגנו של מנהיג הטליבאן מולה עומאר. הוא נתפס בעיר קראצ'י בפקיסטאן ב-2010.

11:38: הבית הלבן ניהל שיחות פרטיות עם בכירים ישראלים, שבהם הדגישו כי הממשל עדיין סקפטי בנוגע לכוונות איראן ביחס לתוכנית הגרעין שלה וכי היא תישפט לפי מעשיה ולא לפי ההצהרות הפייסניות שהשמיע בשבוע האחרון הנשיא חסן רוחאני. כך דיווח הבוקר (שבת) ה"ניו יורק טיימס".

בן רודס, סגן היועץ לביטחון לאומי, אמר אתמול במסיבת עיתונאים כי הממשל מכיר בחששותיה של ישראל מפני איראן, נוכח האיומים הרבים שהשמיעה בשנים האחרונות. "אין חלון הזדמנויות בלתי מוגבל לדיפלומטיה, אך אנו מאמינים שיש לה זמן ומקום", הוסיף.

מקורות דיפלומטים אמריקאים אמרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי הממשל הבטיח לגורמים ישראלים רשמיים כי לא תהיינה הקלות בסנקציות על איראן אם היא לא תנקוט צעדים ממשיים להגבלת תוכנית הגרעין שלה.

עדכונים קודמים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ