מפקד משמרות המהפכה: רוחאני היה צריך לסרב לשיחה עם אובמה

ביקורת פומבית ראשונה של גורם רשמי בטהראן על הנשיא. במקביל, הורה רוחאני לרשויות בארצו לבחון את חידוש הטיסות הישירות לארה"ב

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

ביקורת פומבית ראשונה של גורם איראני רשמי על שיחת רוחאני-אובמה. מפקד משמרות המהפכה של איראן, הגנרל מוחמד עלי ג'עפרי, אמר היום (שני) כי היה על הנשיא חסן רוחאני לסרב לשיחת הטלפון ההיסטורית עם עמיתו מארה"ב.

עדות ראשונה למחלוקת באיראן סביב ההתחממות של היחסים עם ארה"ב עלתה בקבלת הפנים המעורבת לרוחאני עם חזרתו מניו יורק. כשנחת באיראן, זכה רוחאני לתגובות מעורבות - מצד אחד מאות אזרחים הגיעו לברכו על הכיוון החדש כלפי המערב, ומצד שני עשרות צעקו בטהראן "מוות לאמריקה" ו"מוות לישראל", וזרקו נעליים וביצים לעבר מכוניתו.

כמו כן, צפה חוסר הסכמה לגבי העמדה הרשמית של המשטר האיראני ביחס לשואה. בראיון לרשת סי־אן־אן הכיר נשיא איראן במעורפל בהתרחשות השואה, בניגוד לעמדת קודמו מחמוד אחמדינג'אד. אולם, סוכנות הידיעות "פארס", המזוהה עם משמרות המהפכה טענה כי דבריו סולפו, אך שבסי־אן־אן הדגישו כי בריאיון נכח המתורגמן הרשמי של רוחאני לאנגלית.

מפקד משמרות המהפכה מוחמד עלי ג'עפרי (מימין) לצד המנהיג העליון עלי חמינאי (משמאל)צילום: רויטרס

לפי סוכנות הידיעות "תסנים", אמר ג'עפרי: "הנשיא נקט עמדה נחושה וראויה במהלך ביקורו, אך כמו שסירב לפגוש את אובמה, היה עליו לסרב לדבר איתו בטלפון, והיה עליו להמתין לפעולות ממשיות מצד ארצות הברית".

במקביל, ביקש רוחאני מרשויות התעופה בארצו לבדוק את האפשרות לחדש את הטיסות בין איראן ובין ארה"ב לראשונה מ-1979. בקשתו של רוחאני משקפת את מאמצי איראן למנף את התחממות היחסים בין המדינות - שהגיעה לשיא בסוף השבוע בשיחת הטלפון עם אובמה. לפני המהפכה האיסלאמית היו טיסות ישירות בנתיב ניו יורק־טהראן.

סוכנות הידיעות "פארס" ציטטה את יועץ הנשיא אכבר טורקאן באומרו כי רוחאני הורה על הבדיקה "כדי להסיר את המכשולים העומדים בפני איראנים החיים בחו"ל". בלוס אנג'לס ישנה קהילה גדולה של איראנים־אמריקאים.

747 של חברת התעופה הלאומית של איראןצילום: Khashayar Talebzadeh

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ