לוגו הארץ צרוב צריבה
הארץ

על רקע ועידת הפיוס שצפויה להתקיים באמצע החודש הבא בז’נבה, אמר שר החוץ הסורי ואליד אל־מועלם כי ארצו לא מכירה ב"קואליציה הלאומית הסורית", ארגון הגג של ארגוני האופוזיציה במדינה. "יש במדינה תנועות אופוזיציה לאומית, שאיתן ניתן לנהל מו”מ והן יכולות להיות שותפות בכל הסדר עתידי", אמר אל־מועלם בראיון לרשת סקיי ניוז בערבית. הוא הוסיף כי "הקואליציה הלאומית הסורית איננה מייצגת את העם. היא איבדה אותו אחרי שביקשה מהאמריקאים להפציץ את סוריה".

בתגובה לדבריו של אל־מועלם מסרו אנשי הקואליציה הלאומית כי זהו "ניסיון להוריד מהפסים את התהליך לכינוסה של ועידת ז'נבה". דובר הארגון, לואיי סאפי, אמר בראיון לעיתון א־שרק אל־אווסט כי משטרו של אסד "אינו נמצא בעמדה שתכתיב עם מי ינהל משא ומתן".

שר החוץ הסורי גם נאם אתמול בעצרת הכללית של האו"ם, ואמר כי המשטר בדמשק נלחם נגד חמושים המסונפים לאל־קאעדה "שאוכלים לבבות, מבתרים בני אדם בעודם בחיים ושולחים את האיברים לבני משפחותיהם". לדבריו, ארה"ב, בריטניה וצרפת חסמו את חשיפת זהותם האמיתית של מבצעי המתקפות הכימיות בסוריה. הוא ציין כי "הטרוריסטים מקבלים אספקה של נשק כימי" אך לא נקב בשם המדינות שעומדות מאחורי אספקת כלי נשק אלה. עוד אמר אל־מועלם כי ארצו "מחויבת לאמנה לאי הפצת נשק כימי ותיישם אותה במלואה".

ואליד אל־מועלם נואם בעצרת הכללית של האו"ם, אתמולצילום: אי-פי

אתמול סיים צוות פקחי האו"ם הבוחן את השימוש בנשק הכימי את ביקורו השני בסוריה ועזב לביירות. בהמשך השבוע צפוי להגיע לסוריה צוות פקחים נוסף, שמשימתו קשורה להשמדת מצבורי הנשק הכימי של משטר אסד.

בתוך כך אמר אתמול נשיא המדינה, שמעון פרס, כי הוא משוכנע שממשלת ישראל “תשקול ברצינות” את אישרור האמנה לאיסור נשק כימי שעליה חתמה בתחילת שנות ה–90. “מועצת הביטחון קראה לכל המדינות לחתום על האמנה ולאשרר אותה ואני בטוח שישראל תשקול זאת”, אמר פרס בתשובה לשאלה של כתב סוכנות הידיעות רויטרס, במסיבת עיתונאים בהאג בירת הולנד, שם הוא שוהה בימים האחרונים בביקור מדיני.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ